Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Για να επεκταθώ στην ωραία απάντηση του Phantom, θα πω και γω 2 προσωπικά παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό. Υπάρχουν άπειρα αν κάτσω και σκεφτώ.

    Μπορείς να παίξεις Wii ναι, αλλά μην περιμένεις να το κάνεις όπως στο κανονικό Wii αν δεν κάνεις 100 δοκιμές πρώτα (κάτι το οποίο αντιτίθεται παρεμπιμπτόντως στην έννοια του gaming που σημαίνει παίζω, όχι κάνω troubleshooting και μετά παίζω).
    Από την άλλη έχεις Half-life 2 60άρι αλλά ακόμα προσπαθώ να παίξω διπλό double dragon φυσιολογικά με τον Phantom.

    Το PC είναι general purpose σύστημα, κάνει πολλά αλλά όχι αυτοματοποιημένα όπως ένα dedicated σύστημα όπως η κονσόλα.
    Όλα έχουν 2 όψεις και trade-offs.

    ΟΚ ακούστηκα σαν captain obvious, έστω
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Sub zero:
      Σιγά μην πάρω το Pro.Όπως δεν παίρνω remasters,πέρα από κάποιες εξαιρέσεις (για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία),έτσι κι εδώ δεν πρόκειται να προβώ σε αναβάθμιση.Αυτά που κοροϊδεύω θα κάνω;
      Στην παράθεση που έβαλες,δεν ξέρω αν διάβασες πιο πάνω,άλλος μίλησε για combo PC+WiiU όχι εγώ.Δεν πα να κάνετε ότι θέλετε,καρφί δε μου καίγεται.Ούτε με αφορά τι κάνετε με τα λεφτά σας ούτε τίποτα.Αλλά άμα πρήζετε μπάλες,θα τα ακούτε,απλά πράγματα.

      Όσο για τις μαγκιές που γράφεις,τα έγραψα σε άλλον,όχι σε σένα,άστον να υπερασπιστεί μόνος του τον εαυτό του.Βέβαια με αυτά που γράφουν εκεί μέσα,και ο ίδιος δηλαδή,όπου λένε τους console gamers κατσαρίδες και κατώτερα όντα,μην περιμένεις λοιπόν να φέρομαι καλύτερα.Σε σένα δεν είπα τίποτα,εκτός κι αν δεν το πρόσεξες,πέρα από το fanboy.Στον BB που έγραψε όμορφα κι ωραία την άποψή του,είδες πως απάντησα.Να με σέβεστε για να σας σέβομαι,είναι απλό.Όταν το μόνο που εισπράττω είναι χλεύη τότε να ξέρετε ότι θα υπάρχει και η ανάλογη αντιμετώπιση.Αν δε σου αρέσει,μπορείς να με banάρεις.Καρφί δε μου καίγεται.Την IP μην μπανάρεις μόνο να μπαίνω σαν guest να βλέπω τι γράφουν όσοι εκτιμώ.Γεια χαρά.
      Carpe diem

      Comment


      • Κανονικά δε σκιάζομαι τόσο για τέτοια θέματα αλλά και μόνο για το ύφος του Αλταΐρ βγαίνω και λέω πως το PC gaming τα τελευταία 5 χρόνια έχει όντως αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα σε σχέση με τις κονσόλες. Το αστείο είναι πως δεν χωράει πια συζήτηση γι' αυτό όπως παλιότερα, το επίπεδο των παιχνιδομηχανών είναι οικτρό.

        Comment


        • καλά...όταν τελειώσουν οι συζητήσεις για το ffxv αν δεν έχω φάει μπαν,θα αποχωρήσω οικειοθελώς.
          Carpe diem

          Comment


          • Σε πάω και ζωντανεύεις και το forum, αλλά όντως τσίλαρε γιατί δείχνεις τέρμα κομπλεξικός έτσι όπως γράφεις.
            Btw, αυτό το θέμα ανακυκλώνεται μέχρι θανάτου εδώ και χρόνια. Έχει το χαβαλέ του το θάψιμο, αλλά παίζει πλέον να δημιουργεί περισσότερο κακό παρά καλό.

            Comment


            • Το PC είναι general purpose σύστημα, κάνει πολλά αλλά όχι αυτοματοποιημένα όπως ένα dedicated σύστημα όπως η κονσόλα.
              Όλα έχουν 2 όψεις και trade-offs.
              Ριού αυτό ήταν τεράστιο πλεονέκτημα των κονσολών παλιότερα, μέχρι τη γενιά PS2-Xbox-GC τουλάχιστον. Αγόραζες ένα παιχνίδι και δεν έπαιρνε να είναι μισό, αγόραζες μια κονσόλα και ήταν αυτό. Ούτε καλύτερες εκδόσεις με αναβαθμισμένους επεξεργαστές και πιο αθόρυβους και μεγαλύτερους σκληρούς, ούτε patches, ούτε αναβαθμίσεις, ούτε μικροσυναλλαγές για να αγοράσεις στοιχειώδη πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να προσφέρονται δωρεάν...ολα αυτά τέλος πάντων, ξεκίνησε με την αλογίσια πανοπλία στο Oblivion και -τότε- είχε ξεσηκώσει θύελλες στο νετ, τώρα είναι καθεστώς. Η ουσία είναι πως το console gaming έχει χάσει κάθε ατού που είχε στα μάτια μου... εγώ όμως ήμουν ανέκαθεν κονσολάς και ζητάω αυτήν την εμπειρία που πια δεν φαίνεται να υπάρχουν πουθενά εκτός από μια παρακμασμένη ποιοτικά Nintendo, τώρα για κονσόλα ούτε λόγος, βολεύομαι με το πισάκι και κανένα παλιό παιχνίδι που να σηκώνει. Άρα οι κονσόλες είναι κατά κάποιον τρόπο ακόμη dedicated χωρίς τα αβαντάζ που αυτό περιείχε παλιότερα.

              Σε πάω και ζωντανεύεις και το forum, αλλά όντως τσίλαρε γιατί δείχνεις τέρμα κομπλεξικός έτσι όπως γράφεις.
              Αν δεν ανακοίνωνε αποχώρηση θα το πίστευα πως παίζει ρόλο για το thread.

              Και μιας και αναφέρθηκε,όλοι οι "casuals" το πρώτο πράγμα που κοιτάνε είναι τα γραφικά και οι αναλύσεις πλέον,γι'αυτό βλέπεις ότι δεν ασχολούνται με τη Ν και τα συστήματά της.
              Αυτό σύμφωνα με δεδομένα δεκαετίας. Από το Wii και μετά έχει μετατοπιστεί πολύ το ποιος θεωρείται "casual" και "hardcore" και το τι ζητά ο καθένας φυσικά.
              Last edited by Raf; 28-11-2016, 10:51 PM.

              Comment


              • Που λέτε παιδιά, στα Λεχαινά έχει τα καλύτερα σκουφοβουτηχτάρια.

                (Λεχαινά είναι ένα μικρό χωριό στον νομό Ηλείας)
                (Το σκουφοβουτηχτάρι είναι αυτό εδώ)
                Σκουφοβουτηχτάρι (Podiceps cristatus) Φωτογραφίες, Εικόνες. Σκουφοβουτηχτάρι - Φωτογραφίες από ζώα και τη φύση - είναι λίγο πιο κοντά στη φύση


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Originally posted by Altair View Post
                  Sub zero:
                  Σιγά μην πάρω το Pro.Όπως δεν παίρνω remasters,πέρα από κάποιες εξαιρέσεις (για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία),έτσι κι εδώ δεν πρόκειται να προβώ σε αναβάθμιση.Αυτά που κοροϊδεύω θα κάνω;
                  Στην παράθεση που έβαλες,δεν ξέρω αν διάβασες πιο πάνω,άλλος μίλησε για combo PC+WiiU όχι εγώ.Δεν πα να κάνετε ότι θέλετε,καρφί δε μου καίγεται.Ούτε με αφορά τι κάνετε με τα λεφτά σας ούτε τίποτα.Αλλά άμα πρήζετε μπάλες,θα τα ακούτε,απλά πράγματα.

                  Όσο για τις μαγκιές που γράφεις,τα έγραψα σε άλλον,όχι σε σένα,άστον να υπερασπιστεί μόνος του τον εαυτό του.Βέβαια με αυτά που γράφουν εκεί μέσα,και ο ίδιος δηλαδή,όπου λένε τους console gamers κατσαρίδες και κατώτερα όντα,μην περιμένεις λοιπόν να φέρομαι καλύτερα.Σε σένα δεν είπα τίποτα,εκτός κι αν δεν το πρόσεξες,πέρα από το fanboy.Στον BB που έγραψε όμορφα κι ωραία την άποψή του,είδες πως απάντησα.Να με σέβεστε για να σας σέβομαι,είναι απλό.Όταν το μόνο που εισπράττω είναι χλεύη τότε να ξέρετε ότι θα υπάρχει και η ανάλογη αντιμετώπιση.Αν δε σου αρέσει,μπορείς να με banάρεις.Καρφί δε μου καίγεται.Την IP μην μπανάρεις μόνο να μπαίνω σαν guest να βλέπω τι γράφουν όσοι εκτιμώ.Γεια χαρά.
                  Ειπα εγω τους κονσολαδες κατσαριδες και κατωτερα οντα?

                  Btw εσυ με χλευαζεις συνεχεια, αρχισες να μας λες γτπκ και ψοφος κτλ και συνεχισες να με λες καραγκιοζη και κομπλεξαρα. Οποτε τσιλαρε λιγο γιατι εχεις ξεφυγει πολυ και νομιζω δεν σου εχω δωσει δικαιωματα για τοσο προσωπικούς χαρακτηρισμους. Και μεχρι τωρα τα επερνα στο χαλαρο γιατι νομιζα πως τα ελεγες με διαθεση χαβαλε (και να δεχτω μερικα πραγματα οκ) αλλα μαλλον εισαι τελειως αλλου. Οποτε αν δεν εχεις την διαθεση να κανεις συζητηση εστω λιγο πολιτισμενα ξεκολλα γιατι εχεις φυγει απο τα ανεκτα ορια τρολλαρισματος.

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    Sub zero:
                    Σιγά μην πάρω το Pro.Όπως δεν παίρνω remasters,πέρα από κάποιες εξαιρέσεις (για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία),έτσι κι εδώ δεν πρόκειται να προβώ σε αναβάθμιση.Αυτά που κοροϊδεύω θα κάνω;
                    Στην παράθεση που έβαλες,δεν ξέρω αν διάβασες πιο πάνω,άλλος μίλησε για combo PC+WiiU όχι εγώ.Δεν πα να κάνετε ότι θέλετε,καρφί δε μου καίγεται.Ούτε με αφορά τι κάνετε με τα λεφτά σας ούτε τίποτα.Αλλά άμα πρήζετε μπάλες,θα τα ακούτε,απλά πράγματα.

                    Όσο για τις μαγκιές που γράφεις,τα έγραψα σε άλλον,όχι σε σένα,άστον να υπερασπιστεί μόνος του τον εαυτό του.Βέβαια με αυτά που γράφουν εκεί μέσα,και ο ίδιος δηλαδή,όπου λένε τους console gamers κατσαρίδες και κατώτερα όντα,μην περιμένεις λοιπόν να φέρομαι καλύτερα.Σε σένα δεν είπα τίποτα,εκτός κι αν δεν το πρόσεξες,πέρα από το fanboy.Στον BB που έγραψε όμορφα κι ωραία την άποψή του,είδες πως απάντησα.Να με σέβεστε για να σας σέβομαι,είναι απλό.Όταν το μόνο που εισπράττω είναι χλεύη τότε να ξέρετε ότι θα υπάρχει και η ανάλογη αντιμετώπιση.Αν δε σου αρέσει,μπορείς να με banάρεις.Καρφί δε μου καίγεται.Την IP μην μπανάρεις μόνο να μπαίνω σαν guest να βλέπω τι γράφουν όσοι εκτιμώ.Γεια χαρά.
                    Ποιος δεν σε σεβάστηκε; Το αρχικό ποστ του Ρονοροα δεν σε ανέφερε καν, μία διαπίστωση/σχόλιο έκανε (που είναι και γενικά αποδεκτό ότι στο pc παίζουν καλύτερες τιμές μέσες άκρες) και εσύ άρχισες τους ψόφους και τους χαρακτηρισμούς. Αν έχεις πρόβλημα με το ragequit μπορείς να πας να το λύσεις εκεί, εδώ δεν προκλήθηκες σε καμία περίπτωση και δεν στο είπα μόνο εγώ αυτό. Περί ragequit πάντως, και επειδή την έχω ζήσει από μέσα την κοινότητα για τουλάχιστον μία διετία μην βλέπεις φαντάσματα. Αυτά που λες περί κατσαρίδων θα διάβασες κανένα ποστ από περίπτωση ανάλογη του ταννο που υπάρχει και εκεί και σου έμεινε. Ένας ελιτισμός υπάρχει ναι, κάποιοι είναι λίγο παραπάνω κολλημένοι από όσο θα έπρεπε αλλά γενικά αυτή τη στιγμή είναι από τις πιο σοβαρές κοινότητες και site στην Ελλάδα.
                    Όσο για μπαν, δεν ανέφερα ποτέ κάτι τέτοιο. Το μόνο που έκανα ήταν να σου απαντήσω σε ανάλογο ύφος με αυτό των τελυταίων ποστ σου.

                    combo wii u ακόμα και αν εννοούσε αυτό ο ρονορόα, δεν παύει να μιλάμε για μία νεκρή κονσόλα από την σχεδόν αρχή της. Ναι θα ήθελα να παίξω donkey kong, το 3d mario και ίσως κάνα δυο παιχνίδια ακόμα. Μην λες λοιπόν ότι κάποιος είναι casual γιατί δεν σκάει ένα 200αρι minimum για να παίξει 3-4 παιχνίδια, απλά το προσπερνάει και πάει παρακάτω. Το ίδιο ισχύει και σε σύγκριση των κονσολών αφήνοντας έξω το pc. Μια πλατφόρμα (εκτός wii u) είναι υπεραρκετή για να καλύψει το μέσο χρήστη και από άποψη ποιότητας και ποσότητας. Αυτός ήταν και ο λόγος που πιο πάνω ανέφερα το tomb raider, το "κονσολάς" δεν σημαίνει ότι ο άλλος θα παίρνει και όλες τις κονσόλες.

                    Comment


                    • Οκ εντάξει.
                      Last edited by Altair; 29-11-2016, 12:31 AM.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Να είστε όλοι καλά παιδιά! Γέλασα και ήπια ευχάριστα τον Gold arabica καφέ μου!

                        Comment


                        • Για να καταλάβω, τσακωνόμαστε κανονικά τώρα;

                          (Λεχαινά είναι ένα μικρό χωριό στον νομό Ηλείας)
                          (Το σκουφοβουτηχτάρι είναι αυτό εδώ)
                          http://www.naturephoto-cz.com/Σκουφο...re_gr-485.html
                          Μεγάλα κέφια πρέπει να είχε αυτός που ονόμασε τα συγκεκριμένα πουλιά!
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Κλασσικο gamer odyssey effect, τσακωνομαστε με ολους και μετα λεμε φευγουμε

                            Ρε μη βγαζετε τα απωθημενα σας εδω, δεν εχουμε τπτ να χωρισουμε.

                            ΥΓ: Χτες πηγα σε ενα γαματο μπεργκεραδικο που μολις ανοιξε στο Αιγαλεω, παμε εκει να λυσουμε τις διαφορες μας.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • άσε που πλέον είμαστε όντως λίγοι. αν λιγοστέψουμε κι άλλο, προς τα πού οδεύουμε άραγες κύριοι; :p

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X