Announcement

Collapse
No announcement yet.

Arcade gaming overdose.. the Dreamcast way

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Arcade gaming overdose.. the Dreamcast way

    ... ναι το ξερω πως 9/10 Dreamcast games ειναι arcade, απλα ανοιγω ενα θεμα για να αναλωθουμε σε αυτα και οχι στο καθε Shenmue, Grandia κτλ (σε αλλο topic αυτα ).

    Μετα το καψιμο των τελευταιων μηνων στο 360 κτλ, μου ηρθε η ορεξη για κατι διαφορετικο .. κατι πιο γρηγορο, challenging και πανω απ ολα να βγαζει ενα εντονο arcade feeling.
    To DC ηταν μονοδρομος, οποτε ευθυς αμεσως το εβγαλα απ τη ντουλαπα και το συνεδεσα στην TV.

    Τα καλα του fighting (την πλειοψηφια εστω) την ειχα παιξει σε βαθος παλιοτερα αλλα και πιο προσφατα .. τα απαντα της Capcom απο SF3 μεχρι Project Justice, αλλα και τα της Sammy, SNK κτλ ...

    Την τιμητικη τους αυτες τις μερες πηραν τα shooters (or shmups).

    Ως γνωστον τα περισσοτερα ειναι πανακριβα οποτε πηρα φορα και κατεβασα ο,τι βρηκα για ενα test drive.

    Giga Wing 1+2, Radilgy, Under Defeat, Trizeal, Psyvariar, Ikaruga, Border Down, Mars Matrix, Triggerheart Exelica and the list goes on and on ... and on.

    Δεν εχω κατι να πω για καποιο συγκεκριμενο τιτλο για την ωρα ... απλα θελω να πω το οτι ολη αυτη η εμπειρια μου εδωσε κατι που ειχα ξεχασει και ισως λιγο παλιοτερα να με αφηνε και αδιαφορο.

    Εδω και 1 εβδομαδα παντως παιζω ο,τι εχω διαθεσιμο .. τα τεσταρω λιγα λιγα και προχωραω με μαλλον ικανοποιητικους ρυθμους.

    Πολλες οι ελλειψεις του DC και ακομα περισσοτερα τα λαθη που γιναν, αλλα οποιος συνειδητοποιημενα το επιλεξει εστω και τωρα για να παιξει τετοια παιχνιδια, τοτε μαλλον θα του προσφερει απιστευτη ικανοποιηση και πιο απλα... αφθονο καψιμο.

    Ποτε αλλοτε δεν ηταν τοσο φτηνη η αποκτηση ενος arcade στο σπιτι που μαλιστα σου εδινε τη δυνατοτητα να επιλεξεις οποιο παιχνιδι θες με μηδαμινο κοστος .

    Για μια κονσολα που σημερα δεν κανει ουτε 50ε... you can't go wrong with it.

  • #2
    πως το κάνεις αυτό;θέλω να πω κατεβάζεις μέσω τόρρεντ κτλ και μετά γράφεις τα σιντί τα βάζεις στο μηχάνημα και παίζεις;
    πάντως ωραίος ρε Κώστα.κι εγώ τα γουστάρω τρελά αυτά.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Ναι ετσι απλα.. 99% των images που κατεβαζεις κανουν direct-boot.
      Η μαγεια του DC .

      Comment


      • #4
        Το Dreamcast αναμφισβήτητα είναι η χαρά του Arcade-fan, κι όσοι μεγαλώσαμε στα Arcades πραγματικά βρήκαμε την απόλυτη στέγη στο μηχάνημα της SEGA. Ίσως σήμερα να μη φαντάζει μεγάλη υπόθεση, αλλά 9 χρόνια πριν ήτανε, το να σου δύνεται η δυνατότητα να παίξεις SEGA Rally 2 σπίτι σου, Crazy Taxi και Virtua Fighter 3, House of the Dead 2 και Hydro Thunder, όσοι συχνάζανε στα Arcades καταλαβαίνουν απόλυτα. Το Dreamcast ήταν ένα multi-arcade στο σπίτι σου καλύπτοντας σχεδόν τα πάντα, Shmups, Fighting, Racing, Rail Shooters, Beat ’em up, και φυσικά όχι μόνο από τη SEGA, η Midway είχε στηρίξει επίσης φανατικά το ?όνειρο? με εξαιρετικές μεταφορές των τίτλων της, με τα Rush 2049 και Hydro Thunder να ξεχωρίζουν, ενώ η Capcom απλά μετέφερε τα πάντα.

        Τα λάθη που έγιναν πάντως, δεν αφορούσαν την Dreamcast εποχή αλλά κυρίως τα προηγούμενα χρόνια, επί Dreamcast πραγματικά έγιναν σχεδόν όλα σωστά σε πολλαπλά επίπεδα, δυνατή υποστήριξη από 3rd parties, εξασφάλιση αποκλειστικών τίτλων, πολύ καλό marketing και επικοινωνιακή πολιτική, γενικά μια δυνατή και άκρως επιθετική φιλοσοφία από την εταιρία, η οποία εκείνη τη περίοδο έβλεπε πολύ μπροστά, κάνοντας το Dreamacast μια πραγματικά next gen πρόταση, μη μένοντας απλά στην εξέλιξη του τεχνικού τομέα.

        Είναι αρκετά άδικο να κρίνουμε πάντως με δεδομένα του 2008 το Dreamcast, σήμερα πχ στην εποχή του free roaming overdose και των open worlds ala GTA, μπορεί το χαζό-arcade Crazy Taxi σε πολλούς να μη λέει τίποτα, την εποχή εκείνη όμως ήταν πολλά παραπάνω και κέρδιζε ακόμα και αυτόν που ουδεμία σχέση είχε με arcade gaming. Θα συμφωνήσω ότι το Dreamcast είχε ελλείψεις κι ότι η πλειοψηφία των ποιοτικών τίτλων του προέρχονται από την Arcade σκηνή, επίσης πολύς κόσμος ισχυρίζεται πως πέρα από τα arcade games το Dreamcast δεν έχει τίποτα να παίξεις αδυνατώντας να καταλάβει προς τι όλος αυτός ο ντόρος γύρο από την κονσόλα, κάτι το οποίο είναι μέγα λάθος.

        Καταρχήν θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι το Dreamcast ήταν μια κονσόλα η οποία καλώς ή κακώς, για λόγους λίγο πολύ γνωστούς σε όλους μας, δεν έμεινε πολύ στην αγορά, χαρακτηριστικό είναι πως στην δύση η κονσόλα έζησε μόλις ενάμισι χρόνο, από τον Χειμώνα του 1999 μέχρι την άνοιξη του 2001, είναι παράλογο και άδικο να κριτικάρουμε και να απαιτούμε από το Dreamcast μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα να έχει καλύψει πετυχημένα όλα τα genres, και τα γούστα και βίτσια κάθε gamer, το γεγονός πως σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα κυκλοφόρησε τέτοιος αριθμός ποιοτικών τίτλων, από την arcadιλα του Virtua Tennis και του Cannon Spike μέχρι το έπος του Shenmue και του αποκλειστικού τότε Resident Evil: Code Veronica, ήταν κατόρθωμα και φυσική απόρροια αυτού, η υπερβολική αγάπη από συγκεκριμένη μερίδα του κόσμου προς το μηχάνημα.

        Όσον αφορά τα μη arcade games, 9 χρόνια πριν, το Shenmue και το Shenmue II ήταν μεγάλη υπόθεση, το Jet Set Radio επίσης, το Rez, το Skies of Arcadia, η κυκλοφορία των Quake 3: Arena και Unreal Tournament με online υποστήριξη σε κονσόλα ήταν μεγάλη υπόθεση, το Phantasy Star Online aka πρώτο MMO σε κονσόλα ήταν μεγάλη υπόθεση, οι τότε αποκλειστικότητες των Grandia 2, MDK 2 και Resident Evil: Code Veronica επίσης, τα δυο Sonic Adventure, η next gen εμπειρία του καταπληκτικού Soul Reaver, του Rayman 2 και του Alone in the Dark 4, το HeadHunter, το μοναδικό Metropolis Street Racer, το Ecco the Dolphin και άλλοι, μπορεί λιγότερο ?πρωτοκλασάτοι?, τίτλοι που μπορεί να βρει κανείς και να δοκιμάσει, όπως το Dragon’s Blood ή το Nomad Soul που του έχω και μεγάλη αδυναμία, χώρια στις ένα σωρό cult επιλογές που μπορεί να κάνει και να εκπλαγεί από την ποιότητα πολλές φορές, αξέχαστο Toy Commander θα σε αγαπάμε για πάντα γι αυτό που είσαι. ;)

        Αλήθεια εάν αύριο να έβγαινε ?pull the plug? ανακοίνωση για τα Wii και PS3; Θα μας έμενε κάτι αντίστοιχο από αυτά τα δυο μηχανήματα;

        Εκτός αυτού, το Dreamcast σημαδεύτηκε κατά την γνώμη μου, από την πιο χρυσή και δημιουργική περίοδο στην ιστορία της SEGA, καταπληκτική η SEGA την εποχή του Mega Drive και του Saturn, αλλά επί Dreamcast πραγματικά τα έδωσε όλα, συνυπολογιζομένου τοy γεγονότος των άπειρων, λόγο των περασμένων καμωμάτων, δυσκολιών, μιλάμε πραγματικά για έναν άθλο, ίσως η μόνη εταιρία που όντας σε τόσο δυσμενή οικονομική θέση, θα ρίσκαρε και θα έβγαζε την παραγωγή των 70 εκατομμυρίων δολαρίων, Shenmue, δημιουργώντας ταυτόχρονα το ένα μετά το άλλο καινούργια και ποιοτικότατα franchises, δίνοντας στον κόσμο πρώτη ένα τόσο προηγμένο για την εποχή online interface. Εάν έμενε το Dreamcast όχι έξι, αλλά τρια χρόνια στην αγορά θα είχαμε δει μεγάλα πράγματα, ή μάλλον για να ακριβολογώ, ακόμα μεγαλύτερα.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #5
          πω ρε Λινκ με πώρωσες.πάω να το κατεβάσω από το ντουλάπι.
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            Συμφωνώ στα περισσότερα με τον Λινκ,ακα Sega Fanboy,ακα Petercast84 αλλά ξέχασε κάτι...Οτί από το dreamcast έλλειπε ένας σιγαστήρας
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #7
              πραγμάτι.την πρώτη φορά που το άκουσα να βρυχάται σκέφτηκα ότι αν παίζω βράδυ με αυτό θα μου φέρουν την αστυνομία οι γείτονες
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                πραγμάτι.την πρώτη φορά που το άκουσα να βρυχάται σκέφτηκα ότι αν παίζω βράδυ με αυτό θα μου φέρουν την αστυνομία οι γείτονες
                [/b]
                Χειρότερο από το 360;


                Comment


                • #9
                  δεν έχω 360
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Με το Dreamcast η Sega απλα συνεχισε μια παραδοση που ειχε αρχισει ηδη απτο Sega Saturn.

                    Οσον αφορα τα arcade games που ξεχωριζω ειναι (διχως πολυ-πολυ σκεψη) τα Street Fighter 3, Sega Rally 2 και Virtua Striker 2

                    EDIT: Οσον αφορα το Sega Rally 2, παροτι μου αρεσε αρκετα (SR 1 fan boy) εχω την αισθηση πως δεν ηταν και η καλυτερη μεταφορα απτα arcades αλλα Ok, το δεχομαι ακομη κι ετσι
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • #11
                      Τώρα με κάνατε να νιώθω άσχημα που δεν έχω DC.... ΓΚΡΡΡ Must....play....DC.....


                      Comment


                      • #12
                        [size=5] Λοιπον......

                        Μπραβο στον Xenovagrant που ανοιξε αυτο το τοπικ και ελπιζω να κρατησει και να μην ξεφυγει με ασχετα πραγματα!

                        Εχω να πω και εγω οτι σαν φανατικος σεγκακιας και εχοντας τις κονσολες Sega Saturn και Dreamcast μπορω να
                        πω οτι το Dreamcast ειχε σχεδον τις τελειες μεταφορες απο τα arcades! Ξεκινωντας απο το virtua striker 2 που για μενα
                        ηταν σχεδον τελεια μεταφορα απο τα arcades παρολο που ειχε slowdown με την επιλογη 60hz αλλαζε η κατασταση! Κατι που δεν υπηρχε στα Sega rally 2 και Virtua Fighter 3! (μονο αν ειχες τις NTSC εκδοσεις εβλεπες διαφορα )
                        Παντως εχω να πω οτι εχω παιξει παρα πολλα παιχνιδια και ιδιως shooter! ;D Απο Ikaruga Trigger Heart Exelica! Τα οποια τα εχω και γνησια :$ και ευχομαι τον xenovagrant να τα βρει γνησια και σε καλες τιμες^^

                        Το Dreamcast παραμενει ως η 'arcade' κονσολα γι αυτο ειχε και την αναλογη υποστηριξη μεχρι το 2007!
                        Και φυσικα μια δυνατη κοινοτητα που την υποστηριζει ακομα!

                        θα γουσταρα ενα event να συναντιομασταν πολλα ατομα φανατικοι του Dreamcast και μη για κανα διπλο σε fighting,racing,FPS και οτιδηποτε αλλο! ^^

                        Dreamcast ..........its thinking! ;)


                        Keep the Dream On!

                        Comment


                        • #13
                          Gia arhi Crazy Taxi kai Virtua Tennis. Isos to mono pou me halase arketa itan to 18 wheeler [too slow 0.0]

                          Hydro thunder, sega bass [zomg ] kai for the great justice daytona 2001 kai virtual on oratio tangram.

                          Comment

                          Working...
                          X