Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dust: An Elysian Tail [XBLA]

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dust: An Elysian Tail [XBLA]



    Αρχικά θα πρέπει να αναφέρω, για όσους δεν το γνωρίζουν, ότι το παιχνίδι είναι στην ουσία δημιούργημα ενός ανθρώπου, του Dean Dodrill (ή Noogy όπως θα τον βρείτε στο forum του neogaf). Αρχικά το παιχνίδι προοριζόταν για το κανάλι των Xbox Live Indie Games, αλλά αυτό άλλαξε όταν το 2009 κέρδισε τον ετήσιο indie διαγωνισμό της Microsoft Dream.Build.Play, και έτσι εξασφάλισε ένα συμβόλαιο για το κανάλι των Arcade Games.

    Το πρώτο στοιχείο του τίτλου που πρέπει να σχολιαστεί είναι ο οπτικός του τομέας, που σου κεντρίζει το ενδιαφέρον με την πρώτη ματιά. Τα 2D γραφικά και τα animations του παιχνιδιού είναι απλά υπέροχα, με πολύ ζωντανά χρώματα και μεγάλη ποικιλία ανά περιοχή. Ειδικά στις μάχες, όταν ο παίχτης εξαπολύει τις ειδικές κινήσεις του χαρακτήρα και κυνηγάει το μεγαλύτερο hit combo, στην οθόνη επικρατεί ένας πανέμορφος πανζουρλισμός εφέ και χρωμάτων. Ευχάριστη προσθήκη η ύπαρξη καιρικών συνθηκών, που ζωντανεύουν τον κόσμο ακόμα περισσότερο. Μοναδική παραφωνία είναι τα πορτραίτα κυρίως των NPCs στους διαλόγους, όπου επειδή χρησιμοποιούνται τα ίδια sprites με τα in-game σε μεγέθυνση είναι χαμηλότερος ο βαθμός λεπτομερειών, στοιχείο που δεν χαλάει όμως την συνολική εικόνα.

    Ο παίχτης καλείται να χειριστεί τον Dust, έναν πολεμιστή που έχει χάσει εντελώς την μνήμη του και ξυπνάει από ένα μαγικό σπαθί που μπορεί και μιλάει, τον Arah. Την ομάδα συμπληρώνει η Fidget, μία φτερωτή sidekick, που εκτελεί χρέη προστάτη του σπαθιού. Η ιστορία του παιχνιδιού είναι ενδιαφέρουσα και η αφήγηση της μέσω διαλόγων με NPCs πραγματοποιείται σωστά. Ο αριθμός των NPCs είναι αρκετά μεγάλος και πολλοί από αυτούς δίνουν στον παίχτη sidequests προς ολοκλήρωση. Οι τρεις πρωταγωνιστές (Dust, Fidget, Arah) παρουσιάζονται παραπάνω από ικανοποιητικά, ο καθένας με δική του ξεχωριστή προσωπικότητα. Ειδικά η Fidget κλέβει την παράσταση, μιας και παίζει τον ρόλο του comic relief χαρακτήρα, με ατάκες που πολλές φορές σπάνε το “4ο τοίχος”.

    Στην μάχη τώρα τα πράγματα είναι πολύ απλά, μιλάμε για την απόλυτη διασκέδαση. Ο Dust χειρίζεται τον Arah, ο οποίος ως μαγικό σπαθί του δίνει μία επιπλέον ειδική κίνηση. Αυτή η κίνηση σε συνδυασμό με τα projectiles της Fidget αποτελούν το δυνατότερο και πιο εντυπωσιακό όπλο του παιχνιδιού. Ο παίχτης στην πλειοψηφία του παιχνιδιού αντιμετωπίζει ομάδες εχθρών (συνήθως 5-10 μελών) και πιο σπάνια μεμονωμένους εχθρούς. Έτσι οι μάχες είναι γρήγορες, σκοτώνοντας μαζικά τους εχθρούς σε μερικά δευτερόλεπτα. Τα combos που έχει στη διάθεση του ο παίχτης δεν είναι πάρα πολλά, και ίσως χρειαζόντουσαν περισσότερα για να υπάρχει μεγαλύτερο βάθος. Παρόλα αυτά η μάχη είναι διασκεδαστική και απολαυστική, με το κίνδυνο όμως να κουράσει ίσως μετά από ένα σημείο λόγω επανάλληψης.

    Το παιχνίδι προσφέρει RPG στοιχεία, όπως αναβάθμιση των στατιστικών του χαρακτήρα μέσω exp points, αντικειμένων, εμπόρων για την αγορά/πώληση αυτών των αντικειμένων, καθώς και υλικών για το crafting σύστημα του. Το επίπεδο όλων αυτών των στοιχείων πλησιάζει απλά το ικανοποιητικό, αποτελώντας όμως μία ευχάριστη παύση από τη μάχη, δίνοντας επιπλέον λόγους για εξερεύνηση. Η αναβάθμιση του χαρακτήρα περιορίζεται σε 4 στατιστικά (υγεία, άμυνα, δύναμη melee επιθέσεων, δύναμη projectile επιθέσεων), με έναν επιπλέον περιορισμό που δεν σου επιτρέπει ένα στατιστικό να ξεφύγει πολύ από τα υπόλοιπα. Οι έμποροι (ή καλύτερα ο έμπορος) σχετικά γρήγορα καθίστανται ανούσιοι, αφού κάποιος που εξερευνά θα καλύπτει όλες τις ανάγκες του από το loot και το crafting, και θα χρησιμοποιούνται μόνο για μία συγκεκριμένη λειτουργία. Το crafting σύστημα είναι απλό, βρίσκεις ένα blueprint και πρέπει να μαζέψεις τα απαραίτητα υλικά, παρόλα αυτά εξυπηρετεί ικανοποιητικά τον στόχο του.

    Ένα ακόμα δυνατό χαρακτηριστικό του παιχνιδιού είναι το level design του. Στα επίπεδα υπάρχουν αρκετά μυστικά προς ανακάλυψη, και όπως κάθε Metroidvania παιχνίδι πολλά σημεία γίνονται προσβάσιμα μετά την απόκτηση κάποια ικανότητας, οπότε απαιτείται το γνωστό backtracking. Το παιχνίδι διαθέτει platform στοιχεία, τα οποία ανά περιοχή φρεσκάρονται με κάποιο καινούργιο χαρακτηριστικό. Πέρα από τα κρυμμένα αντικείμενα υπάρχουν αρκετά easter eggs, κυρίως από την indie σκηνή. Τέλος, το παιχνίδι προσφέρει ειδικά “δωμάτια”/αρένες που αποτελούν δοκιμασίες προς ολοκλήρωση, συνοδευόμενα από τα αντίστοιχα leaderboards.

    Προκειμένου να ολοκληρώσω πλήρως το παιχνίδι χρειάστηκα στο normal επίπεδο δυσκολίας 17 ώρες. Το παιχνίδι είναι πολύ μεγάλο και προσφέρει αρκετό περιεχόμενο. Συνιστώ να το παίξετε τουλάχιστον στο Tough επίπεδο δυσκολίας (υπάρχει και το Hardcore), για να αποτελέσει μεγαλύτερη πρόκληση, μιας και στο Normal είναι σχετικά εύκολο.

    Το παιχνίδι θεωρώ ότι αξίζει τους 1200 πόντους, τόσο από άποψη διάρκειας και περιεχομένου, τόσο και από ποιότητας. Μιλάμε για δουλειά ενός ατόμου, το οποίο αν δεν κάνω λάθος έμαθε προγραμματισμό καθώς έφτιαχνε το παιχνίδι, και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

    9/10

    Trailer:


    Gameplay Demo (με σχολιασμό του δημιουργού):

  • #2
    Πολύ ωραίο κείμενο καταρχάς, μπράβο. Όχι τόσο σα γραφή ή ύφος, που δεν είναι καθόλου άσχημο, αλλά σαν πληροφόρηση και εστίαση στα πραγματικά σημαντικά σημεία και μηχανισμούς (που ενδιαφέρουν μια niche community σαν τούτη εδώ θα έλεγα).

    Δεν έχω προφανώς άποψη, αλλά τουλάχιστον σαν αισθητική δε μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον. Θέλω να ρωτήσω αν η μάχη περιλαμβάνει κάποιου είδους chains ή combos, ή είναι σε στυλ παλιό καλό κλασσικό beat'em up.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #3
      Originally posted by Titus View Post
      Πολύ ωραίο κείμενο καταρχάς, μπράβο. Όχι τόσο σα γραφή ή ύφος, που δεν είναι καθόλου άσχημο, αλλά σαν πληροφόρηση και εστίαση στα πραγματικά σημαντικά σημεία και μηχανισμούς (που ενδιαφέρουν μια niche community σαν τούτη εδώ θα έλεγα).
      Ευχαριστώ πολύ, ως προς το ύφος ήθελα να είναι προς το παρεϊστικο/φορουμίστικο.

      Originally posted by Titus View Post
      Δεν έχω προφανώς άποψη, αλλά τουλάχιστον σαν αισθητική δε μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον. Θέλω να ρωτήσω αν η μάχη περιλαμβάνει κάποιου είδους chains ή combos, ή είναι σε στυλ παλιό καλό κλασσικό beat'em up.
      Ναι το σύστημα μάχης βασίζεται στα combos/chains, έχει και το αντίστοιχο achievement (1,000 hit combo). Η αλήθεια είναι όμως ότι η λίστα των combos δεν είναι μεγάλη, προσωπικά σπάμαρα ένα συγκεκριμένο melee combo σε συνδυασμό με την special κίνηση και τις αποφυγές. Περισσότερες επιλογές ίσως μείωναν τον fun factor του συστήματος μάχης, και σίγουρα θα απαιτούσε μεγαλύτερη ποικιλία εχθρών και συμπεριφορών, που εδώ που τα λέμε και αυτή είναι κάπως περιορισμένη.

      Comment


      • #4
        Ξεκίνησα το παιχνίδι σήμερα, με το που κυκλοφόρησε για PC. Είχα πολύ καιρό να εθιστώ έτσι με βιντεοπαιχνίδι, είναι κόλλημα εντελώς Έπαιξα μία ώρα και με το ζόρι το έκλεισα επειδή έπρεπε να φύγω. Περισσότερες πληροφορίες εν καιρώ, μόλις το τερματίσω. Πάντως στην τηλεόραση φαίνεται πανέμορφο.

        Το μοναδικό στοιχείο που δεν μου άρεσε, είναι που υποστηρίζει μόνο Xbox 360 χειριστήριο, πράγμα που ειδικά indie παιχνιδάκια το εφαρμόζουν κατά κόρον, με αποτέλεσμα να κάθεσαι να κάνεις αλχημείες αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε άλλο χειριστήριο. Τελικά έκανα τη συνηθισμένη μόντα και έβαλα το PSP ως χειριστήριο που τα σπάει .

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          .. και τι θες να υποστηριζει ps3 pad που δεν ειναι officially supported απο pc;

          Comment


          • #6
            Δεν μίλησα για ps3 χειριστήριο, αναφέρομαι σε οποιοδήποτε usb controller που κάνει για υπολογιστή. Π.χ. της Logitech ή της Saitek. Είναι λογικό αυτά τα παιχνίδια να έχουν προεγκατεστημένες ρυθμίσεις για το X360 χειριστήριο, όμως κανονικά θα έπρεπε να δουλεύουν και τα υπόλοιπα pc controllers. Τι τα έχουμε αγοράσει δηλαδή:whip:.

            Επειδή ίσως να μην το έκανα σαφές. Δεν λέω πως το χειριστήριό μου δεν έχει ρυθμιστεί αυτόματα στο παιχνίδι. Λέω πως το χειριστήριο δεν δουλεύει καθόλου με το παιχνίδι, δεν αναγνωρίζεται καν, τη στιγμή που είναι usb gamepad για PC. Υπάρχουν ορισμένα παιχνίδια που ό,τι χειριστήριο και να έχεις, λειτουργούν μόνο με X360 controller, αλλιώς με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Το Dust είναι ένα από αυτά.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #7
              Καλο review και σε συνδιασμο οτι το εχει στη μιση τιμη το Steam (6.99e), http://store.steampowered.com/app/236090 με ψηνει..

              Σκεφτομαι να το παρω μιας και μου αρεσει απο τα video, η χαζομαρα ειναι οτι δεν υποστηριζει co-op για αυτο το σκεφτομαι ακομα..

              Comment


              • #8
                Στην αρχή μου είχε φανεί πολύ τσιμπημένη η τιμή, όμως τώρα που το τερμάτισα, βλέπω πως τα αξίζει. Όχι πως το αγόρασα βέβαια αλλά κουβέντα να γίνεται Μου πήρε περί τις 15 ώρες για 114% (τερματίζει στο 117%).

                Ενώ στην αρχή έπαιζα μόνο και μόνο για το ξύλο και πέρναγα τα cut-scenes, στη συνέχεια άρχισα να κολλάω στην ιστορία και ξεκίνησα να τα παρακολουθώ. Γενικά για indie παιχνιδάκι προσφέρει πάρα πολλά, πολύ περισσότερα από full price τίτλους. Επίσης μου άρεσαν πάρα πολύ οι αναφορές σε άλλα παιχνίδια, indie και μη. Το αποκορύφωμα είναι οι φίλοι που ξεκλειδώνεις, που ουσιαστικά είναι ήρωες από άλλα παιχνίδια.

                Απλά όποιος το ξεκινήσει, να πω κι εγώ πως επιβάλλεται να το παίξει σε μεγαλύτερη δυσκολία από το normal.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment

                Working...
                X