Announcement

Collapse
No announcement yet.

God Of War III

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ενταξει,μπορει να μπηκε ετσι για πλακα στο b3d να γραψει μια μπουρδα.
    Δλδ τελικα ισχυει αυτο που υποθετουν.. μελη ενος φορουμ και οχι η εξηγηση που δινει ο ιδιος ο dev?
    Ο dev είπε αυτό:
    The camera is not fixed. It is highly scripted to provide a highly cinematic play experience, yes, but in no meaning of the word is the camera fixed!Within the setup cinematic parameters there is a LOT of room for the camera to adjust (zooming, panning, etc) to the action that happens on the screen (where the player is, where the enemies are, etc). Because of the amount of adjustments the camera system can make automatically, there are very few assumptions that can be made about what to render or not render.
    Και ναι συνεχίζω να πιστεύω πως η κάμερα είναι fixed. Όχι Resident Evil fixed όπως είπα και πριν αλλά fixed. Εντάξει αυτός λέει πως είναι scripted, όχι Γιάννης αλλά Γιαννάκης. Με αυτή τη λογική όλα τα παιχνίδια με fixed κάμερα τα τελευταία χρόνια έχουν "scripted" κάμερα. Π.χ. FFX, FFXIII, Xenosaga που παίζω τώρα κλπ.
    Και ναι δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάθισαν και σχεδίασαν προσεκτικά ένα μέρος της πίστας που κανείς δεν θα το δει ποτέ ή να κάνουν render σημεία που δε μπορείς να δεις όταν βρίσκεσαι σε συγκεκριμένο σημείο. Αυτό το λέει κι ίδιος άλλωστε. Αν πραγματικά έκαναν render τα πάντα θα ήταν και ηλίθιοι.
    Δε λέω πως το κάναν απαραίτητα για οικονομία πόρων (αν και προσωπικά πιστεύω πως έπαιξε ρόλο, γιατί θα μπορούσε να είναι fixed στις μάχες και ελεύθερη στα platforming σημεία) αλλά είναι γεγονός πως η κάμερα του GoW βοηθάει σε αυτόν τον τομέα.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Originally posted by straier View Post
      Δε λέω πως το κάναν απαραίτητα για οικονομία πόρων (αν και προσωπικά πιστεύω πως έπαιξε ρόλο, γιατί θα μπορούσε να είναι fixed στις μάχες και ελεύθερη στα platforming σημεία) αλλά είναι γεγονός πως η κάμερα του GoW βοηθάει σε αυτόν τον τομέα.
      Τα platforming σημεια ειναι φτωχα σε γραφικα σε συγκριση με της μαχες.Γενικοτερα το παιχνιδι δεν ειναι σταθερο σε γραφικα(γι αυτο και θεωρω συνολικα καλυτερο το U2 σε αυτον τον τομεα).Κατα την γνωμη μου ανετα θα μπορουσες να εχεις ελευθερη καμερα στο υπολοιπο παιχνιδι.
      Στις μαχες η καμερα εστιαζει στην δραση και εκει που γινεται ο πανικος.Πολυ δυσκολα θα υπηρχε προβλημα αν ειχες ελευθερη καμερα.(θα κολλαγε αν εβλεπες τα βουνα που ειναι 1χιλ μακρια,οταν ειναι στα 40fps στον ποσειδωνα?).
      Επισης
      there is a LOT of room for the camera to adjust (zooming, panning, etc) to the action that happens on the screen (where the player is, where the enemies are, etc
      Αλλα και να υπηρχε προβλημα(που δεν το πιστευω) ,το frame rate αντε να επεφτε στα 30 fps του Uncharted
      (γιατι με το uncharted το συγκριναμε)

      Comment


      • Και εγώ αυτό πιστεύω για το GOWIII, από τη στιγμή που η κάμερα ναι μεν δεν ελέγχεται αλλά είναι dynamic, και εστιάζει εκεί που πέφτει ξύλο χωρίς καμία πτώση του frame rate δεν πιστεύω πως αυτό αφαιρεί κάτι από την επικότητα των γραφικών του παιχνιδιού. Δηλαδή με άλλα λογια το game δεν έχει σταθερές κάμερες σε στυλ των παλαιών resident evil, αλλα κάμερες οι οποίες ακολουθούν την κίνηση του ήρωα και δείχνουν τα γύρω περιβάλλοντα που ακόμη και αν ο κράτος πλακώνεται με 10 εχθρούς δεν πέφτει ποτέ το frame rate. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι φυσικά οι μαχές με ποσειδώνα,κρόνο, το κυνήγι του ερμή κτλ όπου η κάμερα γυριζει και δειχνει τα πάντα δίχως πτωσεις frame rate παρά το πολύ μεγάλο draw distance. Προσωπικά πιστεύω πως το GOWIII έχει τον καλύτερο οπτικό τομέα στο ps3.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Άρχισα το God of War III. Θα πω εντυπώσεις όταν το τερματίσω. Τώρα το έχω στο God Mode επίπεδο για να μάθω καλά τις πίστες πριν το πάω στο Titan, έτσι τρελός Έλληνας που είμαι :xp:
          sigpic

          Comment


          • Το τελείωσα.

            Σεναριακά ήταν καλούτσικο. Όχι όπως τα 2 προηγούμενα. Οι μάχες με τους Τιτάνες και τις θεότητες ήταν επικές, ειδικά αυτή με τον Κρόνο και τον Δία. Φαντάζομαι δεν τελείωσε η ιστορία, γιατί είναι και οι άλλοι Τιτάνες, εκτός του Κρόνου και της Γάιας. Λείπουν και κάποιες άλλες θεότητες που δεν ήταν μέσα στο παιχνίδι. Φαντάζομαι θα βάλουν τους Τρώες και τους Μακεδόνες(Δηλαδή τους μεγάλους πολεμιστές).
            Βέβαια δεν κρύβω ότι στην μάχη με τον Δία κάποιο κομμάτι ήταν beat'em up και έχω κλάσει από τα γέλια. :xp:

            Ο χειρισμός ήταν αρκετά περίπλοκος, αλλά στο τέλος τον συνηθίζεις. Κάποιες κινήσεις ήταν αχρείαστες. Η κάμερα, δεν ξέρω τι λέτε όλοι σας, είναι follow up και έχει κάποια fixed σημεία στο παιχνίδι που την αρμόζουν τέλεια, ειδικά στις μάχες και στα αφεντικά. Σε 2-3 σημεία παρατήρησα frame drop, όσο zoom-άρε.

            Οι γρίφοι ήταν αρκετά εύκολοι, ειδικά της πλατφόρμας στους Ολύμπιους Κήπους, η οποία ήταν πολύ έξυπνος ο γρίφος να κοιτάς μ' άλλο μάτι και να φανερώνεις τις οφθαλμαπάτες.

            Σίγουρα παρέλειψα κάποια κουτιά, γιατί πρώτη φορά παίζω το παιχνίδι αυτό. Θα κάνω το Chaos Mode για να τα κάνω όλα σμπαράλια. :xp:

            Τα γραφικά, ομολογώ, ήταν εξαίσια και πολύ καλύτερα από των προηγούμενων 2. Οι δημιουργοί φαίνεται δούλεψαν πάρα πολύ στο κομμάτι των γραφικών, ειδικά των κινηματογραφικών σκηνών, πειραματίζοντας το 3D.

            Ξεκλείδωσα μόνο τα 2 κουστούμια, τα challenges και τα videos. Τα challenges είναι παλούκι, ειδικά αυτά με την ταυρομαχία και τις γοργόνες. :xp: Κατάφερα και τελείωσα με την μία τα υπόλοιπα 4. Αυτό με τα γυμνά χέρια, θα το προσπαθήσω με αρκετή προσπάθεια αύριο.
            sigpic

            Comment


            • Τερμάτισα το God of War III στο God Mode. Κάποια στιγμή θα το περάσω στο Titan Mode, όταν τελειώσω ένα trophy που δεν ήξερα πριν.

              Προς το παρόν κάνω trophy hunting για να δείξω πόσο "βαράει" το παιχνίδι, ειδικά για τους Έλληνες!
              sigpic

              Comment


              • Εγώ επιτέλους αυτή την περίοδο παίζω το GOW2, και άμεσος θα ξεκινήσω το GOW3. Ειλικρινά αμφιβάλλω αν το Titan Mode είναι δυσκολότερο από το God Mode του GOW1.

                Btw, πιο σε συγκίνησε περισσότερο? GOW η Dante's Inferno?

                Comment


                • Originally posted by Aion View Post
                  Εγώ επιτέλους αυτή την περίοδο παίζω το GOW2, και άμεσος θα ξεκινήσω το GOW3. Ειλικρινά αμφιβάλλω αν το Titan Mode είναι δυσκολότερο από το God Mode του GOW1.

                  Btw, πιο σε συγκίνησε περισσότερο? GOW η Dante's Inferno?
                  Ιστορικά, το Dante's Inferno. Σε επικές μάχες, το God of War III.

                  Για hack n' slash μ' αρέσουν παιχνίδια με κάποιες μυθολογίες. Ευτυχώς έχω στο X360 το Too Human που μου είπαν είναι σαν God of War, αλλά με Νορβηγική Μυθολογία.

                  Το Titan Mode είναι πολύ πιο δύσκολο, γιατί πρέπει να αποφύγεις πάση θυσία τα αφεντικά, γιατί βαράνε το 50-80% της ενέργειας σου και μπορούν να σε τουλουμιάσουν με δύο μπουνιές.
                  Μου πήρε 4-5 προσπάθειες να περάσω τον Ποσειδώνα, γιατί ήταν παλούκι μ' αυτό το τέρας και έπρεπε να βρω πότε να χρησιμοποιήσω το Water Typhon και πότε να τον αποφύγω. Είμαι στο δρόμο για τον Άδη.
                  sigpic

                  Comment


                  • Το Too Human το έχω και εγώ σφραγισμένο ακόμα. Το είχα αγοράσει 10 Ευρώ, όμως άκουσα ότι είναι πατάτα.

                    Είσαι σίγουρος ότι είναι πιο δύσκολο το Titan Mode από το God Mode του προτού? Εξής παίξει το God Mode του προτού?

                    Comment


                    • Originally posted by Aion View Post
                      Το Too Human το έχω και εγώ σφραγισμένο ακόμα. Το είχα αγοράσει 10 Ευρώ, όμως άκουσα ότι είναι πατάτα.

                      Είσαι σίγουρος ότι είναι πιο δύσκολο το Titan Mode από το God Mode του προτού? Εξής παίξει το God Mode του προτού?
                      Απόλυτα σίγουρος. Τα τέρατα και τα αφεντικά είναι πιο δυνατά απ' ότι κανονικά. Είναι σαν το God Mode του πρώτου.

                      Για το Too Human, δεν ξέρω τι ακούστηκε, αλλά θα του ρίξω μία ματιά στο κοντινό μέλλον.
                      sigpic

                      Comment


                      • Θα το τελειώσω, όμως για Titan Mode δεν ξέρω αν μπω στον κόπο, το PS3 το δανείστηκα έτσι κίαλλιώς. Πραγματικά όμως, πιστεύω ότι και πιο δύσκολο να είναι, δεν νομίζω να ξεπερνά έστω την φάση με τους κλώνους στο GOW1 σε God Mode. Θα ήταν αδιανόητο άλλωστε.

                        Comment


                        • God of War 1 God Mode = God of War 2 Titan Mode = God of War 3 Chaos Mode.
                          Τυπικά τουλάχιστον.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Originally posted by straier View Post
                            God of War 1 God Mode = God of War 2 Titan Mode = God of War 3 Chaos Mode.
                            Τυπικά τουλάχιστον.
                            Goes back to check which did he choose. He looks that he chose "Chaos" Mode. Returns.

                            Sorry. I meant the Chaos mode, which is the hardest I wanted to say.
                            sigpic

                            Comment


                            • Επιτέλους μετά από μία βδομάδα και με πολλές προσπάθειες τερμάτισα το Chaos Mode.

                              Στον γιγάντιαιο σκόρπιο, κανονικά θα έπρεπε να είχα πάρει trophy έτσι όπως τον χτύπαγα χωρίς να με ακουμπήσει ούτε μία τρίχα! Αυτό ήταν τρελό pwnage!

                              Στον Δία, ο Altair μου έλεγε να βαρέσω με Army of Sparta LVL 3, αλλά βρήκα μία πιο εύκολη στρατηγική και μόνος μου. Η στρατηγική ήταν να παραμένω κοντά στην καρδιά της Γάιας, ενώ όταν μου πετάει τις ηλεκτρικές μπάλες, να του τις πετάω πίσω. Μου πήρε λίγη ωρίτσα για να γεμίσω το Rage Mode ώστε να τον τρελάνω στα χτυπήματα για να φτάσω στο τελικό σημείο. Αν τον χτύπαγα close combat και μακριά από την Καρδιά της, θα μου έβγαζε κλώνους...

                              Εμένα μου πήρε 2 μέρες να βρω πως να διαλύσω αυτό το κοπρόσκυλο, τον Κερβέρο, στην πίστα με τους 3 Δικαστές.
                              sigpic

                              Comment


                              • Εγώ δεν σου είπα τίποτα τέτοιο.Μήπως είχες πιει τίποτα και νόμιζες ότι είχαμε αυτήν την κουβέντα;Εγώ σου είχα πει κάποτε να χρησιμοποιήσεις το Rage of Sparta στο challenge με τους μινώταυρους.Nothing less,nothing more.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X