Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda: Phantom Hourglass

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Πλάκα πλάκα, δε ξέρω τι θα κάνεις, αλλά Galaxy πρέπει να παίξεις.
    Καποιος να μου το κρατησει!!!!!!!!!λολολολολ

    Ναι ρε συ, καλα ολα αυτα, αλλα εαν εχεις διαβασει το τι εχω παρει πριν παω φανταρος, θα αρχιζεις να κλαις. Δεν μου φτανουν οι ωρες, ΑΠΛΑ! Και να φανταστει κανεις οτι δεν εχω παιξει ηδη υπαρχοντα παιχνιδια απο την συλλογη μου, κατι Planescape: Torment (μεγαλο βασανο...), κατι Okami, κατι Bioshock... Κατσε να ασχοληθω και με αυτα... Εχουμε και καλη Χριστουγεννιατικη περιοδο παλι φετος, με κατι Gears 2 και δε συμμαζευεται... Γαμησε τα που λεμε κι εμεις στον στρατο.

    Αλλα οκ, το Galaxy θα το αποκτησω μαζι με το fit, μπας και γινω φετες once again!!!!!!lolololol
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #17
      το φαντομ χουργκλας ηταν μια βλακεια και μιση, τη πρωτη αποστολη επαιξα αλλα δεν εχω κανενα ενδιαφερον για τη συνεχεια, μα λες και βαλθηκαν να μαμησουν το φρανσαης, οσο υπαρχει links awaiking τα υπολοιπα ζελντα για φορητα θα ειναι απλες προσπαθειες.

      Comment


      • #18
        Ναι δεν ξέρω και'γω, νερόβραστο μου φάνηκε.

        Comment


        • #19
          Εμένα πάλι με καταδιασκέδασε(αν και είμαι η εξαίρεση που λάτρεψε το WW οπότε...)και το ευχαριστήθηκα όσο λίγα games πέρσι παρά τα όποια προβλήματα είχε.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #20
            Δεν εισαι εξαιρεση και μενα μου αρεσε, ηταν μια καλη τονωτικη ενεση μεχρι το TP αλλα το φαντομ καλυτερα να μεινει φαντασμα, μα τι χειρισμος ηταν αυτος με τη γραφιδα ρε?

            Comment


            • #21
              Θέμα γούστου είναι αλλά θα συμφωνήσω στο ότι μπορεί να αποδειχθεί άβολος ο χειρισμός.Πολλές φορές η χερούκλα μου που έπιανε το stylus έκρυβε τη δράση <_< Αυτό ήταν το πιο σπαστικό μαζί με το χειλιοειπωμένο backtracking του Temple of Ocean King...
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #22
                Θέμα γούστου είναι αλλά θα συμφωνήσω στο ότι μπορεί να αποδειχθεί άβολος ο χειρισμός.Πολλές φορές η χερούκλα μου που έπιανε το stylus έκρυβε τη δράση <_< Αυτό ήταν το πιο σπαστικό μαζί με το χειλιοειπωμένο backtracking του Temple of Ocean King...
                [/b]
                Αυτό το temple ήταν απαίσιο, απαράδεκτο, και έπρεπε να πας εκεί και να ξαναπάς και να ξαναπάς...

                ΥΓ: Ι loved Wind Waker.

                Comment


                • #23
                  Τον χειρισμό του PH τον βρήκα μια χαρά προσωπικά. Αν και στην αρχή με ξένισε που δεν επέτρεπε συμβατικό χειρισμό, στο τέλος νομίζω ήταν καλή επιλογή αφού το παιχνίδι είχε φτιαχτεί με αυτό το σκεπτικό και θεωρώ ότι δούλευε πάρα πολύ καλά. Κατά τα άλλα ο ναός ήταν εντελώς ηλίθια ιδέα ενώ το παιχνίδι γενικά αν και σίγουρα καλό δεν πλησίασε καν το Link&#39;s Awakening (το πρώτο φορητό).
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #24
                    Καταφερα και τελειωσα εν μεσω θητειας το The Legent of Zelda: The Phantom Hourglass.

                    Αναμεικτα συναισθηματα, τα οποια τινουν προς την πολυ θετικη πλευρα. Ας το παρω με την σειρα:

                    Τα καλα του παιχνιδιου:

                    -Χειρισμος: δεν χανεις ποτε και τιποτα! Το Stylus ειναι εξαιρετικο στην χρηση, ποτε δε θα βρεθεις ξεκρεμαστος σε μαχη, εκει που πατας εκει χτυπας και γενικοτερα η χρηση του stylus σε αποζημιωνει αντι να σε ξενιζει. Ειδικα η δυνατοτητα του να σημειωνεις ο,τι θελεις στο χαρτη δειχνει τον δρομο για ολο το genre, καθως σε ελευθερωνει απο πολλα κακα του ειδους οπως journals, συνεχες ψαξιμο στα ιδια dungeons και δεν σε αναγκαζει να βασιζεσαι στο ποσο καλη μνημη εχεις σαν gamer, αλλα στο ποσο καλος adventurer εισαι. Φανταστικο.

                    -Γριφοι: φοβερες εμπνευσεις οι οποιες, αν και δεν ειναι κατι το απιστευτο ή εντελως πρωτοποριακο, γεμιζουν τον παικτη και δινουν μια φρεσκαδα στο action - adventure ειδος που πρεσβευει το παιχνιδι. Το μικροφωνο θα μπορουσε βεβαια να χρησιμοποιηθει σε μεγαλυτερο βαθμο και οι γριφοι θα μπορουσαν να ειναι λιιιιιιγο μεγαλυτεροι και πιο περιπλοκοι, αλλα κανενα παραπονο απο αυτον τον τομεα.

                    -Αισθηση εξερευνησης: Το παιχνιδι με εξεπλιξε σε αυτον τον τομεα, γιατι μου θυμισε εποχες dungeon crawling τυπου Diablo και Baldur's Gate (ok, μπορει να εινα υπερβολη για μερικους, αλλα η αισθηση δεν απεχει και παρα πολυ απο αυτο που ενιωθες τοτε). Ο χαρτης ειναι αρκετα μεγαλος ωστε να σε ωθησει να πας παντου με το καραβι σου, τα dungeons ειναι αρκετα ενδιαφεροντα ωστε να σε "κραταν" στην εξερευνηση και οπως ειπα και πανω ο χειρισμος βοηθαει τα μεγιστα σε αυτο, οπως επισης και ο σχεδιασμος του ολου κοσμου.

                    Παμε στα αρνητικα του τιτλου:

                    - Δυσκολια: ή καλυτερα lack of. Πραγματικα ενα πολυ ευκολο παιχνιδι για καποιον ο οποιος εχει συνηθισει σε τετοιου ειδους παιχνιδια. Θα το αποκαλουσα ενα entry level action-adventure για ηλικιες οι οποιες τωρα ψαχνουν να βρουν την gaming ταυτοτητα τους. Οι εχθροι δεν αποτελουν ποτε προβλημα, πολυ δυσκολα θα δει κανεις Game Over απο αυτον τον τομεα και το τελευταιο Boss ειναι μαλλον lol...
                    Οι γριφοι, αν και ευρηματικοι ειναι μαλλον απλοι και παντα με την σχετικη καθοδηγηση, και μονο κατα το τελος του παιχνιδιου υπαρχουν σχετικα μετριας δυσκολιας γριφοι και περιπτωσεις advanced εξερευνησης.

                    Ευχαριστο παιχνιδι βεβαιως, αλλα για τον εμπειρο δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Η επιτομη του mobile gaming ισως;...

                    -Σεναριο: ΟΚ, δεν περιμενα κατι το απιστευτο, αλλα δυστυχως το παιχνιδι θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο το εντελως generic σεναριο που εχει. Το τελος του παιχνιδιου ειδικα ειναι απιστευτα προβλεψιμο, σε σημειο του να ξερεις τι θα δεις πριν το δεις. Οι χαρακτηρες του παιχνιδιου σε ορισμενα σημεια εχουν καποιο σχετικο ενδιαφερον, αλλα ολοι τους, απο τον Παππου, τα spirits, τους κατοικους των νησιων μεχρι και τους πειρατες ειναι εντελως επιφανιακοι και δεν σου δινουν τιποτα παραπανω απο αυτο που βλεπεις. Το storyline θα μπορουσε να ειναι αρκετα πιο ενδιαφερον και περιπλοκο. Αντ'αυτου, ο τιτλος ειναι εντελως linear, κι ενω ξερεις παντα το τι να κανεις και που να πας, δεν σου δινει και μεγαλα περιθωρια για να εμβαθινεις λιιιιιγο παραπανω, ωστε να αποκτησεις ενα ακομα κινητρο για εξερευνηση. Στον επομενο τιτλο ισως;

                    - Ο μηχανισμος του μεγαλου Dungeon στο πρωτο νησι:Jesus Christ, παρα πολυ κουραστικο απο καποιο σημειο και μετα. Θα μπορουσε πολυ ανετα να υπαρχει ενα δευτερο ή τριτο ακομα καστρο, στο οποιο θα υπηρχαν διαφορετικα dungeons με την ιδια διαρκεια και περισσοτερο ενδιαφερον. Το να επιστρεφεις συνεχως στα ιδια dungeons με κατι σαν speed run δεν ειναι μηχανισμος ο οποιος δινει κινητρο στον παικτη, αντιθετα τον κουραζει και τον κανει να βαριεται και μονο στην σκεψη οτι θα ξαναπερασει ενα καρο πιστες μονο και μονο για να ανακαλυψει κατι καινουργιο εκει που σταματησε την τελευταια φορα. Κριμα, γιατι ενω σαν ιδεα ειναι σχετικα νορμαλ (οχι ιδιαιτερα καλη), αποτελει μαλλον αρνητικο στοιχειο στο παιχνιδι. ΟΚ, απο καποια στιγμη και μετα περνας τις πιστες απλα με δυο τρεις κινησεις, μην ξοδευοντας παρα πολλα δευτερολεπτα ή λεπτα απο το Hourglass, αλλα αυτο δειχνει οτι αυτος ο μηχανισμος δεν ειναι αναγκαιος σε ενα τετοιο παιχνιδι.


                    Γενικοτερη εντυπωση θετικη, ενα αρκετα γεματο 8αρι σαν βαθμος πιστευω οτι ειναι spot on. Πιστευω οτι ειναι το ιδανικο παιχνιδι για εναν 15χρονο παικτη - κατοχο DS για να κανει τα πρωτα του καλα βηματα στο Action - adventure ειδος, οχι ομως αρκετο για να ικανοποιησει πληρως εναν εμπειρο gamer. Καλη η διαρκεια του, πολυ ομορφη περιπετεια η οποια θα αφησει θετικες εντυπωσεις και αναμνησεις στον παικτη.

                    Περιμενω ενα ακομα καλυτερο και πιο γεματο Zelda στο DS, κατι ανακοινωθηκε νομιζω προσφατα...
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #25
                      Phantom Hourglass. Εξαιρώντας το backtracking στο Ocean's Temple το υπόλοιπο παιχνίδι είναι απίστευτα καλοφτιαγμένο.
                      Φέρτε μου το Spirit Tracks!

                      Comment


                      • #26
                        το υπόλοιπο παιχνίδι είναι απίστευτα καλοφτιαγμένο
                        Esy ti gnwmh exeis gia to failed systhma perpathmatos?
                        Den anteksa to eipa...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Ground_zero View Post
                          Esy ti gnwmh exeis gia to failed systhma perpathmatos?
                          Den anteksa to eipa...
                          Κοίτα εμένα ο έλεγχος δεν με ενόχλησε καθόλου και μόλις τον συνήθισα έκανα ότι ήθελα. Το μόνο μείον είναι ότι όταν αλλάζεις όπλα, δεν σταματάει το παιχνίδι.

                          Comment


                          • #28
                            Ευχάριστο το Phantom Hourglass αλλά όλα τα dungeons, εκτός του Ocean Temple που έχει μερικές ωραίες ιδέες, είναι μικρά, υπερβολικά εύκολα και σχεδιαστικά αδιάφορα. Νομίζω είναι χαλαρά το πιο casual και αδιάφορο Zelda παρότι, όπως είπα, παραμένει συμπαθητικό και ευχάριστο σαν παιχνίδι.

                            Comment


                            • #29
                              αλλά όλα τα dungeons, εκτός του Ocean Temple που έχει μερικές ωραίες ιδέες
                              Δε μπορεί να το διάβασα αυτό! :kill:
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • #30
                                Καταλαβαίνω ότι το Ocean Temple ήταν σπαστικό από ένα σημείο και μετά αλλά μέσα σε όλα τα απλοϊκά dungeons του Phantom Hourglass μόνο αυτό ξεχώριζε και για μένα το καθιστά το καλύτερο του παιχνιδιού.

                                Comment

                                Working...
                                X