Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 SNES Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Top 20 SNES Games

    To top 20 tou SNES apo ton Loggo:



    Exw teleiwsei ola ta games sth lista ektos apo to 18.
    To Seiken Densetsu 3 einai to kalytero Mana, aporw pws den evales afto.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

  • #2
    Αν και έχω δει τα περισσότερα έχω τερματίσει μόνο κάποια από αυτά. Διαφωνώ αρκετά με τη σειρά που είναι (ειδικά τα 2 Super Mario θα τα έβαζα οπωσδήποτε αντίστροφα) αλλά δεν έχει και πολύ σημασία. Το Demon's Crest είναι Gargoyle game;
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #3
      To demons crest einai theiko!
      H ekdosh tou gia Gameboy htan to "rpgaki" tp Gargoyle's quest, alla poly katwtero.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        Originally posted by Ground_zero View Post
        Exw teleiwsei ola ta games sth lista ektos apo to 18.
        To Seiken Densetsu 3 einai to kalytero Mana, aporw pws den evales afto.
        Ευχαρίστως να το έβαζα, αλλά δε το έχω παίξει και δε θέλω να παίρνω θέση για τίτλους με τους οποίους δεν έχω έρθει σε επαφή. Είναι τόσο καλύτερο από το Secret;

        Γενικά πριν βγάλω τις λίστες έπαιξα όσα περισσότερα από τα, λίγα, εναπομείναντα μεγάλα ονόματα της κάθε κονσόλας δεν είχα δει, συμπεριλαμβανομένων κυκλοφοριών που δεν βγήκαν ποτέ εκτός Ιαπωνίας, Fire Emblem IV πχ, (το οποίο btw ελάχιστα διαφέρει από τα σημερινά entries της σειράς). Ειδικά στο Tribute του Mega Drive, έτσι όπως τα κατάφερε η SEGA, θα πέσουν μερικές J-only περιπτώσεις.

        Btw, όλοι οι J-only τίτλοι που υπάρχουν στα videos είναι fully playable καθώς έχουν μεταφραστεί. Ούτε patch ούτε τίποτα, όλα τα roms είναι μεταφρασμένα και έτοιμα.

        Originally posted by straier View Post
        Αν και έχω δει τα περισσότερα έχω τερματίσει μόνο κάποια από αυτά. Διαφωνώ αρκετά με τη σειρά που είναι (ειδικά τα 2 Super Mario θα τα έβαζα οπωσδήποτε αντίστροφα) αλλά δεν έχει και πολύ σημασία. Το Demon's Crest είναι Gargoyle game;
        Δηλαδή να έβαζα το Super Mario RPG στο 3 και το Super Mario World στο 11;

        To Super Mario RPG το έχω πολύ πρόσφατο, το είχα αρχίσει πριν χρόνια αλλά το είχα αφήσει, κι έτσι έκατσα τα Χριστούγεννα και το τελείωσα καθώς ήθελα να έχω ολοκληρωμένη άποψη γι’ αυτό πριν βγάλω τη λίστα. Είναι σίγουρα εξαιρετικός τίτλος, αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορεί να μπει πάνω από το Super Mario World. Ενώ αν το έβαζα στο 3 θα έπρεπε να μπει πάνω από τα Chrono Trigger, Final Fantasy VI, Street Fighter II κλπ, πράγμα το οποίο δε γίνεται.

        Υ.Γ Demon's Crest FTW!
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #5
          Είναι τόσο καλύτερο από το Secret;
          Mhn sou pw sta panta
          Story, grafika, systhma, replayability.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Δηλαδή να έβαζα το Super Mario RPG στο 3 και το Super Mario World στο 11;
            Το Yoshi's Island εννοούσα.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #7
              Ωραία λίστα αν και διαφωνώ κι εγώ στη σειρά. Δεν πειράζει όμως, υποκειμενικά είναι όλα αυτά.

              Πάντως αντί για Terranigma, Lufia 2 εγώ θα έβαζα ευχαρίστως Star Ocean ή Tales of Phantasia
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #8
                To Terranigma eprepe na mpei IMO.
                Egw tha evgaza apeksw to shooter sto noumero 18 kai tha evaza star ocean Ocean, epeita tha allaza to Lufia me to Tales of Phantasia.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Τόσο οι επιλογές πάντως, όσο και η σειρά, δε βγήκε τυχαία ή υποκειμενικά (αν έκανα υποκειμενικά τις λίστες θα έβαζα άλλη σειρά και άλλους τίτλους). Επίσης, για αποφυγή παρεξηγήσεων, να διευκρινίσω ότι οι λίστες δεν έχουν σκοπό να παρουσιάσουν ούτε τους 20 κλασικότερους τίτλους κάθε κονσόλας, (γιατί δεν μπήκε πχ το Killer Instinct ή το Gradius, και προϊδεάζω ειδικά για τη περίπτωση του Mega Drive που θα υπάρχουν μερικές εκπλήξεις μέσα), ούτε τους 20 τίτλους που ωρίμασαν καλλίτερα και είναι σήμερα πιο playable σε κάθε κονσόλα.

                  Τόσο οι επιλογές, όσο και η σειρά, υπολογίστηκαν βάσει γενικής εξέτασης 6-7 κριτηρίων συνολικά. Πχ, η ποιότητα του τίτλου αναλογικά πάντα με τη περίοδο της κυκλοφορίας του, η επιρροή που τυχών άσκησε κάποιος τίτλος στο medium και άλλα.

                  Το Super Aleste δε μπορούσε να λείπει από τη λίστα.
                  Τα shooter της Compile γενικά είναι από τους πρωτεργάτες του εκμοντερνισμού του genre. Από τον αργό ρυθμό και τα περιστασιακά set pieces των 80’s στη λογική των μοντέρνων τίτλων. Εκπληκτικός σχεδιασμός και μοντέρνα προσέγγιση στο είδος, άλλο pace, άλλο επίπεδο set-pieces. Ο κόσμος γνωρίζει τα Gradius και R-Type στο SNES, άλλα το Super Aleste είναι το καλύτερο shump της κονσόλας. Δε θα μπορούσε να λείπει και λόγω ποιότητας και λόγω συμβολής του τίτλου.

                  Όσον αφορά το Tales, να φανταστείτε ότι το είχα στην εικοσάδα για μεγάλο χρονικό διάστημα (στη θέση του Lufia II) αλλά βγήκε μέσα στις άπειρες αλλαγές που έκανα στις λίστες. Συμφωνώ ότι κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μέσα. Γενικά ,ειδικά στη συγκεκριμένη γενιά, υπάρχει τέτοια αναλογία ποσότητας-ποιότητας που όλο και κάτι θα μείνει απ’ έξω που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι στη λίστα.

                  Μετά από ένα σημείο δεν υπάρχουν ποιοτικές διαφορές ανάμεσα στους τίτλους. Έχουν μείνει δηλαδή 5 θέσεις στην λίστα και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε 20 τίτλους του 8 πχ. Αυτά που θα μείνουν απ’ έξω θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι μέσα και τούμπλαλιν.

                  Για τα 16bit μόνο Top-100 φτάνει.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Πολύ ωραίο βιντεάκι λογκο,συνεχισε έτσι!

                    Περιμένω και αντίστοιχο αφιέρωμα για mega drive,saturn,dreamcast.

                    Κατά την γνώμη μου την θέση του lufia μπορεί να την πάρει άνετα το breath of fire 2.Απλά ένα από τα καλύτερα rpgs των 16 bit.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #11
                      Seiken Densetsu 3, Breath of fire 2, Final Fantasy 4 , Tales of Phantasia, Star Ocean einai Imo ola poly kalyteres epiloges
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #12
                        Ναι αλλά οι λίστες βγαίνουν με περιορισμό έναν τίτλο ανά franchise, οπότε πρέπει να μπει ένα Mana κι ένα Final Fantasy (έβαλα το VI). Θεωρώ πάντως το Lufia II καλύτερο του Breath of Fire ενώ για το Tales, όπως είπα και πριν, συμφωνώ.

                        Btw, μέχρι Nintendo 64 σκέφτομαι να το πάω.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #13
                          Exeis dikio pou vazeis enan titlo ana franchise, aplws leme kai emeis thn gnwmh mas
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #14
                            Αν θα μπορούσα να σκεφτώ ένα λόγο που μπήκε το Lufia 2 αντί Tales, BoF και Star Ocean, μάλλον αυτός θα ήταν το level design των dungeons του παιχνιδιού,κάτι που πολύ εύστοχα συνέχισαν αργότερα τα Wild Arms.

                            Η μόνη ίσως αλλαγή θέσης που θα έκανα στη λίστα ήταν του Diddy Kong's Quest που για μένα είναι καλύτερο του Yoshi's Island και γενικά το θεωρώ ίσως το καλύτερο platfrom game στα 16-bit.

                            Πάντως Loggo εννοείται μας έχεις καραπορώσει με αυτά τα αφιερώματα, αναμένω τη συνέχεια και βασικά τα 32-bits :cheers:
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Φοβερό Loggo, μπράβο.
                              Συμφωνώ σχεδόν σε όλα, αλλά το Yoshi's Island θα το έβαζα πιο ψηλά. Ίσως και στην τριάδα. Για μένα παίζει να είναι και το καλύτερο 2D platform που έχω παίξει.

                              Θέλω και για άλλες κονσόλες και ναι και NeoGeo! (Μόνο fighting θα έχει αλλά τεσπά :xp: ).

                              Comment

                              Working...
                              X