Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως την τρώτε...?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by TheCursed View Post
    Καταρχάς, Nutella > Merenda και αφήστε τους κουλτουριάρηδες να γαβγίζουν. Ασύγκριτα καλύτερη αντικειμενικά και είναι αστείο να πιστεύουμε ότι η Παυλίδης (της οποίας οι σοκολάτες αξίζουν μόνο σε συνδυασμό με άλλες επιγεύσεις, π.χ. φράουλα, βανίλια - σκέτες δεν λένε απολύτως τίποτα) έχει την παραμικρή πιθανότητα να κάνει κάτι καλύτερο σε επίπεδο πραλίνας φουντουκιού από τον κολοσσό Ferrero που αφ' ενός... "τυγχάνει" να είναι και η επιχείρηση με την καλύτερη φήμη παγκοσμίως και αφ' ετέρου είναι διάσημη κατά βάση για την πραλίνα φουντουκιού της.
    Ok. Παρόλα αυτά Merenda > Nutella.

    Εγώ είμαι από τους περίεργους τύπους που δεν τρώνε γλυκιές κρέπες.
    Γενικότερα οι κρέπες δεν ειναι στις προτεραιότητές μου άλλα άμα λάχει παίρνω αυστηρώς αλμυρή.

    Ένα αγαπημένο μου build είναι ζαμπόν/μπέηκον, τυρί, ντομάτα, πατάτες, τυροκαυτερή (ή χτυπητή/σαλάτα/whatever για τους βάρβαρους). Το build του καταραμένου επίσης μετράει πολύ.

    Τώρα, σχετικά με αυτό που λέει ο Xenovagrant περί της ποικιλίας σε χωριά που περιτρυγιρίζουν την Αθήνα, συμβαίνει το εξής: Η Αθήνα σίγουρα έχει μαγαζιά με περισσότερη ποικιλία, και μάλλον ξεπερνούν σε αριθμό αυτά άλλων πόλεων, όμως αυτό που συναντάς συνήθως σε άλλες πόλεις (με τρανή εξαίρεση τα γυράδικα της Πάτρας για κάποιον περίεργο λόγο) είναι ότι υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό καλών φαγάδικων. Σχετικά δηλαδή, τα καλά φαγάδικα είναι περισσότερα σε άλλες πόλεις από ότι στην Αθήνα.
    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

    Comment


    • #17
      Originally posted by _Lloyd View Post
      Παρόλα αυτά Merenda > Nutella.
      No.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • #18
        Nutella > merenda by mothafucking FAR !
        Καλα τα λεει ο cursed για την ferrero, καριοληδες ιταλοι σας ζηλευω
        Επισης οταν ειχα παει γιαννενα πριν 4 χρονια εκδρομη με το σχολειο ειχα βρει μεχρι και "πιτσο-γυρο" σε κανονικο σουβλατζιδικο, ητανε 5 βηματα απο ενα ξενοδοχειο αλλα δεν θυμαμαι τπτ αλλο απο τοτε.

        Τις αλμυρες τις προτιμω οπως τις κανει η μανα μου, κοτοπουλο και λαχανικα σαν spring roll, εχουμε 2 πολυ καλα κρεπαδικα διπλα στο προπο, το ενα λεγεται κρεπα-λη και εχει αρκετη ποικιλια, γουσταρω να την στουμπωνω κανονικα, κουβερτουρα - σιροπι φραουλα - καρυδα - μπανανα - μπισκοτο

        Ειναι και μια πιτσαρια κοντα στο σπιτι μου το Santos που δεν τις φτιαχνει κατα παραγγελια λογω καταναλωσης αλλα τις πνιγει στην σοκολατα και μαρεσουνε πολυ, η καρυδα και η μπανανα ειναι must imo

        Comment


        • #19
          Καποια πραγματα ειναι υποκειμενικα και λιγη σημασια εχει ποιος ειναι ο πρωτοπορος ή ο πιο παλιος.
          Προτιμω merenda απλα επειδη δεν ειναι τοσο γλυκια οσο η Nutella.
          Κοινως ειναι θεμα γουστου.
          Btw πολλες φορες βαζω πικρη σοκολατα και παντα αποφευγω οτιδηποτε τραγικα γλυκο, βλ. σοκολατα γαλακτος / λευκη σοκολατα κτλ.

          Επισης αλμυρη κρεπα δεν παιρνω σχεδον ποτε, οποτε το επιχειρησα το μετανιωσα.
          Τις γλυκες παλι παντοτε τις χαιρομαι, παρεπιπτοντως χτυπησα μια σημερα κατα τις 12 το μεσημερι και τωρα που ειναι 6+ το απογευμα δεν εχω πεινασει καθολου.
          Η επιλογη της ημερας ηταν η σταθερη αξια σοκολατα/μπισκοτο/φραουλες.

          Comment


          • #20
            Originally posted by straier View Post
            Αυτό δεν είναι κρέπα, είναι okonomiyaki.
            Καμία σχέση όμως.
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #21
              Επικάλυψη μερέντα και μπισκότο, σοκολάτα, μπανάνα (οι ροδελίτσες μπανάνας είναι must). Είναι κλασικό, συνηθισμένο, αλλά γαμάτο. Όσον αφορά τις μερέντες δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση μιας και δεν το έχω ψάξει εις βάθος το θέμα, αλλά θα προτιμούσα τον λιγότερο γλυκό συνδιασμό γιατί η κρέπα με τα άνωθεν υλικά είναι ήδη πολύ γλυκιά. Οι αλμυρές κρέπες δεν με ενδιαφέρουν μια, για μένα οι κρέπες έχουν φτιαχτεί για να είναι γλυκές!

              Και επειδή νιώθω πως αυτό το θέμα αδικεί άλλα γλυκά που βρίσκονται στο ίδιο, ή ακόμα και μεγαλύτερο επίπεδο απο την κρέπα θα σας πώ πως τρώω και το personal favorite γλυκό μου και αυτό που παίρνει συνήθως την θέση της κρέπας στο τραπέζι και την καρδιά μου, την Βάφλα. Η βάφλα πρέπει να είναι μερεντιασμένη και μετά ανάλογα με την όρεξη να συνοδεύεται με 2 ή 3 μπάλες παγωτού, εγώ συνήθως παίρνω 2 μπαλίτσες, μία μπισκότο και μία σοκολάτα αλλά γενικά η βαφλίτσα σηκώνει πολλούς πειραματισμούς και έτσι πειραματισμοί του τύπου φερέρο ροσέ, μπανάνα, φιστικί μπορεί να προκαλέσουν αναπάντεχη γευστική απόλαυση!

              Η βάφλα σε σας!

              Comment


              • #22
                H βαφλα δεν σηκωνει πολλα πολλα,με πραλινα και τριμμενο μπισκοτο εισαι κομπλε.Το ιδιο παιρνω και σε κρεπα.Καποια πραγματα δεν θελουν περιπλοκους συνδυασμους για να ειναι και γαμω.
                Οσον αφορα το Merenda vs Νutella,η Νutella κερδιζει μονο μεσα σε κρεπα.Σαν γευση απο μονη της δεν μου αρεσει καθολου.Καλυτερη πραλινα γενικα ομως δεν ειναι ουτε η Merenda,ουτε η Nutella.Η Nucrema ειναι.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by TheCursed View Post
                  Καταρχάς, Nutella > Merenda και αφήστε τους κουλτουριάρηδες να γαβγίζουν. Ασύγκριτα καλύτερη αντικειμενικά και είναι αστείο να πιστεύουμε ότι η Παυλίδης (της οποίας οι σοκολάτες αξίζουν μόνο σε συνδυασμό με άλλες επιγεύσεις, π.χ. φράουλα, βανίλια - σκέτες δεν λένε απολύτως τίποτα) έχει την παραμικρή πιθανότητα να κάνει κάτι καλύτερο σε επίπεδο πραλίνας φουντουκιού από τον κολοσσό Ferrero που αφ' ενός... "τυγχάνει" να είναι και η επιχείρηση με την καλύτερη φήμη παγκοσμίως και αφ' ετέρου είναι διάσημη κατά βάση για την πραλίνα φουντουκιού της.



                  Xriste mou poso gay post.
                  Ground_Zero:

                  Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                  Comment


                  • #24
                    Πείτε και κανένα μαγαζί να έχουμε στο μυαλό αν τύχει και είμαστε κοντά.

                    Προσωπική προτίμηση είναι το Hippo Style στο Χαϊδάρι.
                    I'm back bitches... Version 2.0

                    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                    Comment


                    • #25
                      Καμία σχέση όμως.
                      Και όμως έχει αρκετή σχέση. Αφενός το οκονομιγιάκι είναι κάτι σαν γιαπωνέζικη κρέπα (αυγό με αλεύρι) και αφετέρου το να βάζεις ότι θες μέσα είναι πιστό στην έννοια του οκονομιγιάκι (άλλωστε υπάρχουν διάφορες παραλλαγές ανάλογα με την περιοχή), ενώ η ύπαρξη σόγιας το κάνει πιο "γιαπωνέζικο" (αν και η σάλτσα που βάζουν δεν είναι η κλασική σόγιας, μοιάζει αρκετά).
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #26
                        nutella>>>>>>>>>>>>>>merenda

                        Με τεραστια διαφορα...

                        Comment


                        • #27
                          Οkonomiyaki είναι ένα είδος πίτσας αλά Ιαπωνία ή ακόμη καλύτερα μία ομελέτα με extras.

                          Η κρέπα είναι ένα τυλιχτό πράγμα που του χώνεις ανάλογα το γούστο.

                          Υπό αυτή την έννοια, και η ομελέτα μπορεί να έχει ζαμπον, τυρι και να της χώσεις σόγια αλλά δε σημαίνει ότι "κρεπίζει"
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • #28
                            Μην μιλάτε για Okonomiyaki... Μου θυμίζετε ένα κωμικό σκηνικό στο Hajime No Ippo(Boxing Anime) που ένας έβαλε μία κατσαρίδα τεράστια για να εκδικηθεί τον Takamura για την κοπέλα του και ο Takamura έφαγε(καλά ακούσατε) την κατσαρίδα με το Okonomiyaki ! Την αποψινή νύχτα έχεσε την κατσαρίδα και χέστηκε από τον φόβο του, όταν την είδε... χαχαχαχαχαχα... Μόνο που το σκέφτομαι, πεθαίνω από τα γέλια...

                            Κατά τα άλλα πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω Okonomiyaki.
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Θα πάω σε καμια κρεπερί να ζητήσω αυτό το Okonomiyaki να δω τι θα πουν.

                              Όσο για τις Βάφλες, το ίδιο περίπου, αν και βάζω και καμια μπαλίτσα παγωτό από πάνω.

                              Comment


                              • #30
                                Βρωμικο απο καντίνα >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>>>>>>κρεπα !
                                Βασικά βρωμικο απο καντίνα>>>all αλλά αυτό ειναι αλλη κουβέντα.
                                Προσωπικά απεχθάνομαι τις κρεπες και τις αποφευγω οπως ο Goty τα Final Fantasy. Aν θέλω αλμυρο θα φάω ενα σαντουιτσακι και αν θέλω γλυκό ενα προφιτερόλ! απλά πραματα.
                                I attack sharks
                                when i smell them bleed
                                I dont go swimming
                                water just wants to be around me.

                                Comment

                                Working...
                                X