Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil 6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τα RE ήταν μοναδικές εμπειρίες κάποτε, τώρα πια είναι απλά ένα generic shooter. Γενικά συμφωνώ με το ποστ του Loggo.

    Για να υπάρξουν όλα αυτά (εξαιρούνται οι γρίφοι) δεν είναι απαραίτητη και η ύπαρξη των tank controls;
    Αυτό με τα τανκ controls το πιστεύω και εγώ, θεωρώ ότι ήταν μέρος της εμπειρίας των παλιών RE, αλλά όπως λέει και ο IHNE το dead space μια χαρά τα καταφέρνει. Και στην τελική θα μπορούσαν στα σύγχρονα RE να έβαζα σύγχρονα controls σε συνδυασμό με stamina bar ώστε να μην το παίζεις Usain Bolt και μια fatigue bar για να μην έχεις την ευχέρεια να κουβαλάς ολόκληρες αποθήκες οπλισμού χωρίς συνέπειες, κάτι θα μπορούσαν να σκεφτούν. Η Naughty Dog για παράδειγμα θεωρώ ότι με το LoUS δείχνει ένα δρόμο που θα μπορούσε να είχε ακολουθήσει η σειρά RE, έτσι ώστε και να εκσυγχρονιστεί αλλά και να κρατήσει το survival horror στοιχείο ακέραιο.

    Comment


    • Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να πω, βέβαια εγώ στο μυαλό μου είχα κάτι από Dark Souls, αλλά ναι.

      Δε χρειάζεται να επιστρέψεις στα αναχρονιστικά controls των κλασικών τίτλων για να αποδώσεις κάτι που θα βρίσκεται πιο κοντά στο ύφος της προ-shooter εποχής. Μπορείς να "απελευθερώσεις" τα controls σε σχέση με το 96, σημασία έχει σε τι πλαίσιο θα τα εντάξεις (ρυθμός μάχης, μηχανισμοί κλπ).

      Θα μπορούσες πχ να έχεις ένα πιο ένα ρεαλιστικό ρεπερτόριο κινήσεων (με δυνατότητα να πυροβολείς εν κινήσει, dodge κλπ), σε συνδυασμό με έναν πιο αργό ρυθμό μάχης και ένα αυστηρό stamina system ώστε να μη νιώθεις ποτέ ανίκητος αίλουρος.

      Έτσι και τα controls απελευθερώνεις και συνεχώς σε κίνδυνο βρίσκεσαι γιατί δε μπορείς ποτέ να το παίζεις Ράμπο.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • To dead space φαίνεται ενδιαφέρον πάντως.Μόλις είδα ένα gameplay trailer.Πόσα βγήκαν?
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • Χαχα όντως το dark souls έχει τανκ controls με τον σωστό τρόπο, δεν είναι σον και καλα αρνητικό να είναι λίγο βαρύς ο χειρισμός, έτσι νιώθεις πιο έντονα τον χαρακτήρα που χειρίζεσαι και στα κατάλληλα games δίνει κάτι παραπάνω στο feeling του παιχνιδιού. Στο Dark Souls πχ ταιριάζει πολύ και λόγο setting, το να χειρίζεσαι έναν χαρακτήρα με βαριά πανοπλία δεν θα είχε την ίδια αίσθηση αν ήσουν πιο αίλουρος και από τον Ryu hayabusa.


          Edit: Paixtis, 2 dead space έχουν βγει και πάμε για το 3

          Comment


          • Όχι και νιάτο ρε συ,27 χρονών κωλόγερος.
            Tank Controls;Δεν ξέρω τι λέτε,αλλά με το που συνήθιζες τον χειρισμό δεν καταλάβαινες τα προβλήματα.Μάλιστα θυμάμαι πέρσι κάτι δοκίμαζα στο Code Veronica και σε 1-2 λεπτά έπαιζα όπως παλιά.Κανένα πρόβλημα πραγματικά.Δεν ήταν ούτε ο χειρισμός ούτε η έλλειψη πυρομαχικών που με τρομάζανε,ήταν η ατμόσφαιρα και το όλο στήσιμο,οι γωνίες της κάμερας,τα συρσίματα στο πάτωμα,τα βογγητά και οι κραυγές κλπ κλπ.
            Carpe diem

            Comment


            • To Dark Souls ΔΕΝ έχει tank controls. Εκτός αν φοράς πράγματα τόσο βαριά που δε μπορείς να περπατήσεις καλά καλά. Ο χαρακτήρας κινείται με πολύ μεγαλύτερη ευχέρεια σε σχέση με το μέσο 3rd person shooter.

              Παρεμπιπτόντως και το νέο Silent Hill (Book of Memories αν θυμάμαι καλά) διαφέρει πολύ από το στυλ που ξεκίνησε η σειρά. Πιο πολύ με Diablo μοιάζει και αν και είναι ευχάριστο και με καλή ατμόσφαιρα, τρομακτικό δεν είναι...
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Ναι,μόνο που το Book of memories δεν είναι canon,είναι καθαρό spin off.Γι'αυτό και η γκρίνια είναι κατά πολύ λιγότερη.
                Carpe diem

                Comment


                • Από την στιγμή που έγινε αναφορά στο Dark Souls ήμουν σίγουρος ότι θα υπάρξει ποστ από τον straier , δεν είπαμε κάτι διαφορετικό από εσένα πάντως, μην κολλάς στο τανκ controls ως αρνητικό, απλά λέμε ότι είναι πιο ρεαλιστικός και νιώθεις πιο πολύ το βάρος του χαρακτήρα.

                  Το Book of Memories είναι spin-off και δεν επηρεάζει την mian σειρά.

                  Comment


                  • Από την στιγμή που έγινε αναφορά στο Dark Souls ήμουν σίγουρος ότι θα υπάρξει ποστ από τον straier
                    Είναι αυτόματη αντίδραση, αν δω το όνομα Dark Souls πρέπει να πω κάτι. Είναι το παιχνίδι στο οποίο έχω αφιερώσει τις περισσότερες ώρες τα τελευταία χρόνια οπότε είμαι αρκετά κολλημένος με αυτό.

                    δεν είπαμε κάτι διαφορετικό από εσένα πάντως, μην κολλάς στο τανκ controls ως αρνητικό, απλά λέμε ότι είναι πιο ρεαλιστικός και νιώθεις πιο πολύ το βάρος του χαρακτήρα.
                    Δεν έχει σχέση με το αν είναι θετικό ή αρνητικό. Το Dark Souls απλά δεν έχει tank controls. Δεν είναι Bayonetta ούτε Μάριο αλλά ο χαρακτήρας κινείται με άνεση και ταχύτητα που δεν υπάρχει στα περισσότερα παιχνίδια. Ναι, συνήθως κινείσαι αργά αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το χειρισμό αλλά με τη δομή του τίτλου που δεν επιτρέπει να τρέχεις σαν κατσίκι (βασικά επιτρέπει μια χαρά απλά πρέπει να ξέρεις τι κάνεις). Τώρα ένα Resident Evil με δομή Dark Souls δε ξέρω αν θα ήταν καλό. Το Dark Souls δεν είναι ιδιαίτερα τρομακτικό, περισσότερο ατμοσφαιρικό θα το έλεγα. Βέβαια θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να το παίξω σε σχέση με το 6.

                    Το Book of Memories είναι spin-off και δεν επηρεάζει την mian σειρά.
                    Δεκτό αλλά έχει να βγει παιχνίδι της main σειράς από το 4...
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • και νιώθεις πιο πολύ το βάρος του χαρακτήρα.
                      Εκτος αν φορας την Havel με dark wood grain ring βεβαια .

                      Anyway και εγω θα ελεγα οτι διαφωνω στο οτι το Dark Souls εχει tank controls, ο ελεγχος του χαρακτηρα σου δινει την αισθηση οτι εχεις μεγαλη ελευθερια και οτι δεν περιοριζεσαι απο κατι (καμια σχεση ας πουμε με τον Chris στο 5). Overall βεβαια συμφωνω με τους Solid και Loggo και οντως θεωρω θα ταιριαζαν stamina bars (επισης ειναι σωστη η παρατηρηση περι αισθηση βαρους στο DS).

                      Παντως οπως ειπε ο Straier παροτι το Dark Souls δεν ειναι τρομακτικο παιχνιδι, μοιαζει με τα παλια RE στο οτι σε καθε περιοχη που μπαινεις για πρωτη φορα, νιωθεις φοβο για το τι θα ακολουθησει και προχωρας πολυ πολυ αργα.

                      Στα υπολοιπα ειμαι +1000 με τα οσα ειπε ο Loggo στην προηγουμενη σελιδα, γενικα δεν θεωρω οτι τα controls παιζουν τοσο καθοριστικο ρολο οσο το ολο orientation... και παροτι πολυς κοσμος θελει τον παλιο χειρισμο πισω, πιστεψτε με, μπορει να παιζετε ανετα και σημερα τα RE2 ή το Code Veronica, αλλα αν βλεπατε ενα συγχρονο παιχνιδι με τετοιες δομες δεν νομιζω οτι θα το αγγιζατε... Γενικα διαφορετικα λειτουργεις (αντιληψη, ο τροπος που το αντιμετωπιζεις και το δεχεσαι) οταν παιζεις ενα παιχνιδι 15ετιας σε σχεση με ενα σημερινο που εχει μηχανισμους 15ετιας (το πιο γρηγορο παραδειγμα που μπορω να φερω ειναι τα jrpgs).

                      Comment


                      • Originally posted by Altair
                        Κάτι μας είπες τώρα.Εγώ θέλω να παίξω το 5,αλλά πριν από αυτό θέλω να βάλω τα REmake & Zero αλλά χέζομαι και μόνο στην ιδέα.Ούτε ξέρω πόσες φορές έχω συνδέσει Wii για να τα παίξω και τελικά καταλήγω να βάζω κάτι άλλο.Σκέφτομαι τους Crimson Heads και σκιάζομαι.
                        Που να παίξεις και το Real Survival mode. Εκεί να δεις αγωνία αλλά βρε Altair είσαι κοτζάμ ενήλικας βρε κερατούκλη και σκιάζεσαι;

                        Comment


                        • Ναι.
                          Δοκίμασα λίγο χτες το Silent Hill (ps1) στο ps3 (free από Plus).Τίγκα στα pixels,αλλά η ανατριχίλα πάντα εκεί.
                          'Nuff said.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Paixtis για σένα
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Βλέποντας το βίντεο που έβαλε ο Αλταιρ, τι μανία έχουν όλα τα 3rd person shooters να βάζουν την κάμερα στον ώμο του χαρακτήρα; Τι στο καλό όλοι κάμεραμεν είναι; Αφού μπήκατε στον κόπο να φτιάξετε 3rd person και όχι FPS βάλτε τη λίγο πιο πίσω να μην κουνιέται σαν τρελή κάθε φορά που ο χαρακτήρας αναπνέει.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Προσωπικά με την κάμερα δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.Τα qte δεν είναι τόσα πολλά ώστε να γίνονται τόσο βάρος.Σε ένα σημείο προς το τέλος των σεναρίων των leon και jake μόνο μου την έσπασε ένα συγκεκριμένο qte.
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X