Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Και στο GameTrailers review.
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • Ανακοινώθηκε το patch για το Χ360 μαζί και 2 timed exclusive add-ons. Αναμενόμενο ήταν, σύμφωνα με το ιστορικό της Bethesda.
      sigpic

      Comment


      • Μάπα game, μάπα εταιρεία, μάπα reviews, μάπα γραφικά, μάπα story, όλα μάπα είναι σε λέω. Έλεος ρε παιδιά κουράστηκα να βλέπω μάπα τίτλους. Θέλω και κάτι αξιόλογο να παίξω.
        Πωπω κατάντια...

        Comment


        • Xαλαρή μουσικούλα..... Μόλις αντίκρυσα τον χάρτη συνειδητοποίησα ότι άρχισα παιχνίδι του μεγέθους ενός New Vegas. Συνειρμικά εντελώς θυμήθηκα πόσο επικό ήταν το ταξίδι εκεί ενώ πόσο χάλια μου είχε φανεί τότε το Oblivion.

          Tα ξεχνάω όλα αυτά. Φρέσκια αρχή, στα χιόνια, με απόλυτα χαλαρή μουσικούλα που με καλεί να χαθώ στον κόσμο της. Το wood elf μου έφτασε στο Riverwood κι άρχισε το μπλα-μπλα με τους κατοίκους του. Και έπεται τρελό ξενύχτι.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by deus_d0pe View Post
            Xαλαρή μουσικούλα..... Μόλις αντίκρυσα τον χάρτη συνειδητοποίησα ότι άρχισα παιχνίδι του μεγέθους ενός New Vegas. Συνειρμικά εντελώς θυμήθηκα πόσο επικό ήταν το ταξίδι εκεί ενώ πόσο χάλια μου είχε φανεί τότε το Oblivion.

            Tα ξεχνάω όλα αυτά. Φρέσκια αρχή, στα χιόνια, με απόλυτα χαλαρή μουσικούλα που με καλεί να χαθώ στον κόσμο της. Το wood elf μου έφτασε στο Riverwood κι άρχισε το μπλα-μπλα με τους κατοίκους του. Και έπεται τρελό ξενύχτι.
            Θες να πεις ότι το έχεις ήδη και το παίζεις;;;; Καταραμένο Amazon, αύριο το πρωί θα μου το φέρουν. Σε μισώ...

            Comment


            • deus_dope ητανε που ησουνα παγερα αδιαφορος για το skyrim, δες τι εχεις γραψει στη πρωτη σελιδα να κλαψεις


              το αρχισα και εγω , ε τι να λεμε ποια ειμαστε σε nirvana το τελευταιο καιρο εχουμε ξεπατωθει σε ποιοτητα και ποσοτητα, δεν μιλαμε δεν λαλαμε , σκαμε και παιζουμε απλα

              Comment


              • Kλαψ, ούτε 360 έχω, ούτε χρόνο

                Comment


                • Iσχύει Vaynard, δεν πέταγα και τη σκούφια μου για το παιχνίδι. Τώρα που το βλέπω στο γήπεδο γουστάρω τη μπαλίτσα που παίζει, το θέμα για μένα είναι να έχει διάρκεια για όλο το 90λεπτο χωρίς να κάνει κοιλιά και να βαρεθώ τη ζωή μου. Πάντως ναι, γεγονός ειναι πως μπήκε δυνατά.

                  Δήλωσα άρρωστος για σήμερα, καφεδάκι έτοιμο, τσιγάρο έτοιμο για στρίψιμο, η τσίμπλα ακόμα στο μάτι και βουρ για τα χιόνια του Skyrim.

                  // Συνεχίζει να είναι τραγικό το θέμα με τους companions. Δηλαδή ρε γαμώτο πόσο μυαλό θέλει να βάλουν μια επιλογή να τους κάνεις ΕΣΥ ότι θες equip και όχι μόνοι τους. Ταλαιπωρία χωρίς λόγο.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by ChrisTop View Post
                    IT HAS BEGUN.

                    The sequel to 2006's award-winning Oblivion, Skyrim is the latest instalment in the best-selling The Elder Scrolls seri…


                    Αυτή την φορά δεν θα σποιλεριάσω το τέλος του Review μαζί με το σκορ. Σας προτείνω να το διαβάσετε.
                    έτσι λέμε, το απόλυτο

                    απο εκεί που το παρήγγειλα οι γαμημένοι ακόμη να το στείλουν, ελπίζω να μην ξέχασαν πως το προπαρήγγειλα πριν τρεις εβδομάδες:whip:
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Μόλις το έκανα install! Θα λείπω το ΣΚ οπότε εντυπώσεις απ'την άλλη βδομάδα. Το battle system τελικά καλό/κακό/μέτριο;

                      Comment


                      • Δε το βρηκα σε ενα Media Markt που περασα, το χαν μονο pstriple και pc. Το πηρα αποφαση, αυριο παω Πλαισιο στο Mall.

                        Ισως επρεπε να το παρω και για ps3 και pc. Το αξιζει. Ειναι το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων. Δε μπορω να περιμενω αλλο, my body is ready!!!!!!!!!
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Πόσο μούφας είσαι ρε γμτ.Χαχα.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • άντε να μου ρθει και μένα απο βδομάδα, ετοιμάζω τσίπουρα, καφέδες κτλ..
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by ChrisTop View Post
                              Μόλις το έκανα install! Θα λείπω το ΣΚ οπότε εντυπώσεις απ'την άλλη βδομάδα. Το battle system τελικά καλό/κακό/μέτριο;
                              Το battle system ακόμα να το συνηθίσω. Το ξεκίνησα για archer να δω πως δουλεύει το πράγμα και χωρίς companion να τραβάει aggro δε βγαίνει. Σίγουρα φταίει η διαφορά ακρίβειας στη στόχευση ανάμεσα σε αναλογικό και ποντίκι όμως ο bro που το αρχίσαμε ταυτόχρονα μου λέει ότι είναι λίγο δυσκοίλιος ο χειρισμός στο PC και κάνει μπαμ αφού με gamepad η διαχείρηση των menu είναι πιο άμεση, φαίνεται ότι σχεδιάστηκε να αποκρίνεται καλύτερα σε gamepad. Έτσι ναι μεν είναι καλό για stealth attacks και για κυνήγι ζώων στην εξοχή αλλά στο fight επάνω δε βγαίνει με τόξο μόνο. Ίσως με καποια archery perks να στρώνει κάπως αλλά δεν ξέρω, επίφοβη επένδυση σε τόσα πολλά perks.

                              Δοκίμασα λίγο και τη λύση της ασπίδας αλλά η γενικότερη φάση με το melee είναι λίγο αρτσούμπαλη. Δηλαδή οκ, ωραία πας να το κάνεις ρε παιδί μου αλλά αυτά τα πήγαινέλα της κάμερας σου κρύβουν τον έλεγχο της μάχης σε σημείο ώρες ώρες να βαράς στο γάμο του καραγκιόζη. Δεν μπορώ να το βολέψω με τίποτα το πράγμα. Η λογική μου γύρω απ'τη first person προοπτική είναι στη μάχη η κάμερα να προσωμοιώνει τις κινήσεις όλου του πλάνου και όχι τη μάχη μέσα απ'τα μάτια του ήρωα. Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να είσαι πολύς καλός, δεν συμβιβάζεσαι με το μέτριο και το Skyrim είναι μέτριο στη προοπτική "μέσα απ'τα μάτια του ήρωα" που χρησιμοποιεί αφού η κάμερα ακολουθεί όλη τη κίνηση του χεριού βγάζοντας το αντίπαλο εκτός πλάνου για δευτερόλεπτα. Και πάλι, με κάποια επένδυση perks σε heavy armor και block ϊσως να έρχεται σε κάποια ισορροπία αλλά κι εδώ πρέπει να επενδύσεις και η αρχική του μορφή δεν δείχνει ότι αξίζει κάτι τέτοιο.

                              Προσπάθησα και σε 3rd person με τα αποτελέσματα να είναι πολύ χειρότερα. Εδώ το πρόβλημα είναι τα αργά animations του χαρακτήρα που δίνουν τεράστιο χρονικό περιθώριο στην AI να βγει εκτός πεδίου βολής. Ίσως η χρήση ενός lock μηχανισμού να άλλαζε άρδην τη melee φιλοσοφία του παιχνιδιού, θα έδινε όμως μεγαλύτερο έλεγχο στον παίχτη.

                              Εκεί που ξαφνικά αρχίζει να ισσοροπεί το πράγμα είναι στο ένα χέρι μάγια κ στο άλλο όπλο. Εδώ ισορροπεί το πράγμα αφού και έλεγχο του range έχεις δίνοντάς σου το πλεονέκτημα να σκεφτείς αφού η ασφάλεια έρχεται από το one-handed έχοντάς σε έτοιμο για melee. Η μαγεία γενικότερα στο Skyrim είναι πολύ καλή για να αγνοηθεί. Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες που δουλέυουν περίφημα ειδικά με τη χρήση του dual wielding που κάνεις παπάδες σε συνδυασμούς με μια AI που ευτυχώς ανταποκρίνεται πλήρως στα διάφορα effects που της σκας με αποτέλεσμα να γίνεται πολύ διασκαδαστική η χρήση της.

                              Τα Destruction spells έχουν τη λογική τους κάνοντας σωστή χρήση στην αντίστοιχη κατηγορία εχθρών, το Fury δουλεύει σε μπουγια, το Courage στον Companion επίσης ενώ η γενικότερη δομή τους με επιθετικά, αμυντικά και utility spells σε κάνει μάγο που ξέρει τα πάντα, χωρίς περιορισμούς, δίνοντάς σου ένα ποικίλο οπλοστάσιο για διαφορετικούς συνδυασμούς στη μάχη. Ίσως είναι υπερβολή ή απλά ένα τυχαίο γεγονός, όμως αξίζει να σημειώσω ότι το καλύτερο loot που μου έχει ρίξει το παιχνίδι είναι για mage build.

                              Το σύστημα με τα Favorites τώρα, που κάνεις bind οτιδήποτε απ'το inventory στο quick menu είναι λίγο δυσχρειστο. Απ'τη στιγμή που ουσιαστικά προσθέτει ένα pause mode, όπως τα παιχνίδια της Bioware, θα μπορούσαν να το κάνουν όπως το κυκλικό μενού του Mass Effect ή του Deus Εχ έχοντας χωρισμένα σε κατηγορίες αυτά που βάζεις στο quick menu και όχι σαβουριασμένα όλα σε κάθετη λίστα αλφαβητικά. Χάνεις σε αμεσότητα και χρόνο χωρίς λόγο. Εδώ η κατάσταση με τα quick slots στο Keyboard είναι καλύτερη όμως η γενικότερη αίσθηση και απόκριση με Keyboard είναι κακή οπότε αυτό είναι ένα αναγκαίο κακό με το οποίο πρέπει να συνεχίσω.

                              Όλα τα παραπάνω είναι προβληματάκια που κατα πάσα πιθανότητα μετριάζονται με την επένδυση Perks στις αντίστοιχες κατηγορίες. Αυτό που δεν μετριάζεται είναι η κάκιστη ΑΙ των companions. Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό σκεφτόντουσαν όταν το έφτιαχναν. Οκ, κατανοητό ότι έχουν χρήση αποθηκευτικού χώρου όμως βρε αδερφέ βάλε και μια επιλογή να μπορώ να τους κάνω εγώ equip αυτα που θέλω και όχι να βάζουν μόνοι τους το δυνατότερο εξοπλισμό που τους δίνω για αποθήκευση. Επίσης σε range μάχη να την καταλάβω τη χρήση bow, μην κολλάς όμως όταν σκάνε σε melee range, άλλαξε στο greatsword που σου έδωσα για default όπλο. Το χειρότερο όλων με την AI είναι η ΑΕΡΑΑΑ λογική στη μάχη. Να είσαι τώρα μέσα σε σπηλιές, σε στενούς διαδρόμους, και να μπαίνει ο μάγκας μπροστά... Που πας ρε καραμήτρο;;;; Πως σκατά θα βαρέσω τώρα εγώ αφού ελέω friendly fire τις τρως κι εσύ;; Και πάρτον κάτω ψόφιο τον companion και δώστου load ξανά μανά.

                              Άντε να βγει κάνα Mod για το βάρος. Ή έστω να βρω χρήματα να αγοράσω κάνα σπίτι να αποθηκεύω αντικείμενα. Είναι πολύ potion-centric το παιχνίδι και όλες αυτές οι πρώτες ύλες χρειάζονται, έτσι καταλήγω σχεδόν πάντα να είμαι στα όρια του βάρους με αποτέλεσμα να μην μπορώ να σηκώσω σαβούρα εξοπλισμό ώστε μετά να την πουλήσω σε vendors για να ανεβάσω το Speech. Bρήκα ένα σπίτι προς πώληση στο Whiterun και μάλλον αυτό θα κάνω σήμερα όταν τελειώσω με το Trial quest της Companions faction.
                              sigpic

                              Comment


                              • Το κατεβασα στο PC απλα να παρω μια γευση - δυστυχως παιζει σε low settings, παραδοξως υποφερτο framerate.

                                Καλα ποσο χαλια το interface ποντικι+keyboard, τα πε και ο deusdope πριν αλλα δε το φανταζομουν τοσο χαλια... ενας λογος παραπανω για console version.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X