Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το μαγείρεμα ως τέχνη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το μαγείρεμα ως τέχνη

    Ειχα μια μικρη συζητηση με μερικους καμμενους απο εδω, για το κατα ποσο υπαρχουν τεχνες οι οποιες ξεχναμε.
    Αλλοι λενε το σεχ, αλλοι τα βιντεοπαιχνιδια.. αλλα...
    Μηπως ρε παιδια ξεχναμε το φαγητο; Δεν ειναι τεχνη οταν τρωτε κατι που πιστευετε πως μπορειτε να ανατιναξετε την πεμπτουσια σας μετα απο ενα λουκουλιο γευμα; Τι πιστευετε περι του ζητηματος;
    Εγω προσωπικα εφαγα μια σπεσιαλ γλυκια κρεπα σημερα, η οποια ξεπερνουσε πολλες αλλες "τεχνες" ταυτοχρονα.
    Ned Stark

    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
    Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
    Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
    Ειναι ο Getta Robo.

  • #2
    Είσαι κοιλιόδουλος

    Αχεμ...
    Η τέχνη είναι ρευστή έννοια ΙΜΗΟ, πέραν των αναγνωρισμένων που κι αυτές βέβαια είναι υπο συζήτηση κάποιες φορές.Τέχνη πολλοί θεωρούν την μαεστρία και το μεράκι σε μια δουλειά,σπορ ή χόμπι που κάνει κάποιος, άλλοι το φαγητό, άλλοι μια ωραία διαφήμιση , άλλοι τον έρωτα, άλλοι θεωρούν και τα videogames τέχνη (αυτό κι αν το χουμε αναλύσει,ήδη φαντάζομαι να φρίττει κάποιος ) κ.ο.κ.
    Γενικά ο όρος χρησιμοποιείται για ο,τιδήποτε μας εξυψώνει,μας προβληματίζει και γενικά ικανοποιεί τις αισθήσεις και την αισθητική μας.

    Τέσπα, σχετικά με το φαγητό, ναι συμφωνώ απόλυτα (κι εγώ κοιλιόδουλος ) φίλε Getta, πρώτον για την απόλαυση που μπορεί να προσφέρει πέραν της απλής βιολογικής και δεύτερον γιατί αναδεικνύει το μεράκι του δημιουργού του (που εντάσσεται στον πιο πάνω ορισμό).
    NDS themes

    Comment


    • #3
      Ίσως δεν έχεις πολύ άδικο, αν και διστάζω να χαρακτηρίσω το μαγείρεμα "τέχνη". Σε κάθε περίπτωση είναι έκφραση (το λέω εκ πείρας ) και χαρά, αλλά να το βάλω στην ίδια κατηγορία με τις άλλες καλές τέχνες...Διστάζω. Είναι πάντως μεγάλο διεγερτικό των αισθήσεων και φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά, ενώ δείχνει και αρκετά για την προσωπικότητα του μάγειρα.

      Αξίζει της προσοχής μας το ζήτημα. Πολύ καλός Γκέτα Ρόμπο.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #4
        Είναι πάντως μεγάλο διεγερτικό των αισθήσεων και φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά, ενώ δείχνει και αρκετά για την προσωπικότητα του μάγειρα.
        [/b]
        Αν μη τι άλλο...

        Προσωπικά μου αρέσει να κάνω τρελούς πειραματισμούς με φαγητό και ποτά (π.χ. σπιτική ζεστή σοκολάτα με βότανα, πολύ ανορθόδοξα φτιαγμένη, που είναι κατά πάσα πιθανότητα ό,τι καλύτερο έχω πιει) και συνήθως είναι πετυχημένοι. Το κατέχω το θέμα...
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • #5
          Εγώ πάλι θα πρότεινα να βρείτε και να διαβάσετε ένα μικρό βιβλιαράκι με συνταγές του αγαπητού μου Μανουέλ Βάθκεθ Μονταλμπάν, με τίτλο "Ανήθικες συνταγές". Τεράστια πηγή έμπνευσης για πειραματισμούς στη μαγειρική, γραμμένο με ένα παιγνιώδες και ενίοτε δαιμονικό χιούμορ. Και ασφαλώς πολλά εξαιρετικά ιστορικά και κοινωνικά σχόλια, όπως "θα ήταν σκόπιμο, ως γενική αρχή, να μη δημιουργούνται συνειρμοί μεταξύ γαστρονομίας και σεξ πριν από την ηλικία των 25. Πριν από αυτή την ηλικία, εκτός τελείως αξιοσημείωτων εξαιρέσεων, ο ουρανίσκος δεν έχει ξεπεράσει ακόμα την προηγούμενη της λογικής φάση".
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #6


            Αν δεν είναι αυτό τέχνη, τότε τι είναι;
            "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

            Comment


            • #7


              Αν δεν είναι αυτό τέχνη, τότε τι είναι;
              [/b]
              _Lloyd owns us...
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment

              Working...
              X