Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Review] Braid (2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    EKANA MIA ΓΕΝΙΚΗ ΦΑΣΙΝΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ POSTS ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ BRAID.

    Originally posted by Ground_zero View Post
    Gia na pw kai kati gia to review twra pou epaiksa to paixnidi, pistevw pws o Titus apefthynetai ypervolika se osous to exoun hdh paiksei kai oxi se osous den exoun idea apo afto.
    Egw proswpika otan to diavasa prin paiksw den katalava Xristo. [...] Genika omws pistevw pws den ginetai na grapseis review giafto to paixnidi xwris na to adikhseis dioti oi mhanismoi tou einai to story tou kai den mporeis na sxoliaseis afton ton tomea xwris spoilers.
    Να και κάτι ενδιαφέρον, αν και απογοητευτικό. Διαβάζοντας το κείμενό μου μετά από μερικές μέρες, είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση - πως απευθύνεται σε κάποιον που δεν έχει ιδέα τι εστί Braid και πως έχει τουλάχιστον επαρκή πληροφόρηση. Για να μην καταλάβεις Χριστό, όπως λες, κάτι μάλλον δεν πήγε καλά. Τι θα μπορούσα να έχω βελτιώσει και σε ποιά σημεία χωλαίνει το κείμενο?

    Originally posted by Jedah View Post
    1) Θεμιτό, αλλά και πάλι δείχνει να χωλαίνει επειδή δεν το συγκρίνεις με κάτι ανάλογο, ένα σημείο αναφοράς. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, ούτε συναρπαστικό, οπότε μένω στο ότι πιστεύεις ότι έχει καλή υλοποίηση.

    2) Το δικό σου έχει την διαφορά ότι προσπαθεί να μιλήσει και για το παιχνίδι αυτό καθεαυτό. Θα μπορούσε όμως να είναι μικρότερο και να κόψει βαθμό και από κανα αρνητικό. Αν δεν βρήκες αρνητικά τότε οι όσοι έχουν βρεί είναι παλιοψεύτες ή ο βαθμός σου είναι λάθος.

    3) Αυτό είναι σαν να παραδέχεσαι ότι δεν έχεις σημείο αναφοράς. Δεν γίνεται να κρίνεις κάτι αυθαίρετα, βγαλμένο από κάθε είδους σύγκριση και αναφορά. Αν θές να σου προτείνω κάποια Puzzle Platformers ορίστε (με την βοήθεια και του DjSolid γιατί δεν είναι και το αγαπημένο μου είδος):

    Lost Vikings
    Flashback
    BlackThorne
    Mario vs Donkey Kong
    Exit 1 & 2
    Abe's Odyssey/Exodus
    Καθυστέρησα γιατί γενικά είμαι μπλεγμένος αυτές τις μέρες, αλλά επανέρχομαι στο κέντρο ίσως της κουβέντας.

    1) Πιστεύω ότι υλοποιεί τους μηχανισμούς του άψογα και με μεγάλη ποικιλία, χωρίς ούτε να σε τιμωρεί ούτε να σε κουράζει. Για να κάνω σύγκριση με άλλο παιχνίδι θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ως αντιπαράδειγμα κάποιο με παρόμοιους μηχανισμούς, και ειλικρινά δεν έχω ακούσει ποτέ για παιχνίδι με time rewind. Εκ των πραγμάτων λοιπόν, κρίνω με βάση το αν δουλεύει σωστά και το πόσο ποιοτικό είναι. Το αν είναι συναρπαστικό εξαρτάται από τον αναγνώστη και πόσο τον ενδιαφέρει ένα τέτοιο παιχνίδι - κι εγώ όταν είναι να διαβάσω reviews για racing ή sports games σκυλοβαριέμαι, αυτό δε σημαίνει κάτι όμως. Να στο βάλω διαφορετικά. Σαν παιχνίδι δε βασίζεται στην πρόκληση και βασίζεται ελάχιστα στην πολυπλοκότητα. Το κλου του είναι η ποικιλία, η εναλλαγή και το τριπάκι του να μπεις στη λογική του. Δες το αν προτιμάς σα σπουδή gameplay πάνω σε ένα μηχανισμό.

    2) Άντε, θα μπορούσα να ζητήσω μεγαλύτερη ποικιλία στα backgrounds και τα γραφικά και μεγαλύτερο μέγεθος. Το πρώτο είναι γκρίνια για τη γκρίνια και το δεύτερο θα οδηγούσε πολύ πιθανόν στην επανάληψη, που είναι πραγματικό αρνητικό, ή την κακή υλοποίηση, που είναι ακόμα μεγαλύτερο. Όπως είναι τώρα είναι ένα σύντομο παιχνίδι για κάθε πλατφόρμα, χωρίς προσδοκίες να γίνει system seller ή μασκότ ή οτιδήποτε άλλο, που φτιάχτηκε από ένα και μόνο άτομο και όχι από τη Valve, και είναι πλήρες και χωρίς λάθη σχεδιασμού. Αν σαν παίχτη (και όχι σα reviewer) με δυσαρέστησε σε κάποια πράγματα αυτό είναι δικό μου προσωπικό θέμα και δεν έχει να κάνει με το κείμενο. Όπως είναι, πρέπει να παραδεχτώ ότι δουλεύει μια χαρά.

    3) Μην παίρνεις την ερώτηση εκ του πονηρού, εγώ σε ρώτησα για να κουβεντιάσουμε σε πραγματική βάση. Για τα Mario VS Donkey και Exit δεν έχω άποψη, το Blackthorne αν και παιχνιδάρα δεν έχει θέση στη λίστα, ενώ θα προσέθετα το Another World. Από θέμα μηχανισμών και αισθητικής, πιο κοντά στο Braid είναι τα Flashback και Another World λόγω απλότητας (παρεπιπτόντως, και τα δύο παιχνίδια δημιουργούν καταπληκτική ατμόσφαιρα με σχεδόν μηδενικά μέσα, είναι απαράμιλλα) αλλά σα γενικότερη νοοτροπία το πλησιάζει το Oddworld (ένα άλλο παιχνίδι που έχει χρησιμοποιηθεί, και δίκαια, σε κουβέντες για εξέλιξη, τέχνη, μέσα κουλουπού). Το Lost Vikings είναι επίσης ξεχωριστό και καινοτόμο για την εποχή του, και δικαίως είναι στη λίστα. Βρες μου λοιπόν ομοιότητες ανάμεσα στα παιχνίδια αυτά, πέρα από το ότι το καθένα εφευρίσκει ή αξιοποιεί ένα μηχανισμό άψογα και προσφέρει διασκέδαση υψηλής ποιότητας. Σα gameplay είναι εντελώς διαφορετικά. Ε, το ίδιο και το Braid, και με τη λογική που προανέφερα δικαίως είναι κορυφή. Θα μπορούσες να μου πεις οτιδήποτε αν οι γρίφοι του ήταν σπαστικοί ή εκτός της λογικής του παιχνιδιού ή αν δεν ήταν συνεπές με τον εαυτό του. Από τη στιγμή που είναι, για μένα δικαίως θεωρείται κορυφή σαν puzzle platformer. Και, τέλος, δεν προσπαθώ να σε πείσω πως ντε και καλά πρέπει να σου αρέσει ή πως είναι η μεγαλύτερη ανακάλυψη μετά τις μπριζόλες. Απλά αιτιολογώ το κείμενό μου και το βαθμό που του έβαλα.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #17
      Να και κάτι ενδιαφέρον, αν και απογοητευτικό. Διαβάζοντας το κείμενό μου μετά από μερικές μέρες, είχα την ακριβώς αντίθετη εντύπωση - πως απευθύνεται σε κάποιον που δεν έχει ιδέα τι εστί Braid και πως έχει τουλάχιστον επαρκή πληροφόρηση. Για να μην καταλάβεις Χριστό, όπως λες, κάτι μάλλον δεν πήγε καλά. Τι θα μπορούσα να έχω βελτιώσει και σε ποιά σημεία χωλαίνει το κείμενο?
      Distyxws den mporw na se vohthisw edw, opws eipa kai prin den nomizw na mporei na ginei swsto review giafto to paixnidi kai ara den mporw na "proteinw" pragmatika kati.
      Aplws afth h entypwsh mou dwthike, sorry.

      και ειλικρινά δεν έχω ακούσει ποτέ για παιχνίδι με time rewind
      Epeidh to "Viewtiful Joe" erxetai sto myalo, na pw pws to Braid xeirizetai ton xrono me polous diaforetikous tropous enw to Joe den asxoleitai me ton xrono alla me to "Film", mporei na moiazoun, alla einai diaforetika
      Afta...
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #18
        Η εμμονή μου με κάποια πράγματα είναι σπαστική (ο Ground Zero απάντησε όπως έκρινε, δεν αναφέρομαι σε αυτόν), αλλά αφού εδώ είναι το θέμα για την κριτική του review μου δε μπορώ να γράψω κάπου αλλού. Έχοντας διαβάσει τα αρχεία του shoutbox για μια κουβέντα περί Braid, σε ό,τι αφορά το θάψιμο (ναι το θάψατε και το χαρήκατε κιόλας, ρεμάλια τεντημπόηδες ) που έφαγε το review μου από το Jedah και το Ground Zero, θέλω να ρωτήσω τα εξής.

        1) Στο θέμα της μη αναφοράς των αρνητικών...ποιά είναι αυτά κι εγώ δεν τα βλέπω και σα σατανικός εγκάθετος τα αποσιωπώ?

        2) Στο ότι το κείμενό μου είναι μόνο σάλτσες, έχω μια παράγραφο όπου περιγράφω αναλυτικά τους μηχανισμούς, και πιο μετά αναφέρω το εξής. "Σε όρους gameplay, είναι μια μελέτη πάνω στην έννοια της ροής του χρόνου - αντικείμενα που (δεν) επηρρεάζονται από το forward / rewind, κίνηση αντίστοιχη με αυτή του παίχτη, επανάληψη μιας κίνησης, τοπική παραμόρφωσή του - και το πώς μπορεί να αξιοποηθεί στο να δημιουργήσει μια κατάσταση που ο παίχτης πρέπει να ξεπεράσει. Οι γρίφοι του παιχνιδιού είναι εξαιρετικής σύλληψης, εντάσσονται αυστηρά στις αρχές λειτουργίας του κάθε κόσμου, και το μόνο παυ απαιτούν είναι καθαρό μυαλό και λογική." Συγγνώμη, αλλά μιλώντας αυστηρά για τους μηχανισμούς και το τι κάνεις μέσα στο παιχνίδι, πού δεν είναι επαρκές αυτό που έγραψα και πού είναι ανακριβές? Και, σε τελική ανάλυση, τι άλλο γίνεται στο παιχνίδι και δεν το πήρα πρέφα? Δέχομαι το ότι η γλώσσα μπορεί να είναι κάπως βαριά και δύσκαμπτη και να εμποδίζει τον αναγνώστη, αλλά άλλο αυτό και άλλο ότι δεν πληροφορώ σωστά. Δείξτε μου πού είμαι λάθος.

        3) Για το θέμα της έλλειψης συγκριτικού μέτρου, εδώ υπάρχει όντως θέμα αλλά δε θεωρώ πως λύνεται. Για να μην επαναλάβω όσα έγραψα στο προηγούμενο post μου, εκ των πραγμάτων πρέπει να το συγκρίνω με κάτι που είναι 2D, κάτι που είναι scrolling, κάτι που είναι platform και κάτι στο οποίο λύνεις γρίφους, κατά προτίμηση με time rewind, και όλα αυτά ταυτόχρονα. Υποψήφιοι...? Ναι, το Viewtiful Joe κι αυτό στο περίπου, άλλο? Η άλλη εναλλακτική, αυτή που επέλεξα και συνήθως επιλέγω, είναι να μιλήσω για τη συνολική του ποιότητα και να δω πόσο καλά δουλεύει και στα επιμέρους και ως σύνολο. Θα μπορούσα να το συγκρίνω απευθείας με αυτό που προσφέρει σα gameplay εμπειρία το Oddworld, αλλά η τεχνική αρτιότητα και πολυπλοκότητα του δεύτερου θα αδικούσαν πολύ το Braid. Η άλλη εναλλακτική, το Another World, δε λέει απολύτως τίποτα στο 90% των σύγχρονων gamers, οπότε είναι δώρον άδωρον.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #19
          Kala entaksei den sou ethapsa to review, pistevw ypervaleis ligo
          Oti eipa sto chat box ta eipa kai edw, pistevw pws kapoios pou den exei paiksei to paixnidi tha mperdevotan opws kai egw.
          Aplws vrhka to review tou Evans ligo kalytero.

          Kai synexizw na pistevw pws opoiodhpote review adikei afto to paixnidi.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment

          Working...
          X