Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ελα ρε δε λεω εσενα, απο τη γνωστη φαρσα ειναι αυτο
    Ground_Zero:

    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

    Comment


    • Originally posted by Azrael View Post
      Ελα ρε δε λεω εσενα, απο τη γνωστη φαρσα ειναι αυτο
      Ah, shit, τώρα θυμήθηκα. Γαμάτο!
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • Lol, συμβαίνει κάτι περίεργο. Ενώ είμαι σίγουρος ότι γενικότερα παίζει να έχω καλύτερη γνώμη για την ΚΝΕ από τους περισσότερους εδώ μέσα, κάποιοι έχουν προχωρήσει στην ταύτιση κομμουνιστής=ΚΝίτης που το θεωρώ γενικότερα αποτυχημένο (Εδώ ο TheCursed κάνει "WAT?").

        Επίσης, παίδες, ο τύπος δεν κάνει κριτική στον κομμουνισμό, ούτε στον σοσιαλισμό, ούτε στους φοιτητές στις σχολές, κάνει κριτική αποκλειστικά στο ΚΚΕ και στην σοβιετική ένωση επί Στάλιν.

        Για την ιστορία σε μας περιέργως οι χειρότεροι είναι οι ΠΑΣΠίτες και οι ΔΑΠίτες και όχι κανείς άλλος.
        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

        Comment


        • Originally posted by _Lloyd View Post
          κάποιοι έχουν προχωρήσει στην ταύτιση κομμουνιστής=ΚΝίτης που το θεωρώ γενικότερα αποτυχημένο (Εδώ ο TheCursed κάνει "WAT?").
          Ο TheCursed κάνει "WAT?" γιατί συμφωνεί μαζί σου.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • autoi oi kapoioi kanan plaka
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • Lol, συμβαίνει κάτι περίεργο. Ενώ είμαι σίγουρος ότι γενικότερα παίζει να έχω καλύτερη γνώμη για την ΚΝΕ από τους περισσότερους εδώ μέσα, κάποιοι έχουν προχωρήσει στην ταύτιση κομμουνιστής=ΚΝίτης που το θεωρώ γενικότερα αποτυχημένο


              Προσωπικά δε συμβαίνει αυτό με εμένα, η ΚΝΕ είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι του συνόλου που λέγεται ΚΚΕ. Απλώς θεώρησα φυσιολογικό, όπως (σωστά πιστεύω) συμπέρανε ο Ramp, πως μπορεί κάποιος άνθρωπος να απελπιστεί με ενδεχόμενες ακραίες πράξεις ΚΝΕτων ώστε να φτάσει σε σημείο να αφορίζει και να κράζει ολόκληρο το κίνημα.

              Comment


              • Γενικά πάντως η ΚΝΕ είναι τεράστιο κομμάτι του ΚΚΕ και έχει σημαντικό ρόλο όπως ο ρόλος της νεολαίας είναι καθοριστικός σε μια επανάσταση. Αυτό αν δεν θεωρείς το ΚΚΕ κοινοβουλευτικό κόμμα πάντα.

                Επίσης, αν κατάλαβα καλά τα λεγόμενά σου, ο τύπος δεν αφορίζει καθόλου το κίνημα, ούτε βρίζει κάποιον ΚΝίτη, μάλιστα απ'ότι φαίνεται συμμετέχει ενεργά σε αυτό. Αυτό που κάνει όπως ξαναείπα 2 posts πάνω, είναι κριτική στο ΚΚΕ και κατά μία έννοια στη σοβιετική ένωση επί Στάλιν, Ούτε στους εργαζόμενους, ούτε στους φοιτητές, ούτε στα συνδικαλιστικά όργανα των 2, ούτε στην Οκτωβριανή Επανάσταση, ούτε καν στη νεοσύστατη σοβιετική ένωση (Μάλιστα τελειώνει το κομμάτι με μια πρόταση για την εξέλιξη του κινήματος) Απλώς και μόνο στον τρόπο που δρα και αντιμετωπίζει διάφορα γεγονότα το ΚΚΕ (ακόμη και στο σημείο που αναφέρεται στον Στάλιν κριτικάρει την αντιμετώπιση που έχουν οι πράξεις του από το ΚΚΕ).

                Originally posted by Azrael
                autoi oi kapoioi kanan plaka
                Κυρίως για τον Ramparter το είπα. Αν και αυτός έκανε πλάκα, οk, παρεξήγηση.
                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • Γενικά πάντως η ΚΝΕ είναι τεράστιο κομμάτι του ΚΚΕ


                  Έπιασα το Κ.Κ.Ε σαν σύνολο, σαν 80 χρόνια ιστορίας, με αυτή τη λογική το είπα.

                  Επίσης, αν κατάλαβα καλά τα λεγόμενά σου, ο τύπος δεν αφορίζει καθόλου το κίνημα, ούτε βρίζει κάποιον ΚΝίτη, μάλιστα απ'ότι φαίνεται συμμετέχει ενεργά σε αυτό. Αυτό που κάνει όπως ξαναείπα 2 posts πάνω, είναι κριτική στο ΚΚΕ και κατά μία έννοια στη σοβιετική ένωση επί Στάλιν, Ούτε στους εργαζόμενους, ούτε στους φοιτητές, ούτε στα συνδικαλιστικά όργανα των 2, ούτε στην Οκτωβριανή Επανάσταση, ούτε καν στη νεοσύστατη σοβιετική ένωση (Μάλιστα τελειώνει το κομμάτι με μια πρόταση για την εξέλιξη του κινήματος) Απλώς και μόνο στον τρόπο που δρα και αντιμετωπίζει διάφορα γεγονότα το ΚΚΕ (ακόμη και στο σημείο που αναφέρεται στον Στάλιν κριτικάρει την αντιμετώπιση που έχουν οι πράξεις του από το ΚΚΕ).


                  Δεν αναφερόμουν στο ίδιο το βίντεο είναι η αλήθεια. Πάνω σ' αυτά που είπε ο Ramp στηρίχτηκα, δε γνωρίζω τα ερεθίσματα και τις πεποιθήσεις του ανθρώπου, ίσως πράγματι να έγραψε το κομμάτι από τη καλή του τη καρδιά και να έχω εγώ άδικο (και αυτό το ίσως το εννοώ) αλλά ίσως και να είναι προκατειλημμένος και να λέει μπαρούφες. Η αλήθεια είναι πως δύσκολα μπορείς να ξεκαθαρίσεις τέτοια πράγματα.

                  Όπως και να' χει, είμαι σχετικά ανιστόρητος (προσπαθώ να το αλλάξω), και γι' αυτό δε θα επεκταθώ γιατί η ημιμάθειά μου θα αποφέρει σίγουρα κάποιο λάθος ή κάποια μπαρούφα.
                  Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω τι έκανε ο Στάλιν, και δε ξέρω και τι εστί κομμουνισμός στο κάτω-κάτω (τουλάχιστον όχι τόσο όσο θα ήθελα ώστε να μπορώ να μπω σε μία συζήτηση με το σωστό τρόπο), παρ' όλα αυτά γνωρίζω κάποια στοιχειώδη εάν θες πράγματα, σύμφωνα με τα οποία διαμορφώνω και τις αντίστοιχες γενικές απόψεις μου.

                  Comment


                  • Προφανώς και το κομμάτι κάνει κριτική στη Σοβιετική Ένωση και όχι στον Κομμουνισμό, αυτό είναι ευδιάκριτο. Άλλωστε ο ίδιος ο μαυροπρόβατος κομμουνιστής είναι (ίσως αναρχικός με βάση μερικά πράγματα που βλέπω στο profile του, αλλά και του τρόπου με τον οποίο έκλεισε το τραγούδι για το KKE). Στη τελική η ΕΣΣΔ μόνο Κομμουνιστική δεν ήταν απ' όποια πλευρά και να το δει κανείς. Είτε από ετυμολογικής ανάλυσης του όρου, είτε απο γενικότερης θεωρητικής σκοπιάς κάθε τάσης (Μαρξιστών και Ελευθεριακών).

                    Το ότι ο Κομμουνισμός έχει, λανθασμένα, εξισωθεί με την ΕΣΣΔ και τον υπαρκτό (ανύπαρκτο όπως, εύστοχα, τον χαρακτηρίζει σχεδόν το σύνολο του κινήματος εκτός των Σταλινικών) Σοσιαλισμό, δε λέει κάτι.

                    Για να μη το υπεραναλύουμε όμως, ναι, το τραγούδι καταδικάζει τον Σταλινισμό (άλλοι συμφωνούν, άλλοι όχι) όχι το κίνημα και τον Κομμουνισμό.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Το θεμα ειναι οτι και το ιδιο το ΚΚΕ υποστηριζε και υποστιριζει ακομη και τωρα τον "κομμουνισμο" οπως εφαρμοστηκε στην ΕΣΣΔ - δε χρειαζεται να πω κατι αλλο. Δεν εχω κατι με το κομμουνισμο, το θεωρω πολυ εξελιγμενο συστημα σαν θεωρεια και πολυ προχωρημενο για το ανθρωπινο ειδος οπως ειναι αυτη τη στιγμη.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Κανείς δεν υποστηρίζει ότι σε κάποια χώρα της ΕΣΣΔ υπήρξε κομμουνισμός, παρά μόνο σοσιαλισμός. Επίσης, και ακόμη και ο πιο φανατικός ΚΝίτης υποστηρίζει ότι στη Ρωσία έγιναν λάθη (απλά όχι στο βαθμό που το κάνουν οι περισσότεροι) και από το '50 και μετά χάθηκε λίγο η μπάλα, η μόνη διαφωνία τους είναι ότι οι συνθήκες τότε έχουν "παραποιηθεί ελαφρώς από καπιταλιστική προπαγάνδα" με την έννοια του ότι δεν υπάρχει πλήρης, ούτε απολύτως ειλικρινής, αναφορά των συνθηκών διαβίωσης και ότι για παράδεγιμα, τα πράγματα εν τέλει δεν ήταν χειρότερα από τώρα μιας και τώρα πεθαίνουν άνθρωποι (και ναι το ίδιο το σύστημα οδηγείσ οτ θάνατό τους), υπάρχει προπαγάνδα και λοιπά και λοιπά.
                        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                        Comment


                        • Τα περισσότερα λάθη για τα οποία θα σου μιλήσουν οι Σταλινικοί έχουν να κάνουν με πολιτικές της λεγόμενης «αποσταλινοποίησης» (από Χρουστσιόφ και μετά δηλαδή), αν μπορούμε να την αποκαλούμε έτσι δηλαδή γιατί, τυπικά, ελάχιστα πράγματα άλλαξαν, ενώ φυσικά το άλλο λάθος για το οποίο θα σου μιλήσουν είναι περί Περεστρόικα (η στροφή προς την οικονομία της αγοράς δηλαδή). Το ότι στη Δύση έλαβε χώρα ένα κύμα προπαγάνδας για το καθεστώς του Ανατολικού μπλοκ είναι απολύτως λογικό και κατανοητό, άλλωστε το ίδιο γινόταν και στην αντίθετη μεριά. Αυτό όμως δεν αναιρεί τη φύση του εκφυλισμένου Σοσιαλιστικού καθεστώτος της Σοβιετικής Ένωσης και των χωρών υπό την επιρροή της.

                          Το τραγικό είναι που τους είδα στη πορεία του Νοεμβρίου κρατώντας τις σημαίες της Ανατολικής Γερμανίας, ως απάντηση στα όσα ειπώθηκαν εκείνη τη περίοδο για την επέτειο της πτώσης του τοίχους. Οι αντιλήψεις, αλλά ακόμα και η γενικότερη νοοτροπία των ανθρώπων στο ΚΚΕ δείχνουν πολύ καλά το όραμά τους για τη κοινωνία. Κι ένα όραμα το οποίο το 2010 μας προτάσσει να γίνουμε ΕΣΣΔ και Ανατολική Γερμάνια, δε μπορεί παρά να είναι έκτος οποιασδήποτε λογικής και απόρροια ενός σκληρά ριζωμένου, θρησκευτικής νοοτροπίας, δογματισμού ο οποίος μόνο αρνητικές συνέπιες μπορεί να έχει.

                          Το τραγικότερο απ’ όλα, είναι ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πραγματικά πιστεύουν σε μια διαφορετική, δική τους, πραγματικότητα. Ειδικά κάποιοι παλιότερης ηλικίας οπαδοί του κόμματος. Ότι δηλαδή στο Ανατολικό μπλοκ είχε δημιουργηθεί αυτό που οραματίζονταν. Ότι υπήρχε κάπου στον πλανήτη μια χώρα όπου είχαν καταργηθεί οι ανισότητες και η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο και ότι όλοι μαζί ζούσαν ωραία και καλά μέσα σε μια δίκαιη και ελεύθερη κοινωνία, όπου μακάρι κι εμείς να μπορούσαμε να γίνουμε σαν αυτούς.

                          Το να ρωτήσω το Σταλινικό ΚΚΕ για τη ζωή και το καθεστώς της ΕΣΣΔ, το οποίο και λόγω δόγματος και λόγω πηγών (τα χειρόγραφα της γραφειοκρατίας) θα μου πει συγκεκριμένα πράγματα, είναι το ίδιο άτοπο με το να πάω στην εκκλησία να ρωτήσω αν υπάρχει θεός, ή με το να ψάξω να βρω την απάντηση στη Βίβλο.

                          Μπορεί να είμαι πολύ σκληρός όποτε αναφέρομαι στο ΚΚΕ και την ΕΣΣΔ, σε βαθμό που ίσως φαίνεται ότι βγάζω κόμπλεξ. Αλλά αν αυτή τη στιγμή οι όροι Σοσιαλισμός, Κομμουνισμός κλπ είναι εντελώς εκφυλισμένοι. Μα κυρίως, αν ολόκληρος ο πλανήτης έχει σηκώσει λευκή σημαία και έχει χάσει όποια ελπίδα μπορεί να είχε αναφορικά με την δημιουργία μιας διαφορετικής, μετακαπιταλιστικής κοινωνίας, είναι ακριβώς λόγω αυτού του τερατουργήματος και της, αναπόφευκτης, πτώσης αυτού στην ΕΣΣΔ. Ενός τερατουργήματος το οποίο κάποιοι συνεχίζουν να υποστηρίζουν τυφλωμένοι από το δογματισμό τους.

                          Ο Σταλινισμός, κυριολεκτικά, μας γύρισε στο 1800, εκεί που δεν υπήρχε κανένα αντίβαρο, καμιά πρόταση, καμιά ελπίδα, κανένα θεωρητικό υπόβαθρο για κάτι διαφορετικό.

                          Ευτυχώς που αρχίζει και αλλάζει το πράγμα τα τελευταία χρόνια, ειδικά από μια μερίδα της νεολαίας.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Αντεπαναστάτη, βαλτέ απ' το κεφάλαιο.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Δεν έχω απολύτως τίποτα να προσθέσω και να αφαιρέσω. Το μόνο που έχω να πω είναι αυτό: πώς διάολο αυτοί που, πρωτογενώς και δευτερογενώς, ευτέλισαν το μεγαλύτερο μέρος της αριστερής ρητορικής και εννοιολογίας είναι δυνατόν να βρεθούν σε θέση να μιλήσουν με σημερινούς όρους για σημερινά προβλήματα? Από πού κι ως πού μπορούν να ξαναδώσουν νόημα σε όρους όπως "κίνημα", "αγώνας", "πορεία", "ελευθερία λόγου και σκέψης", "συλλογικότητα"?

                              Και το λέω αυτό με πολύ μεγάλη πίκρα γιατί ο πολιτικός χώρος στον οποίο αυτοτοποθετούμαι έχει χάσει όχι τη μπάλα, αλλά κάθε δίαυλο επικοινωνίας με την πραγματικότητα και αδυνατεί να μιλήσει ρεαλιστικά για αυτό που συμβαίνει. Οι εξελίξεις έχουν ξεπεράσει την πολιτική πραγματικότητα της χώρας σε τέτοιο βαθμό που ο μόνος τρόπος επιβίωσης είναι ο ανεξέλεγκτος και πραγματιστικός κυνισμός.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Κανείς δεν υποστηρίζει ότι σε κάποια χώρα της ΕΣΣΔ υπήρξε κομμουνισμός, παρά μόνο σοσιαλισμός.
                                Σίγουρα πολλοί αμερικάνοι πιστεύουν πως ήταν κομμουνισμός (ή για να είμαι πιο ακριβής πιστεύουν πως κομμουνισμός ήταν η ΕΣΣΔ). Άλλωστε θεωρητικά και η Κίνα είναι κομμουνισμός. Προσωπικά δεν πιστεύω πως η ΕΣΣΔ ήταν καν σοσιαλισμός αλλά τελοσπάντων. Και πολλοί Ρώσοι που ξέρω έχουν μάλλον ίδια άποψη με εμένα.
                                τα πράγματα εν τέλει δεν ήταν χειρότερα από τώρα μιας και τώρα πεθαίνουν άνθρωποι (και ναι το ίδιο το σύστημα οδηγείσ οτ θάνατό τους), υπάρχει προπαγάνδα και λοιπά και λοιπά.
                                Λίγο δύσκολο να ποσοτικοποιήσουμε το αν και κατά πόσο χειρότερα ή καλύτερα είναι τα πράγματα στη Ρωσία και άλλες χώρες της πρώην ΕΣΣΔ σήμερα αλλά μπορώ να συμφωνήσω πως δεν είναι ιδιαίτερα καλά. Επί της ουσίας δε νομίζω πως έχουν αλλάξει και πάρα πολλά στο σύστημα διακυβέρνησης της Ρωσίας αλλά νομίζω πως υπάρχει μεγαλύτερη αίσθηση ελευθερίας σε σχέση με πριν και αυτό είναι αρκετά θετικό. Στα μάτια μου ο "υπαρκτός σοσιαλισμός" της ΕΣΣΔ ήταν ίδιος αν όχι πολύ χειρότερος από την φασιστική χούντα στην Ελλάδα.
                                Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τον κομμουνισμό ιδεολογικά αν εφαρμοστεί σωστά, αλλά κάτι τέτοιο είναι μάλλον πολύ δύσκολο (έως ακατόρθωτο) στην παρούσα φάση. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και ο καπιταλισμός δεν είναι άσχημο σύστημα αν το δεις θεωρητικά. Όλοι ανταγωνίζονται για το ποιος θα προσφέρει το καλύτερο προϊόν-υπηρεσία και το κεφάλαιο πάει στον καλύτερο και έτσι προχωράει η τεχνολογία, βελτιώνεται το επίπεδο ζωής κλπ... Αλλά φυσικά στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X