Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by nooto View Post
    Γενικοτερα θεωρω οτι η sony πλεον παιζει χωρις αντιπαλο στους συγκεκριμενους τομεις και για να γινω πιο κατανοητος, δεν μιλαω για software σε ποσοτικο-ποιοτικο επιπεδο αλλα για χρηματοδοτηση νεων ιδεων-πρωτοτυπων projects-φιλικη σταση και στηριξη προσεγγισεων που δεν ακολουθουν την πεπατημενη (aka σιγουρες απολαβες σε οτι αφορα το εμπορικο μερος).
    Sorry τα νέα δεν τα παρακολουθώ τακτικά, ότι πιάσω από δω και από κει, ανέφερε 2-3 games please.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Από την κυκλοφορία της κονσόλας:

      Little Big Planet
      flow, flower, journey
      Heavy Rain, Beyond Souls
      Uncharted, The Last of Us
      Tearaway
      Rain

      και σίγουρα ξεχνάω αρκετές σημαντικές κυκλοφορίες, ειδικά PSN exclusives.

      Comment


      • Και να προσθέσω το επερχόμενο Unfinished Swan





        Σίγουρα εκτίθομαι τώρα, αλλά νομίζω πως το XBLA καλά κρατεί σαν υπηρεσία, τόσο σα στήσιμο όσο και σαν παροχές. Πέρυσι είχε μια εξαιρετική χρονιά στο indie κομμάτι και, αν και φέτος ήταν πεσμένο, πιστεύω πως ακόμα έχει τα πρωτεία.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Το XBLA είναι ίσως το ισχυρότερο κομμάτι του 360, όπως και κάτι υπερκαμένα shmups που βγαίνουν μόνο εκεί για κάποιο λόγο. Βέβαια το XBLA εγώ το έχω παρατήσει σε τεράστιο βαθμό λόγω steam, αλλά παραμένει η πληρέστερη indie/arcade υπηρεσία σε κονσόλες.

          Εδώ που τα λέμε, κακά τα ψέματα, οι υπηρεσίες του PSN είναι για γέλια .

          Comment


          • Το βασικο που ηθελα να τονισω με το προηγουμενο μου post ηταν η διαφορετικη προσεγγιση και κατευθυνση αναμεσα στις μεγαλες εταιριες κατα την λειτουργια τους ως publishers οταν οι μεν διαλεγουν και προμοταρουν ως canon τιτλους επερχομενου line up τα Last of Us και Beyond Souls και οι δε τα Halo 4 και Gears of War. Επι της ουσιας οι τιτλοι που αποτελουν την ταυτοτητα των οικιακων συστηματων λογω της ''αποκλειστικης'' τους ιδιοτητας εχουν εντελως διαφορετικο focus και σιγουρα (κατα την προσωπικη μου αποψη τουλαχιστον) ειναι πολυ ενθαρρυντικο για την βιομηχανια και το gaming γενικοτερα το οτι η sony εχει διαλεξει να επενδυσει χρηματα σε επιπεδο μεγαλης παραγωγης προς αυτες τις κατευθυνσεις (δινοντας ετσι, σε εναν καποιο βαθμο, περισσοτερη ελευθερια τοσο στα εσωτερικα-εξωτερικα studios οσο και σε νεους developers με συγχρονες ιδεες).

            Περα απο τα παραπανω, αξιζει κανεις να παιξει τα Flower και Journey για να δει σε τι projects επεσε χρημα και promotion.

            Απο κει και περα και εγω θεωρω οτι το XBLA παραμενει η καλυτερη πλατφορμα σε επιπεδο κονσολας και παραλληλα συμφωνω με τον Evans στο οτι προκειται για το ισχυροτερο κομματι του συστηματος. Απλα ξαναλεω οτι σκοπος μου ηταν να αναφερω την διαφοροποιηση σε σχεση με το που ριχνει πλεον το βαρος η καθε εταιρια και οχι να κανω συγκριση του software των συστηματων τους.

            Comment


            • Η microsoft τους τελευταίους μήνες δεν μας έχει δώσει κανένα καινούριο ip και από ότι φαίνεται δεν υπάρχει καν τέτοια πρόθεση.Μόνο άπειρα sequel των γνωστών franchises (halo,gow και πάει λέγοντας).Το ίδιο φαινόμενο υπάρχει και στο play3 αλλά εκεί αναμένουμε και ένα last of us,ένα beyond και ένα ff versus 13 (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία).Μοναδική εξαίρεση αποτελεί φυσικά το καταπληκτικό wither.

              Πάμε τώρα για ένα νέο απροσδόκητο.

              Η ΕΑ το τελεαυταίο οικονομικό έτος είχε μεγάλες απώλειες και υπάρχει φήμες ότι δέχτηκε προτάσεις εξαγοράς από άλλες 2 εταιρείες!

              Εδώ η πλήρης ιστορία.

              http://www.enternity.gr/Article/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B7-%CE%95%CE%91/10995.html


              Στοίχημα ότι υπάρχουν πολλοί ανα τον κόσμο που λένε από μέσα τους καλά να πάθουν...

              Επίσης,το castlevania mirror of fate θα καθυστερήσει να κυκλοφορήσει.

              Τέλος,o hideo kojima έγραψε στο twitter του ότι θα ήθελε να δει ένα silent hill με την fox engine.Όπως ήταν λογικό επικράτησε πανικός.

              Ωραία τα όσα λέει ο kojima αλλά να μας δώσει και κανένα παιχνίδι επιτέλους,έχουμε όλο δηλώσεις αλλά πολλά χρόνια να δούμε έστω ανακοίνωση νέου τίτλου.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Originally posted by Deus View Post
                Πάμε τώρα για ένα νέο απροσδόκητο.

                Η ΕΑ το τελεαυταίο οικονομικό έτος είχε μεγάλες απώλειες και υπάρχει φήμες ότι δέχτηκε προτάσεις εξαγοράς από άλλες 2 εταιρείες!

                Εδώ η πλήρης ιστορία.




                Στοίχημα ότι υπάρχουν πολλοί ανα τον κόσμο που λένε από μέσα τους καλά να πάθουν...

                Επίσης,το castlevania mirror of fate θα καθυστερήσει να κυκλοφορήσει.

                Τέλος,o hideo kojima έγραψε στο twitter του ότι θα ήθελε να δει ένα silent hill με την fox engine.Όπως ήταν λογικό επικράτησε πανικός.

                Ωραία τα όσα λέει ο kojima αλλά να μας δώσει και κανένα παιχνίδι επιτέλους,έχουμε όλο δηλώσεις αλλά πολλά χρόνια να δούμε έστω ανακοίνωση νέου τίτλου.
                Για την ΕΑ, κι εγώ μαζί τους είμαι. Καλά να πάθει. Δεν συμπεριφέρθηκε σωστά ΟΥΤΕ στους παίκτες/πελάτες, ΟΥΤΕ καν και στους ίδιους τους εργαζόμενους τους μετά απ' αυτά που διαβάσαμε από την συνέντευξη των απολυμένων. Το Origin τους ήταν μια μάπα. Ακύρωσαν τίτλους, όπως το Mirror's Edge 2+3 που περιμέναμε τόσο καιρό και μας βγάζαν αθλητικές μαλακίες. Ε λοιπόν, καλά να πάθει από μένα! Να μάθει να σέβεται τον άνθρωπο και όχι το χρήμα!

                Όσο για τον Θεό του Κινηματογράφου, τον έχω ικανό!
                sigpic

                Comment


                • Ωπα ώπα η ΕΑ που ακολουθούσε την τακτική "εξαγοράζω τον ανταγωνισμό για να τον καταστρέψω" υπάρχει περίπτωση να εξαγορασθεί; Ε ρε γλέντιαααααα . Άντε να φάει λουκέτο και το origin να γυρίσουμε στο μονοπώλιο του χοντρού να ησυχάσουμε .

                  Πάρτε και ένα επεισόδιο του GTTV για τη Valve (με mini-συνέντευξη του Newel):

                  Comment


                  • Crysis 3: Powered by CryEngine 3 Tech Demo


                    “In Crysis 3, the technology behind CryEngine 3 is no croak. Witness life-like characters and intensely immersive environments, all rendered by the same game engine in real-time. Be astonished by the photorealistic graphics, next generation lighting & phenomenal physics. CryEngine 3 is the best toolbox for the sandbox that is Crysis 3.”
                    Crytek has come out swinging, proving once again that CryEngine 3 is the “Game of Thrones”. With use of DirectX 11, CryEngine 3 cranks up the tessellation to an extreme. Check out the video below, its a must see!
                    Some of CryEngine’s next Gen features include:
                    • Real-Time Volumetric Cloud Shadows
                    • Pixel Accurate Displacement Mapping
                    • Tessellated Vegetation
                    • Composite 3D Lens Flares & FX
                    • Procedural HDR Flares and Shapes
                    • 3rd Generation Real-Time Global Illumination
                    • Dynamic Water Volume Caustics
                    • Real-Time Volumetric Fog Shadows
                    • Real-Time Area Lights
                    • Unlimited Particle FX Lighting
                    • Integrated Cloth & Vegetation Simulation
                    • Our Favorite (Top Secret Tessellated Toad Tech)



                    ps:Top Secret Tessellated Toad Tech?????


                    Comment


                    • Ελπιζω να μην εγινε ηδη post γιατι τελευταια εχω χασει επεισοδια..

                      Comment


                      • Είχε ακουστεί και παλιότερα (νομίζω μάλιστα εγώ post-αρα την είδηση στο φόρουμ), αλλά πλέον είναι γεγονός:

                        Το Studio Liverpool (former Psygnosis) έκλεισε σήμερα. Δεν ξέρω τι θα απογίνουν τα μέλη του, πραγματικά ελπίζω όμως να απορροφηθούν από άλλα studio της sony.

                        Στο facebook page του wipeout δημοσίευσαν το παρακάτω:

                        As some of you may have heard Sony have chosen to close Studio Liverpool as of today.
                        This page will no longer be maintained by the WipEout Team.

                        We have loved making every game, every minute and every one of you. Keep the faith, keep loving WipEout.

                        Thank you for everything, Pilots. It's been an amazing journey and we'll miss you.
                        x
                        22/08/2012 λοιπόν, Studio Liverpool R.I.P. :/ .

                        Comment


                        • Κλείνει τη Liverpool, η Nihilistic συνεχίζει την καταστροφή των Vita παιχνιδιών.

                          Wipeout F-Zero'd!

                          Comment


                          • Πάει στο παράδεισο να συναντήσει τη Bizarre Creations. Μέσα σε διάστημα ενάμισι έτους δυο από τα πιο ιστορικά ευρωπαϊκά studios έκλεισαν. Αν και, απ' ότι πείρε το μάτι μου, θα υπάρξει μια προθεσμία 30 ημερών ώστε, αν κάποιος ενδιαφέρεται, να μπορεί να αγοράσει το studio.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • Τα μαθες για το MGS Ground Zero;

                              Comment


                              • Χαχα, το είδα και εγώ πρωί πρωί αλλά περίμενα να το βάλει ο ίδιος για να σχολιάσω :xp:.

                                Comment

                                Working...
                                X