Announcement

Collapse
No announcement yet.

Horizon: Zero Dawn

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ντάξει άμα έχεις έναν να προσπαθεί να βγάλει όλα τα αρνητικά σε παιχνίδι που δεν θα παίξει ποτέ τι περιμένεις;

    Comment


    • #17
      Αποκλειεται να αναφερεσαι στον ΒΒ, το μεγαλυτερο sony fanboy που περασε απο το forum
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #18
        Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι. #fakenews

        Comment


        • #19
          Τα έχω κάνει πουτάνα όλα. Σπόιλια για όσους έχουν προχωρήσει την κεντρική ιστορία ως το All-Mother quest.
           

          Συνοπτικά έχω φτάσει να αντιλαμβάνομαι ότι η Άλοη είναι κλώνος με αυτά που λέγονται εδώ κι εκεί ως αποκαλυπτικά στο παιχνίδι. Έχω καταλάβει την ιστορία για τα ρομπότς, την δημιουργία τους και άλλα πολλά. Μία για τον Άδη, μία για την Γαία. Καλά διαβάσατε. Όλα Ελληνικά ονόματα των Ολύμπιων. Η Γαία είναι προγραμματισμένη να δημιουργεί, ενώ ο Άδης που είναι και ο ιός εξαιτίας του Φάρο έχει λάβει ανεξάρτητη νοημοσύνη και σχεδιάζει τον αφανισμό της Ανθρωπότητας, και ειδικότερα της Άλοη.

          Έχω κάνει τα κυνηγετικά σεμινάρια (hunting sessions), καθάρισα τις ιονογενείς περιοχές, έκανα τις δύο εναλλακτικές αποστολές που είναι και τρόπαια, και βρήκα όλα τα μισά συλλεκτικά (collectibles) που φανερώθηκαν ήδη στον χάρτη (τα μάτια, τις κούπες, τα άνθη και τις φιγούρες).

          Η γκόμενα στην δικιά μου πλευρά είναι ήδη υπερισχυρή (overpowered). Έχω διαλύσει όλα αυτά τα πράγματα. Μου έμειναν μόνο να βρω τις εκπαιδευτικές κούκλες, τα υπόλοιπα λίγα συλλεκτικά που είναι ένα απίστευτο παλούκι που θ' αφήσω στο τέλος, ή ίσως λίγο πριν το τέλος, και την υπόλοιπη ιστορία.

          Κοινώς έχω φτάσει 84% στα τρόπαια. xD
          sigpic

          Comment


          • #20
            Μετά τις πρώτες πέντε λέξεις δε νομίζω να μπει κανείς στον κόπο να διαβάσει και τα υπόλοιπα. Λίγοι τρόποι δεν βλάπτουν.

            Comment


            • #21
              Μετά από την απάντηση σου δε νομίζω κανείς να διαβάσει καν τι λες και θα σε προσπεράσει. Ότι λέω θέλω. Δεν υπάρχουν περιορισμοί εδώ, σε αντίθεση με τα άλλα σάιτς.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Θα το πάρω όταν πέσει η τιμή, ατύχησε και έπεσε πάνω στο Zelda.
                Insert Coin

                Comment


                • #23
                  Πρόκειται για ένα εξαιρετικό παιχνίδι που έχει πάρει πολύ καλές βαθμολογίες και έχει αποσπάσει πολλά θετικά σχόλια από άλλα φορα και εδώ απλά έχουμε μηδενιστικές απόψεις που απλώς μεταφέρουν συγκεχυμένες πληροφορίες από απόψεις άλλων. Καλά το πάμε.

                  Αν το έχει παίξει κάποιος από εδώ θα ήθελα να διαβάσω ουσιώδες ποστ εντυπώσεων.
                  Last edited by Deus; 12-03-2017, 07:20 PM.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #24
                    Επαναφερω το θεμα μιας και το ξεκινησα και εγω, δεν εχω παιξει παρα πολυ, μολις τελειωσα το εισαγωγικο κομματι ουσιαστικα.

                    Οπτικα νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος τιτλος που εχω δει στη ζωη μου (ειμαι και peasant ) και δεδομενου του κοσμου, μεγεθους κλπ, θα ελεγα οτι παιχνιδι ειναι πιο ομορφο ακομα και απο το Uncharted 4. Η αληθεια ειναι οτι, οπως και στο Uncharted, το leap απο τα υπολοιπα παιχνιδια ειναι τοσο μεγαλο (απο τεχνικες στην απεικονιση μεχρι και στο polygon count) που πραγματικα απορω πως τρεχει στο ps4 (με το εντυπωσιακοτερο να ειναι οτι μιλαμε και για open world που μαλιστα ειναι γεματος ζωη). Απο πλευρας performance δε, ειναι μεν 30 fps αλλα επειδη τρεχει με flawless τροπο ( super stable, no frame pacing issues, no stuttering κλπ), το αποτελεσμα μου φαινεται πολυ πιο smooth απο το nier που ναι μεν ετρεχε στα 60 (με drops εδω και εκει) αλλα ειχε θεματα με τα παραπανω. Σε ολα αυτα ερχονται να μπουν τα zero loadings εντος του παιχνιδιου με μονο ενα screen πολυ λιγων δεπτερολεπτων στην αρχη και ενα ακομη μικροτερο καθε φορα που χανεις. Τι να πω πραγματικα φανταστικη μηχανη γραφικων, ειλικρινα δεν ξερω πως ακριβως τα εχουν καταφερει και μακαρι να την δουμε και σε αλλα παιχνιδια γιατι φαινεται πολυ πιο ευελικτη και φυσικα εντυπωσιακη απο οτιδηποτε εχω δει μεχρι στιγμης.

                    Η ιστορια φαινεται αρκετα ενδιαφερουσα και το παιχνιδι εχει light wrpg flavour λογω των δεντρων στους διαλογους (δεν υπαρχουν ιδιαιτερες επιλογες αλλα το στησιμο θυμιζει λιγο mass effect 3 στην action εκδοχη του). Μηχανικα ακομα εξερευνω, ειναι μια μιξη απο zelda, ac, tr κλπ κλπ, τα συστατικα ειναι ωραια δεμενα και το συνολο θα ελεγα οτι δομειται με στιβαρο τροπο. Για το ΑΙ που ειχαν αναφερθει καποια θεματα στο topic, εμενα μια χαρα μου φαινεται μεχρι στιγμης (λογος γινοταν για τους human enemies, αλλα εβγαλα το πρωτο μου human camp και δεν παρατηρησα κατι, δεν ξερω αν εγιναν patch fixes).

                    Αυτα για την ωρα, θα συνεχισω να γραφω καθως προχωραω. Πολυ δυνατη χρονια η φετινη...
                    Last edited by nooto; 08-08-2017, 01:12 AM.

                    Comment


                    • #25
                      Νοοτο έχει σύστημα λεβελ απ ή απλώς δυναμώνεις φτιάχνοντας/βρίσκοντας καλύτερο εξοπλισμό; Έχει μεγάλο κόσμο ο οποίος έχει μυστικά/πράγματα για να βρεις/ collectibles και γενικότερα εκπλήξεις; Είναι από τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν για αγορά και για αυτό περιμένω την κυκλοφορία της goty.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Deus View Post
                        Νοοτο έχει σύστημα λεβελ απ ή απλώς δυναμώνεις φτιάχνοντας/βρίσκοντας καλύτερο εξοπλισμό; Έχει μεγάλο κόσμο ο οποίος έχει μυστικά/πράγματα για να βρεις/ collectibles και γενικότερα εκπλήξεις; Είναι από τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν για αγορά και για αυτό περιμένω την κυκλοφορία της goty.
                        Έχει κανονικά level up μέσω του οποίου παίρνεις skill points και τα μοιράζεις σε 3 skill trees.Από κει κι ύστερα ο κόσμος είναι αρκετά μεγάλος,με μπόλικο περιεχόμενο.Δυστυχώς το άφησα και δεν τα θυμάμαι πολύ καλά.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #27
                          Νοοτο έχει σύστημα λεβελ απ ή απλώς δυναμώνεις φτιάχνοντας/βρίσκοντας καλύτερο εξοπλισμό; Έχει μεγάλο κόσμο ο οποίος έχει μυστικά/πράγματα για να βρεις/ collectibles και γενικότερα εκπλήξεις; Είναι από τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν για αγορά και για αυτό περιμένω την κυκλοφορία της goty.
                          Κοιτα γενικα για να δωσω μια εικονα, το παιχνιδι εχει rpg στησιμο αλλα χωρις τις βασικες δομες του ειδους. Αν εχεις παιξει mass effect 3, αν θυμασαι στην αρχη σου εδινε 2 επιλογες, την action και την rpg. Το Horizon ακολουθει την πρωτη, δηλαδη υπαρχει το κλασσικο συστημα διαλογων αλλα δεν υπαρχουν οι 3 επιλογες, καλος, κακος, ουδετερος (παρα μονο σε καποια σημεια) οποτε χρησιμοποιειται πιο πολυ ως μεσο αφηγησης και επιλογης του ποσες πληροφοριες θελεις να ακουσεις απο καθε npc. To leveling ειναι leveling rpg, απλα δεν εχεις ακριβως trees αλλα 9 διαφορετικα γραμμικα branches (3 γενικοτερων κατηγοριων που αναφερει ο altair) τα οποια και αναπτυσεις μεσω των skills που σου δινουν τα levels. Το παιχνιδι ειναι πολυ πλουσιο σε mechanics οποτε αυτα τα branches διαφοροποιουνται κατα κυριο λογο ως προς τις προσεγγισεις, πχ action κλαδι που σου δινει bullet time στις επιθεσεις με το τοξο, criticals οταν παιζεις σε close ranged combat, stealth κλαδι που αναβαθμιζει τις επιλογες που εχεις οπως επιλογη για stealth kills απο υψος, επιλογη για να ριχνεις τους αντιπαλους απο τον γκρεμο οταν κρεμεσαι απο καποιο ledge, crafting κλαδι, hacker κλαδι κοκ. Τα αναφερω ως παραδειγματα διοτι δεν ειναι ακριβως rpg αναπτυξη αλλα ειναι σαν να παιζεις καποιο action game που οι ικανοτητες σου δεν ειναι ανοικτες απο την αρχη και τις ανοιγεις σιγα σιγα με το leveling. Με λιγα λογια περα απο την απλη αναβαθμιση του χαρακτηρα ξεκλειδωνεις μεσω του leveling και τα mechanics του παιχνιδιου.

                          Το παιχνιδι χρησιμοποιει πραγματα απο mgs καθως το stealth του μοιαζει πολυ με αυτο του phantom pain, tomb raider-assassins creed ενεκα υπαρξης platforming και χαρτογραφησης, εχει crafting και looting τυπου far cry primal και και και με ολο το οικοδομημα να παταει στην βαση του action adventure στην ουσια τυπου zelda. Ολα αυτα δεν ειναι καινουργια αλλα υλοποιουνται και δενουν παρα μα παρα πολυ καλα δομωντας εν τελει ενα ξεχωριστο συνολο. Το ενδιαφερον για μενα και ισως καινοτομο στοιχειο ειναι οτι καθε μαχη στο παιχνιδι ειναι τελειως διαφορετικη απο τη αλλη. Υπαρχουν παρα πολλα ειδη εχθρων και καθε ενα απο αυτα εχει διαφορετικες αδυναμιες αλλα και αμυνες. Φαντασου τωρα λοιπον αυτα τα ειδη να περιπλεκονται μεταξυ τους σε καθε αναμετρηση. Το παιχνιδι σου δινει απο την αρχη μια τεραστια γκαμα οπλων (διαφορετικα ειδη τοξων, οπλα που στηνουν παγιδες, οπλα που ακινητοποιουν τους αντιπαλους δενοντας τους στο εδαφος κοκ) εναλλαγες των οποιων φτιαχνουν την καταλληλη στρατηγικη καθε φορα που μπαινεις σε μια μαχη. Παροτι εχει action δομη περιεχει και heavy tactical στοιχεια, ενω η μαχη εχει πραγματικα καταπληκτικη υλοποιηση (οι εχθροι ειναι πολυ γρηγοροι, τα optical και acoustical clues για τις επιθεσεις τους ειναι αριστα υλοποιημενα και το bullet time φερνει τα πραγματα εκει που πρεπει καθως σου ζηταται να αντιμετωπισεις με τοξο κλπ εχθρους που κανουν συνεχεια μανουβρες και ειναι ακρως επιθετικοι). Μου θυμιζει πολυ το phantom pain πριν απο καθε infiltration αλλα ταυτοχρονα εχει και ενα shadow of the colossus flavour σε πιο grounded επιπεδο λογω της διαφορετικης φυσης στις μηχανες και την ποικιλια τους.

                          Ο κοσμος του ειναι ανοιχτος ανοιχτος, με τεραστια ποικιλια και ζωη και ναι υπαρχουν μυστικα collectibles κλπ που μαλιστα δενονται πολυ ομορφα με τα μικροσεναρια πισω απο τα side quests. Μην περιμενεις ωστοσο ds level design, ειναι ενας παραδοσιακος ανοιχτος κοσμος που ωστοσο απο οσα εχω δει ειναι καταπληκτικα υλοποιημενος. Γενικα απο πλευρας content υπαρχει μπολικο πραγμα και το καλο ειναι οτι δεν μου αφηνει αυτη την ασχημη αισθηση παιχνιδιων οπως τα batman ή τα ac που σου ανοιγαν 200 πραγματα στο χαρτη και δεν ηξερες τι σου γινεται αλλα η εκαστοτε εμφανιση υλικου εχει πολυ πιο προοδευτικο χαρακτηρα.

                          Για το ΑΙ, παιδια δεν ξερω αν εγιναν patch fixes αλλα το παιχνιδι μου φαινεται οτι εχει πολυ καλο ΑΙ και στους human εχθρους. Να τονισω εδω οτι τα αρνητικα σχολια που εβαλε ο BB στο topic δεν εχουν να κανουν με τη συμπεριφορα των npcs μεσα στη μαχη αλλα με το κατα ποσο μπορεις να κανεις exploit μηχανισμους του παιχνιδιου πχ να κρυβεσαι σε ενα θαμνο, να πετας μια πετρα να ερχεται ο npc, να του κανεις stealth kill και να το επαλαμβανεις αυτο μεχρι να ερθει ολο το camp. Προσωπικα το εχω δοκιμασει και δεν μπορω να το κανω exploit, ισα ισα που δεν θα ελεγα οτι μπορεις να βρεις trivial τροπους προσσεγγισης (btw και να γινοταν παλι δεν θα με πειραζει γιατι το εχω δει σε τοσα πολλα παιχνιδια που το θεωρω τυπικο προβλημα γενικα). Το alert mode οταν σε βρουν btw ειναι πιο forgiving απο αυτο του phantom pain αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι ενας τομεας που μαλλον θα τον σχολιαζα θετικα αν με ρωταγε κανεις (ελπιζω να συνεχισει ετσι αν και ειμαι ηδη κοντα στις 15 ωρες και εχω πειραματιστει αρκετα).

                          Για τα οπτικα αναφερθηκα και πιο πριν, ειναι κριμα που δεν ειναι standarized τετοιου ειδους τεχνολογια, πραγματικα ειναι τεραστιο το leap απο το 90% των τιτλων εκει εξω. Πχ τεχνικες τυπου ο φωτισμος να αλλαζει αναλογα με τη θεση του ηλιου και οι σκιασεις να επηρεαζονται απο το skybox και να καθοριζουν gameplay στοιχεια οπως το ποσοστο του κατα ποσο εισαι ορατος την ταδε χρονικη στιγμη που το συνεφο εκρυψε τον ηλιο ειναι δυστυχως τελειως εκτος πραγματικοτητας για τα δεδομενα της πλειοψηφιας των console titles. Πραγματικα πολυ εντυπωσιακη δουλεια...

                          Συνεχιζουμε, απο το gaf εχω διαβασει πολυ θετικα σχολια και για την ιστορια οποτε εχω μεγαλη αγωνια να δω τη συνεχεια. Θα γραψω περισσοτερα τις επομενες ημερες, με οσα εχω δει μεχρι στιγμης θα ελεγα βαλτε το οπωσδηποτε στο προγραμμα (μαζι με το nier φυσικα για να μην ξεχνιομαστε ).
                          Last edited by nooto; 10-08-2017, 02:39 AM.

                          Comment


                          • #28
                            Τελος μετα απο 67 ωρες, παιζοντας στο Hard, κανοντας τα παντα μεσα στο παιχνιδι και παιρνοντας το platinum. Για οσους ενδιαφερονται μονο για το main quest, θα ελεγα οτι εχει διαρκεια γυρω στις 15 ωρες, αν και γενικα δεν θα το προτεινα δεδομενης της δουλειας που εχει πεσει και του ουσιαστικου content που μπορει να χασει καποιος.

                            Να σχολιασω εδω οτι ακομα και το collectibles ειναι fan σε αυτο το game (παιζει να ειναι το πρωτο παιχνιδι που τα μαζεψα κοντα στη μεση και οχι στο τελος) μιας και περα απο το χτισιμο του lore που προσφερουν, ειναι τοποθετημενα πολυ εξυπνα εντος του ανοιχτου κοσμου με την εννοια οτι βρισκονται ''φραγμενα'' μεσα σε mini platfοrm segments που πρεπει να παιξεις προκειμενου να τα αποκτησεις. Ενα μικρο σχολιο εδω ειναι οτι παροτι το platforming ειναι στο στυλ των Uncharted και Tomb Raider, εχει γινει μια προσπαθεια για παραπανω ουσια θολωνοντας καπως τα optical clues των σημειων που πρεπει να πιαστεις κλπ. Ετσι μπορει να βλεπεις στο χαρτη το ταδε collectible, να καταλαβαινεις οτι ειναι πανω στο βουνο αλλα να χρειαζεται καποιο exploring προκειμενου να βρεις το τροπο με τον οποιο θα ανεβεις μιας και η platform διαδρομη ναι μεν υπαρχει αλλα δεν ειναι τετριμενα ορισμενη. Με αυτο σαν εναυσμα θα ηθελα να πω οτι ο κοσμος ειναι τεραστιος, γεματος ζωη και με πολυ καλο level design, μπορεις να πας οπου βλεπεις (δεν υπαρχουν καθολου invinsible walls), γεματος secrets και με παρα πολυ δουλεια στην λεπτομερεια καθως υπαρχουν πολλαπλοι τροποι να διαβεις μια δυσβατη περιοχη (με brute force ή βρισκοντας το optimal platforming μονοπατι μετα απο exploration) και ολα αυτα ξαναλεω σε μια δομη καθαρα ανοιχτου κοσμου. Κλεινω το πρωτο κομματι λεγοντας ξανα οτι το παιχνιδι ειναι τεχνολογικο θαυμα για τα δεδομενα των κονσολων. Η αληθεια ειναι οτι καπως ετσι φανταζομουν τους τιτλους της νεας γενιας πριν αυτη ερθει αλλα ο πλειονοτητα των παιχνιδιων εθεσε τα στανταρ πολυ πολυ χαμηλοτερα σε σημειο που το Horizon αποτελει οχι μονο την εξαιρεση στον κανονα αλλα δεν μπορεις να καταλαβεις και πως ειναι δυνατο κατι τετοιο στο συγκεκριμενο hardware... Και η φαση ειναι οτι δεν εχουν γινει συμβιβασμοι καθολου, απο τα περιβαλλοντα που μπορουν να καταστραφουν (δεντρα, λοφισκοι που μπορει να κρυβεσαι κατα τη διαρκεια μιας μαχης καθολο το μηκος και πλατος του κοσμου), τη διαμορφωση του φωτισμου αναλογα με το skybox, το animation της φυσης αναλογα με την δικη σου κινηση, αυτη του αερα και των καιρικων φαινομενων, μεχρι και σκηνικα τυπου να καθεσαι μεσα στη ζουγκλα, να κοιτας το διπλανο δεντρο και πανω του να βλεπεις κατι να κινειται (εκει btw ειπα, να τους πιασαμε κατι δεν παει καλα με τα textures), να πηγαινεις κοντα και τελικα να βλεπεις μυρμηγκια πανω στον κορμο να κουβαλανε σταχι (αυτο ηταν mind blowing moment ειναι η αληθεια, μιλωντας παντα για το τι εχω δει εγω σε περιβαλλον κονσολας).

                            Το θετικοτερο σημειο του παιχνιδιου και αυτο που πιστευω οτι σου μενει πρωτο ειναι η ιστορια του (ναι μιλαμε για την εταιρια που εφτιαξε τα killzone παροτι βεβαια θεωρητικα μπορει καποιος να δει σημαδια δυναμικης μιας και το setting ηταν καλο σχετικα). Σε ενα setting ενος primitive κοσμου με απομειναρια ανεπτυγμενης τεχονολογιας που προερχεται απο το παρελθον (και μιας πιθανης ολικης καταστροφης του προηγουμενου πολιτισμου) και για τα οποια ο σημερινος πολιτισμος εχει αναπτυξει θρησκειες προκειμενου να τα εξηγησει, η πρωταγωνιστρια παιρνει την αδεια να φυγει απο την κλειστη κοινωνια της κοινοτητας της προκειμενου να ταξιδεψει στον κοσμο προκειμενου να βρει την αληθεια πισω απο καποια γεγονοτα που συμβαινουν στην αρχη του τιτλου, ανακαλυπτοντας παραλληλα και το τι ακριβως εγινε στο παρελθον και ο κοσμος εχει την μορφη που εχει σημερα. Το περασμα απο τη θρησκεια στην επιστημη γινεται με υποδειγματικο τροπο ενω η αληθεια για το συνεβει στο παρελθον ανοιγει εξαιρετικα και δεν ειναι ακριβως αυτο που μπορει κανεις να φανταστει τις αρχικες ωρες του τιτλου. Δεν θα πω κατι παραπανω, υπαρχει και εδω πολυ προσοχη στη λεπτομερεια και στην αφηγηση, πολυ ωραιος τροπος εξιστορησης και ειναι ενα story που δεν αφηνει κατι στον παικτη για να ερμηνευσει, εξηγουνται ολα με πολυ πειστικο τροπο και δεν υπαρχουν plot holes. Να το κλεισω λεγοντας το ποσο ωραια αυτο στηριζεται και απο τη μουσικη του παιχνιδιου που ξεκιναει με παραδοσιακους ηχους βορειοευρωπαικου στυλ και εξελισεται προοδευτικα σε ηλεκτρονικη μουσικη ala mass effect καθως μαθαινεις παραπανω πραγματα για το παρελθον.

                            Στα του gameplay οπως εχω γραψει υπαρχουν στοιχεια απο παρα πολλα ειδη παιχνιδων, αυτο που πιστευω οτι ξεχωριζει ειναι το battle system. Ανεφερα πανω κατω τι γινεται στο προηγουμενο post οποτε το μονο που θα σχολιασω ειναι οτι δεν βαρεθηκα ουτε μια στιγμη στο παιχνιδι. Ειναι ενα στησιμο που εχει πολλα ξεχωριστα στοιχεια και συνδιαζει το action με heavy tactical που στηριζεται στην ποικιλια των εχθρων, το πολυπλοκο structure τους (αμυνες και αδυναμιες) και φυσικα το φανταστικο οικοδομημα των οπλων που ειναι ολα χρησιμα λογω του πληθους των πιθανων καταστασεων που μπορεις να συναστησεις.

                            Σαν αρνητικο θα εβαζα ισως το μεγαλο αριθμο απο side quests που σεναριακα εχουν ολες πανω κατω ενα ενδιαφερον, κατα ενα 50% ειναι πολυ καλες και ενδιαφερουσες μηχανικα αλλα το υπολοιπο μισο σε επιπεδο ιδεων πασχει και ειναι αρκετα επαναλαμβανομενο. Θα προτιμουσα το παιχνιδι να ειναι 40 ωρες πχ και ας ειχε λιγοτερο υλικο.

                            Επιπλεον το melee συστημα θα ελεγα οτι ειναι τελειως μη ανεπτυγμενο και υπαρχει απλα για να υπαρχει. Δουλευει κυριως στο stealth και για finishing moves αλλα κατα τα αλλα θα μπορουσε να εχει γινει καλυτερη δουλεια εδω.

                            Κατα τα αλλα για την AI μιλησα, προσωπικα εμεινα πολυ ικανοποιημενος, ενω για σχολια οτι το παιχνιδι παιρνει απο αλλους τιτλους και δεν παρουσιαζει κατι καινουργιο, ειλικρινα δεν σκεπτηκα ουτε λεπτο οτι να αυτο το εχω δει στο witcher ή στο TR κλπ. Φυσιικα υπαρχουν στοιχεια απο αλλους τιτλους αλλα ειναι τετοια η εμπειρια που το κυριο που με ενοιαζε ηταν να την ζησω χωρις distractions αυτη τη φορα, το παιχνιδι δεν με εβαλε ουτε στιγμη στη λογικη της κριτικης, οποτε ο στοχος για immersion θεωρω οτι επιτευχθηκε και μαλιστα στο επακρο.

                            Αυτα απο μενα, ελπιζω να το πιασει και αλλος κοσμος, ειναι πραγματικα εξαιρετικος τιτλος και θα ηθελα πολυ να ακουσω και αλλες αποψεις. Το 2017 θα ελεγα οτι ειναι ισως η δυνατοτερη χρονια αυτης της γενιας...
                            Last edited by nooto; 19-08-2017, 12:23 PM.

                            Comment


                            • #29
                              Τελος κι από εμένα το main game στο Platinum( που δε λέει και πολλά για μένα σαν επίτευγμα, απλώς το αναφέρω καθώς με κράτησε να κάνω τα πάντα)στο Hard.

                              Αν και αρχικά μετά το εισαγωγικό κομματι που μου άρεσε πάρα πολύ, ήμουν καπως χλιαρός μετά την εντύπωση που μου είχε αφήσει το Breath of the Wild, τελικά το παιχνίδι τολμώ να πω, πως με κέρδισε και ίσως αποτελεί από τους αγαπημένους μου τίτλους αυτής της γενιάς. Δεν κάνει κάτι το επαναστατικό στο Open world και θα τολμούσα να πω, πως ίσα ίσα δανείζεται πολλά στοιχεία από άλλους τίτλους ωστόσο τα υλοποιεί σωστά. Επιπροσθέτως είναι από τα παιχνίδια που αν κάποιος δεν ασχοληθεί με το side content( ναι ακόμη και με τα collectibles), χάνει αρκετά τόσο από σεναριακής άποψης όσο και από gameplay/ εξερεύνηση. Δεν είναι απλως προσθήκες ρουτίνας. Κάτι ας πουμε που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν πως τα icons στο map δεν σου δείχνουν την ακριβή τοποθεσία του εκάστοτε collectible, αλλά πρέπει να αναζητήσεις εσύ την ακριβη τοποθεσία.( μου εκανε αρνητικη εντύπωση στο Spiderman που παίζω τώρα καθώς τα σακιδια ας πουμε ξερεις ακριβώς που είναι και δεν χρειάζεται κάποια ιδιαιτερη προσπάθεια να τα μαζέψεις)

                              Όσον αφορα το gameplay, πολλά έχουν ειπώθεί για το κομμάτι των human enemies. Εγώ συμφωνώ με τον nooto( βέβαια έπαιξα το game όταν πλέον ειχαν βγει όλα τα patches συμπεριλαμβανομένου κι του ΑΙ patch) Σε καμμία περίπτωση δε μιλάμε για το ΑΙ και τα stealth mechanics τίτλων οπως το Phantom Pain. Ωστόσο το steath δεν είναι και καταδίκη αν σε εντοπίσουν καθώς μπορείς να ξεφύγεις να πέσει το alarm και να επιστρέψεις.( επιπροσθέτως και εδώ υπάρχει η λογική του prioritize στους εχθρούς μεσω του scan) Το melee ωστόσο σαν σύστημα είναι τελείως επιφανειακό και δεν υπάρχει ιδιαίτερη στρατηγική( light και heavy attacks και finishing moves οταν ο εχρθός είναι κάτω)

                              Εκεί ωστόσο που το παιχνίδι απογειώνεται κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι στις μαχες με τα mechanical beasts. Προσωπικά μιλώντας έχοντας ασχοληθεί και με Monster Hunter series( όχι τα 300-400 ωρα των experts αλλά ένα σχετικά ταπεινό 30ωρο) νομίζω πως δανείστηκαν με εξαιρετικό τρόπο τις επιρρόες. Είναι φοβερό πως ακόμη και στο max level που βρίσκομαι τώρα, υπήρξαν μάχες που με γονάτισαν και με ανάγκασαν να αναθεωρήσω τη στρατηγική μου. Bow, διαφοροι τύποι arrows, traps, rattler, tripcaster, παγίδευση με σχοινιά( ένα mechanic που αγνόησα αλλά τελικά βοηθάει πάρα πολύ) σε κάνουν να αισθανεσαι hunter. Ειδικά τα μεγαλύτερα πιο επικά monsters είναι πολύ ικανοποιηιτκό να τα βλέπεις να πέφτουν... ΩΣΤΟΣΟ ένα πρόβλημα που είχα εγώ ήταν με την camera σε ορισμένα σημεία. Δεν υπάρχει lock on( κάτι που δεν με προβλημάτισε), όμως σε αρκετές μάχες με μεγαλύτερους εχθρούς αν και υπάρχουν ενδείξεις για τις offscreen επιθεσεις δεν έχεις επαρκή πληροφόρηση και visual feedback( και η camera ακόμη και με high sensitivity δεν έχει την τέλεια ανταπόκριση πολλώ δε μάλλον όταν παράλληλα πατάς κουμπιά για run + evade και είσαι και σε ελεγχόμενο πανικο όσον αφορά τα όσα διαδραματίζονται)με αποτέλεσμα να τρως gameover από το πουθενά σε μια σχετικά ελεγχόενη κατάσταση( σπάνιο αλλά συμβαινει ιδιαίτερα εναντια σε corrupted enemies) Οι flying enemies έχουν επίσης ενα πρόβλημα όσον αφορά τις κινήσεις τους που σε συνδυασμό με την camera είναι αρκετά δύσκολο να τους ακολουθήσεις όσο τουλάχιστον είναι στον αέρα( υπάρχουν σημεία δλδ που περισσότερο παλεύεις με την camera για τον εντοπισμό τους) Eκεί γίνεται μονόδρομος η χρήση elemental arrows ή του ropecaster( φυσικά υπάρχει η δυνατότητα να τους σκοτώσεις και χωρίς αυτά- άλλωστε έτσι είχα κινηθεί κι εγώ για αρκετές ώρες- απλώς είναι πιο χρονοβόρο ειδικά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις 4-5 σε μικρό χώρο) Ωστόσο το ελεγχόμενο χάος που μπορείς να δημιουργήσεις( hacking εχθρων, corrupting αυτών) μου έφερε στο μυαλό καταστάσεις από το Phantom Pain. Με λίγα λόγια το game πάντα σου δίνει λύσεις σχετικά με το πώς πρέπει να προσεγγίσεις την εκάστοτε κατάσταση( τα hunting grounds είναι εξαιρετικός τρόπος να εξοικειωθεί κανείς με τους μηχανισμούς και να μάθει πως να παίζει)

                              Με κούρασε λίγο η συλλογή αντικειμένων για crafting, δεν είχα ποτέ πρόβλημα, όμως τα healing herbs με γονάτιζαν ορισμένες φορές. Επισης για έναν ψυχαναγκαστικό όπως εγώ μεγάλο πρόβλημα να
                              διαχειρίζεσαι το inventory ακομη και maxed out.

                              Στα του τεχνικού τομέα δεν έχω κανένα παράπονο, όλα εξαιρετικά. Μαζί με το God of War και το Spiderman που παίζω τώρα, από τα ομορφότερα games που έχω παίξει( και αισθητικά νομίζω το Horizon προπορεύεται) Μου άρεσε υπερβολικά ο τρόπος που κινείται η Aloy στο χώρο, το sprinting etc Το μόνο που βλέπω ως αναγκαίο κακό γιατί κατά την άποψή μου χαλάει την ενότητα ου κόσμου αλλά από την άλλη δε γίνεται και διαφορετικά είναι το teleport/ fast travel( είναι τόσο μεγάλος ο χάρτης όπως και στο BotW και σε οποιονδήποτε τίτλο, εδω το πιο μικρής κλίμακας Spiderman το κάνει που ειλικρινά δεν το έχει ανάγκη καθώς το traversal είναι το μισό game που λέει ο λόγος- αλλα περισσότερα όταν το τελεώσω)

                              Το scenario μου άρεσε πάρα πολύ, οι χαρακτήρες το ίδιο( Aloy έρωτας όπως και οι περσσότεροι χαρακτήρες) , μόνο το endgame boss βρήκα τελείως επίπεδο σαν εμπειρία... Περίμενα κάτι περισσότερο. Το major plot twist που λένε, το καταλαβαίνει κανείς από τις πρώτες ώρες και πραγματικά δεν είναι αυτό που ανεβάζει τόσο πολύ την όλη εμπειρία αλλά η προσοχή που έχει δοθεί στο lore( το αρνητικό εδώ είναι πως θελει μελετη διαβασμα των files διαφορετικά δεν αντιλαμβανεται κανείς το πώς και τι) Επίσης το σύστημα διαλογων α λα Mass Effect είναι ωραίο αλλά επί της ουσίας δεν προσφέρει κάτι( τουλάχιστον σε μενα δεν είχε κάποιο ουσιαστικό αντίκτυπο) Πιστεύω στο επόμενο game θα το εξελιξουν- η πιο σωστά πρέπει να το εξελίξουν.

                              Γενικά εξαιρετική πρώτη προσπάθεια στο genre από την Guerilla, εναν dev που δεν πολυπαρακολουθούσα καθώς τα Killzone δεν ήταν του γούστου μου.
                              Tώρα κάποια στιγμή θα ασχοληθώ και με το Frozen Wilds. Αν είχα χρόνο χαλαρά θα έψηνα ένα playthrough στο max difficulty σε NG+ αλλά με τετοιο backlog, δυσκολο. Ευελπιστώ σε καλύτερο sequel στο PS5 με βελτίωση και επιτέλους ενα climb mechanic σαν του ΒοτW( μετά το νέο Zelda τα invisible walls χτυπάνε άσχημα όταν υπάρχουν- δλδ ένα βραχάκι μισο μέτρο κ να μην μπορείς να πηδήξεις πάνω του)
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #30
                                Πολυ ωραιο post οπως παντα . Χαιρομαι που σου αρεσε το παιχνιδι, και για μενα ειναι σιγουρα μεσα στο top 3 του 17. Και εγω παντως μεσα στα highlights θα εβαζα τον κοσμο (σχεδιαση και setting), το long range combat (που ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει) αν επικεντρωθουμε στους machine enemies και το φυσικα το σεναριο που προσωπικα το βρηκα παρα πολυ καλο και tbh το plot twist εμενα με επιασε μιας και δεν ειχα καταλαβει ακριβως τι γινεται (θελω να πω καταλαβαινεις οτι κατι παιζει αλλα δεν περιμενα το project ΗΖD να ειναι αυτο που αποκαλυπτεται και που εν τελει εξηγει διαφορα πραγματα- συμπεριφορες που παρατηρεις μεχρι εκεινη τη στιγμη στο παιχνιδι).

                                Για το climbing mechanic συμφωνω, γενικα θεωρω οτι στο zelda βρεθηκε ενας πολυ καλος τροπος ωστε να εχεις free traversal (οριζοντιο και καθετο) αλλα ταυτοχρονα να υπαρχει και καποιο challenge (μεσω του management του stamina) προκειμενου να αντισταθμιζεται η ελλειψη του platforming. Btw τον ιδιο μηχανισμο εχουν και τα AC με το Origins να τον απελευθερωνει πληρως (δεν υπαρχει stamina wheel) οποτε θα το προτεινα σε περιπτωση που ψαχνεις καποιον τιτλο που να προσφερει κυριως exploration και free traversal (μαζι με εναν πολυ καλοσχεδιασμενο κοσμο, ο οποιος ομως εχει τον κλασσικο ''θορυβο'' των παιχνιδιων της ubisoft).

                                Comment

                                Working...
                                X