Announcement

Collapse
No announcement yet.

Games that aged well...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Για SNES καλα την παλευε. Η Rare μπορουσε πιο πολλα και το απεδειξε στην arcade version
    https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

    H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

    Comment


    • #32
      Mεγάλη αλήθεια αυτό. Γενικά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ παλιό 3d παιχνίδι που να μπορώ να παίξω χωρίς να με ξενερώσουν λίγο τα γραφίκα του. Το ΟΟΤ για παράδειγμα που έβαλά να ξαναπαίξω πριν μερικούς μήνες αλλά τελικά το παράτησα κυρίως εξαιτίας των γραφικών. Απο την άλλη φαντάζομαι οτι και σε 10 χρόνια απο τώρα θα μπορώ άνετα να λιώνω στα DKC.
      Πλήν των DKC που αναφέρθηκαν αρκετές φόρες θα προσθέσω ένα ακόμα game της Rare, το killer instict.
      Aψογος τεχνικός τομέας και σε γραφικά αλλα και σε ήχο! Γιατί η Rare ΜΠΟΡΟΥΣΕ!!
      http://www.youtube.com/watch?v=9V3ukaUOZKg
      Πόσο τέλεια συναίσθημα όταν ακουγόταν "ultra ultra ultra ultra!!!!"
      [/b]
      moy thimises polla me to video toy Killer Instinct. apeires ores mexri na vrethei h katalilh kinhsh poy synexizei to combo oste na kataliksoyme se ena Ultra, kai fysika ypirxan kai ta Ultimate combos syndiazontas Fatality ki alla diafora. kai vevaia tha symfoniso mazi soy an kai pleon de mporo na paikso fighting games ekeinhs ths epoxhs (me to zori kana Mortal Kombat Trilogy isos). ta Donkey Kong Country ta anefera ki ego o idios sth proth selida opote de nomizo pos xreiazetai na poyme perissotera. ki ena Country 4 apla na kykloforoyse apo th Rare pali me idia grafika ki etsi 2D pistes, tha to paiza anetotata mexri teloys! gia mena to teleytaio aksiologo poy kykloforhse me xarakthres apayth th seira htan to Diddy Kong Racing, apo kei kai pera phrane th kato volta (to DK64 de marese kai toso kai moy moiaze me Banjo Kazooie poly ki oso gia ta alla meta xalasan teleios me to toymperleki style toys).

      Comment


      • #33
        Εμένα ακόμα και η arcade έκδοση του Killer Instinct μου φαίνεται πλέον άσχημη τεχνολογικά και αισθητικά. Αυτή η ιδέα των prerendered sprites δεν μου αρέσει καθόλου πλέον.

        Τα Last Blade είναι παιχνίδια που είναι ακόμα όμορφα.
        Insert Coin

        Comment


        • #34
          τώρα έβλεπα τα βίντεο από τα 2 πρώτα halo ως ένα πρόλογο για το 3,να θυμηθώ και κάποια πραγματάκια.με τα βίντεο του 1 ζαλίστηκα.άθλια,αισχρά ελεεινά γραφικά πλέον.με το 2 πάλι βρήκα την υγειά μου.ευτυχώς δηλαδή.
          οπότε το halo 2 άνετα το ξαναπαίζω οπτικά μιλώντας πάντα,το 1 όμως μακρυά.κιας είναι παιχνιδάρα.
          Carpe diem

          Comment


          • #35
            Altair πλάκα κάνεις?Το έπαιξα πριν 1 μήνα περίπου το 1 και ήταν απλά θεικό...Τα γραφικά του δεν με χάλασαν καθόλου,ίσα ίσα τα βρήκα μιά χαρά...ίσως βέβαια εγώ δεν έχω μεγάλο κόλλημα με τα γραφικά

            On topic...Τα περισσότερα 2d games εποχής 1994+.Ειδικά τα rpg παίζονται πολύ άνετα(βλ chrono trigger,final fantasies,terranigma,bahamut lagoon κτλ).Επίσης όπως προείπαν τα παιδιά τα cel-shades ποτέ δεν φαίνονται άσχημα...Τα γραφικά του ICO-Shadow Of The Collusus ακόμα μου φαίνονται πολύ καλά

            Γενικώς πάντως τα 3d γραφικά παλαιώνουν πολύ πιο εύκολα από τα 2d.Tα 2d όσα χρόνια και αν περάσουν νομίζω θα παραμείνουν ευχάριστα,playable και με το παραπάνω B)


            Comment


            • #36
              Καλά τα Donkey Kong ήταν και παραμένουν μέγιστα τεχνικά επιτεύγματα. Πολλά έχουν ήδη ειπωθεί (Donkey Kong, Sonic, Comix Zone, Aladin, Lion King, Chrono Trigger, FFVI).
              Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς πραγματικά...

              Τα EarthWorm Jim παραμένουν ακόμα και σήμερα πανέμορφα, αξεπέραστη σουρεαλιστική προσέγγιση.

              Όλα τα Megaman στα 16 και 32 bit.
              MickeyMania
              NBA Hangtime
              Flashback
              Out of this World (μπορεί όχι αυτά κάθε αυτά τα γραφικά, αλλά λόγω της φοβερής αισθητικής παραμένει πανέμορφο)
              Donald Duck in Maui Mallard
              Vectorman
              Final Fight
              Streets of Rage 2+3
              Gex
              Abe’ s Odyssey + Exodus
              Rayman
              Keio 2
              Skullmonkeys

              Άπειρα πραγματικά, η λίστα δε τελειώνει στα 2D.

              Γενικά η πλειοψηφία των 16bit 2D games από το 93 και μετά (και αρκετά παλιότερα παιχνίδια) βλέπονται εύκολα ακόμα και σήμερα, για τα 2D στα 32bit δε το συζητάμε καν, απλά πανέμορφα.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #37
                Ta ico,shadow of the colosus dn einai cel shaded
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • #38
                  that's my boy. ;)

                  το halo 1 πλέον μου φαίνεται απίστευτα γερασμένο.βέβαια πριν 2 χρόνια μια χαρά μου φαινόταν πλέον όμως με κουράζουν πολύ τα χρώματα.μουντά και σκοτεινά.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #39
                    τώρα έβλεπα τα βίντεο από τα 2 πρώτα halo ως ένα πρόλογο για το 3,να θυμηθώ και κάποια πραγματάκια.με τα βίντεο του 1 ζαλίστηκα.άθλια,αισχρά ελεεινά γραφικά πλέον.
                    [/b]
                    You should be trapped in High Charity along with Cortana and the Grave Mind for what you said...
                    <div align="center">

                    "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                    Comment


                    • #40
                      that&#39;s my boy. ;)

                      το halo 1 πλέον μου φαίνεται απίστευτα γερασμένο.βέβαια πριν 2 χρόνια μια χαρά μου φαινόταν πλέον όμως με κουράζουν πολύ τα χρώματα.μουντά και σκοτεινά.
                      [/b]
                      Τι να σου πω,γούστα είναι αυτά .Εμένα ακόμα πάντως μου φαίνονται μιά χαρά


                      Comment


                      • #41
                        Tha anaferw kai egw ta proeipothenta:

                        Castlevania SOTN (to opoio oxi aplws gerase kala, alla den tha gerasei kai pote).

                        Story of Thor kai Chrono trigger apo RPG

                        Street Fighter genikotera

                        Tetris...... den xreiazetai analysh..
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #42
                          το halo 1 πλέον μου φαίνεται απίστευτα γερασμένο.βέβαια πριν 2 χρόνια μια χαρά μου φαινόταν πλέον όμως με κουράζουν πολύ τα χρώματα.μουντά και σκοτεινά.
                          [/b]
                          Εγώ πάντως συγκρίνοντας το πρώτο με το δεύτερο της σειράς μπορώ να πώ άφοβα ότι το πρώτο είναι καλύτερο αισθητικά και λειτουργικά, αλλά το δεύτερο πιο πλούσιο τεχνολογικά. Γενικά το δεύτερο Halo μου φαίνεται πιο παρωχημένο από το πρώτο. Τα cutscenes και οι διάλογοι είναι σαχλοί, το σενάριο ρηχό, τα χρώματα μουντά και σκοτεινά. Δεν έχω παίξει το multi, αλλά το single player είναι χαλαρά κατώτερο από κάθε άποψη. Το μόνο καλό που βρήκα μέχρι στιγμής είναι που υπάρχει σενάριο και για τους Covenant.
                          Insert Coin

                          Comment


                          • #43
                            το μόνο καλύτερο που έχει το 1 σε σχέση με το 2 είναι η τελευταία σκηνή με το warthog.nithing less,nothing more...
                            Carpe diem

                            Comment

                            Working...
                            X