Announcement

Collapse
No announcement yet.

Greeklish

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Altair View Post
    Ρε συ Orion,σόρρυ κιόλας,αλλά τόσα χρόνια πως διαβάζατε greeklish;Τώρα ξαφνικά είδατε ότι σας πειράζουν;
    Ρε παιδιά, αν αυτά τα post του gz με πειράζανε, θα τα διάβαζα και θα απαντούσα; Πόσες φορές πρέπει να επαναλάβω οτι μιλάω για "σεντόνια"και οχι για κάποιον συγκεκριμένο;
    Έχω ήδη πεί οτι σε messenger και σε πιο μικρά κείμενα, δε με πειράζει και όλα σχεδόν τα άτομα που έχω στο windows live, greeklish γράφουνε και μια χαρά τα διαβάζω.
    Αυτά που λέω, δε τα λέω για τον gz. Το λέω για κάποιον που θα γράψει ολόκληρη "έκθεση" post στα greeklish. Εκεί, ναι, κουράζομαι και έχω δεί τέτοιες περιπτώσεις σε forums ΚΑΙ με κακή γραμματική.

    Το thread δεν είναι "γιατί δε γράφει ο gz ελληνικά και τι πιστεύετε;". Είναι γενικώς για τη χρήση greeklish σε online communities και εγώ είπα πως όταν είναι ένα post μεγάλο και είναι σε greeklish, κουράζομαι.

    Απο εκεί και πέρα, αυτά που συζητάμε για τους λόγους που γίνεται αυτό με το κάθε άτομο και το αν θα ήταν ή οχι αγενές το να αγνοείται η πλειοψηφία, δεν έχει και μεγάλη σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση εδώ.
    Συζήτηση κάνουμε, να μη πούμε τη γνώμη μας; Ο gz, γράφει συμμαζεμένα posts, με καλή σύνταξη και απολύτως εύκολα να διαβαστούν, γι'αυτό και τα διαβάζω.
    Απο εκεί και πέρα, η γνώμη που εκφράζω για άλλες παρόμοιες καταστάσεις που για τον α ή β λόγο ενοχλούν τη πλειοψηφία, δεν αλλάζει, ούτε έχει να κάνει με τον gz.
    Εκτός αν σας μπέρδεψε το οτι αναφέρομαι με δεύτερο ενικό. Αυτό είναι δικό μου φταίξιμο, απλώς είναι ο τρόπος που μιλάω. Όταν λέω "εσυ" για αυτά τα θέματα στον gz εννοώ "εσυ ο οποιοσδήποτε", όχι συγκεκριμένα αυτόν.
    Πολλοί το κάνουμε και νομίζω είναι συνήθως κατανοητό, οπότε δε μπορώ να δω πως παρεξηγήσατε οτι αναφέρομαι συγκεκριμένα στον gz. Αν αναφερόμουν σε αυτόν, δε θα είχα διαβάσει οτι γράφει, ούτε θα απαντούσα ακόμη.

    Και για να ξεκαθαρίσω το θέμα κουλτούρας, ούτε με καίει τι θα απογίνει η Ελλάδα ή η γλώσσα μας (αλλά σίγουρα δε θα την "φάνε" τα greeklish όπως φοβάται ο Link), ούτε είμαι κανένας υπερασπιστής της.
    Δεν έχω σκεφτεί ούτε μια φορά καθ'ολη τη διάρκεια αυτού του θέματος, τη γλώσσα μας ή το αν είναι σωστό γραμματικά να γράφουμε έτσι και άλλα τέτοια ψωνισμένα των της φιλολογίας και πατριωτικά.
    Μιλάω καθαρά με βάση το τι είναι πιο καλό για μάτια και εγκέφαλο. Κατεβατό σε οποιαδήποτε γλώσσα που δε διδάσκεται κάποιο άτομο απο παιδί και δε βλέπει καθημερινά (όχι μόνο σε posts), είναι πιο δύσκολο να διαβαστεί.
    Και το να μη κάνει κάτι κάποιος όταν ενοχλεί τη πλειοψηφία στην οποία ο ίδιος μπήκε για να συμμετάσχει, το θεωρώ αγενές, είτε μιλάμε για greeklish, είτε για κάπνισμα, είτε για folk singing.

    Όλα αυτά, γενικώς. Απο εκεί και πέρα, έχει να κάνει με τη κάθε περίπτωση. Εδώ όλοι είμαστε οκ με τα greeklish σε ποσότητες όπως τα γράφει ο gz π.χ και ο ίδιος τουλάχιστον έχει προσπαθήσει να τα μάθει, δε μπόρεσε, fine.
    Και για τα μάτια μας/το κεφάλι μας είναι οκ και δεν το κάνει σαν αγένεια εφόσον τουλάχιστον έχει κάνει πιο παλιά το κόπο να τα μάθει. Άλλο αυτός και άλλο το nerd που γράφει 2 σελίδες και με χάλια σύνταξη.
    Μου θυμίζει εκείνη τη φάση απο το Stark Raving Mad. Δείτε 1:26 με 2:35.



    Σίγουρα, αν είναι έτσι το post, και ελληνικά να είναι, άστα να πάνε. Αλλά αν είναι κατεβατό, και μόνο τα greeklish το δυσκολεύουν.
    Το πόσο κατανοητό είναι ένα κείμενο, εξαρτάται απο πολλά, όπως λες, Altair, αλλά εδώ μιλάμε για τα greeklish και τα greeklish απο μόνα τους (ακόμα και αν όλα τα άλλα είναι σωστά) σε μεγάλο, επαναλαμβάνω, κείμενο είναι κουραστικά.

    Υ.Γ: Έλεος ρε Somari με τη φωτό. Επίσης, τα DVD του Stark Raving Mad, μιας που το θυμήθηκα, θα τα δω ποτέ ξανα;
    sigpic

    Comment


    • #92
      Einai paketarismena dipla sta pragmata tis miteras sou!
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #93
        Δε θα το συνεχίσω, θα κάνω απλά μια διόρθωση:
        Xazo to giapwneziko epixeirhma giati egw grafw sta Ellhnika, oxi se kapoia allh glwsa.
        Και γω στα ελληνικά έγραψα, απλά με γιαπωνέζικους χαρακτήρες, girishagokana αν θες. Όταν πληκτρολογείς με ιαπωνικούς χαρακτήρες είναι αρκετά δύσκολο να βάλεις κενά αφού κατά κανόνα στα ιαπωνικά δεν υπάρχουν κενά μεταξύ των λέξεων.

        Ρε Ταννο τι σου έφταιξα και με έβγαλες Παπανδρέου;

        Uncle Joseph wants YOU!
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #94
          Μη παραπονιέσαι. Εγώ τι να πω, που βγήκα Παπαρήγα; Υπάρχουν και χειρότερα.

          Φτου φτου φτου και μακρυά, σκόρδα και λιβάνια! :xp:
          sigpic

          Comment


          • #95
            Originally posted by Ground_zero View Post
            Mε απλά λόγια - Δεν πιστεύω πως υπάρχει πραγματική ενόχληση
            Άμα είναι δύο τρεις σειρές δεν υπάρχει ενόχληση αλλά προσωπικά (σχεδόν) πάντα δεν διαβάζω μεγάλα post γραμμένα με greeklish πχ αυτό:kill:

            Δεν είναι καθόλου δύσκολο να γράφει κάποιος ελληνικά και με τόνους. Δηλαδή αν στείλεις κάποια επιστολή σε greeklish θα είναι γραμμένη; σχεδόν το ίδιο πράμα ειναι

            Και εσύ είσαι ένας, εάν έγραφαν greeklish άλλα 10-20 μέλη, σε σχεδόν καθημερινή βάση τότε θα υπήρχε μεγάλο θέμα για πολλούς εδώ μέσα.

            greeklish hater
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • #96
              Originally posted by straier View Post
              Ρε Ταννο τι σου έφταιξα και με έβγαλες Παπανδρέου;
              Σε τίποτα ρε, απλά η συζήτηση που λέτε μου θυμίζει Βουλή όταν αντιμιλάτε ο ένας τον άλλον. Και με κάνει να γελάω...:xp:
              sigpic

              Comment


              • #97
                Δεν είναι καθόλου δύσκολο να γράφει κάποιος ελληνικά και με τόνους. Δηλαδή αν στείλεις κάποια επιστολή σε greeklish θα είναι γραμμένη; σχεδόν το ίδιο πράμα ειναι
                Den einai katholou dyskolo na diavazei kaneis greeklish, einai poly dyskolotero na plhktrologei Ellhnika eidika an exei mathei alliws..
                Den plhktrologw epistoles.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #98
                  Originally posted by Ground_zero View Post
                  einai poly dyskolotero na plhktrologei Ellhnika eidika an exei mathei alliws..
                  αυτά τα πράματα είναι καθαρά θέμα εξάσκησης. Εγώ γράφω ελληνικά, κάνω αλλαγή σε αγγλικά, ξανά ελληνικά, βάζω τόνους κτλ σχεδόν με κλειστά μάτια.

                  Ακόμη και σε chat βάζω τόνους:phil:
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Ground_zero View Post
                    Den einai katholou dyskolo na diavazei kaneis greeklish, einai poly dyskolotero na plhktrologei Ellhnika eidika an exei mathei alliws..
                    Den plhktrologw epistoles.
                    Ground,

                    τα δικά σου greeklish συμφωνώ ότι δεν είναι δύσκολα στο διάβασμα. Άλλοι, όμως, που δεν έχουν καλή σχέση με την ορθογραφία και την σύνταξη, αλλά ούτε και τόσο ευθύ λόγο όσο εσύ -γιατί παίζει και αυτό ακόμα ρόλο-, με το συμπάθειο, αλλά μου έχουν βγάλει κι εμένα την πίστη κατά καιρούς (χωρίς να θυμάμαι κάποιον συγκεκριμένο εδώ μέσα).

                    Γενικά, το έχω ξαναπεί, είμαι κατά της οποιαδήποτε απαγόρευσης στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά συμμερίζομαι και την πλευρά που λέει ότι τα greeklish δεν είναι πάντα ευανάγνωστα και καταντούν, ουκ ολίγες φορές, αντιαισθητικά.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • εμένα προσωπικά δε με ενοχλούν τα greeklish. Τα χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια (λόγω MiRC) και τα σταμάτησα σχετικά πρόσφατα (πριν 3-4 χρόνια )

                      έχω ακούσει ότι η χρήση τους επηρεάζει την ορθογραφία και διάφορα άλλα. Δε ξέρω εάν ισχύουν όλα αυτά.

                      Στο θέμα μας, με δεδομένο ότι ο Ground έχει συνηθίσει στα greeklish δεν θα έλεγα ότι είναι σωστο να τον πιέζουμε για το αντίθετο.

                      Μπορεί βέβαια να χρησιμοποιεί κάτι τέτοιο :


                      αλλά και πάλι, είναι βαρετό να επαναλαμβάνει συνέχεια αυτή τη διαδικασία.
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment

                      Working...
                      X