Announcement

Collapse
No announcement yet.

L.A. Noire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μου φαίνεται το παιχνίδι αντί να γίνεται καλύτερο όσο το προχωράς γίνεται χειρότερο.
    Οι 2 πρώτες αποστολές στο ηθών ήταν απλώς απαράδεκτες.

    Comment


    • Titus για σένα.
      Carpe diem

      Comment


      • Πάντως το review του authority είναι πολύ καλό. Καμία σχέση με τα reviews σκάνδαλο στο εξωτερικό που βάζουν στο παιχνίδι 9 και 10 στα 10.
        Εγώ το παράτησα 2 αποστολές πριν το τέλος, αυτό το λέει όλα.

        Comment


        • Ε τελείωσε το ρε συ,κρίμα είναι.
          Carpe diem

          Comment


          • Altair σ'ευχαριστω πολύ!

            Έχω ψιλοχαθεί αυτές τις μερες λόγω δουλειάς αλλά αυτή η είδηση έφτασε ακόμα και στα δικά μου αυτιά. Θ το τιμήσω το παιχνίδι αν και δε νομίζω πως θα είναι αυτό που περίμενα...
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Με το που μπήκα χθες στο τμήμα Homicide έκατσα και έβγαλα μονοκοπανιά όλες τις υποθέσεις και εκεί γύρω στις 4 το πρωί το άφησα στη δεύτερη υπόθεση του Vice.

              Oι υποθέσεις στο traffic είχαν καθαρά tutorial-ίστικο χαρακτήρα και μπορώ να πω ότι σε βάζουν πολύ ομαλά στο πνεύμα του παιχνιδιού, με κλιμακώμενες υποθέσεις και σταδιακή ανάπτυξη του gameplay με ανακρίσεις, καταδιώξεις, συλλογή στοιχείων κλπ.

              Στο σημείο που έχω φτάσει μπορώ να πω ότι ο τίτλος είναι καταπληκτικός. Μπορεί να έχει κάποια θεματάκια όμως ο συνδυασμός απεικόνισης, ήχου και gameplay στο φινάλε καταφέρνει να δώσει ξεκάθαρα την μοναδική του ατμόσφαιρα σαν detective game στο Los Angeles των '40. Κι αυτό είναι που βασικά μετράει.


              Για μένα χάνει σε δύο σημεία ο τίτλος αν και εν τέλη δεν τα θεωρώ τόσο σημαντικά. Η πόλη του LA είναι απλά απίστευτη. Είναι ένα μαγικό τοπίο, είναι μια πόλη στην οποία θα ήθελα να ζούσα. Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για πιστό αντίγραφο σίγουρα όμως με τη λεπτομέρεια που τη διακρίνει θα μπορούσε να είναι.
              Το άσχημο στην όλη ιστορία είναι ότι η πόλη δεν γίνεται ποτέ η "πόλη σου". Εξυπηρετεί μόνο σκοπούς μετακίνησης κρατώντας μια ιδιαίτερα ουδέτερη και αποστασιοποιημένη θέση σε σχέση με τον παίχτη. Σε καταδιώξεις και κυνηγητά υπάρχει μια ζωντάνια αφού παίχτης και περιβάλλον συγκλίνουν, δεν είναι κάτι όμως που κρατάει για πολύ.

              Στον αντίποδα υπάρχουν τα collectibles με μορφή κρυφών αυτοκινήτων και αξιοθέατων που λειτουργούν ως ερέθισμα για εξερεύνηση αν και τα θεωρώ περιττά και ανάξια λόγου μπροστά στη προοπτική να υπήρχε ενεργό gameplay όπως τα street crimes. Και ευτυχώς περιορίζονται μόνο εκεί - χαζά collectibles sucks.

              Ένα δεύτερο είναι ότι κάθε υπόθεση θα καταλήξει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Ναι, ίσως να ήταν καλύτερα αν υπήρχε μια αλληλουχία στις δράσεις του παίχτη όπου ανάλογα τις κινήσεις του θα άλλαζε άρδην η ροή και το αποτέλεσμα μιας υπόθεσης. Την πρόκληση εδώ την βάζει ο ίδιος ο παίχτης στον εαυτό του. Γνωρίζοντας ότι θα λύσει την υπόθεση όπως και να'χει, θέτει μόνος του τον πήχυ για το αν θέλει να την επιλύσει με 5-star rank ή με 1.

              Είναι κάτι που με απασχόλησε ουσιαστικά στην υπόθεση "Τhe Studio Secretary Murder" όπου ενώ είχα τα απαραίτητα στοιχεία δεν μπορούσα να βρω άκρη στις ανακρίσεις των υπόπτων ώστε να απαγγείλω κάποιον ένοχο. Δεν γούσταρα να μου το παίζουν μούρες και αθώες περιστερές έτσι το Restart πήγε σύννεφο μέχρι να βρω την άκρη στο κουβάρι των ερωτήσεων ώστε να μπορέσω να παγιδεύσω τον δολοφόνο. Σίγουρα θα μπορούσα απλά να μην παιδεύομαι και να δώσω τέρμα στην υπόθεση νωρίτερα όμως η φάτσα και το υπεροπτικό υφάκι του McCaffrey μου κάθησε στο λαιμό οπότε κι εγώ λέω "έτσι είσαι ρε πούστη, τώρα θα δεις".

              Εκεί βρίσκεται και όλη η πρόκληση του τίτλου. Στη ζωντάνια και τις εκφράσεις των χαρακτήρων που έρχεσαι σε επαφή. Αν αυτές σε αφήσουν αδιάφορο τότε βγάλε το παιχνίδι και παίξε κάτι άλλο. Αν το πάρεις προσωπικά τότε αυτόματα έρχεται και η πρόκληση.
              sigpic

              Comment


              • Το τερματισα και εγω πριν λιγες μερες, προς το τελος η αληθεια ειναι οτι ειχα χασει λιγο το ενδιαφερον μου...αλλα περιμενα τη δικαιωση στο τελος οπου θα επερνα το αιμα μου πισω απο τους διεφθαρμενους.... αλλα εμεινα με το χειριστηριο στο χερι.

                Ξενερωσα τοσο που του δινω ανετα βραβειο χειροτερου τελους των τελευταιων ετων και εκει που ειχα βαλει χρηματα στη visa για αγορα του rockstar pass τελικα δε θελω να αγορασω κανενα dlc.
                Γ@#!&$αι ολημερίς στα games αλλά οι τσέπες σου είναι άδειες; | gametrade.gr
                ninty.gr | The Greek Nintendo community!

                Comment


                • Τι γίνεται στο τέλος πλάκα-πλάκα;
                  Εγώ μετά τις 2 πρώτες αποστολές του Arson το παράτησα. Άμα θέλετε το βάζετε σε spoiler tags.

                  Comment


                  • Originally posted by Enpsty View Post
                    Τι γίνεται στο τέλος πλάκα-πλάκα;
                    Εγώ μετά τις 2 πρώτες αποστολές του Arson το παράτησα. Άμα θέλετε το βάζετε σε spoiler tags.
                    Δες το

                    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.
                    Γ@#!&$αι ολημερίς στα games αλλά οι τσέπες σου είναι άδειες; | gametrade.gr
                    ninty.gr | The Greek Nintendo community!

                    Comment


                    • Σάπιο παιχνίδι, σάπιο ending.

                      Comment


                      • spoiler free post




                        To τέλειωσα πριν λίγο. Τελικά όλα σε αυτή τη ζωή πληρώνονται. Δίκαιο τέλος. Πικρό αλλά δίκαιο. Να πω την αλήθεια άρχισα να τη ψιλιάζομαι τη δουλειά όταν είδα την απότομη μετακίνηση ενδιαφέροντος από τον Cole στον Jack. Καθώς όμως προχωρούσε το πράγμα και έβλεπα να συνεργάζονται μου έφυγε σαν σκέψη. Μετά και την τελευταία σκηνή στο flashback πριν πνιγεί και βάζοντας κάτω όλα τα flashbacks, τελικά ο θάνατος του Cole ήρθε και έδεσε αρκετά φυσιολογικά. Σίγουρα δεν ήταν shocking όπως εκείνον στο RDR. Δεν θα κλάψει κανείς τον θάνατο του Cole, εκτός από τη γερμανίδα σύντροφό του. Ο θάνατος του απογυμνώνει με τον καλύτερο τρόπο τη περσόνα του, ενός "ήρωα" πολέμου που ήθελε να τα βάλει με τους κανόνες του συστήματος. Και ενώ είχε φτάσει τόσο κοντά, δεν θα μάθει ποτέ - και μαζί με αυτόν ούτε κι εμείς απ΄την οπτική γωνία του - αν κατάφερε τελικά να τους νικήσει ή όχι.

                        Δεν ξέρω... δεν μπορώ να τον πω ούτε ήρωα ούτε αντι-ήρωα τον Cole. Ήταν απλά ένας άνθρωπος με τα δικά του πιστεύω, το δικό του ακλόνητο ήθος καθώς και τα πάθη του. Ίσως για αυτό δεν μπόρεσα ούτε να τον συμπαθήσω αλλά ούτε να τον αντιπαθήσω. Η φρίκη του πολέμου και οι αποφάσεις που καλέσθηκε να πάρει τον έκαναν αυτό που είναι. Γι'αυτό έπερνε τόσα προσωπικά όλες τις υποθέσεις, έφτανε στα άκρα, έσκαβε εκεί που δεν έπρεπε να βρει απαντήσεις και στο τέλος πέθανε πριν καν προλάβει να καρπωθεί των προσπαθειών του. Μάλλον γιατί ποτέ δεν ήταν κάτι αρκετό γι'αυτόν. Πάντα ήθελε περισσότερα, πάντα πίστευε ότι υπήρχε κάτι παραπάνω από αυτό που για τους συνεργάτες του ήταν το τέλος μιας υπόθεσης. Αυτοκαταστροφική μανία; Υπέρμετρος αλτρουισμός; Χμμ...


                        Ο Jack απ'την άλλη ήταν ο πραγματικός ήρωας. Φοβερό τώρα που το σκέφτομαι πως τον είδα να κατατάσεται στο στρατό και πως κατέληξα να τον ελέγχω στο παιχνίδι. Άλλος άνθρωπος. Ακέραιος όμως. Σωστός για μένα. Έβλεπε το λάθος στις διαταγές του Cole. Άλλη η φιλοσοφία του, δεν τάχθηκε ποτέ υπέρ του δόγματος την επίτευξης του στόχου με κάθε δυνατό μέσο χωρίς να υπολογίζει τις συνέπειες. Παρ'όλο που ήταν μέρος του προβλήματος αποφάσισε να το κρύψει στο πίσω μέρος του μυαλού του, να το ξεχάσει. Μέχρι που το πράγμα έφτασε στο απροχώρητο, πήρε την απαραίτητη γυναικία ώθηση και είδε ξεκάθαρα τι συμβαίνει, η φρίκη του πολέμου επέστρεφε στη ζωή του και σαν μέρος του προβλήματος αποφάσισε να δράσει. Τι να δράσει δηλαδή που του λασκάρισε η βίδα, μπήκε σε RAGE mode και τα πήρε όλα και όλους σβάρνα.

                        Ποτέ δεν είδα τον Cole τόσο δυναμικό, τόσο αποφασιστικό όσο τον Jack των τελευταίων υποθέσεων. Σαν η αδυναμία του ενός να συμπληρωνόταν από την δύναμη του άλλου. Το είπε τέλεια ο Jack στο τέλος, δεν ήταν ούτε φίλος μου αλλά ούτε και εχθρός μου.

                        Ντάξει, το έλιωσα αλλά ναι, το άξιζε. Για μια αλυσίδα λόγους. Ωριμότατο σενάριο με εξίσου ώριμους χαρακτήρες σε καταπληκτική εξιστόριση. Το motionscan απογείωσε την εμπειρία, βασικά χωρίς αυτό αμφιβάλω αν θα έβγαζε το ίδιο συναίσθημα ο τίτλος. Εδώ κατάφερε να ακυρώσει το mindset που έχω όταν ακούω τον όρο npc και να τους ανεβάσει επίπεδο σε πραγματικούς χαρακτήρες. Η ηθοποιία πάλι - γιατι για τέτοια μιλάμε - ήταν άψογη. Πραγματικά θέλω να πιάσω τον εαυτό μου να παίζει τον επόμενο τίτλο που θα έχει μέσα διαλόγους και χαρακτήρες να δω πως θα μου φανεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνω σύγκριση. Που δεν θα υφίσταται βέβαια αλλά λέμε τώρα.


                        Αν το λεγόμενο "κινηματογραφικό" gaming θέλει να εκφράζεται μέσα από τίτλους σαν το Heavy Rain και το LA Noire τότε ναι, μαζί του. Και εντάξει, μπορεί να μην βουλιάξαμε στην ωριμότητα αλλά καλό θα είναι εκεί που υπάρχει να την βλέπουμε και, γιατί όχι, να την υπερτονίζουμε από τη στιγμή που την θέλουμε και την επιζητάμε στις ιστορίες του παιχνιδιών μας.
                        sigpic

                        Comment


                        • Ξεκίνησα πριν κάτι βδομάδες να ασχολούμαι με τον τίτλο και οι εντυπώσεις μου είναι κυρίως θετικές. Παίζω μια υπόθεση ανα 3-4 μέρες για να κρατήσει πολύ.
                          Ο deus_d0pe έκανε πολύ καλή ανάλυση θετικών και αρνητικών πιστεύω. Γραφικά, περιβάλλον, χαρακτήρες, ατμόσφαιρα , ήχος αλλά και γραμμικότητα. Το μόνο που μένει να διαπιστώσω έχει να κάνει με το σενάριο προς το τέλος όπως λέτε. Τώρα βρίσκομαι στην υπόθεση Reefer Madness οπότε φαντάζομαι τελειώνει σύντομα...

                          Edit: Διάβασα πιο προσεκτικά τις απόψεις σας περί των αρνητικών του τίτλου. Συμφωνώ στο ότι υπάρχουν αλλά όχι στο ότι το παιχνίδι δεν αξίζει (ίσως το υπέθεσα αυτό από μερικά γραφόμενα). Η R* βρίσκεται στο σωστό δρόμο, αλλά για να πετύχει το άψογο αποτέλεσμα σε έναν τέτοιο τίτλο θέλει ακόμη περισσότερη δουλειά το σενάριο, να δημιουργηθούν παρακλάδια στην κεντρική υπόθεση και multiple endings. Κοιτάζοντας το action κομμάτι αλλά και τα "side-quests" θα έπρεπε να εμπνευστούν όσο μπορούν περισσότερο από το RDR. Δηλαδή side-quests με μια μικρή ιστορία από πίσω, όπως είχαν οι strangers και το ρημάδι το action μέρος τουλάχιστον να το αντιγράψουν... Είναι κρίμα τέτοια τεχνολογία και τόσο ωραία πόλη να μην εκμεταλλευθούν στο έπακρο. Θέλω να δω κάποια συνέχεια...


                          Comment


                          • Ήταν ωραίο παιχνίδι. Σίγουρα είναι σωστές οι παρατηρήσεις, με αυτές τις παρεμβάσεις ο τίτλος θα ήταν καλύτερος. Ένα πιο βαθύ gameplay με τη χρήση αυτής της τεχνολογίας θα έκανε παπάδες.

                            Αυτά που ξεχώριζαν στο τίτλο ήταν ο φανταστικός σχεδιασμός του κόσμου του και πρωτόγνωρο facial animation. Το LA ήταν μια τέλεια πόλη και ίσως γι'αυτό το λόγο έπεσε με τα μούτρα η Rockstar στη Team Bondi. Όμως μιας και σαν τη Rockstar δεν υπάρχει στη δημιουργία sandbox κόσμων, ήταν ελλειπές σε περιεχόμενο και ουσιαστικής επαφής του παίκτη με τον κόσμο αυτό. Εκεί δυστυχώς η Team Bondi απουσίαζε από τα μαθήματα της Rockstar.

                            To facial animation ήταν εξωπραγματικό αφού έμοιαζε απίστευτα ρεαλιστικό. Η ιστορία πέτυχε να ακουμπήσει σε αυτό, οι χαρακτήρες και η πλοκή της φτιάχνουν τέλεια noir ατμόσφαιρα όμως στο τρίτο και σημαντικότερο, στο gameplay αφήνει ξεκάθαρα την αίσθηση ότι θα μπορούσε να δώσει πολλά παραπάνω και το λέω έχοντας στο μυαλό μου το Ηeavy Rain πρωτίστως.

                            Αλλά οκ, κλάιν. Αν είχαμε κάθε χρόνο παραγωγές τύπου RDR κάπου θα ξύνιζε το γλυκό. Καλό είναι πoυ αργούνε τέτοιες παιχνιδάρες. Tι να κάνουμε, την πάτησε η Rockstar σε αυτή της την επένδυση, δεν ξέρω τι επιπέδου τίττλος ήταν το Gateway, εκ του αποτελέσματος όμως αυτό χάλασε περισσότερο το όνομα του τίτλου, η σύγκριση. Δεν ήταν κακός τίτλος όμως συγκρινόμενος με τη μαεστρία της Rockstar να δένει ανοιχτούς κόσμους με gameplay και την αντίστοιχη μαεστρία της Quantic Dream να δένει κινηματογραφική εξέλλιξη με gameplay, ε όσο να ναι, κάτι του έλειπε.

                            Από Rockstar είχα διαβάσει παλιότερα ότι το σκεφτόντουσαν για Bully 2. Δεν γνωρίζω πως έχει εξελλιχθεί το πράγμα, θα ήθελα πολύ όμως να γίνει πραγματικότητα. Ειδικά αν αληθεύει ότι το concept θα μεταφερθεί στο κολλέγιο. Έχει να πέσει τρελή καφρίλα!!
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by deus_d0pe

                              Από Rockstar είχα διαβάσει παλιότερα ότι το σκεφτόντουσαν για Bully 2. Δεν γνωρίζω πως έχει εξελλιχθεί το πράγμα, θα ήθελα πολύ όμως να γίνει πραγματικότητα. Ειδικά αν αληθεύει ότι το concept θα μεταφερθεί στο κολλέγιο. Έχει να πέσει τρελή καφρίλα!!
                              Τι Βόμβα είναι αυτή;Χρόνια ζητάω ένα Bully 2 The College Years.Έτσι και το βγάλουνε...έτσι και το βγάλουνε.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Τσιμπησα την complete edition για 10 ευρω απτο steam, αισθανομαι σαν να εκανα κλοπη

                                ΠΟΛΥ καλο παιχνιδι, μολις εκανα replay την υποθεση με τον αργεντινο για να παω απτα 3 αστερακια στα 5, ακριβως επειδη μπορει να παιξεις καθε υποθεση ξανα και ξανα μαρεσει πολυ, τωρα ειμαι στην επομενη μετα το pink slip.

                                Μοναδικο μου παραπονο το ρηχο action κομματι, εκανα ενα replay το armed & dangerous και με επιασαν τα γελια, ο σουπερ μπατσος εκτος απτο οτι ανανεωνεται η υγεια σαν τον wolverine μπορει να περπαταει με 4 τρυπες στην πλατη σαν να μην εγινε τιποτα, εχει απειρα πυρομαχικα πανω του και μπορει να κανει blind fire με καραμπινα, μην μιλησω για την οδηγηση που ειναι τραγικα ευκολη, παλι καλα που εχει την επιλογη για να σε πηγαινει απτην μια τοποθεσια στην αλλη ο μαλακας της υποθεσης ( ο partner )

                                Δεν το εχω τελειωσει ακομα ουτε βιαζομαι γιατι θελω να το ευχαριστηθω, παντως ενα 8.5/10 το αξιζει χαλ(λλ)αρα

                                Comment

                                Working...
                                X