Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sonic Mania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Χαχαχαχαχα, εχουν περασει τοσα χρονια, με τοσους τιτλους που καθε ενας κανει κατι αλλο καθε φορα, που πλεον ο κοσμος δεν μπορει να καταλαβει περι τινος προκειται ακομα και στην original φορμουλα. Σε οτι αφορα την 16bit era ολα εχουν να κανουν με τα physics και το level design
    Αφου δεν έχει καλα controls τι το θελαν το platforming.
    (not sure if trolling though ). Ειναι οτι πιο κοντινο σε open world 2d platform λογω των multiple branches, μπορεις να παιξεις το level προκειμενου απλα να το βγαλεις και απο κει και περα το exploration αποκαλυπτει διαφορετικα segments του επιπεδου που οδηγουν σε μυστικα, στα bonus stages, multi ring completion, optimal speed run completion. Αυτα ειναι pillars που στηριζονται στα physics, το καθετο multipath level design και στον πολυ καλο χειρισμο . Ειναι παιχνιδια με πολυ ιδιαιτερο χαρακτηρα και πολυ διαφορετικα απο το μεσο platformer.

    To κακο ειναι οτι σε αντιθεση με τα mario, τα παιχνιδια δεν εχουν γινει καθολου defined στο 3d, καθε ενα δινει κατι αλλο αλλα ισως η επικρατεστερη συνταγη που φαινεται οτι εχει να δωσει πραγματα ειναι αυτη των Unleashed, Colors και Generations (αν και ουτε αυτα ειναι fully fledged γιατι κατα το ημισυ δινουν και κατι ασχετο, τυπου werehog, classic sonic κλπ). Επισης εμενα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι οταν σταματαει ο χαρακτηρας σε αυτα τα παιχνιδια (βγαινεις απο το speed mode) ειναι uncontrollable. H sega δοκιμασε και αλλα πραγματα πανω σε αυτο με παιχνιδια οπως το lost world και boom αλλα εκει εβγαλε το boost mode και τελος παντων τα εκανε σκατα σε αλλους τομεις. Imo εχει γινει μια προσπαθεια που ξεκιναει απο το sonic 4 (που παροτι το ειχα σχολιασει θετικα τοτε, πλεον μου φαινεται απαραδεκτο με πραγματικα αθλια physics) αλλα το cycle οντως σπαει με το Generations οπως ειπε ο somari (εκει πχ οσο και να φαινεται περιεργο ευχαριστηθηκα πιο πολυ τα modern segments και το ολο mastering, πραγματικα πολυ καλος σχεδιασμος). Ας ελπισουμε καποια στιγμη να παρουμε και κατι καλο καλο, χωρις distractions, απο τη modern συνταγη (το forces φαινεται κατι τετοιο αλλα και παλι τα κομματια με το avatar δειχνουν οτι το παμε για φουντο παλι , επισης το γεγονος οτι παντα μα παντα σπανε το παιχνιδι σε 2-3 κομματια με διαφορετικο gameplay τυπου modern-classic, modern-werehog, modern-classic-avatar δειχνει οτι δεν εχουν και πολυ εμπιστοσυνη στο modern οικοδομημα και δεν εχουν καταληξει στο πως πρεπει να ειναι δυστυχως).

    Το mania τωρα καταλαβα τι ειναι (νομιζα οτι απλα προκειται για collection) αλλα εν τελει μαλλον μιλαμε για το πραγματικο sonic 4. To καλο ειναι οτι τελικα δεν το φτιαχνει η sega-sonic team ουτε εταιριες οπως η dimps κλπ. Θα το τσιμπησω σιγουρα απλα ψαχνω να δω μηπως εν τελει καταφερω να βρω την collectors σε λογικη τιμη. Απο το πουθενα τελικα αλλα μεσα σε λιγες μερες εγινα τρομερα hyped για το game. Ηθελα να ειναι λιγο πιο polished στα γραφικα οταν το ειχα πρωτοδει αλλα μαλλον δεν ειχα μπει στη λογικη της κυκλοφοριας + το παιχνιδι πρεπει να φαινεται φανταστικο στις σημερινες τηλεορασεις.

    Καλα μη γελιεσαι, για να το σηκώνει το Switch το καναν low poly.


    True(7.35)


    Edit: Ποσο μα ποσο κορυφαιο ειναι το saturn model του sonic (βλεπε επισης jam και r)... καμια σχεση με τον επανασχεδιασμο στο dreamcast era.
    Last edited by nooto; 16-08-2017, 12:03 PM.

    Comment


    • #32
      Ωραία τα λες nooto, συμφωνώ απόλυτα. Το έχεις μελετήσει πολύ περισσότερο το θέμα με το design των sonic, εγώ κάτι λόγω νοσταλγίας, κάτι λόγω βαρεμάρας, ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ γιατί μου αρέσει τόσο η σειρά. Με αυτή μεγάλωσα, είχα φτάσει στο σημείο να τερματίζω S3&K με το ένα χέρι (παίρνοντας όλα τα μυστικά κτλ) και το Sonic Mania φαίνεται να προσφέρει αυτό ακριβώς που έμενε να προσφέρει η Sega μετά την κυκλοφορία των 2 τελευταίων δισδιάστατων sonic: ένα νέο τίτλο που έχει διάφορα στοιχεία των παλιών (αισθητική, assets, κτλ), αλλά με επιπλέον περιεχόμενο και ελαφρώς πιο περίπλοκο σχεδιασμό.

      Δε θα μπω σε διαδικασία ανάλυσης γιατί όπως προείπα δεν το έχω με τη συγκεκριμένη σειρά, αυτό που θα πω όμως είναι ότι το παιχνίδι μου προσφέρει αυτό ακριβώς που ήθελα: την κλασική συνταγή, σε νέες πίστες, με νέες bonus stages (στις οποίες από ότι φαίνεται είμαι για γέλια), αρκετά πιο χαοτικό σχεδιασμό (πολλοί το συγκρίνουν με το Sonic CD - που δεν έχω παίξει ποτέ - λέγοντας όμως ότι το κάνει σωστά), με πολύ ωραία boss fights (θέλω να σας δω όταν φτάσετε στο boss fight της δεύτερης πίστας) και πολύ ευχάριστες εναλλαγές μεταξύ των δύο acts της ίδιας πίστας. Η μουσική επίσης δίνει ρέστα, έκαναν εκπληκτική δουλειά (έχω ήδη παραγγείλει το βινύλιο από το data discs).

      Nooto, αν σχεδιάζεις να αγοράσεις Switch θα σου πρότεινα να το πάρεις εκεί, γιατί μετράει πολύ στη λογική του φορητού. Αν όχι, τότε όρμα σε όποια έκδοση έχεις ευκολότερη, πιστεύω θα το λατρέψεις. Είμαι 6η πίστα τώρα και με το ζόρι αφήνω το χειριστήριο, το διασκεδάζω πάρα πολύ. Εννοείται ότι θα παίζεται σε τυχαίες στιγμές για πολύ καιρό, μιας και θέλω να μάθω καλά τις πίστες και να μαζέψω όλα τα μυστικά (έχει αρκετά unlockables αν έχω καταλάβει καλά).

      Πάντως παραδόξως είναι και σχετικά δύσκολο, ώρες ώρες ζορίζομαι αρκετά.

      Comment


      • #33
        Originally posted by Ramparter View Post
        http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1419688
        Ειναι κοινως αποδεκτό...

        >neogaf

        Comment


        • #34
          Να συμπληρώσω ότι το παιχνίδι χτυπάει δυνατά στη νοσταλγία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Υπάρχουν πολλές επαναφορές στοιχείων από παλιά παιχνίδια που αξιοποιούνται με πολύ έξυπνο τρόπο. Πχ το boss του hydro city (το αναφέρω εκτός spoiler tags γιατί ήταν από τα πρώτα πράγματα που ανακοινώθηκαν) είναι ... κάθαρση. XD

          Δεν είναι δηλαδή απλώς η χρήση παλιών assets για να χαρεί ο fan, αλλά η επαναφορά ορισμένων στοιχείων και η χρήση αυτών με τελείως διαφορετικό τρόπο και σε διαφορετικά πλαίσια. Για παράδειγμα, υπάρχουν αυτοτελή κομμάτια παλιών πιστών που μεταφέρθηκαν ΑΥΤΟΥΣΙΑ (πχ κατηφόρες, κύκλοι κτλ), τα οποία όμως χρησιμοποιούνται για την επίτευξη του σωστού momentum. Είναι λες και πήραν τις παλιές πίστες, έκοψαν τα κομβικά σημεία που ένωναν μεγαλύτερα κομμάτια της πίστας, κράτησαν αυτά τα κομβικά σημεία και άλλαξαν όλα τα υπόλοιπα. Φαίνεται ότι οι άνθρωποι ήξεραν τι έκαναν. Πρέπει να είναι πολύ περήφανοι για τους εαυτούς τους, fans κατέληξαν να φτιάξουν ένα επίσημο sonic που όλος ο κόσμος θα μιλάει για χρόνια τώρα.
          Last edited by Evans; 16-08-2017, 12:21 PM.

          Comment


          • #35
            Originally posted by Ryu_gr View Post
            Το πήρα κι εγώ από προσφορά στο bundle stars με 16€ https://www.bundlestars.com/en/game/sonic-mania

            Η ομάδα ανάπτυξης έχει 2 καλά, είναι fans και καλοί developers, πήραν κάτι καλό από τα παλιά και το έκαναν ακόμα καλύτερο.

            Τώρα αυτό ίσως να μην αρέσει σε κάποιους, ακόμα και σε hardcore sonic fans, γιατί πιστεύουν ότι χρησιμοποιούν τον παράγοντα της νοσταλγίας αντί να παρουσιάσουν κάτι νέο.
            Δεν θα συμφωνήσω πως επενδύει στον παράγοντα της νοσταλγίας. (το ξέρω ότι δεν το υποστηρίζεις, απλώς γράφω τη γνώμη μου) Οι δημιουργοί απλά χρησιμοποίησαν τμήματα από παλιές πίστες αλλά το παιχνίδι έχει τόσα πολλά πρωτότυπα setpieces και gimmicks που αφήνει με το στόμα ανοιχτό όποιον θέλει να παίξει ένα ΚΑΛΟ παιχνίδι sonic. Το παιχνίδι είναι πολύ καλύτερο από ότι περίμενα, φαίνεται ότι έπεσε πολύ σοβαρή δουλειά και σκέψη κατά την ανάπτυξή του. Απλά μπράβο στην ομάδα ανάπτυξης, μια ομάδα που ξεκίνησε φτιάχνοντας sonic fan games έφτασε στο σημείο να φτιάξει το πραγματικό sequel των κλασσικών sonic games.

            Πέμπτο κόσμο το έφτασα και δεν μπορώ να σταματήσω να παίζω λέμε. Αλήθεια την παλεύει κανένας με τα special stages που κυνηγάς τα ουφο;

            Το παιχνίδι πάντως είναι σκέτη απόλαυση να το παίζεις στο switch, άλλη φάση να μπορείς να το παίξεις και σε φορητό.

            Σομάρι έχεις δίκιο, είχα ξεχάσει το generations.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #36
              Ναι η ομάδα ανάπτυξης με αυτά που είχε στα χέρια της έφτιαξε ότι καλύτερο γινόταν.

              Ίσως κάποιοι ήθελαν κάτι πιο φρέσκο στο μάτι απ'ότι τα κλασσικά 2D sprites αναβαθμισμένα, σε στυλ Sonic Fan Remix, αλλά είπαμε ουσιαστικά η ομάδα είναι indie, μην περιμένουμε να δούμε αντίστοιχα πράγματα με τη Nintendo για παράδειγμα που παίζει σε τελείως διαφορετικό επίπεδο και κάνει ό,τι θέλει με τα νέα Mario και μένουμε με ανοιχτό το στόμα.

              Τώρα το σχόλιο του [MENTION=8]Ramparter[/MENTION] είναι επίσης ενδιαφέρον μιας και αναφέρει την άλλη όψη του νομίσματος. Στο σημείο αυτό να πω μια ατάκα που μου έχει μείνει από τον [MENTION=11]Xeno[/MENTION]: "Δεν βρίσκω νόημα σε τέτοιο game", βαρύγδουπη δήλωση μεν, έμπειρος gamer δε οπότε δεν μπορείς να την αγνοήσεις.

              Στην ουσία νομίζω η άλλη όψη είναι τα random και trial and error στοιχεία, τουτέστιν προχωράς και τρέμεις μην χάσεις τα δαχτυλιδάκια σου που με τόσο κόπο μάζεψες από απότομη σύγκρουση ή πτώση δημιουργώντας μια αγχωτική κατάσταση, σε αντίθεση με τα Mario games π.χ. που σου δίνουν τη δυνατότητα να διαβάσεις την πίστα και νιώθεις πιο άνετα παίζοντας· "incorrect game design" όπως ανέφερε ένα ενδιαφέρον πρόσφατο επικριτικό άρθρο: http://www.seganerds.com/2017/07/27/...t-game-design/.

              Παρόλα αυτά το άρθρο κλείνει με θετικό τρόπο λέγοντας πώς είναι εθιστικό σαν game και μέσα από ανορθόδοξες καταστάσεις και φυσικά learning curve τα καταφέρνεις.

              Νομίζω ότι και αυτό επιδίωκαν οι δημιουργοί του σκαντζόχειρου, το random/απότομο στοιχείο και τη "γλυκιά" (ή πικρή) αγωνία που κάνει μια κατάσταση αβέβαιη μεν, δυναμική δε. Ενδιαφέρον έχει ένα βίντεο με τις επιρροές του game, μια εκ των οποίον είναι ο pinball μηχανισμός που χρησιμοποιείται για αυτόν ακριβώς το λόγο. Αυτό εν κατακλείδι άλλοι το δέχονται και άλλοι όχι, δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

              Επίσης respect στον [MENTION=19]nooto[/MENTION] για τον όρο open world 2d platform που αποτελεί άλλο ένα ξεχωριστό χαρακτηριστικό του Sonic.

              Προσωπικά κάθομαι σ' αναμμένα κάρβουνα που έχω μείνει με χαλασμένο PC, το game κυκλοφορεί 19 Αυγούστου στο PC νομίζω.
              Last edited by Ryu_gr; 27-08-2017, 01:28 AM.
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #37
                Για η/υ το καθυστέρησαν στις 29 γιατί δεν ήταν ικανοποιημένοι από την απόδοση. Σε όσους το είχαν προπαραγγείλει τους αποζημιώνουν με το δωρεάν ΡΟΜ του Σόνικ 1.

                Αναρωτιέμαι αν υποστηρίζει ultrawide screen, όπως το Σόνικ CD στο Steam

                Comment


                • #38
                  Ίσως κάποιοι ήθελαν κάτι πιο φρέσκο στο μάτι απ'ότι τα κλασσικά 2D sprites αναβαθμισμένα, σε στυλ Sonic Fan Remix, αλλά είπαμε ουσιαστικά η ομάδα είναι indie
                  Να σου πω την αληθεια εγω ειχα στο μυαλο μου για εναν καινουργιο 2d sonic κατι σαν το wonder boy remake σε οτι αφορα το οπτικο κομματι, και παλι ωστοσο χωρις να ειμαι σιγουρος, πιθανον η επιλογη που εγινε για 16bit art να ειναι και η καλυτερη. Κατι σαν το fan remix δεν ξερω αν θα ειχε νοημα στην παρουσα φαση, τα assets υπαρχουν απο το generations αλλα κυκλοφορει παραλληλα και το forces (που εχει 2d classic sonic). Κυκλοφορια και των 2 με ιδιο gaphic στυλ θα μπερδευε imo τα πραγματα. Αν το παιχνιδι παει καλα και εμπορικα ελπιζω να τους δωσουν περισσοτερο χωρο να φτιαξουν οτι θελουν και να καθιερωθει το 2d classic sonic σαν κατι αυτονομο, να μην υπαρχει στους συγχρονους τιτλους και να τον αφησουν σε αυτους που αποτι φαινεται μπορουν να τον διαχειριστουν.

                  μην περιμένουμε να δούμε αντίστοιχα πράγματα με τη Nintendo για παράδειγμα που παίζει σε τελείως διαφορετικό επίπεδο και κάνει ό,τι θέλει με τα νέα Mario και μένουμε με ανοιχτό το στόμα.
                  Και η Sega κανει οτι θελει με τον Sonic (περισσοτερο απο την Nintendo) και επισης μενουμε με το στομα ανοιχτο αλλα για αλλους λογους . To λεω με την εννοια οτι φαντασου οτι μετα τα Colors και Generations υποτιθεται οτι βρεθηκε μια gameplay φορμουλα που κατι παει να κανει ε και η Sega εδωσε στη συνεχεια τα Lost World και Boom που ειναι τελειως αλλου τυπου παιχνιδια.

                  Πανω σε αυτο που λεει ο Ramp παντως, λογικα θα το εχετε δει, αλλα υπαρχει και το κλασσικο πλεον επικο video απο το IGN

                  βεβαια ενταξει οι τυποι φαινεται οτι ειναι ασχετοι δυστυχως, ειδικα τη στιγμη που αυτος με τα γυαλια που λεει οτι η green hill ηταν στο sonic 2.

                  Εβαλα ξανα το generations για να παρω το platinum και να δω ξανα και το sonic 1 που υπαρχει μεσα πριν ξεκινσω το mania. Το κακο ειναι οτι 1 του μηνα φευγω για αμστερνταμ για 3 μηνες οποτε μονο με switch θα μπορεσω να δω τον τιτλο συντομα. Πιθανον να το αγορασω απο εκει ετσι οπως εχουν τα πραγματα.
                  Last edited by nooto; 20-08-2017, 08:46 PM.

                  Comment


                  • #39
                    Και οι δύο εταιρείες κάνουν ότι θέλουν με την μασκώτ τους, το θέμα όμως είναι ότι η νιντεντο κατάφερε όλα τα βασικά παιχνίδια Mario να είναι εξαιρετικά και μερικές φορές επαναστατικά (Mario galaxy), σε αντίθεση με τα sonic τα οποία όχι μόνο δεν κατάφεραν να φτάσουν σε ποιότητα τα Mario αλλά μερικά από αυτά ήταν απαράδεκτα. Αυτή η κατάσταση βέβαια από ότι φαίνεται αλλάζει αλλά η αλήθεια είναι πως η sega δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, να μην πω δεν τα κατάφερε, να δημιουργήσει ένα πραγματικά εξαιρετικό μοντέρνο παιχνίδι sonic.

                    Νοοτο από ότι ακούω είναι δύσκολο να βρεις την κονσόλα σε καταστήματα σε αρκετές χώρες της δυτικής Ευρώπης, ξεπουλάει παντού, στην Αγγλία για παράδειγμα μαθαίνω (από τον εβανς XD) ότι το μηχάνημα το βρίσκεις μόνο στην μαύρη αγορά, ίσως θα ήταν καλύτερα να προμηθευτείς από εδώ την συσκευή.

                    Όπως και να έχει, καλή αρχή στην Ολλανδία και να σου βγει σε καλό ότι ξεκινήσεις εκεί.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #40
                      H Nintendo επικεντρώθηκε όμως μόνο στο Μάριο. Το Donkey Kong 64 ήταν μέτριο. Και αν δεν ήταν η Rare, αμφιβάλλω αν θα βγάζανε κάτι ισάξιο. Η Sega τα πήγε καλύτερα με τα Nights into Dreams,Jet Set Radio, παρά το ότι τα sequel τους ήταν υποδεέστερα.
                      Μάλλον λόγω παύσης Dreamcast.

                      Comment


                      • #41
                        Εβαλα ξανα το generations για να παρω το platinum και να δω ξανα και το sonic 1 που υπαρχει μεσα πριν ξεκινσω το mania. Το κακο ειναι οτι 1 του μηνα φευγω για αμστερνταμ για 3 μηνες οποτε μονο με switch θα μπορεσω να δω τον τιτλο συντομα. Πιθανον να το αγορασω απο εκει ετσι οπως εχουν τα πραγματα.
                        Ίσως περάσω μία βόλτα από Ολλανδία μέχρι Δεκέμβριο, οπότε ίσως τα πούμε Amsterdam.

                        Βρες καμία καλή pub, ακόμα μου χρωστάς εκείνη την μπίρα από το light/dark tendency guide του Demons' Souls. XD

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Ramparter View Post
                          http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1419688
                          Ειναι κοινως αποδεκτό...
                          Α το site με τους "σοβαρούς" gamers, τους άντρες φεμινίστριες και τους παιδοφιλους, μπαίνουν και devs εκει ε?/

                          Το παιχνίδι δεν ακουμπάει τα mario πάντως, έχει πρόβλημα pacing και level design σε κάποια σημεία για εμένα.
                          Last edited by i Have no Equal; 23-08-2017, 02:38 PM.

                          Comment


                          • #43
                            Παιδια να ρωτησω, αν παρει κανεις την collectors απο το amazon ειτε ps4 ειτε switch, ο κωδικος δουλευει στους ελληνικους λογαριασμους ή πρεπει να κανεις αγγλικο? Το εχει δοκιμασει κανενας?

                            Θα κανω ενα post στο αλλο thread πανω σε αυτο που ειπε ο deus περι modern μιας και εχω πιασει ξανα και το adventure μετα το platinum στο generations,

                            Deus ευχαριστω πολυ (τωρα που τελειωνω το διδακτορικο ειπα να κανω το κλεισιμο με ενα internship οποτε εκατσε αυτο το τριμηνο στο university of amsterdam). Evans εννοειται , εγω θα ειμαι εκει μεχρι 30 Νοεμβριου!!

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Α το site με τους "σοβαρούς" gamers, τους άντρες φεμινίστριες και τους παιδοφιλους, μπαίνουν και devs εκει ε?/

                              Το παιχνίδι δεν ακουμπάει τα mario πάντως, έχει πρόβλημα pacing και level design σε κάποια σημεία για εμένα.
                              Εντάξει,δεν είναι και 4chan. Απλά εκεί υπάρχουν πολλοί που πάνε όπου φυσάει ο άνεμος. Συζητήσεις σωστές δύσκολα γίνονται. Δεν ξαναπατάω. Ο έξυπνος παραδέχεται, ο βλάκας επιμένει και ο πονηρός δικαιολογείται.
                              Όσο για το Μανια, δεν είναι τυχαίο που δεν έχει βγει κάτι αντίστοιχο σε Mario Maker για Σόνικ.
                              Πολύ πιο δύσκολο να σχεδιάσεις πίστες εκεί.

                              Comment


                              • #45
                                Απαγοήτευση η έκδοση για Steam.

                                Oύτε Ultrawide ούτε uncapped frame rate. To Sonic CD αντίθετα τα υποστήριζε. Η μόνη διαφορά είναι πως μπορείς να απενεργοποίησεις το Vsync. Moνο για το Workshop αξίζει
                                Λένε πως έχει και Denuvo

                                Comment

                                Working...
                                X