Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 Master System Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Top 20 Master System Games

    Αφού έγινε για το NES θα γινόταν και για το Master System κάποια στιγμή.
    Για όσους ενδιαφέρονται λοιπόν, ανέβηκε από τον Somari το αντίστοιχο tribute που έκανα για το Master System.



    Είναι έτοιμα και σε λίγες ημέρες θα ανέβουν και τα tributes για Mega Drive και Super Nintendo.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

  • #2
    Ωραίο και αυτό το ΤΟΡ, το μόνο σημείο που διαφωνώ είναι στο Sonic 1, μιας και θεωρώ το Sonic 2 πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς. Αναμένω με αγωνία το ΤΟΡ 20 του Mega Drive.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #3
      Ναι ε;

      Επέλεξα το πρώτο καθώς του δίνω ένα ελαφρύ προβάδισμα έναντι του 2 λόγω καλύτερων physics. Το δεύτερο χάνει στα σημεία λόγω των περίεργων φυσικών του. Όπως και να χει, έχεις δίκιο, θα μπορούσε κάλλιστα στη θέση του Sonic 1 να είναι το 2, αν και η λογική τους διαφέρει, δε θεωρώ ότι υπάρχουν ποιοτικές διαφορές ανάμεσα στα δυο. Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε το video.

      Όσον αφορά τα videos για MD - SNES, όπως είπα πιο πάνω, είναι έτοιμα και σε λίγες μέρες θα ανέβουν. Απλά τα τρενάρω λιγάκι για να μην ανέβουν όλα μαζί. Btw, έχω ήδη αρχίσει τα tributes για Saturn, PS1 και Nintendo 64, μόνο που δε ξέρω πότε θα τα τελειώσω μιας και τα φτιάχνω τώρα. Πάντως τώρα που έχω εξοικειωθεί κάπως με τη δημιουργία video, μου παίρνει λιγότερο χρόνο.

      Παρεμπιπτόντως, στου PS1 θα χρειαστώ μια μικρή βοήθεια από το forum, όταν έρθει η ώρα να είστε έτοιμοι.;)

      Υ.Γ. Phantom, έτσι για χαβαλέ, για πες μου ποιο Sonic θεωρείς ότι πρέπει να μπει στο video του Mega Drive, έτσι για να σε προετοιμάσω αυτή τη φορά.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #4
        Etoimos eimoun na pw pou einai to Phantasy star alla eftyxws to evales mesa
        Proswpika tha to evaza prwto, meta to Sonic kai meta to Wonder Boy.

        To Ghouls & Ghost giati toso pisw? eprepe na einai mesa sta 5 Imo.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Ε ή το Wonder Boy III ή το Phantasy Star θα ήταν στο 1, αυτό ήταν δεδομένο. Τώρα ποιο θα πήγαινε στο 1 και ποιο στο 2 μικρή σημασία έχει. Το Dragon's Trap δένει μαεστρικά, RPG/Action/Adventure/Platform και απορίπτει εμφατικά τη γραμμικότητα. Νομίζω ότι συνολικά, έστω και στα σημεία, είναι ο καλύτερος τίτλος του Master System και ένας από τους κορυφαίους της γενιάς των 8bit.

          Το G&G μπήκε εκεί γιατί η μεταφορά χάνει λιγάκι στο Master System, αλλιώς θα πήγαινε ψηλότερα, όχι πεντάδα, αλλά σίγουρα ψηλότερα.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Loggo View Post
            Καλά Loggo είσαι θεά!

            Έχω λατρεία στο master system καθώς ήταν και γ πρώτη μου κονσόλα, στεναχωρήθηκα μόνο που δεν είδα μέσα τα strider 2 και Lion king ή ακόμα και το ultimate soccer.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Loggo View Post
              Επέλεξα το πρώτο καθώς του δίνω ένα ελαφρύ προβάδισμα έναντι του 2 λόγω καλύτερων physics. Το δεύτερο χάνει στα σημεία λόγω των περίεργων φυσικών του. Όπως και να χει, έχεις δίκιο, θα μπορούσε κάλλιστα στη θέση του Sonic 1 να είναι το 2, αν και η λογική τους διαφέρει, δε θεωρώ ότι υπάρχουν ποιοτικές διαφορές ανάμεσα στα δυο.
              BUMP

              Θυμόμουν ότι είχε γίνει μία συζήτηση περί σύγκρισης Sonic 1 + 2, επομένως κάνω το σχόλιο εδώ αντί στο thread γενικής συζήτησης του Sonic.

              Ξαναέβλεπα πρόσφατα κάποια βίντεο από τα δύο αυτά Sonic, και δηλώνω επίσημα πως το Sonic 2 είναι ανώτερο ίσως σε όλους τους τομείς. Για τη φυσική του σκαντζόχοιρου ίσως τα θέματα να είναι υποκειμενικά, όμως το Sonic 2 ωθεί το Master System στα όριά του σε θέματα γραφικών, μουσικής, και φυσικά level design. Ιδού και η Green Hill Zone όπως είναι στο Sonic 1 και 2. Και φυσικά το Sonic 2 είχε την πρώτη εμφάνιση ever του Tails επομένως έχει άλλο ένα συν από εκεί




              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #8
                Δεν έχω παίξει κανένα από τα 2 οπότε δεν υπάρχει για μένα παράγοντας νοσταλγίας, οπότε σαν εξωτερικός παρατηρητής αν βοηθήσω, το 2 μου φαίνεται (τουλάχιστον σε αυτό το βίντεο) αρκετά καλύτερο από το 1, επίσης δε βλέπω καμμια περίεργη φυσική...
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #9
                  Εγώ είχα παλιά αυτή την κονσόλα με τα εξής παιχνίδια

                  Master of Darkness
                  Jurrasic Park
                  Strider
                  Alex Kidd(προεγκατεστημένο)
                  Batman
                  Terminator
                  Asterix
                  Olympic races
                  Donald Duck
                  Sonic 1

                  Και ένα άλλο που ήταν shoot'em up σαν το Terminator να προστατεύεις μία κοπέλα από τα φαντάσματα και τους δαίμονες μέσα στο κάστρο, το οποίο δυστυχώς δεν θυμάμαι.

                  Αχ τα νιάτα μου! Τι μου θυμίσατε ??? Συγκινήθηκα, όταν τα ξαναείδα! :xp:
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Το level design είναι διαφορετικό ανάμεσα στους δυο τίτλους γιατί, στη πραγματικότητα, τα δυο games ακολουθούν διαφορετική λογική. Το πρώτο Sonic The Hedgehog του Master System, σαν προσέγγιση gameplay, δεν έχει σχέση με αυτό που ορίζουμε σαν Sonic, όπως τουλάχιστον το όρισαν οι τίτλοι του Mega Drive. Αντίθετα, ακολουθεί μια αυστηρά συμβατική platform προσέγγιση η οποία και το εντάσσει περισσότερο στο φάσμα των παραδοσιακών platformers, παρά στη Sonic λογική.

                    Το Sonic 2 (το οποίο έχει φτιαχτεί από άλλο studio) από την άλλη μεριά, όπως αργότερα και το Sonic Chaos σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό, προσπαθεί να μοιάσει περισσότερο στους τίτλους του Mega Drive προσφέροντας έτσι μια πιο Sonic εμπειρία. Το θέμα είναι ότι σε κάποιους βασικούς τομείς για να το καταφέρει αυτό, χάνει. Η Green Hills που έβαλες είναι πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα καθώς, ενώ προσπαθεί να προσεγγίσει τη Sonic λογική στο σχεδιασμό, χάνει σε βασικούς τομείς.

                    Πχ τα branching paths είναι από ελάχιστα έως μηδαμινά, ή τα set pieces είναι σχεδόν ανύπαρκτα. Τελικά, το αποτέλεσμα είναι μια ευθεία γραμμή που απλά μαζεύεις δαχτυλίδια. Ωστόσο, συμφωνώ ότι υπάρχουν σημεία όπου το Sonic 2 παρουσιάζει σχεδιασμό ανώτερο του πρώτου. Σχεδιασμό σα της Gimmick Mt. πχ (epic name), δύσκολα βρίσκεις στο πρώτο Sonic.



                    Σε επίπεδο γραφικών το Sonic 2 όντως είναι ανώτερο, αλλά όσον αφόρα τα physics είναι πιο floaty σε σχέση με το πρώτο. Αυτό γίνεται ιδιαίτερα διακριτό στα σημεία που το παιχνίδι προσπαθεί να είναι Sonic.

                    Για να ορίσω τη κατακλείδα και να μη μακρηγορώ, η λογική πίσω από την επιλογή του πρώτου Sonic, πέρα από τα physics, ήταν ότι, εν τέλει, καταφέρνει καλά ένα πράγμα, να δώσει δηλαδή ένα ποιοτικό, έστω παραδοσιακό / συμβατικό platformer ακόμα κι αν στη λογική του ελάχιστη σχέση έχει με Sonic. Από την άλλη, το Sonic 2 προσπαθεί να παρουσιάσει ένα κράμα ανάμεσα στη συμβατική και τη Sonic λογική στο platforming, αλλά, ειδικά στα σημεία που προσπαθεί να είναι Sonic, χάνει.

                    Πάντως όπως είχα πει και τότε, συνολικά δε θεωρώ ότι οι διαφορές στη ποιότητα είναι τόσο μεγάλες. Γενικά, με εξαίρεση το Sonic Chaos, όλα τα 8Bit Sonic είναι πάνω κάτω στο ίδιο επίπεδο. Όλα όμως, σήμερα, αδικούνται από τεχνικής φύσης ζητήματα, ειδικά το Triple Trouble που είναι το πιο «καθαρό» Sonic απ’ όλα. Θα μέτραγε πάρα πολύ να γίνουν κάποια στιγμή remake αυτοί οι τίτλοι.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #11
                      Κατάλαβα που το πας, εγώ κρίνω καθαρά ως αποτέλεσμα, ενώ εσύ κρίνεις με βάση την προσπάθεια. Το Sonic 1 είναι κάτι εντελώς original ενώ το 2 εν μέρει προσπαθεί να προσποιηθεί κάτι που δεν είναι.

                      Βέβαια, το κρυφό zone του Sonic 2 (Crystal Egg Zone) πιστεύω πως ήταν κάτι παραπάνω από μία γραμμή, πιο πολύπλοκο ακόμα και από το Gimmick Mountain. Βέβαια αυτό δε σημαίνει πως φτάνει τα Sonic του Mega Drive, όμως anyway, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

                      Και ναι, ένα remake των τίτλων του SMS στα 16-bit θα ήταν όνειρο.


                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment

                      Working...
                      X