Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XII The Zodiac Age

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Μπα καταλαβαίνω πώς το λες. Ένας από τους λόγους που το 5 είναι τόσο γαματο FF είναι λόγω των εναλλαγών μεταξύ ρόλων. Γενικά δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα με το 12 μιας και βαριέμαι να διαβάζω (ρίχνω τόσο διάβασμα γι τη δουλειά που δεν αντέχω να διαβάζω και για διασκέδαση ), ελπίζω να μην κάνω καμία επιλογή που θα μου χαλάσει το end game. Πάνω κάτω βέβαια όλοι τα ίδια επέλεξαν στο gaf και λέω κι εγώ με αυτα να πάω.

    Εσυ αλήθεια τι έβαλες; ποια θεωρείται η πιο optimum επιλογή;

    Comment


    • #32
      Καλα και εγω μην νομιζεις οτι διαβασα τιποτα, λιγο gamefaqs τι προτεινουν περισσοτερο και κινήθηκα ετσι, στην πορεια ομως ειδα οτι δεν με βολευουν τοσο μερικοι.

      Εχω αυτη τη στιγμη:

      Vaan: shikari/breaker
      Balthier: uhlan/bushi
      Fran: red battlemage/archer
      Basch: knight/time battlemage
      Ashe: white mage/machinist
      Penelo: monk/black mage

      Οι main 3 μου ειναι vaan/basch/ashe και το προβλημα μου ειναι οτι θα ηθελα την ashe white mage/time battlemage και τον basch knight/bushi, οπως εχω δει το license board νομιζω οτι το machinist δεν ηταν optimal και αντίστοιχα ο time battlemage στο main tank το ιδιο. Στο gamefaqs αν και ο καθενας λεει τα δικα του προτεινουν αυτα περισσότερο:

      Vaan - Shikari/Foebreaker (DPS Melee, Off Tank - The Chivalrous Thief)
      Esper : Zalera, Adrammelech
      I take Q1,Q3,Q4 (Q3 or Q4 are a must - Q1 or Q2 are optional, I take Q1 coz it has lot of N. Sword options, Q2 for water element n.sword)
      - Bonus : Battle Lore, +435 HP

      Ashe - Time Battlemage/White Mage (Healer-Utility w/ sword user - The Savior and Liberator)
      Esper : Zeromus, Zodiark
      Q1,Q2,Q3
      - Bonus : Magic Breaks, Addle/Shear

      Basch - Knight/Bushi (Main Tank, DPS Melee - The Captain Knight)
      Esper : Mateus, Hashmal, Exodus, Ultima, Belias
      Q2,Q3,Q4
      -Bonus : Potion Lore,Curaga, Regen, Cleanse, Esuna, Confuse, Faith, Bravery,Curaja,+500 HP,Battle Lore, Telekinesis

      Balthier - Uhlan/Machinist (DPS Melee/Ranged-Utility - The Zodiac Killer)
      Esper : Famfrit
      Q1,Q3,Q4
      -Bonus : Hastega

      Penelo - Black Mage/Monk (DPS Melee/Ranged-Utility - The White Witch)
      Esper : Chaos
      Q1,Q2,A4
      -Bonus : Holy, Esunaga, Protectga, Shellga and Renew

      Fran - Red Battlemage / Archer (DPS Melee/Ranged - The Mage Knight)
      Esper : Shemhazai, Cúchulainn,
      Q1,Q2,Q4
      -Bonus : Heavy Armour, -ga Spells (Aeroga/Silencega/Firaga/Thundaga/Blizaga,..)

      Comment


      • #33
        Πάντως και στο αρχικό FFXII εγώ είχα αρκετά συγκεκριμένους ρόλους. Προφανώς υπήρχε αλληλεπικάλυψη αλλά σε δύσκολες μάχες είχε περισσότερο νόημα να έχεις χαρακτήρες σε συγκεκριμένο ρόλο (π.χ. damage dealer, healer, support κλπ). Προσωπικά δε με ενοχλούσε που όλοι μπορούσαν να τα κάνουν όλα γιατί στην πράξη είχα στο μυαλό μου ρόλους για τους χαρακτήρες. Ο περιορισμός της ελευθερίας στο IZJS ειδικά τώρα που έχεις και 2 jobs ανά χαρακτήρα (άρα έχεις όλα τα abilities διαθέσιμα σε ένα playthrough) δε με χαλάει όμως γιατί με τις αλλαγές που έχουν γίνει οι χαρακτήρες είναι πλέον αρκετά δυνατότεροι στους ρόλους τους. Η απουσία του damage cap είναι ίσως η μεγαλύτερη αλλαγή γιατί αλλάζει εντελώς τις ισορροπίες προς το καλύτερο γιατί στο αρχικό όλα τα καλά όπλα ήταν τα ίδια (και τα καλά επιθετικά μαγικά άχρηστα) και μάλιστα όχι ιδιαίτερα καλά και το Masamune ξεχώριζε κατά πολύ. Αν υπήρχε damage cap το Seitengrat το μόνο φοβερό που θα είχε θα ήταν το range.
        Παρόλα αυτά, με εξαίρεση το Yiazmat, οι μάχες ακόμα και με τους δυσκολότερους εχθρούς (π.χ. Omega, Zodiark) δεν κρατούσαν φοβερά πολύ οπότε δεν είναι ότι λύθηκε κάποιο φοβερό και τρομερό πρόβλημα. Προσωπικά, ακόμα θυμάμαι τις μάχες με Zalera και Cuchulain και φυσικά με Seitengrat θα κατέληγαν βόλτα στο πάρκο.
        Η ουσία είναι πως οι developers δεν είχαν στο μυαλό τους να έχει ο κάθε παίκτης από 1 Seitengrat, πόσο μάλλον 6...
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #34
          Θα συμφωνησω για το seitengrat σε οτι εχετε πει, απλα και χωρις το dmg cap εχει και 75 evade δεν ειναι και λιγο, χαζομαρα μου που πηρα 6 και εσπασα το game αλλα και παλι το trial mode που μεταφερεις loot στο main ειναι αντίστοιχα αρκετα OP. Για παραδειγμα μπορεις μολις στο 3ο level να κλεψεις karkata(90dmg dagger+confuse), μετα sword of kings/wyrmhero blade(131dmg..) καποια πολυ καλα armors και φυσικα x3 η οσα θελεις ribbon, ολα αυτα μεχρι το level 50. Νομιζω εχει θεμα balance το game ασχετα αν κανεις το rng manipulation και παρεις τα seitengrat παλι το loot απο trial mode κανει το παιχνιδι πανεύκολο τουλάχιστον για το story mode για endgame δεν εχω αποψη δεν εφτασα ακομη.

          Comment


          • #35
            Το Wyrmhero Blade είναι πιο αργό κι από το θάνατο... φαίνεται ωραίο στην πράξη αλλά όχι... Εξάλλου για να φτάσεις lvl 50 στο trial mode είναι τόσο εύκολο;
            Το story mode και στο κανονικό FFXII εύκολο ήταν αν ασχολιόσουν με subquests, τα subquests ήταν τα δύσκολα ειδικά αν δεν περίμενες μέχρι endgame να τα κάνεις.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #36
              Βλακείες είπα πριν, κι εγώ είχα ρόλους, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν περισσότερο σε φάση δύο φορές η ίδια ακριβώς τριάδα (tank, support, healer φάση με αρκετά καλό overall dps και οι τρεις τους). Λεπτομέρειες δε θυμάμαι όμως. Straier θαυμάζω τη μνήμη σου, έχουν περάσει 11 χρόνια και θυμάσαι τόσες λεπτομέρειες;

              Comment


              • #37
                Originally posted by straier View Post
                Το Wyrmhero Blade είναι πιο αργό κι από το θάνατο... φαίνεται ωραίο στην πράξη αλλά όχι... Εξάλλου για να φτάσεις lvl 50 στο trial mode είναι τόσο εύκολο;
                Το story mode και στο κανονικό FFXII εύκολο ήταν αν ασχολιόσουν με subquests, τα subquests ήταν τα δύσκολα ειδικά αν δεν περίμενες μέχρι endgame να τα κάνεις.
                Κοιτα παιρνεις karkata μολις στο level 3 με το οποιο θεριζεις και με ενα char, παιρνεις gladius νωρις απο το κολπο με τους λυκους και στο level 10 sword of kings, αυτο ειναι αρκετα OP setup για να σε κουβαλήσει στο 50 να παρεις ribbons και wyrmhero αν θες(μπορει να ειναι αργο οκ αλλα κανει dmg και ειδικα στην αρχη ειναι one shot ολα). Δηλαδη απο trial mode βγαζεις ενα πολυ καλο starting gear απο weapons και το ribbon σε καθε χαρακτηρα, καθολου ασχημα νομιζω. Η δυσκολία μεχρι το 50 θα ελεγα οτι ειναι περιπου σαν το σημειο που ειμαι δηλαδή στα 3/4 του story(νομιζω οτι καπου εκει πρεπει να ειμαι).

                Εχω φτασει 97 trial και με κανει wipe το zodiark γιατι απλα δεν μπορω να αλλαξω το party γρηγορα και να βαλω τους plebs πριν το attack του, παντως ακομα και με τα seitengrat εχει tricky fights στο trial mode και φαντάζομαι και στο κανονικό game στα hunts.

                Εχω σκοπο να το τελειωσω σχετικα γρηγορα και μετα να κανω ολα τα hunts και τα meaningful side quests.

                Comment


                • #38
                  Δεν εχω καταλαβει τι ειναι το trial mode αλλα μπορεις να παρεις το wyrmhero τοσο νωρις? Αν θυμαμαι καλα στο original ηταν τελειως end game item (σε σημειο που δεν ειχε νοημα να το παρεις διοτι ειχες νικησει ολα τα super bosses για να φτασεις εκει).

                  Απο κει και περα οντως και στην original αν ειχες ασχοληθει με side missions το παιχνιδι στο main quest εσπαγε, εγω τις τελευταιες 2-3 ωρες τις ειχα βγαλει χωρις να ακουμπαω το χειριστηριο. Παρολα αυτα το side υλικο ειχε challenging μαχες ακομα και OP εξοπλισμο και ανα σημεια ηθελε καλη διαχειριση των gambits (βλεπε Omega πχ).

                  Comment


                  • #39
                    Το trial mode ειναι διαθέσιμο απο την αρχη, φορτώνεις save file απο το main game σου και ξεκινάς, πχ φτανεις στο 49 floor και θες να κανεις ενα rare steal? Απλα κανεις load το auto-save συνεχεια μεχρι να το παρεις αφου το παρεις πρεπει να καθαρισεις το floor για να κανει auto-save. Μετα πας στο main game κανοντας load το ιδιο save file και εχεις το item κανονικα, αν κανεις save εκει κρατας το item αλλα το trial γινεται reset. Οποτε πχ θες x3 ribbons πρεπει να φτασεις 3 φορες στο 49 floor να κλεψεις απο 1 καθε φορα να περασεις το floor να κανεις quit(η προχωρα οσο αντεχεις) και να φορτώσεις το main game για να το εχεις στο inventory σου. Broken εντελως αν με ρωτας..

                    Το wyrmhero ειναι στο stage 50 ακριβώς μετα το ribbon και ειναι και πανευκολο stage, καλα απο το trial εκλεψα zodiac spear/shikari nagasa/masamune/genji shield/artemis arrows και δεν ξερω και εγω τι αλλο.
                    Last edited by i Have no Equal; 31-07-2017, 04:09 PM.

                    Comment


                    • #40
                      Straier θαυμάζω τη μνήμη σου, έχουν περάσει 11 χρόνια και θυμάσαι τόσες λεπτομέρειες;
                      Καλά εννοείται πως δεν τα θυμάμαι όλα και τσεκάρω και οδηγούς αλλά ειδικά το Wyrmhero Blade το θυμόμουν πολύ καλά γιατί όσα θετικά και να έχει δεν την πάλευα τόσο αργό που ήταν, πραγματικά έχει νόημα μόνο σε μάγο λόγω του faith (αν και εκεί πιθανώς υπάρχουν καλύτερα setup) ή αν είσαι με ελάχιστα HP και το θες για το combo rate του.
                      Σωστά αυτά που λέει ο IHNE για το trial mode αλλά για να φτάσεις μέχρι lvl 50 δεν είναι δύσκολο; Επίσης κάθε φορά πρέπει να ξεκινάς trial mode από lvl 1;
                      Ερώτηση: Με το Seitengrat πόση ζημιά κάνεις περίπου στο level που είσαι; Σε χαμηλότερα levels και ειδικά στο weak mode πιστεύω πως το Mithuna θα είναι καλύτερο.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by straier View Post
                        Καλά εννοείται πως δεν τα θυμάμαι όλα και τσεκάρω και οδηγούς αλλά ειδικά το Wyrmhero Blade το θυμόμουν πολύ καλά γιατί όσα θετικά και να έχει δεν την πάλευα τόσο αργό που ήταν, πραγματικά έχει νόημα μόνο σε μάγο λόγω του faith (αν και εκεί πιθανώς υπάρχουν καλύτερα setup) ή αν είσαι με ελάχιστα HP και το θες για το combo rate του.
                        Σωστά αυτά που λέει ο IHNE για το trial mode αλλά για να φτάσεις μέχρι lvl 50 δεν είναι δύσκολο; Επίσης κάθε φορά πρέπει να ξεκινάς trial mode από lvl 1;
                        Ερώτηση: Με το Seitengrat πόση ζημιά κάνεις περίπου στο level που είσαι; Σε χαμηλότερα levels και ειδικά στο weak mode πιστεύω πως το Mithuna θα είναι καλύτερο.
                        Θα ελεγα αν εισαι στα mid 30s σε level και εχεις κλεψει αρκετα καλα weapons ειναι ευκολο, ενταξει μπορεις και σε χαμηλοτερα να κανεις ενα tryhard φανταζομαι αλλα ισως δεν εχει νοημα, παιζεις και βλεπεις ποσο αντεχεις. Το trial mode κανει κανονικο save ανα 10 floors που περνας και auto save σε καθε floor(οποτε μπορεις να κανεις απειρες προσπαθειες), το reset(στο auto save) χρειάζεται μονο αν θελεις να κλεψεις πολλαπλά αντικείμενα απο τον ιδιο εχθρο οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να κανεις repeat η αν θες να φορτώσεις τα items σου στο main game.

                        Το dmg δεν το εχω κοιταξει να σου πω την αληθεια γιατι συνηθως παντα παιζω με x2/x4 speed, τωρα ειμαι 80 και κανω καπου 20-25k νομιζω., (ναι εκανα και το afk leveling, αν το κανεις broken καντο σωστα.. )

                        Comment


                        • #42
                          Ξεκίνησα Persona 5 αδέλφια. XD

                          (troll post τελείως)

                          Το έβαλα και στο πιο δύσκολο επίπεδο δυσκολίας και εκεί που έπαιζα μια ώρα χωρίς save, έφαγα ένα critical hit στον πρωταγωνιστή, ΚΟ και επιστροφή στο title screen.

                          Θα επανέλθω στο μέλλον σε αυτό το thread να τα πούμε καλύτερα για το ΧΙΙ. ΙΗΝΕ, συνέχισε γερά αδελφέ, τιμάς το forum (αν και δεν το είχες καν στα σχέδια να ασχοληθείς με τον τίτλο, μεγαλύτερο set up ever σου κάναμε).

                          Comment


                          • #43
                            Έχω ξεκινήσει το παιχνίδι τελείως blind και σκοπεύω να το πάω έτσι μέχρι το τέλος. Τα jobs τα έχω φτιάξει όπως μου κάθονται στο μυαλό, χωρίς να το ψάχνω πολύ και μπορώ να πω πως δουλεύει για την ώρα. Έχουμε και λέμε λοιπών:

                            Vaan: Monk, Foebraker
                            Balthier: Machinist, Time
                            Basch: Bushi, Uhlan
                            Penelo: Shikari, Black Mage
                            Fran: Archer, Red
                            Ashe: White, Knight

                            Με τα Esper βέβαια θα σκεφτώ λίγο καλύτερα πως θα το κάνω, αν και για την ώρα έβαλα Belias στην Ashe.

                            Comment


                            • #44
                              Προς το παρον το αφησα, μετα τις διακοπες τωρα..

                              Comment


                              • #45
                                Αργησα λιγα χρονια αν μιλαμε για το Zodiac age (αν βαλουμε και το πρωτοτυπο παμε στα 15 χρονια), αλλα οπως και να χει επιτελους βρηκα το κουραγιο να ξεκινησω το FF XII.
                                Παιζω στο Switch και 25 ωρες μετα χοντρικα ειμαι ετοιμος να βαλω πλωρη για Archades.
                                Η εμπειρια ως τωρα εχει ενδιαφερον και θα ηθελα πολυ να καταληξω σε κατι θετικο, αλλα νομιζω η πλαστιγγα θα γειρει ο,τι και να κανω προς την αλλη πλευρα. Παρολαυτα παιζω το παιχνιδι αρκετα ευχαριστα και αυτο μου αρκει. Εντυπωσεις λοιπον καπου στα μισα της διαδρομης πολυ χοντρικα οπως καταλαβαινω:

                                Μουσικη

                                Αδιαφορη. Βαρετη. Δεν εχει χαρακτηρα. Δε θυμιζει Final Fantasy. Οκ ισως να θυμιζει κακο Final Fantasy γιατι δε θυμιζει JRPG γεματο anime tropes - παλι καλα δηλαδη. Μεταξυ Uematsu και Shimomura, καθως και Hamauzu με τα οσα εχω ακουσει απο το XIII που δεν εχω παιξει, μπορω να πω πως ειναι ο,τι πιο αδυναμο εχω ακουσει απο τη σειρα.

                                Πλοκη / Διαλογοι

                                Τελεια εδω θα παει καλα η φαση, Yasumi Matsuno ειναι αυτος, αδυναμια απο τις λιγες. Ηξερα πως το παιχνιδι ετρωγε κραξιμο γιατι απο ενα σημειο και μετα εφυγε ο Matsuno και η πλοκη εκανε κοιλια και περιμενα κατι γαματο που ισως να χαλαει στο τελος, αλλα βλεπω κατι που δε με κερδισε καθολου ως τωρα. Ναι η ιστορια ειναι ωριμη θεματικα και φαινεται πως ο writer δεν εχει σχεση με το παρελθον ολης της σειρας καθως εχει το δικο του στιλ. Ο κοσμος φαινεται φανταστικος, επιτελους ενας απολυτος φορος τιμης σε κοσμους a la Star Wars, την τεραστια αδυναμια των δημιουργων της σειρας. Το cast εχει ποικιλια, η πλοκη εχει πολιτικες προεκτασεις, το setting ειναι high fantasy και ολα φαινονται ιδανικα.

                                Κερασακι στην τουρτα η συμμετοχη του Alexander O. Smith στους συντελεστες του παιχνιδιου, ισως ο μονος translator που ξερω με το ονομα του γιατι εχει ξαναδουλεψει με τον Matsuno σε Vagrant Story, FF Tactics WOTL κτλ και φημιζεται για τις ιδιαιτερες μεταφρασεις του και το ολο υφος του.

                                Στην πραξη βλεπω εναν ωραιο κοσμο να μην πιανει τοπο ποτε, ενα cast χαρακτηρων αρκετα αδιαφορο που ακομα δεν εχει αναπτυχθει ιδιαιτερα, μια πλοκη η οποια παρα το υψηλο της δυνητικα ταβανι δεν ειναι καθολου engaging και τελος μια μεταφραση που πιο πολυ με κουραζει παρα με ευχαριστει, κανοντας με να πιστευω πως ειναι σχεδον "δηθεν".

                                Οι εντυπωσεις μου δεν ειναι αρνητικες αλλα ειναι σιγουρα χλιαρες και με χαλαει που βλεπω κατι με απιστευες προοπτικες το οποιο δε με εχει τραβηξει καθολου σε σχεση με προηγουμενες δουλειες του Matsuno.

                                Gameplay

                                Για το τελος αφηνω το κομματι αυτο το οποιο θα αναλυσω περαιτερω ισως σε επομενο post με το current setup μου και λοιπες σκεψεις/προβληματισμους.
                                Τεραστια υποθεση τα QoL improvements βλεπε fast forward (δε μπορω να φανταστω να παιζω κατι τετοιο χωρις), αλλα και οι επιλογες για 2ο board per character κτλ.
                                Οι μαχες ηταν διασκεδαστικες μεχρι να καταλαβω λιγο τι γινεται και να στησω gambits που εχουν καποια λογικη. Οταν αυτο συνεβη λιγο μετα απο εκει που ειχα full party (ολη την 6αδα), καπου εκει το παιχνιδι αρχισε να γινεται βαρετο. Η δυσκολια ειναι πολυ χαμηλη, το balance κακο και το ποσο παθητικος εισαι καπου κουραζει. Στο main quest ακομα βγαζω τα παντα χωρις να ιδρωσω και δεν εχω κανει καθολου grinding ή δεν εχω ψαξει για broken weapons/spells/techniques etc.

                                H ιδεα των gambits ηταν ασυλληπτα μπροστα, αλλα μια καλη ιδεα δε μεταφραζεται σε ενα fun to play concept. Μπραβο τους που το σκεφτηκαν, που το τολμησαν και που το υλοποιησαν αλλα αυτο ευτυχως ηταν ενα once-off concept στο οποιο ελπιζω να μη γυριζουν ποτε. Θα τελειωσω το παιχνιδι χωρις να κανω τιποτα αν συνεχισουμε ετσι και αυτο με χαλαει (ναι ξερω πως αν πιασω τα hunts θα ζοριστω, αλλα και παλι ακομα ολα τα hunts στο επιπεδο μου τα βγαζω ανετα). Eπισης το ποση ωρα τρως σε job boards για να κανεις unlock skills και να αγορασεις licence to equip whatever you buy - ε οσο να ναι κι αυτο κουραζει. Ακομα παιζω ευχαριστα παντως, αλλα αυτο για μενα ειναι καθαρα once-off εγχειρημα στο οποιο δε θα γυρνουσα για κανενα λογο.

                                Θα συνεχισω την περιπετεια μου λοιπον σε χαλαρους ρυθμους και ελπιζω αργα ή γρηγορα να πω αν κατι αλλαξε κατα τη διαρκεια του υπολοιπου παιχνιδιου.

                                Comment

                                Working...
                                X