Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ο pc gamer νομιζω ειναι λιγο πιο ανοιχτομυαλος σε αυτα τα θεματα, μπορει να λεει για peasants για πλακα κτλπ αλλα οταν μιλαμε για καποιο καλο exclusive θα το πει ακομα και να μην τον ενδιαφερει τον ιδιο δεν θα αρχισει τα "δεν με ενδιαφερουν αυτα τα games αρα δεν υπαρχουν" επιχειρηματα.
    Ρε συ Ihne πιστευεις πραγματικα αυτο που λες? Πιστευεις οτι ο pc gamer ή ο console gamer ειναι ο ενας πιο ανοιχτομυαλος απο τον αλλον? Δεν εχει να κανει αποκλειστικα και μονο απο το ατομο? Επισης συμφωνω με τον Raf, εγω τωρα στα γεραματα μετα απο τοσους τιτλους και τοσα χρονια δεν ξερω τι μου αρεσει? Αφου δεν μου κανει καμια αισθηση το Starcraft, τι να κανουμε τωρα. Σε αυτο που εχετε δικιο ειναι οτι οντως ειναι μλκ να πω οτι η ταδε πλατφορμα δεν εχει games επειδη εμενα δεν μου αρεσουν οπως επισης και το να υποβιβασω games που μου αρεσουν αλλα δεν ειναι στο δικο μου συστημα. Αλλα απο κει και περα η δικια μου επιλογη βασιζεται στο τι εμπειριες ταιριαζουν σε μενα περισσοτερο, ε μετα απο τοσα χρονια κατεληξα οτι το Last of Us ειναι κατι που θελω να δω ενω το Starcraft οχι . Σε καποιον αλλο μπορει να συνεβει το αντιθετο και σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατακριτεο.

    Το δεν τους νοιάζει είναι σχετικό. Κάποτε και οι χρήστες iphone λέγαν για το multitasking τι να το κάνεις και όταν τελικά προστέθηκε σε επόμενο μοντέλο σαν feature το προσμετρούσαν στα πολύ θετικά. Τα fps επειδή μιλάμε για video games σαφέστατα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην εμπειρία σε μεγάλο αριθμό τίτλων. Εδώ heartstone παίζει και από medium σε high settings (κουλό αλλά έχουν όριο στο medium) βλέπεις τεράστια διαφορά από το frame rate, σε παιχνίδια με γρήγορη δράση μπορεί να αλλάζει και ολόκληρο το παιχνίδι.
    Παιζουν πολυ μεγαλο ρολο, ναι ειναι φανταστικα features, ναι και εγω χαρηκα οταν επαιξα Doom, Phantom Pain, Uncharted multi στα 60 fps. Αλλα πρεπει να γινει κατανοητο οτι υπαρχει και η βαρυτητα σε καποια πραγματα και υπαρχει πολυς κοσμος που δεν ενδιαφερεται καν ουτε για το 1% των πραγματων που ειναι η καθημερινοτητα των pc gamers, τι να κανουμε τωρα. Ουτε αυτο ειναι κατακριτεο. Επισης μιλαμε για games, δεν μιλαμε για τεχνολογικα προιοντα που εχουν features, το δεν με νοιαζει ειναι κατι που μπορω να το πω οπως μπορω να το πω και για μια ταινια το ειδος της οποιας εχω καταληξει μετα απο χρονια οτι δεν ανηκει στο target μου (και λογω χρονου αν θες θα ειμαι επιλεκτος ακομα και αν ειναι οντως καλη ταινια παροτι δεν μου αρεσει το ειδος).

    Από τεχνικής άποψης οι κονσόλες έχουν πάει σε μία λογική low end pc, για αυτό και δεν είχαμε κινήσεις τύπου cell σε αυτή τη γενιά, για αυτό βλέπουμε και αναβαθμισμένες εκδόσεις στην 3ετία.
    Ο λογος που λεω οτι οι pc gamers καποια στιγμη ξυπνησαν και αρχισαν να γινονται αυτες οι συζητησεις (ηρθε η ωρα να κανω εγω τωρα το λαθος και να μιλησω για το ποιος ειναι πιο ανοιχτομυαλος ) ειναι οτι μαλλον εχετε ξεχασει οι περισσοτεροι οτι το 2000-2001 κυκλοφορησε το ps2 και το 2004 κυκλοφορησαν τα doom, far cry και half life 2 στο pc. Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι λεω, αλλα μιλαμε για τιτλους που ηταν αδυνατο να τρεξουν στο συστημα της sony 3 χρονια μετα την κυκλοφορια του. Ποια low end συστημα και κυκλοφοριες νεων εκδοσεων ανα 3ετια που δικαιολογουνται λεμε τωρα . O μονος λογος ξαναλεω που γινεται αυτη η συζητηση ειναι οτι τα 2 markets ενοποιηθηκαν τοσο στη λογικη software οσο και στη λογικη hardware και οι οπαδοι της καθε παραταξης αισθανονται οτι πρεπει να δικαιολογησουν την επιλογη τους.

    Για να το πάμε και ένα βήμα παραπέρα, αυτή τη στιγμή οι κονσόλες οριακά έχουν λόγο ύπαρξης ως μηχανήματα. Τα όποια πλεονεκτήματα είχαν σαν συσκευές είτε έχουν εξαλειφθεί είτε είναι πολύ κοντά στο να καλυφθούν πλήρως και από το pc σαν πλατφόρμα
    Συγνωμη, αν τωρα οι κονσολες δεν εχουν λογο υπαρξης, που μπορουν να παιξουν ολους τους τιτλους (κατι που δεν γινοταν παλιοτερα), που εχουν υπηρεσιες, online, ξεχωριστο οικοσυστημα (κατι που δεν γινοταν παλιοτερα) που παρεχουν ενα σωρο πργματα που ηταν ανικουστα στο παρελθον, ποτε ειχαν λογο υπαρξης? Την εποχη του ps2? την εποχη του NES? Και αν ναι ποιος ηταν ο λογος υπαρξης τους? Μηπως αυτο που λες παρακατω?

    Εν ολίγοις εκεί που καταλήγουμε είναι ότι π.χ το Last of us ο μόνος λόγος που δεν το βλέπουμε αλλού είναι για να πλασάρει η σόνυ ένα φτωχό όπως λες και εσύ μηχάνημα. Που όχι μόνο είναι φτωχό αλλά είναι ουσιαστικά και "ίδιο" με αυτό που πλασάρει η MS για να μπορείς να παίξεις halo.
    Οποτε να πληροφορησω οτι ο μονος λογος που δεν βλεπεις το mario στο pc ο ιδιος ειναι, επισης ειναι ο ιδιος ακριβως λογος που δεν εβλεπες και το sonic-mario στο pc πριν 20 χρονια. Εκτος αν νομιζες οτι το mega drive-snes ειχαν τιτλους που για καποιο μυστηριο λογο δεν μπορουσαν να τρεξουν στο pc. Βλεπεις γιατι λεω για την ενοποιηση του software και οτι οι pc gamers ποτε δεν ελεγαν αυτα που ακουγονται σημερα? Αυτο εννοουσα στο προηγουμενο post οταν απαντουσα στον Sinclair, για καποιο λογο υπαρχει η αναγκη απο τους μεν ή απο τους δε να πουν αυτο το '' το ταδε market δεν εχει νοημα'' που σε καμια περιπτωση δεν βγαζει νοημα και αν βγαζει τωρα, ε τοτε εβγαζε παντα ακριβως με τα ιδια επιχειρηματα. Δεν ξερω αν ειμαι λαθος αλλα προσωπικα αυτο βλεπω και δυτυχως δεν μου αρεσει καθολου. Τα πραγματα στην πραγματικοτητα δεν αλλαξαν τοσο πολυ, αυτο που αλλαξε ειναι οτι ο ενας μπηκε στα λημερια του αλλου και αποτι φαινεται δεν ηαμσταν αρκετα ωριμοι για κατι τετοιο.
    Last edited by nooto; 26-01-2017, 09:13 PM.

    Comment


    • Originally posted by Raf View Post
      Όλα αυτά που περιγράφεις μπαρούφες εγώ τα θεωρώ μια χαρά valid επιχειρήματα όταν δεν μπορείς να έχεις όλα τα συστήματα. Και το αίτημα για plug n' play που παλιότερα είχε περισσότερη ουσία, και τα fps (θέλουμε δεν θέλουμε υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους νοιάζει) και την παντελή αδιαφορία για τα genres του pc. Εσείς είστε tech junkies με το συμπάθειο, έχετε άλλη οπτική, άλλες προτεραιότητες - αλλά εδώ μειώνετε τη διαφορετική άποψη σε ... "μπαρούφες"! Είναι τα στρατόπεδα που λέγαμε. Στα λέει αυτά κάποιος που αν πέφταν φράγκα στα χέρια του θα αγόραζε αρχιδάτο PC για τις δυνατότητες αλλά και γιατί οι παρούσες κονσόλες είναι -συγκυριακά;- τόσο ελλεεινά φτωχές.

      Έχει πλάκα που αμέσως μετά συνεχίζεις και λες για την ανοιχτομυαλιά της μιας ράτσας... Είστε γραφικοί αλλά σας αγαπούμε.
      Στα λογια μου ερχεσαι δεν βλεπω που ειναι η διαφωνια.. Ειναι valid επιχειρήματα ολα αυτα εφοσον δεν μπορεις να εχεις ολα τα συστηματα και αν μπορουσες θα εφτιαχνες τουμπανο pc για τις δυνατοτητες. Αυτος που λεει οτι δεν τον νοιαζει το frame rate δεν ειναι gamer ειναι ασχετος απλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα απο τη στιγμη που οι περισσοτεροι κονσολαδες και μη συμφωνουν οτι frame rate matters.. Επισης σε οποιον το λεει αυτο δωσε του 144hz οθονη και καλο pc να παιξει λιγο με 120frames και πανω για κανα μηνα και μετα αν μπορει να γυρισει στα 25-30fps της κονσολας και δεν τον νοιαζει ακομα τοτε οκ, παντως το θεωρω σχεδον αδυνατο αυτο. Απλα ειναι αυτο που λεμε "οσα δεν φτανει η αλεπου" απλα σε μερικες περιπτωσεις που δεν εχεις αλλη επιλογη θα τα ανεχτεις και τα 30 αφου μονο ετσι μπορεις να το παιξεις(πχ bloodborne μαζι με το αισχρο frame pacing και stuttering) μερικοι μπερδευουν αυτο με το "δεν με νοιαζουν τα fps" φυσικα και σε νοιαζουν οταν μπορεις να τα εχεις..

      Επισης αυτος ο μυθος του plug n play πρεπει να πεθανει καποια στιγμη, μπορει παλια να ίσχυε αλλα τωρα ουτε καν, ανοιγω ps4 εχεις update κανονικα, εχεις patch, διαλεγεις graphic settings πλεον με το pspro κτλπ, και στο pc 2 κουμπια παταω και παιζω..

      Ναι εγω βλεπω την PCMR πιο ανοιχτόμυαλη και αν θες με καλυτερο "gaming iq" απο τον τυπικο console pleb..

      Τωρα εγινε vs topic αντε να ανεβουμε λιγο..

      Originally posted by nooto View Post
      Ρε συ Ihne πιστευεις πραγματικα αυτο που λες? Πιστευεις οτι ο pc gamer ή ο console gamer ειναι ο ενας πιο ανοιχτομυαλος απο τον αλλον? Δεν εχει να κανει αποκλειστικα και μονο απο το ατομο? Επισης συμφωνω με τον Raf, εγω τωρα στα γεραματα μετα απο τοσους τιτλους και τοσα χρονια δεν ξερω τι μου αρεσει? Αφου δεν μου κανει καμια αισθηση το Starcraft, τι να κανουμε τωρα. Σε αυτο που εχετε δικιο ειναι οτι οντως ειναι μλκ να πω οτι η ταδε πλατφορμα δεν εχει games επειδη εμενα δεν μου αρεσουν οπως επισης και το να υποβιβασω games που μου αρεσουν αλλα δεν ειναι στο δικο μου συστημα. Αλλα απο κει και περα η δικια μου επιλογη βασιζεται στο τι εμπειριες ταιριαζουν σε μενα περισσοτερο, ε μετα απο τοσα χρονια κατεληξα οτι το Last of Us ειναι κατι που θελω να δω ενω το Starcraft οχι . Σε καποιον αλλο μπορει να συνεβει το αντιθετο και σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατακριτεο.
      Ναι το πιστευω σε ενα βαθμο, συμφωνα με αρκετες προσωπικες εμπειριες απο διαφορα φορουμ, ναι το ξερω οτι ειναι ενα εξαιρετικά μικρο στατιστικο δειγμα αλλα οκ..

      Το pc δεν ειναι μονο starcraft οπως και η κονσολα δεν ειναι μονο last of us(το οποιο btw δεν μου αρεσε καθολου) εχουν πολυ περισσοτερα να δωσουν και δεν πρεπει να κολλας στα exclusives, μονο οταν μπορεις να εχεις ενα συστημα βρισκω νοημα σε αυτο. Τι σε εμποδιζει πραγματικα να εχεις καλο pc για τα multiplatform και ps4 για τα exclusives?? Το κοστος μονο ετσι δεν ειναι??
      Last edited by i Have no Equal; 26-01-2017, 09:01 PM.

      Comment


      • Μα δεν λεει κανεις οτι δεν τον νοιαζει το frame rate, εκει ειναι το θεμα , για το βαρος που εχει στον καθενα αυτο μιλαμε. Επισης εννοειται οτι ειναι το κοστος σε αυτο που λες (+ ο χρονος να προσθεσω γιατι δεν μπορεις να δεις τα παντα οποτε θα κανεις επιλογες στους τιτλους). Το ειπα και πριν, δεν διαφωνω για το που ειναι η optimal εμπειρια, ουτε θεωρω οτι ειναι αμελητεα τα plus που προσφερει.

        Το θεμα ειναι οτι μιλαμε για movies και εσυ μου λες για home theaters που τις παρακολουθεις Σαφως και παιζει ρολο στην εμπειρια ολο αυτο που λετε αλλα για καποιο λογο παροτι συζηταμε πχ για ταινιες που μας αρεσουν, εσυ εμμενεις στο οτι εγω τις βλεπω σε 720p στο laptop ενω εσυ σε 4k home cinema . Και εγω σου λεω ναι ειναι καλυτερο το home cinema, την ταινια την ειδες? και συνεχιζεις να μου λες για το home cinema

        Δεν το λεω προσωπικα τωρα, προσπαθω να αντικατοπτριζω την μεση κουβεντα που εχω συνηθως με ενα pc gamer μιας και μιλαμε για το ποιος ειναι πιο ωριμος και πιο ανοιχτομυαλος . Btw μιλαω για τον σημερινο pc gamer γιατι τα παιδια πχ που ηταν στο forum την εποχη του cgmag ουδεμια σχεση ειχαν με ολο αυτο το πραγμα.

        Edit: Και πανω σε αυτο που ειπα πριν, θυμαμαι που επαιζα σε ps2 και ειχα παρει τοτε το Medal of Honor Frontline, ηταν η αντιστοιχη κυκλοφορια του Allied Assault για τα pc, επειδη ειχε παρει τρελες κριτικες τοτε απο τα ελληνικα περιοδικα. Οταν το πρωτοειδα νομιζα οτι ειχε χαλασει η κονσολα μου, μετα απο χρονια εμαθα οτι αυτο λεγεται 15 fps . Αντιθετα εκεινη την περιοδο παιζαμε το Allied Assault στο pc ενος φιλου μου, το παιχνιδι ηταν απο αλλο πλανητη οπτικα και θυμαμαι που με ρωταγε στο ps2 ειναι καλυτερο το Frontline? Τι να του ελεγα Αυτο περισσοτερο πανω σε αυτα που ειπε ο sub για τις σημερινες κονσολες αλλα και τη συζητηση που ειχαμε πριν για το ποσο αλλαξε ο median για το ποιο πλεον ειναι το base μοντελο αναπτυξης και απο που και προς τα που γινονται τα ports.
        Last edited by nooto; 26-01-2017, 10:45 PM.

        Comment


        • Originally posted by ihne
          Τωρα εγινε vs topic αντε να ανεβουμε λιγο.
          "Vs topic" με 6-7 smilies μέσο όρο στο ποστ είναι κουβεντούλα με τσάι... κάποτε χυνόταν αίμα.

          Comment


          • Το θεμα ειναι οτι μιλαμε για ταινιες και εσυ μου λες για home theaters που τις παρακολουθεις Σαφως και παιζει ρολο στην εμπειρια ολο αυτο που λετε αλλα για καποιο λογο παροτι συζηταμε πχ για μια ταινιες που μας αρεσουν εσυ εμμενεις στο οτι εγω τις βλεπω σε 720p στο laptop ενω εσυ σε 4k home cinema
            Κάπως έτσι. Η συζήτηση ξεκίνησε από ανάλυση καταστάσεων και τάσεων και κατέληξε σε σύγκρουση εικασιών για το πώς σκέφτονται δυο κατηγορίες ανθρώπων που δεν υφίστανται καν Κατα την άποψη μου.

            Πάντως εγώ θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι με όλα αυτά τα φεμινιστικά παιχνίδια που έσκασαν μύτη pro-gamer gate, που θεωρώ ότι είναι κι από τα σημαντικότερα δείγματα γραφής του σύγχρονου gaming και μάλλον σχεδόν ολοκληρωτική αποκλειστικότητα του υπολογιστή XD - για να χαρούν και οι υπέρμαχοι της master race, lol.
            Last edited by Evans; 26-01-2017, 10:48 PM.

            Comment


            • Originally posted by nooto View Post
              Μα δεν λεει κανεις οτι δεν τον νοιαζει το frame rate, εκει ειναι το θεμα , για το βαρος που εχει στον καθενα αυτο μιλαμε. Επισης εννοειται οτι ειναι το κοστος σε αυτο που λες (+ ο χρονος να προσθεσω γιατι δεν μπορεις να δεις τα παντα οποτε θα κανεις επιλογες στους τιτλους). Το ειπα και πριν, δεν διαφωνω για το που ειναι η optimal εμπειρια, ουτε θεωρω οτι ειναι αμελητεα τα plus που προσφερει.

              Το θεμα ειναι οτι μιλαμε για movies και εσυ μου λες για home theaters που τις παρακολουθεις Σαφως και παιζει ρολο στην εμπειρια ολο αυτο που λετε αλλα για καποιο λογο παροτι συζηταμε πχ για ταινιες που μας αρεσουν, εσυ εμμενεις στο οτι εγω τις βλεπω σε 720p στο laptop ενω εσυ σε 4k home cinema . Και εγω σου λεω ναι ειναι καλυτερο το home cinema, την ταινια την ειδες? και συνεχιζεις να μου λες για το home cinema

              Δεν το λεω προσωπικα τωρα, προσπαθω να αντικατοπτριζω την μεση κουβεντα που εχω συνηθως με ενα pc gamer μιας και μιλαμε για το ποιος ειναι πιο ωριμος και πιο ανοιχτομυαλος . Btw μιλαω για τον σημερινο pc gamer γιατι τα παιδια πχ που ηταν στο forum την εποχη του cgmag ουδεμια σχεση ειχαν με ολο αυτο το πραγμα.

              Edit: Και πανω σε αυτο που ειπα πριν, θυμαμαι που επαιζα σε ps2 και ειχα παρει τοτε το Medal of Honor Frontline, ηταν η αντιστοιχη κυκλοφορια του Allied Assault για τα pc, επειδη ειχε παρει τρελες κριτικες τοτε απο τα ελληνικα περιοδικα. Οταν το πρωτοειδα νομιζα οτι ειχε χαλασει η κονσολα μου, μετα απο χρονια εμαθα οτι αυτο λεγεται 15 fps . Αντιθετα εκεινη την περιοδο παιζαμε το Allied Assault στο pc ενος φιλου μου, το παιχνιδι ηταν απο αλλο πλανητη οπτικα και θυμαμαι που με ρωταγε στο ps2 ειναι καλυτερο το Frontline? Τι να του ελεγα Αυτο περισσοτερο πανω σε αυτα που ειπε ο sub για τις σημερινες κονσολες αλλα και τη συζητηση που ειχαμε πριν για το ποσο αλλαξε ο median για το ποιο πλεον ειναι το base μοντελο αναπτυξης και απο που και προς τα που γινονται τα ports.
              Δεν θεωρω σωστη τη σύγκριση με τις ταινίες, γιατι απλα παρακολουθεις παθητικά ενω στο παιχνιδι αλληλεπιδράς και το κακο frame rate μπορει να σου χαλασει κατα πολυ την εμπειρία, δες θα σου πω καν για fps δες πχ ενα souls game η bloodborne ποσο καλυτερο θα ηταν με 60fps steady αντι για τα 25-30 που παιξαμε δεν νομιζω να διαφωνεις με αυτο ειδικα αν κανεις pvp.. Δεν ξερω τι εννοεις για τον σημερινο pc game σε σχεση με αυτους τους cgmag, οι εποχες εχουν αλλαξει αρκετα παντως.

              Originally posted by Raf View Post
              "Vs topic" με 6-7 smilies μέσο όρο στο ποστ είναι κουβεντούλα με τσάι... κάποτε χυνόταν αίμα.
              Περιμενουμε να μπει ο altair..

              Comment


              • Παιζουν πολυ μεγαλο ρολο, ναι ειναι φανταστικα features, ναι και εγω χαρηκα οταν επαιξα Doom, Phantom Pain, Uncharted multi στα 60 fps. Αλλα πρεπει να γινει κατανοητο οτι υπαρχει και η βαρυτητα σε καποια πραγματα και υπαρχει πολυς κοσμος που δεν ενδιαφερεται καν ουτε για το 1% των πραγματων που ειναι η καθημερινοτητα των pc gamers, τι να κανουμε τωρα. Ουτε αυτο ειναι κατακριτεο. Επισης μιλαμε για games, δεν μιλαμε για τεχνολογικα προιοντα που εχουν features, το δεν με νοιαζει ειναι κατι που μπορω να το πω οπως μπορω να το πω και για μια ταινια το ειδος της οποιας εχω καταληξει μετα απο χρονια οτι δεν ανηκει στο target μου (και λογω χρονου αν θες θα ειμαι επιλεκτος ακομα και αν ειναι οντως καλη ταινια παροτι δεν μου αρεσει το ειδος).
                Edit: Και πανω σε αυτο που ειπα πριν, θυμαμαι που επαιζα σε ps2 και ειχα παρει τοτε το Medal of Honor Frontline, ηταν η αντιστοιχη κυκλοφορια του Allied Assault για τα pc, επειδη ειχε παρει τρελες κριτικες τοτε απο τα ελληνικα περιοδικα. Οταν το πρωτοειδα νομιζα οτι ειχε χαλασει η κονσολα μου, μετα απο χρονια εμαθα οτι αυτο λεγεται 15 fps
                Απάντησες και μόνος σου ρε συ. Δεν μιλάμε για εφέ και εξτραδάκια που δεν αλλάζουν κάτι στην ουσία, είναι άμεσα συνδεδεμένα με την όλη εμπειρία. Για να φτάσεις να ψάχνεσαι αν έχει χαλάσει η κονσόλα σημαίνει ότι είναι κάτι από ένα σημείο και μετά γίνεται και ενοχλητικό και δεν σε αφήνει να χαρείς το παιχνίδι. Ντάξει βέβαια το 15 που λες τώρα είναι και εντελώς αισχρό αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η διαφορά μεταξύ 25-60 δεν ειναι απλά ένα βίτσιο κάποιων.

                Ο λογος που λεω οτι οι pc gamers καποια στιγμη ξυπνησαν και αρχισαν να γινονται αυτες οι συζητησεις (ηρθε η ωρα να κανω εγω τωρα το λαθος και να μιλησω για το ποιος ειναι πιο ανοιχτομυαλος ) ειναι οτι μαλλον εχετε ξεχασει οι περισσοτεροι οτι το 2000-2001 κυκλοφορησε το ps2 και το 2004 κυκλοφορησαν τα doom, far cry και half life 2 στο pc. Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι λεω, αλλα μιλαμε για τιτλους που ηταν αδυνατο να τρεξουν στο συστημα της sony 3 χρονια μετα την κυκλοφορια του. Ποια low end συστημα και κυκλοφοριες νεων εκδοσεων ανα 3ετια που δικαιολογουνται λεμε τωρα . O μονος λογος ξαναλεω που γινεται αυτη η συζητηση ειναι οτι τα 2 markets ενοποιηθηκαν τοσο στη λογικη software οσο και στη λογικη hardware και οι οπαδοι της καθε παραταξης αισθανονται οτι πρεπει να δικαιολογησουν την επιλογη τους.
                Εγώ μίλησα σε επίπεδο αρχιτεκτονικής και σχεδιασμού. Κάποτε όλο αυτό γινόταν στις κονσόλες με custom τρόπο. Πλέον το στήσιμο αυτό γίνεται σε μια λογική του να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις υπάρχουσες πλατφόρμες και παίζουν με x86 αρχιτεκτονική.
                Προφανώς κάποτε υπήρχε νόημα να υπάρχει διαφοροποίηση, νομίζω είναι συτονόητο ότι τα σημερινά δεδομένα στο χώρο της τεχνολογίας συνολικά δεν έχουν καμία σχέση με το τι γινόταν το 2000 και πίσω. Πάντως νομίζω δεν ήταν πάντα τόσο ξεκάθαρα πίσω οι κονσόλες από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας τους. Για παράδειγμα ο cell που ανέφερα και πριν ήταν αρκετά ισχυρός-πρωτοποριακός για την εποχή του, σε σημείο να φτάσουμε να φτιάχνουν και clusters με ps3 για άσχετους με gaming λόγους (*είχαμε και στο πολυτεχνείο ένα τέτοιο). Το low end λοιπόν πάει στο γεγονός ότι ps4 kai one είναι οι φτωχοί συγγενείς της χ86 αρχιτεκτονικής που παίζει και στο pc.

                Τα παιχνίδια που αναφέρεις είχαν φτιαχτεί για να τερματίσουν σε οπτικό επίπεδο τις δυνατότητες που τους έδινε τότε η τεχνολογία. Τότε δεν είχαν καθόλου κοινό στις κονσόλες και για αυτό κοιτούσαν μόνο σε pc εξαρχής οπότε μπορούσαν να το κάνουν κιόλας. Το γιατί δεν βλέπουμε ανάλογα εγχειρήματα σήμερα είναι μεγάλη κουβέντα και στην ουσία της νομίζω ξεφεύγει από τα πλαίσια της "κόντρας" που συζητάμε.

                Συγνωμη, αν τωρα οι κονσολες δεν εχουν λογο υπαρξης, που μπορουν να παιξουν ολους τους τιτλους (κατι που δεν γινοταν παλιοτερα), που εχουν υπηρεσιες, online, ξεχωριστο οικοσυστημα (κατι που δεν γινοταν παλιοτερα) που παρεχουν ενα σωρο πργματα που ηταν ανικουστα στο παρελθον, ποτε ειχαν λογο υπαρξης? Την εποχη του ps2? την εποχη του NES? Και αν ναι ποιος ηταν ο λογος υπαρξης τους? Μηπως αυτο που λες παρακατω?
                Το nes δεν είχε καμία σχέση με pc, ήταν ένα μηχάνημα που είχε φτιαχτεί για να παίζει παιχνίδια, δεν ισχύει το ίδιο και για τις σημερινές κονσόλες. Αυτό είναι το ένα... Το άλλο και ακόμα πιο βασικό είναι ότι την εποχή του nes ακόμα και το να συνδέσεις έναν υπολογιστή στην τηλεόραση ήταν σχεδόν επιστημονική φαντασία, για να μην πούμε ότι και η ύπαρξη υπολογιστή σε ένα σπίτι ήταν εξαιρετικά σπάνια. Σήμερα μπορείς να παίζεις στο σαλόνι σου με ασύρματο χειριστήριο και τον υπολογιστή να είναι σε άλλο δωμάτιο.

                Οποτε να πληροφορησω οτι ο μονος λογος που δεν βλεπεις το mario στο pc ο ιδιος ειναι, επισης ειναι ο ιδιος ακριβως λογος που δεν εβλεπες και το sonic-mario στο pc πριν 20 χρονια. Εκτος αν νομιζες οτι το mega drive-snes ειχαν τιτλους που για καποιο μυστηριο λογο δεν μπορουσαν να τρεξουν στο pc. Βλεπεις γιατι λεω για την ενοποιηση του software και οτι οι pc gamers ποτε δεν ελεγαν αυτα που ακουγονται σημερα? Αυτο εννοουσα στο προηγουμενο post οταν απαντουσα στον Sinclair, για καποιο λογο υπαρχει η αναγκη απο τους μεν ή απο τους δε να πουν αυτο το '' το ταδε market δεν εχει νοημα'' που σε καμια περιπτωση δεν βγαζει νοημα και αν βγαζει τωρα, ε τοτε εβγαζε παντα ακριβως με τα ιδια επιχειρηματα. Δεν ξερω αν ειμαι λαθος αλλα προσωπικα αυτο βλεπω και δυτυχως δεν μου αρεσει καθολου. Τα πραγματα στην πραγματικοτητα δεν αλλαξαν τοσο πολυ, αυτο που αλλαξε ειναι οτι ο ενας μπηκε στα λημερια του αλλου και αποτι φαινεται δεν ηαμσταν αρκετα ωριμοι για κατι τετοιο.
                Δεν είναι ότι δεν είχε νόημα κάποιο μαρκετ, είναι ότι δεν υπήρχε μαρκετ (τουλάχιστον όχι όπως είναι τώρα) στο Pc πριν 20 χρόνια. Sonic πάντως πλέον βλέπουμε και στο pc και γενικά αυτά που δεν βλέπουμε στο Pc είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ως ένα σημείο λέμε και το ίδιο πράγμα ουσιαστικά. Απλά προσωπικά από κάπου και έπειτα επειδή ακριβώς αυτή η ενοποίηση έχει προχωρήσει πολύ, βλέπω σαν μέλλον της βιομηχανίας μία κοινή πλατφόρμα παραμετροποιήσιμη σε πολύ μεγάλο βαθμό που ο καθένας να μπορεί να ικανοποιείται ανάλογα με τα θέλω και το πορτοφόλι του. Ε το pc πλέον έχει αυτή τη δυνατότητα.

                Comment


                • Παιδια ξαναελεω, δεν θεωρω ουτε εγω οτι ειναι extraδακια ή οτι δεν ανεβαζουν την εμπειρια. Ειμαι ο πρωτος που θα ηθελε να παιζει το bloodborne σε 60 fps (το ανεφερα τουλαχιστον 2 φορες αλλα παλι μου λετε ναι αλλα δεν μπορεις να πεις οτι δεν θα ηθελες να παιζεις με 1000 fps τον ταδε τιτλο, η απαντηση ειναι ναι θα ηθελα ). Αυτο που λεω ειναι οτι τα 30 που το επαιξα δεν ηταν gamebreaking, αλλο το να το παιζω καλυτερα αλλο το να ειναι ετσι ωστε να μην μπορω να το παιξω καθολου. Επισης Ihne, η αντιστοιχια δεν ειναι 1-1 αλλα απο την αλλη πηγαινε και πες τα αυτα στις εταιριες που βγαζουν τις τηλεορασεις, που καποτε εδωσαν λεφτα για τεχνολογιες οπως το 3d, που τωρα εχουν μπει στο 4k race κοκ, δεν γινονται ολα αυτα για το gaming και προφανως δειχνει οτι υπαρχει κοσμος που θεωρει το αντιστοιχο και στην περιπτωση των ταινιων και δεν θελει να τις βλεπει στο laptop του γιατι ειναι το αντιστοιχο του console pleb . Τελος εγω ρωταω τον IHNE το FFXV δεν το ευχαριστηθηκε στο ps4? Οχι αν θα ηταν καλυτερο στο pc, ναι θα ηταν, αν το ευχαριστηθηκε στο ps4 συγκεκριμενα ρωταω.

                  Εγώ μίλησα σε επίπεδο αρχιτεκτονικής και σχεδιασμού. Κάποτε όλο αυτό γινόταν στις κονσόλες με custom τρόπο. Πλέον το στήσιμο αυτό γίνεται σε μια λογική του να μην υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις υπάρχουσες πλατφόρμες και παίζουν με x86 αρχιτεκτονική.
                  Προφανώς κάποτε υπήρχε νόημα να υπάρχει διαφοροποίηση, νομίζω είναι συτονόητο ότι τα σημερινά δεδομένα στο χώρο της τεχνολογίας συνολικά δεν έχουν καμία σχέση με το τι γινόταν το 2000 και πίσω. Πάντως νομίζω δεν ήταν πάντα τόσο ξεκάθαρα πίσω οι κονσόλες από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας τους. Για παράδειγμα ο cell που ανέφερα και πριν ήταν αρκετά ισχυρός-πρωτοποριακός για την εποχή του, σε σημείο να φτάσουμε να φτιάχνουν και clusters με ps3 για άσχετους με gaming λόγους (*είχαμε και στο πολυτεχνείο ένα τέτοιο). Το low end λοιπόν πάει στο γεγονός ότι ps4 kai one είναι οι φτωχοί συγγενείς της χ86 αρχιτεκτονικής που παίζει και στο pc.
                  Εγω ειλκρινα δεν πιστευω οτι οι κονσολες ποτε μπορουσαν να δωσουν οπτικο τομεα καλυτερο απο τα pc. Ακομα και αν ηταν στα χαρτια technical beasts μεσα σε 1-2 χρονια ειχαν γινει obsolete imo. Εχω πει πολλες φορες οτι ο υπολογιστης μου με την 6800 ultra τοτε επαιζε καλυτερα το half life 2 απο το 360 (που βγηκε αργοτερα), το ιδιο ισχυει και για το oblivion, δεν ξερω αν εχει να κανει με τη διαχειριση του port αλλα στην πραξη ετσι ηταν. 1-2 χρονια δε μετα την αρχη της προηγουμενης γενιας, παροτι τα μηχανηματα υποτιθεται οτι ηταν τερατα, υπηρχαν παιχνιδια που δεν μπορουσαν να τα τρεξουν τοσο καλα οσο ενα high end pc. Για την Sony συγκεκριμενα, μπορει να εδωσε απειρα λεφτα για να φτιαξει innovative μηχανηματα αλλα δεν της βγηκε ουτε η emotion engine ουτε ο cell. Και τα 2 υποτιθεται οτι ηταν τεχνολογικα θαυματα (ο cell εχω δει tests που πηγαινει καλυτερα σε καποια πραγματα αποτι ο επεξεργαστης του ps4 ) αλλα η οποια πραγματικη αποτυπωση αυτου βγηκε χρονια αργοτερα (αφου πλεον οι παραδοσιακοι καικτες ειχαν βγαλει καλυτερο hardware) και μονο απο first parties. Μπορει και η τεχνολογια να προχωρουσε πιο γρηγορα τοτε και να ξεπεραστηκαν γρηγορα τα μηχανηματα ή μπορει να ειναι αυτο που σημειωνεις, οτι πλεον τα παιχνιδια βγαινουν για τις κονσολες και μεταφερονται στο pc ενω τοτε δεν συνεβαινε κατι τετοιο. Το τελευταιο ειναι που καταλαβαν οι εταιριες και ειπαν οτι αφου εμεις ειμαστε ο βασικος παικτης ας το εγκαταστησουμε και με μια pc αρχιτεκτονικη χωρις να δωσουμε λεφτα για rnd και να τελειωνουμε. Αυτο που λεω λοιπον ειναι οτι ναι μπορει να λεμε οτι αυτες οι κονσολες ειναι οι πιο αδυναμες ever στα χαρτια, αλλα στην πραξη οχι μονο τους βγηκε, αλλα το γεγονος οτι αυτες κανουν lead το software γιατι εκει βασιζονται πλεον ολα τα παιχνιδια και μεταφερονται μετα με βελτιωσεις στα πιο δυνατα συστηματα, η ολη διαφορα φαινεται πολυ μικροτερη απ'οτι πριν (πχ ps2 half life οπως ανεφερα, φανταζεσαι εκεινα τα χρονια να εβγαινε τιτλος με βαση το ps2 και να το μετεφεραν μετα στο pc? θα γελαγαν και οι πετρες). Οποτε θελω να σου πω ειναι θεμα οπτικης.

                  Το nes δεν είχε καμία σχέση με pc, ήταν ένα μηχάνημα που είχε φτιαχτεί για να παίζει παιχνίδια, δεν ισχύει το ίδιο και για τις σημερινές κονσόλες. Αυτό είναι το ένα... Το άλλο και ακόμα πιο βασικό είναι ότι την εποχή του nes ακόμα και το να συνδέσεις έναν υπολογιστή στην τηλεόραση ήταν σχεδόν επιστημονική φαντασία, για να μην πούμε ότι και η ύπαρξη υπολογιστή σε ένα σπίτι ήταν εξαιρετικά σπάνια. Σήμερα μπορείς να παίζεις στο σαλόνι σου με ασύρματο χειριστήριο και τον υπολογιστή να είναι σε άλλο δωμάτιο.
                  Δεν διαφωνω σε αυτο που λες αλλα αυτο δεν αναιρει οτι τη 10ετια του 90 επαιζα στον υπολογιστη μου παιχνιδια που ηταν αδυνατο να τρεξουν στις κονσολες, οποτε την ιδια απορια θα μπορουσα να ττην εχω και τοτε, ποια ειναι η χρησιμοτητα της κονσολας? Οτι παιζω στον καναπε και σε τηλεοραση αντι να παιζω σε καρεκλα και monitor? Η ότι εκανα install στο ενα και στο αλλο οχι?
                  Δεν είναι ότι δεν είχε νόημα κάποιο μαρκετ, είναι ότι δεν υπήρχε μαρκετ (τουλάχιστον όχι όπως είναι τώρα) στο Pc πριν 20 χρόνια. Sonic πάντως πλέον βλέπουμε και στο pc και γενικά αυτά που δεν βλέπουμε στο Pc είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Ως ένα σημείο λέμε και το ίδιο πράγμα ουσιαστικά. Απλά προσωπικά από κάπου και έπειτα επειδή ακριβώς αυτή η ενοποίηση έχει προχωρήσει πολύ, βλέπω σαν μέλλον της βιομηχανίας μία κοινή πλατφόρμα παραμετροποιήσιμη σε πολύ μεγάλο βαθμό που ο καθένας να μπορεί να ικανοποιείται ανάλογα με τα θέλω και το πορτοφόλι του. Ε το pc πλέον έχει αυτή τη δυνατότητα.
                  Αυτο που λες απλα επιβεβαιωνει τα οσα εγραψα, το οτι εχουμε sonic στο pc γινεται επειδη η sega σταματησε να βγαζει hardware . Απο κει και περα συμφωνω στα οσα λες, αν οδηγηθουμε σε πληρη ενοποιηση σαφως I bet my money on pc . Δεν διαφωνουμε, εγω το μονο που επισημαινω ειναι οτι με τον ενα ή με τον αλλο τροπο αυτα επιχειρηματα παντα υπηρχαν ή καλυτερα θα μπορουσαν να υπαρχουν, απλα μου φαινεται περιεργο που το θυμηθηκαμε τωρα ολο αυτο, γιάυτο και λεω οτι η ενοποιηση εβαλε πολυ κοσμο σε αυτο το τριπακι κυριως επειδη πλεον μπορει να συγκρινει με πιο προφανη τροπο πλατφορμες που πριν ας πουμε φαινονταν καπως διαφορετικες.
                  Last edited by nooto; 27-01-2017, 01:43 AM.

                  Comment


                  • Καποιοι προσπαθουν να μπλεξουν το ονομα μου με κρούσματα φανμπουσμου. Συγγνωμη αλλα επειδη σας γλενταει η Nintendo δεν ειναι λογος να πετατε λάσπη στο ονομα μου.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Originally posted by nooto View Post
                      Τελος εγω ρωταω τον IHNE το FFXV δεν το ευχαριστηθηκε στο ps4? Οχι αν θα ηταν καλυτερο στο pc, ναι θα ηταν, αν το ευχαριστηθηκε στο ps4 συγκεκριμενα ρωταω.
                      Ναι παρα πολυ 200+ ωρες εχω κλεισει, οπως και στο bloodborne περισσοτερες.

                      Comment


                      • Εμένα μου αρέσει που ο μόνος που μιλάει για Sony fanboys είναι το μόνο πραγματικό Sony fanboy που είχαμε ποτέ στο forum. (BigBoss με ΠΑΣΟΚ, BigBoss με ΣΥΡΙΖΑ )
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Την καλύτερη απάντηση την έδωσε ο Altair, ο οποίος με λίγες λέξεις περιέγραψε με έμμεσο τρόπο την μηδαμινή σημασία που έχουν αυτά που γράφετε παραπάνω (τα διάβασα και αποκόμισα ένα 0) μπροστά στην ψυχαγωγία του παίκτη ειδικά στην σήμερον ημέρα που ο μέσος καταναλώτης/χρήστης τρέχει και δεν φτάνει μέσα σε ένα 24ωρο. 30-60 καρέ, καλύτερα/χειρότερα specs, 1080p/4k ανάλυση και μπλα μπλα μπλα μπλα...βάλτε το παιχνίδι στο σύστημα που θέλετε και απολαύστε το. Τα υπόλοιπα είναι απόψεις που λίγο πολύ ξέρετε τι λένε γι' αυτές. Θα γεράσουμε και θα μιλάμε ακόμα για PC vs κονσόλες, αν δεν έχουν ενοποιηθεί όλα σε μία πλατφόρμα. Τότε βέβαια θα βρούμε άλλο χούι.
                          Last edited by Ren_of_Heavens; 31-01-2017, 09:32 AM.

                          Comment


                          • Αυτος ειναι ο λογος που δε με νοιαζουν ολα αυτα. Αν ημουν 20 χρονων μπορει να με ενδιεφερε. Χτες επαιξα Wind Waker HD, το game ειναι πανεμορφο. Τι να κλασουν οι master race...
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Με φώναξε κάποιος;Παρακολουθώ τι γράφεται (δεν είναι typo,μην μπερδευτείτε),αλλά πλέον δεν έχει νόημα να κάτσω να ασχοληθώ,συνεχίστε.Έχω να βρω κάτι Zygarde cells.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Εντάξει τώρα τι είναι αυτά που λέτε; Η εξέλιξη και η πορεία της αγοράς είναι σημαντικά θέματα τα οποία μελετώνται από πάρα πολλές οπτικές γωνίες και το να τα συζητάμε είναι κομμάτι της gaming κουλτούρας μας. Με τέτοιες αφοριστικές τοποθετήσεις δεν προάγεται τίποτα, ούτε πάμε μπροστά. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται, δε σχολιάζει, δε βγαίνει να πει ότι αυτά που λένε οι συνομιλητές του δεν προσφέρουν τίποτα ή δεν έχουν κανένα νόημα. Προσωπικά σταμάτησα να μιλάω γιατί είπα αυτά που είχα να πω κι έδωσα τη σκυτάλη στους υπολοίπους, δε συμφωνώ με πολλά από αυτά που ειπώθηκαν, αλλά δεν αναλώνομαι στο να τα χαρακτηρίσω.

                                Μου αρέσει μάλιστα που το standard επιχείρημα είναι "Μαλώστε εσείς, εγώ πάω να παίξω το Χ game," λες κι εμείς δε δουλεύουμε, δεν έχουμε κοινωνική ζωή, δεν έχουμε άλλα χόμπι και - ναι - δεν παίζουμε. Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι αυτοί που γράφουν στα αντίστοιχα θέματα παιχνιδιών (κατεβατά αναλύσεων κι εκεί, όχι μονολεκτικά posts) είμαστε εμείς που γράψαμε κι εδώ.
                                Last edited by Evans; 31-01-2017, 04:39 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X