Announcement

Collapse
No announcement yet.

WipEout HD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Από προσωπική εμπειρία πάντως σου λέω ότι χάνεις το χρόνο σου και καταστρέφεις την εμπειρία του παιχνιδιού . Μπορεί να γουστάρεις βέβαια και να με βγάλεις ψεύτη, αλλά το elite γίνειται υπερβολικά άδικο απέναντι στον παίχτη. Το ΑΙ παίζει τέλεια, χρησιμοποιούνε όπλα χωρίς να έχουν πατήσει σε panels (μου έτυχε να χρησιμοποιήσει ο αντίπαλος shield και boost ταυτόχρονα) και για να κερδίσεις σε κάποιες πίστες, παρακαλάς στο να σκοτωθούνε μεταξύ τους. Επίσης, όταν τα επίπεδα ταχύτητας φτάσουν σε Rapier και Phantom (ειδικά phantom) ελπίζεις σε θαύματα (Ειδικά σε Chengou project).

    Your choice, εγώ επιμένω όμως .

    Comment


    • #62
      Θα δειξει.Προσπαθω λιγο ακομα και βλέπουμε.Στην φαση που ειμαι ,σε μια εβδομαδα βγαζω 5-6 μεταλλια,οχι απαραιτητα χρυσα.Παιζω ομως σχεδον καθε μερα.

      Comment


      • #63
        skilled ...

        :ming::ming:

        Σαρωσα τα χρυσα.Στους αγωνες με την πρωτη 4 χρυσα και ενα silver.

        Μεγαλη διαφορα παντως.

        Comment


        • #64
          Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον Evans

          Θα σου έλεγα να παίξεις στο skllied πρώτη φορά και μετά αν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ (cheap βέβαια) challenge ασχολήσου και με elite.

          Εγώ αυτό έκανα και δεν μετάνιωσα...Οι Χριστοπαναγίες όμως σε Chengou Project Phantom lvl ήταν επικών διαστάσεων!Και ξέχασα βέβαια και το τουρνουά σε Phantom με ΟΛΕΣ τις πίστες,had fun with it

          Μια ωραία ασχολία (τι ωραία,γαμάτη) είναι να βάλεις δικός σου soundtrack(ή και του παιχνιδιού) και να κάνεις Zones. Αλλά αυτό καλύτερα για μετά τον τερματισμό


          Comment


          • #65
            Tελος το HD.Παμε στο Fury τωρα.Δεν παω για ολα χρυσα,εχω κι αλλα παιχνιδια που περιμενουν.:p

            Comment


            • #66
              Το εχω ξεκινησει και εγω αυτες τις ημερες, μιας και ειναι οτι πρεπει γι'αυτη την περιοδο (χρονος για games με story κλπ δεν υπαρχει ). Εχω παθει την πλακα μου με τα γραφικα, ταχυτητα κλπ αν και suckαρω ασχημα. Βασικα τα τελευταια χρονια δεν ασχολουμαι με racing (lol 10ετια και βαλε) ενω τα μονα wipeout που εχω ασχοληθει ειναι αυτο του saturn και το 3 (wip3out) στο psone. Γενικα ξεκιναω τις πιστες απο το novice και μετα ανεβαινω για να ειναι το lurning curve πιο ομαλο.

              Θα ηθελα να ρωτησω αν εσεις παιζατε με pilot assist, το εχω on αυτη τη στιγμη αλλα λεω να ξαναπιασω τα επιπεδα απο την αρχη σιγα σιγα και χωρις, για να μαθω λιγο τον χειρισμο των side breaks.

              Εχω βγαλει τα 2 πρωτα events του campain μεχρι στιγμης και δηλωνω γοητευμενος, πραγματικα αρτιο παιχνιδι... Θα υπαρξει εκ νεου σχολιασμος στο μελλον!

              Comment


              • #67
                Τα assists βγαλτα χωρις δευτερη σκεψη αν θες να χαρεις το παιχνιδι.
                Απολαυσε παντως, ειναι ωραια εμπειρια. Δοκιμασα κι εγω να παιξω λιγο προσφατα, αλλα ακομα τρωω τα μουτρα μου κυριως στα time trials.
                Μηπως εφτασε η ωρα να αποχωριστω το Assegai;

                Comment


                • #68
                  Νοοτο είσαι ωραίος . Προσπάθησε να το απολαύσεις και μην κωλώσεις από τη δυσκολία, όλα γίνονται (αν και θέλει πολύ περισσότερο κόπο από το SMB, αναλογικά πάντα).

                  Όπως είπε ο xeno, βγάλε όλα τα assists και στα options όρισε το acceleration sensitivity στο 10% (ή 0 αν υπάρχει), ενώ τα brakes sensitivity 50-100%. Το πρώτο έχει να κάνει με το πόσο acceleration παίρνεις ανάλογα με το πόσο δυνατά πατάς το Χ. Δεδομένου ότι θέλεις να πηγαίνεις πάντα με max ταχύτητα, θέλεις με το ελάχιστο πάτημα να πηγαίνεις σφαίρα. Το δεύτερο έχει να κάνει με το πόσο sensitive είναι τα air brakes. Εγώ στο default το είχα, πολλοί λένε ότι όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο.

                  Xeno assegai ftw για τα μεγάλα events, μη σου πω και AG-systems (fury εκδόσεις πάντα). Στα μικρά εγώ έπαιζα με icarus .

                  Άντε να πέσει του PS Vita να το πάρω. Μιλάμε για κατώτερη εμπειρία βέβαια, αλλά παραμένει πολύ ωραίο.

                  Comment


                  • #69
                    Eγω χρησιμοποιουσα περισσοτερο το Mirage,μετα assegai και ιcarus.

                    btw πριν απο καμια εβδομαδα τελειωσα και το fury.Eιχε μεγαλυτερη ποικιλια στα modes,αλλα γενικα προτιμω τα levels του HD.

                    Comment


                    • #70
                      Eχετε δικιο, το pilot assist αφερει παρα πολυ απο την τεχνικοτητα του τιτλου, τα airbrakes ειναι απιστευτος μηχανισμος και απογειωνει το παιχνιδι. Επιπλεον αν μαθεις καλα τους μηχανισμους και την εφαρμογη τους σε καθε level, μπορεις να πας καλυτερα χωρις το αssist.

                      Εβγαλα στο elite ολο το πρωτο event και σχεδον ολο το δευτερο. τα πηγαινω καλα σε time trials-zones μεχρι στιγμης αλλα στα races συνεχιζω και suckαρω ασχημα... Ακομα και στο πρωτο event τα 2 races βγηκαν με gold στο elite μαλλον κατα τυχη (μου εκατσαν καλα τα weapon pods). Συνεχιζω παντως να παιζω σε ολα τα επιπεδα δυσκολιας με τη σειρα, ειναι πολυ πιο ομαλο το lurning curve (αν και πλεον το novice βγαινει αμεσως) και με βοηθαει στο να κατανοω καλυτερα τους μηχανισμους (οι οποιο εχουν πολυ βαθος). Οπως και να εχει το παιχνιδι ειναι καταπληκτικο και απιστευτα εθιστικο, δεν εχει σημασια το αν εχεις σχεση με το ειδος ή οχι, πιστευω οτι το συγκεκριμενο game θα το λατρεψει οποιος ασχοληθει μαζι του...

                      Comment


                      • #71
                        Όπως ίσως ξέρετε, ασχολούμαι με το 2048 αυτήν την περίοδο, το οποίο παρουσιάζει κάποια πολύ ωραία στοιχεία. Αρχικά να πω ότι το level design είναι εκπληκτικό, ίσως και καλύτερο από τις πίστες του HD. Οι εναλλακτικές διαδρομές είναι ευχάριστη προσθήκη, μια που και την πρόκληση αυξάνουν και τη στρατηγική που μπορείς να ακολουθήσεις. Κάποιες από αυτές μάλιστα απαιτούν μεγάλο skill για να τις ακολουθήσεις.

                        Η δομή του παιχνιδιού είναι ελαφρώς διαφορετική, μια που χωρίζεται σε τρία βασικά events (2048, 2049 και 2050), το καθένα από τα οποία αποτελείται από challenges. Αυτά είναι τα γνωστά game mods των άλλων wipeout: race, time attack, executioner και zone. Κάθε πίστα έχει ένα απλό και ένα elite pass, όπου το τελευταίο είναι ουσιαστικά το χρυσό μετάλλιο. Επίπεδα ΑΙ δεν υπάρχουν, οπότε η δυσκολία καθορίζεται από την ταχύτητα και από το objective (normal ή elite pass). Τα time attack του elite pass απαιτούν να είσαι master της πίστας, χωρίς να συγχωρούνε το παραμικρό λάθος.

                        Η αίσθηση ταχύτητας είναι αρκετά ικανοποιητική, αν και όχι τόσο εντυπωσιακή και fluent όσο του HD. Σε zone και απλά time attack βέβαια τα πράγματα είναι σχεδόν εφάμιλλα, σε executioner και race όμως συναντάς αρκετά συχνά frame drops. Επίσης, όπως ανέφερα και σε άλλο topic, τα γραφικά είναι φορτωμένα με πολλή πληροφορία που μπορεί να σου αποσπάσει την προσοχή.

                        Το multiplayer campaign σου αναθέτει διάφορα objectives τα οποία και πρέπει να τα ολοκληρώσεις όσο παίζεις με άλλους παίχτες. Δεν ασχολήθηκα πολύ, αν και σαν ιδέα μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Υπάρχει αρκετό υλικό πάντως, οπότε η διάρκεια ζωής του τίτλου περιμένω να φτάσει σίγουρα τις 20 με 30 ώρες.

                        Σχετικά με τα σκάφη τώρα, υπάρχει μόνο 5 (Feisar, AG Systems, QiRex, κάποιο που ξεχνάω τώρα και το Piranha), το καθένα από τα οποία έχει 3 παραλλαγές (speed, agility, fighter), ενώ υπάρχει και ένα Prototype που δεν ξέρω τι είναι. Αυτό σαν στοιχείο δε μου άρεσε ιδιαίτερα, μια που η ποικιλία στα σκάφη ήταν η μεγάλη αδυναμία μου στο HD. Πέραν τούτου, το all time favourite assegai είναι απόν . Σκάφη ξεκλειδώνεις όσο μαζεύεις experience και ανεβαίνεις ranks ή όταν ολοκληρώσεις κάποιο συγκεκριμένο stage.

                        Ένα άλλο μειονέκτημα του τίτλου είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις κάποιο custom stage, επιλέγοντας την πίστα που σου αρέσει και το game mode. Πρέπει να ξεκλειδώσεις όλες τις πίστες και τότε να διαλέγεις αυτή που σου ταιριάζει. Αυτό είναι ελαφρώς περίπλοκο και ενοχλητικό, μια που αν θες, για παράδειγμα, να παίξεις έναν αγώνα στην Χ πίστα με Α+ ταχύτητα πρέπει να την ξεκλειδώσεις στο χάρτη. Ελπίζω μετά τον τερματισμό να ανοίγει μία επιλογή.

                        Overall είμαι απόλυτα ικανοποιημένος πάντως. Αφιερώνω 1-2 ώρες την ημέρα (αν και οι ρυθμοί σύντομα θα ξαναπέσουν) και η πρόοδος που σημειώνω είναι σημαντική κάθε φορά. Ως τώρα έχω τελειώσει με elite pass όλο το 2048 και ξεκίνησα το 2049. Τα zones για μία ακόμα φορά κάνουν τη μεγάλη διαφορά, αυτή τη φορά με μία χρωματική παλέτα που είναι αρκετά πιο ξεκούραστη από τις αντίστοιχες του HD, η οποία μάλιστα παραμένει η ίδια ανεξαρτήτως zone level - πράγμα καλό και κακό. Καλό γιατί δεν αποσυντονίζεσαι, κακό γιατί δεν παίρνεις επαρκές feedback για την πρόοδό σου.

                        Τέλος, το soundtrack είναι ελαφρώς απογοητευτικό, για αυτό και - κλασικά σε WipEout game - πέρασα όλα τα soundtracks όλων των παλιών .

                        Comment


                        • #72
                          Χαίρομαι που εν τέλη έμεινες ικανοποιημένος από την αγορά σου

                          Το παιχνίδι μοιάζει ντούκι και θα το δοκιμάσω από κοντά θες δεν θες

                          Άντε να βγει και για home console κάνα Wipeout.Έχουμε πάθει στέρηση!


                          Comment


                          • #73
                            Τερματισα το βασικο campaign και τωρα παιρνω τα τελευταια elite pass. Επισης μολις πηρα το beat zico trophy! Αναλυτικες εντυπωσεις κοιπα αλλη στιγμη.

                            Comment

                            Working...
                            X