Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario 3D Land

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Deus View Post
    Είτε έχει την κονσόλα είτε όχι αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
    Rhymes with "Shenmue"
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #17
      To Super Mario 3d Land είναι πολύ καλό παιχνίδι με πολύ καλά σχεδιασμένες πίστες αλλά έχει ένα βασικό πρόβλημα. Το ότι δεν έχει τίποτα που δεν έχει δει όποιος έχει παίξει άλλα παιχνίδια Mario. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν κατάφερα να το τελειώσω και το άφησα στον τρίτο κόσμο.

      Για όποιον θέλει να δει ένα platform game με πρωταγωνιστή τον Mario θα προτείνω το Mario 3d world, φαινομενικά είναι στο ίδιο στιλ αλλά, σε αντίθεση με το 3d land, είναι γεμάτο στις εκπλήξεις και στις καινοτομίες. Η κάθε πίστα είναι ξεχωριστή, το έχω αφήσει στον έβδομο κόσμο και δεν έχω νιώσει ότι επαναλαμβάνεται καθόλου, είναι ο ορισμός του διασκεδαστικού και γεμάτου έξυπνες και ευρηματικές πίστες παιχνιδιού. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον μπορεί να το παίξει... Είτε έχει την κονσόλα είτε όχι αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
      Κοιτα και εγω που δεν εχω σχεδον καθολου επαφη με τα Mario (εχω δει βασικα τα 3 land του gameboy και το 64) παλι οικια αισθανθηκα. Θελω να πω δεν ειναι τοσο θεμα mario οσο οτι δεν εχει κατι ας πουμε τρομερα νεο ή ιδιαιτερο σε σχεση και με το μεσο platformer (χωρις αυτο να σημαινει πως δεν βρισκεται πολυ πολυ ηψηλοτερα απο αυτον τον μεσο ορο).

      Αυτο που θα ηθελα βεβαια να ξαναπω ειναι αυτο περι 3d που παιζει σαν 2d και πως ε ας πουμε η ολη φορμουλα μπορει να θεωρηθει ως κατι ξεχωριστο, ταιριαζει απολυτα και ως προς το consistency μιας και η Nintendo φαινεται να χρησιμοποιει το Land-World στους τιτλους για να δειξει ακριβως αυτο, μια νεα εκδοχη του 2d gameplay των φορητων και οικειακων παιχνιδιων του gameboy και SNES αντιστοιχα (ενω παραλληλα κραταει τα bros του NES σε καθαρο 2d και μαζι με τα named mario που αφορουν στο καθαρο 3d φτιαχνονται αυτοι οι κεντρικοι πυλωνες που λεγαμε και στο topic του sonic).

      Παντως οπως και να εχει εγω το προτεινω σε μεγαλο βαθμο, ειδικα σε οσους εχουν την κονσολα και δεν εχουν ιδιαιτερη επαφη με τα mario (για να εχουν μετρο συγκρισης δηλαδη), θα μπορουσε να αποτελει και ενα πολυ δυνατο παιχνιδι για να κανει καποιος entry στη σειρα.
      Last edited by nooto; 19-09-2017, 01:09 AM.

      Comment


      • #18
        Πάνω κάτω συμφωνώ, είναι εξαιρετικό σαν παιχνίδι πλατφόρμας αλλά, τουλάχιστον για εμένα, δεν έχει την ευρηματικότητα και την πρωτοτυπία που έχουν δώσει άλλα Mario για παράδειγμα τα galaxy, 3d world. Το ξέρω πως ίσως να είναι υπερβολή να συγκρίνουμε παιχνίδι φορητού μηχανήματος με άλλα που κυκλοφόρησαν σε επιτραπέζιο σύστημα αλλά η νιντεντο έχει δείξει ότι μπορεί να δημιουργήσει games με φοβερό level design και σε φορητά.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #19
          Εγώ το απόλαυσα πιο πολύ από το 3d world :/
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #20
            Εγώ πάλι τα απόλαυσα το ίδιο.
            Carpe diem

            Comment


            • #21
              Θεωρω το 3D World σκαλες ανωτερο του 3D Land και για την ακριβεια το θεωρω απο τα καλυτερα Mario που εχουν βγει, παροτι δεν ειναι και η πλεον δημοφιλης αποψη.
              Το main game και στα 2 ειναι σχετικα βατο και "forgettable" αλλα η ψαλιδα ανοιγει ασυλληπτα στο post-game content του 3D World. Nootο μακαρι να βρεις την ευκαιρια να δεις και αλλα 3D Mario.
              To 3D Land δεν εχει εμφανεις αδυναμιες οπως το Sunshine ή ακομα και το Odyssey αλλα γενικα πνιγεται σε μια μετριοτητα η οποια βεβαια χανεται λιγο στο ελαφρυντικο της φορτητοτας του τιτλου (δεν αποκλειεται να ειναι το καλυτερο και σιγουρα πιο φιλοδοξο φορητο Mario). Σιγουρα ειναι Mario το οποιο δε θα ξαναπαιξω ποτε και το λεω με βεβαιοτητα. Το τελειωσα 100% και παρολαυτα δε θυμαμαι σχεδον τιποτα, οποτε μονο και μονο αυτο για εμενα εστω λεει πολλα.

              Comment

              Working...
              X