Announcement

Collapse
No announcement yet.

Emulation Corner

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Και στο Citra ακόμα τρίβουν...
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #77
      Κλασική αξία η Nintendo. Ούτε καν να βγάλουν το ΝΧ πρώτα δεν περίμεναν . Και στην προηγούμενη γενιά έπαιζα τα παιχνίδια του Wii στον Dolphin ταυτόχρονα με την κυκλοφορία της κονσόλας.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #78
        Μιας και το αναφέρατε έβαλα το Super Mario Galaxy 2 στο Dolphin (ήθελε και το 2 η μούρη μου) και έπαθα ένα πολιτισμικό σοκ!
        Πέρα από το Lariat του Zangief και το τρέξιμο με τον αναλογικό δεν έχει extra μπουκέτα και τρέξιμο έτσι; Ρωτάω μήπως δεν έχω ρυθμίσει σωστά τα controls.
        Επίσης με το δεξί αναλογικό μαζεύω διάφορα και έχει και ένα κουμπί για σκύψιμο/κολωτούμπες.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #79
          Αν έχεις x360 χειριστήριο, ψάξε στο νετ για αρχείο .ini (έτοιμο configuration δηλαδή του 360). Το βάζεις στον φάκελο, ανοίγεις το παιχνίδι, το επιλέγεις από τις ρυθμίσεις και παίζεις. Αν δεν βρεις, μπορώ να σου στείλω εγώ. Έχω έτοιμα configs για 360 / dual shock 3 για αρκετά παιχνίδια.

          Ή κάντο μόνος σου, βάλε τους χειρισμούς που γράφει εδώ πέρα.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #80
            Σε χρίζω επίτιμο του emulation corner.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #81
              Πιστεύω ότι το emulation έχει κάνει θαύματα αλλά και πισωγυρίσματα τα τελευταία χρόνια. Ένα απο τα σημαντικότερα χαρακτηρίστικά που έλειπαν για δεκαετίες ήταν να μπορέσουμε να κάνουμε drive CRT displays με αναλογικό σήμα από modern PC or embedded (e.g. Raspberry PI) hardware. Αυτό πλέον έχει επιτευχθεί και μάλιστα με μεγάλη ευκολία υπο προυποθέσεις. Σήμερα που μιλάμε ένα μοντέρνο Linux distribution με το Retroarch μπορεί να παράγει αναλογικά σήματα με σωστή οριζόντια και κάθετη συχνότητα, σωστό αριθμό γραμμών και σωστή χρωματική πληροφορία. Απαίτηση για αυτά είναι μια κάρτα Intel HD Graphics (έχω δοκιμάσει διάφορα μοντέλα από laptop και Intel NUC), κάρτα AMD που υποστηρίζει χαμηλής ανάλυσης σήματα (S-Video output) ή κάρτα Nvidia που να μπορεί να αποδόσει αναλύσεις πολύ υψηλής οριζόντιας ανάλυσης και χαμηλής κάθετης ανάλυσης (3840x240@60Hz). Η αλήθεια είναι ότι μόνο οι Intel κάρτες δείχνουν καθολικά σωστή συμπεριφορά και δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά πολλές AMD/Nvidia. Τι προσφέρει το παραπάνω; Προσφέρει lag free, synchronized παιχνίδι με ακριβώς την ίδια άισθηση που είχε η πραγματική κονσόλα. Σε μια Flat panel που έχει μια native ανάλυση συγκεκριμένη (Full HD, 4K, etc.) και συγκεκριμένες συχνότητες (60Hz, 120Hz, 144Hz) οι emulators επι χρόνια ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν frame skipping ή να τρέχουν τα παιχνίδια πιο αργά ή πιο γρήγορα για να πέφτουν μέσα στα στενά όρια του flat panel. Σε όλα αυτά προστίθεται και Input lag με αποτέλεσμα σε μεγάλα τουρνουά να είναι αδιανόητο να παίξεις emulated μορφή οποιουδήποτε παιχνιδιού είχε σχεδιαστεί να παίζει σε CRT οθόνη. Αυτά είναι τα γενικά καλά νέα, ότι καταφέρνουμε επιτέλους να πλησιάζουμε την πραγματική εικόνα και απόκριση των retro παιχνιδιών

              Τα κακά νέα είναι ότι η πολυπλοκότητα και η μαζική ανάπτυξη των project γύρω απο το emulation έχει ρίξει την ποιότητα τους. Τα issues στο Retroarch κάνουν Pile up κατα χιλιάδες και δεν υπάρχει κανείς υπέυθυνος να τα βάλεις σε μια τάξη. Αυτό που γίνεται συνήθως είναι να περιμένουν κάποιον εθελοντή να ανοίξει μια code base που αναπτύσεται από εκαντοντάδες άλλους και να δώσει λύσεις σε καιρια προβλήματα. Συχνά πυκνά δίνεται και κίνητρο χρηματικό μέσω Bounties αλλά δεν λύνει το συνολικό πρόβλημα.Την στιγμή που μιλάμε το Retroarch έχει 2330 ανοικτά issues. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι τα μισά είναι λάθος reports, πάλι ο αριθμός είναι τεράστιος και μη διαχειρίσιμος έυκολα. Αυτό οδηγεί σε regression problems (κάτι που δούλευε σπάει και ξαναφτιάχνεται και ξανασπάει) και δυσκολία ανάπτυξης μια καλή λύσης για το πρόβλημα. Είμαι πολύ θετικός στο να ανατπύσσονται πράγματα από κοινότητες (είναι υγεία οι άνθρωποι να συνεργάζονται για κοινό σκοπό και να είναι συμμετοχικοί) αλλά πρέπει να υπάρχει και μια "επιτροπή" που να βάζει προτεραιότητες και βασικούς κανόνες. Θα ήθελα πολύ να συνεισφέρω αλλά μου δίνεται η εντύπωση ότι δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω και δεν είμαι σίγουρος ότι μια "λύση" μου δεν θα καταστραφεί την επόμενη ώρα απο μια "λυση" ενός άλλου. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε αυτό το ζήτημα να επιλυθεί.

              Το δεύτερο κακό νέο είναι ότι κάποιοι πονηροί εκμεταλλέυτηκαν τους κόπους της κοινότητας για να τα κονομήσουν. Οι εταιρείες όπως γνωρίζετε κυκλοφορούν πλέον πολύ συχνά συλλογές παλιών παιχνιδιών για μοντέρνα συστήματα. Η συντριπτική τους πλειοψηφία βασίζεται σε κώδικα και ανάλυση που έχει προκύψει από την κοινότητα χωρίς να πληρωθεί κάποιος. Το πάθος λοιπόν χιλιάδων εθελοντών, πωλείται με άδεια από τους αυτοανακυρηχθέντες "κατόχους" αυτής της συλλογικής γνώσης. Χαρακτηριστικό παρέδειγμα ο emulator Final Burn Alpha, όπου ενώ έχει αναπτυχθεί από εκαντοντάδες προγραμματιστές, αδειοδοτείται κατόπιν αμοιβής από έναν άνθρωπο μόνο. Αυτός ο τύπος έχει βάλει τον emulator σε πολλά προιόντα και δεν έδωσε φράγκο σε όσους τον ανέπτυξαν συλλογικά. Αυτό είναι καλό μάθημα σε όσους απο εσάς έχετε το πάθος να προσφέρετε στην κοινότητα. Φροντίστε ότι κάνετε να συνοδευεται με την κατάλληλη άδεια που εγγυάται την ελευθερία στην πρόσβαση και την γνώση, αλλά απαγορεύει την οικονομική εκμετάλλευση από κάποιον. Μην συνεισφέρετε σε Project που δεν είναι ανοικτά και το Intellectual property ελέγχεται από έναν ή κάποια ομάδα.H MAME επιτρέπει πλήρως την εμπορική της εκμετάλλευση αλλά δεν πουλάει κάποιος άδειες χρήσης της. Είναι ελεύθερο στον καθένα να την προτιμήσει για το προιόν του (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, μπορεί να κάνω και λάθος).
              Last edited by Jedah; 27-03-2022, 02:25 PM.
              Insert Coin

              Comment


              • #82
                Originally posted by Jedah View Post
                Ένα απο τα σημαντικότερα χαρακτηρίστικά που έλειπαν για δεκαετίες ήταν να μπορέσουμε να κάνουμε drive CRT displays με αναλογικό σήμα από modern PC or embedded (e.g. Raspberry PI) hardware. Αυτό πλέον έχει επιτευχθεί και μάλιστα με μεγάλη ευκολία υπο προυποθέσεις. Σήμερα που μιλάμε ένα μοντέρνο Linux distribution με το Retroarch μπορεί να παράγει αναλογικά σήματα με σωστή οριζόντια και κάθετη συχνότητα, σωστό αριθμό γραμμών και σωστή χρωματική πληροφορία. Απαίτηση για αυτά είναι μια κάρτα Intel HD Graphics (έχω δοκιμάσει διάφορα μοντέλα από laptop και Intel NUC), κάρτα AMD που υποστηρίζει χαμηλής ανάλυσης σήματα (S-Video output) ή κάρτα Nvidia που να μπορεί να αποδόσει αναλύσεις πολύ υψηλής οριζόντιας ανάλυσης και χαμηλής κάθετης ανάλυσης (3840x240@60Hz).
                Ωραίο post! Άρα από ότι καταλαβαίνω η χρήση CRT είναι ακόμα αναγκαία σωστά; Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το lag αυτό που με ενοχλεί είναι το pixelation και οι LCD με fixed resolution όπως είπες έχουν θέμα. Τα φίλτρα κάνουν βέβαια λίγη δουλειά αλλά είναι ημίμετρα σε σχέση με αυτά που αναφέρεις.

                Ενδιαφέρον που το RetroArch υπάρχει στο Steam και εννοείται το ενδιαφέρον για τα retro καλά κρατεί, υπάρχουν αρκετές κονσόλες, άλλες αμφιλεγόμενες no name και άλλες επίσημες όπως το Sega astro city.

                Υπάρχουν και εξειδικευμένες με hardware emulation, με ανάλογο κόστος βέβαια, π.χ.:



                The illusion of free will is an illusion.

                Comment

                Working...
                X