Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα και ειδήσεις για PS3, PS4, PS5, PS Vita

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Άσχημο δεν είναι το PS+, και τα παιχνιδάκια σου παίρνεις, και εκπτώσεις έχεις και απ' όλα. Απλά δεν είναι για όλους όπως και να το κάνουμε. Αν κάποιος θέλει να έχει κάμποσα παιχνίδια και τυχαίνει να είναι της αρεσκείας του, τότε μπορεί να παίζει μόνο σε κονσόλες της Sony ασταμάτητα. Αν το αξιοποιήσεις, μπορείς να μην προλαβαίνεις να παίζεις πραγματικά. Αλλά αν κάποιος είναι στην φάση που τα παιχνίδια που θέλει να έχει είναι μετρημένα, για 4-5 μήνες να μην θέλει / μπορεί να παίξει online, και ξαφνικά να θελήσει να παίξει multiplayer για 2 εβδομάδες, τότε σε περιορίζει όπως και να το κάνουμε. Το καλύτερο μοντέλο ήταν στο PS3, όπου ναι μεν το online ήταν τζάμπα, όμως έβγαλαν και το PS+ για όποιον ήθελε. Και όλοι ήταν ευτυχισμένοι. Αυτό το σταμάτησαν στο PS4 και το έκαναν υποχρεωτικό. Μπορεί από πλευράς Sony να μην έβγαινε οικονομικά, δεν μπορώ να γνωρίζω, όμως ως καταναλωτής, προτιμούσα ξεκάθαρα το προαιρετικό μοντέλο.

    Η πλάκα είναι πως λίγο καιρό μετά από το λανσάρισμα του PS4, βγήκαν και περηφανευόντουσαν πως είχαν τερατώδεις αυξήσεις PS Plus. Μα γιατί άραγε;

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Μια χαρα βγαιναν οικονομικα, απλα θελαν περισσότερα.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Αυτό σίγουρα δεν το ξέρουμε. Μιλάμε για μία εταιρεία που μπάζει από παντού, πέραν από το playstation department της. Επίσης πάντα δε θα καλύπτονται όλες οι ανάγκες όλων των παιχτών, το ζήτημα είναι τι ποιότητα παρέχει συνολικά. Εδώ που τα λέμε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα με ελάχιστα ή καθόλου χρήματα. Υπάρχει μία γενικότερη στροφή προς την παροχή υπηρεσιών και προσωπικά πιστεύω ότι καλά κάνουν και χρεώνουν για αυτές. Όταν πληρώνουμε για online, οι εταιρείες βασίζουν το κέρδος τους στις υπηρεσίες που παρέχουν κι όχι μόνο στις κονσόλες, κάτι που οδηγεί σε χαμηλότερες τιμές. Είναι σχεδόν ανέκδοτο το ότι βρίσκεις στην πλάκα PS4 με ολοκαίνουρια παιχνίδια και 2ο χειριστήριο στις £200 και με άλλα £40 το χρόνο έχεις 40 παιχνίδια τσάμπα και προσφορές μέσω των οποίων μπορείς να αποκτήσεις ψηφιακούς τίτλους σε τιμές ξεφτίλας.

        Comment


        • Φυσικά όλα είναι perspective και εξυπακούεται ότι εκφράζω προσωπική άποψη-γούστο.Χωρίς παρεξήγηση, δεν δίνω τρύπια δεκάρα για τις indie παραγωγές.Όταν έκανα την επιλογή να αναβαθμίσω την οικιακή μου ψυχαγωγία απο το PS3 στο PS4, δεν το έκανα για να παίζω coin ops και 8bits κ.ο.κ. Σέβομαι και εννοείται δεν έχω καμία ένσταση όσον αφορά τις προτιμήσεις του εκάστοτε gamer, αλλά έχω διαφορετική φιλοσοφία όσον αφορά το console gaming.Μπορώ να ασχοληθώ και να στηρίξω έναν ορυμαγδό απο indies και πειραματικά games απο το low cost PCακι μου, γι'αυτο τον λόγο άλλωστε αγοράζεις μια gaming κονσόλα και δεν φτιάχνεις ένα pc που θα χρειαζόσουν τα τριπλά (πάντα αναλογικά με την εποχή κυκλοφορίας της κονσόλας).Για να πας σε - το κατα δύναμειν - όσο πιο high end καταστάσεις μπορείς χωρίς να σου φύγει μια περιουσία.

          Όταν είσαι ιδ.υπάλληλος στα κάτεργα της ελληνικής πραγματικότητας, τότε νομοτελειακά περιορίζεσαι σε λίγες και καλές επιλογές για να περάσεις τον ελεύθερο σου χρόνο.Αυτές οι επιλογές εννοείται πρώτα πρέπει να σε ψυχαγωγούν και να σε ευχαριστούν, αυτό είναι το βασικότερο και το επίνειο του gaming, αλλά όταν συνειδητά περνάς στην επόμενη γενιά, φαντάζομαι ότι έχεις και την ''απαίτηση'' να σε ικανοποιούν και σε μια τεχνολογική αντιστοιχία ως προς το οπτικό/τεχνικό αποτέλεσμα.Ειδάλλως εγώ προσωπικά δεν θα άλλαζα ποτέ το PS2,μιας και θεωρώ την βιβλιοθήκη του την καλύτερη ever.

          Ξαναλέω, ότι αυτό αποτελεί την δικιά μου φιλοσοφία, που άπτεται όμως κάποιων αντικειμενικών δεδομένων.Δηλαδή της οικονομικής μου κατάστασης και της επιλογής-επένδυσης να πάω σε πιο εξελιγμένο hardware.

          Comment


          • Καλα προφανώς ρε συ, με συγχωρείς κι όλας αν φάνηκε ότι στην έμπαινα έμμεσα. Έχω μία τάση να παίρνω ορισμένα πράγματα που λέγονται και να τα ανάγω στο γενικό για χάρη της συζήτησης, αλλά με τίποτα δεν το πάω στο προσωπικό.

            Το indie καλώς ή κακώς έχει γίνει κομμάτι της σύγχρονης gaming κουλτούρας, για αυτό και το υποστηρίζουν τόσες πολλές εταιρείες και έχουν χτίσει στρατηγικές γύρω από αυτό. Προσωπικά θεωρώ ότι πάρα πολλά indie παιχνίδια είναι "παλιομοδίτικα" μόνο εμφανισιακά. Πολλές φορές μάλιστα είναι ό,τι ιδανικότερο για "συμπληρωματικό" gaming μεταξύ τεράστιων τίτλων. ΠΧ το Lumo εμένα μου κάθησε πολύ καλά μεταξύ του FF XV και του Zelda.

            Comment


            • Originally posted by Evans View Post
              Καλα προφανώς ρε συ, με συγχωρείς κι όλας αν φάνηκε ότι στην έμπαινα έμμεσα. Έχω μία τάση να παίρνω ορισμένα πράγματα που λέγονται και να τα ανάγω στο γενικό για χάρη της συζήτησης, αλλά με τίποτα δεν το πάω στο προσωπικό.

              Το indie καλώς ή κακώς έχει γίνει κομμάτι της σύγχρονης gaming κουλτούρας, για αυτό και το υποστηρίζουν τόσες πολλές εταιρείες και έχουν χτίσει στρατηγικές γύρω από αυτό. Προσωπικά θεωρώ ότι πάρα πολλά indie παιχνίδια είναι "παλιομοδίτικα" μόνο εμφανισιακά. Πολλές φορές μάλιστα είναι ό,τι ιδανικότερο για "συμπληρωματικό" gaming μεταξύ τεράστιων τίτλων. ΠΧ το Lumo εμένα μου κάθησε πολύ καλά μεταξύ του FF XV και του Zelda.

              Δεν το εξέλαβα καθόλου ως ''μπάσιμο'' φίλε μου και εννοείται δεν ένιωσα ουδέποτε ότι έκανες προσωπική νύξη.No worries.

              Και πολύ καλά κάνεις και τα ανάγεις στο γενικό, αυτή είναι και η ουσία της συζήτησης μας εδώ.Και ξέρεις τι είναι αυτό που την κάνει τόσο επιούσια και όμορφη?Το λεγόμενο 'πολιτικό σύνδρομο'.Δηλαδή, κάποιος μαθαίνει ορισμένες πληροφορίες για ένα συγκεκριμένο τομέα/γεγονός/επιστήμη και στην προκείμενη gaming, και αυτομάτως διεγείρεται να αναζητήσει περισσότερες πληροφορίες.Είναι σαν το βιβλίο.Διαβάζεις για κάτι που δεν γνωρίζεις ή έχεις συγκεχυμμένες πληροφορίες, και έπειτα θέλεις να μάθεις περισσότερα και απο άλλες πηγές.

              Που θέλω να καταλήξω?Ότι τώρα εγώ θα ανοίξω το PS4, και έπειτα απο την κουβέντα μας μετά απο τόσο καιρό έχω σκοπό να ρίξω μια ματιά τι παίζει στο Plus.Μπορεί στο τέλος να σιχτιρίζω πάλι σαν το τελευταίο καθίκι της Gotham, αλλά η ουσία είναι ότι παρακινήθηκα εξαιτίας του διαλόγου.Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να βρω κάτι που να μου κινήσει το ενδιαφέρον ανέλπιστα, και να βγω κερδισμένος.

              Comment


              • Βέβαια υπάρχει και η άλλη πλεύρα των gamers που βάζουν ps plus και xbox live και περιμένουν πότε θα έρθει αυτή η Άγια Ημέρα που θα μπορούν να παίξουν έναν τίτλο(βαρβάτο αποκλειστικό κυρίως) λες και όλα τα άλλα είναι αδιάφορα ή σκουπίδια. Άμα θες τόσο πολύ να παίξεις το τάδε game, αγόρασέ το και μην περιμένεις πότε και αν η Sony το βάλει στην υπηρεσία. Περισσότερα χρήματα θα δώσεις ετσί παρά να το αγοράσεις. Όπως και να έχει το πράγμα, οι υπηρεσίες αυτές έχουν προοδεύσει πολύ σε σχέση με τα αρχικά στάδια. Τώρα έχεις games, άλλα free, άλλα όσο είσαι συνδρομητής, εβδομαδιαίες εκπτώσεις, σημαντικές εκπτώσεις ανάλογα με την εκάστοτε εορταστική περίοδο κτλ.Θυμάμαι αρχές Xbox Live που πληρώναμε για να παίζουμε online με αντάλλαγμα αέρα και ως κονσολιέρηδες λέγαμε κι ευχαριστώ. Τώρα που εμβάθυνε και η Nintendo περισσότερο σε αυτό το στυλ θα φάμε όλοι καλά.

                Comment


                • Originally posted by Naked Snake View Post
                  Δεν το εξέλαβα καθόλου ως ''μπάσιμο'' φίλε μου και εννοείται δεν ένιωσα ουδέποτε ότι έκανες προσωπική νύξη.No worries.

                  Και πολύ καλά κάνεις και τα ανάγεις στο γενικό, αυτή είναι και η ουσία της συζήτησης μας εδώ.Και ξέρεις τι είναι αυτό που την κάνει τόσο επιούσια και όμορφη?Το λεγόμενο 'πολιτικό σύνδρομο'.Δηλαδή, κάποιος μαθαίνει ορισμένες πληροφορίες για ένα συγκεκριμένο τομέα/γεγονός/επιστήμη και στην προκείμενη gaming, και αυτομάτως διεγείρεται να αναζητήσει περισσότερες πληροφορίες.Είναι σαν το βιβλίο.Διαβάζεις για κάτι που δεν γνωρίζεις ή έχεις συγκεχυμμένες πληροφορίες, και έπειτα θέλεις να μάθεις περισσότερα και απο άλλες πηγές.

                  Που θέλω να καταλήξω?Ότι τώρα εγώ θα ανοίξω το PS4, και έπειτα απο την κουβέντα μας μετά απο τόσο καιρό έχω σκοπό να ρίξω μια ματιά τι παίζει στο Plus.Μπορεί στο τέλος να σιχτιρίζω πάλι σαν το τελευταίο καθίκι της Gotham, αλλά η ουσία είναι ότι παρακινήθηκα εξαιτίας του διαλόγου.Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να βρω κάτι που να μου κινήσει το ενδιαφέρον ανέλπιστα, και να βγω κερδισμένος.
                  Συμφωνώ απόλυτα, good chat .

                  Θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά σε Super Meat Boy, Transistor, Gone Home, Hotline Miami (το 1, όχι το 2), ίσως Olli Olli. Γενικά ρίξε μία ματιά σε διάφορα παιχνιδάκια here and there, διάβασα καλά λόγια και για το Titan Souls, αλλά δεν το έπαιξα (έχω και το γνωστό κόμπλεξ των trophies εγώ, δυσκολεύομαι να ανοίξω ένα παιχνίδι και να μην πολεμήσω για όλα τα trophies ).

                  Comment


                  • Originally posted by Evans
                    Hotline Miami
                    Αυτό το λιμπίζομαι καιρό, και αν όχι για 'μένα, δώρο σε φίλο. Ποιο είναι το κλου του τίτλου, τι τον κάνει καλό;

                    Comment


                    • pure arcade fun σε ένα ελαφρόμυαλο setting που ίσως να σε κάνει να σιχαθείς τον εαυτό σου από ένα σημείο και μετά

                      Comment


                      • Κατάλαβα, σαν πατάτες σπέσιαλ με μαγιονέζα και μπέικον ένα πράγμα. Έχασα την ευκαιρία να τον αγοράσω με 2,5€ τις προάλλες... είναι μετρημένα τα παιχνίδια που τρέχουν στο μπρίκι μου.

                        Comment


                        • Originally posted by Raf View Post
                          Κατάλαβα, σαν πατάτες σπέσιαλ με μαγιονέζα και μπέικον ένα πράγμα. Έχασα την ευκαιρία να τον αγοράσω με 2,5€ τις προάλλες... είναι μετρημένα τα παιχνίδια που τρέχουν στο μπρίκι μου.
                          Οσο ενας freddo cappuccino και ειναι ενα απο τα καλυτερα indies..

                          Comment


                          • platinum'ed both. το δεύτερο ήταν φοβερά σπαστικό . Πήρα και τη συλλεκτική έκδοση του eurogamer, for great justice.

                            Comment


                            • Κάτι που έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό με το PS4 αλλά δεν ξέρω αν έχει να κάνει σχέση με κάποιο update στο firmware ή είναι παραξενιά της κονσόλας, είναι ότι η κονσόλα ανοίγει και κλείνει με βάση την τηλεόραση.Τι εννοώ : Όταν ανοίγω το PS4 πολλές φορές έχω κλειστή την τηλεόραση για να την ανοίξω κατευθείαν όταν θα κάνει boot το παιχνίδι.Στα τυφλά δηλαδή πατάω το PS button βλέπω την lightbar, πατάω δεξιά και ακούω το Blu ray να τρέχει.Τελευταία αυτό δεν γίνεται, δηλαδή πατάω το PS button και η Lightbar παραμένει λευκή μέχρι να ανοίξω την τηλεόραση όπου και bootαρει κανονικά.Τα ίδια και όταν το κλείνω, αν πάω turn off και κλείσω καπάκι την τηλεόραση, κάνει λίγο χρόνο για να κλείσει.Τι παίζει?

                              Comment


                              • Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X