Announcement

Collapse
No announcement yet.

DLC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DLC

    Πιστεύω πως έχουμε πλέον τη γνώση, το ικανό δείγμα και τη δυνατότητα να κάνουμε μια συζήτηση για τα DLC και το πώς μεταβάλλουν ένα παιχνίδι. Εν ολίγοις, να μιλήσουμε για το παιχνίδι αυτό καθεαυτό και όχι για την επίδρασή τους στη βιομηχανία ή το πώς χρησιμοποιούνται.

    Αφορμή για αυτό αποτέλεσε το Return to Ostagar του Dragon Age. Αν και παρόμοιους ενδοιασμούς είχα και για τα δύο προηγούμενα DLC του παιχνιδιού, το ότι ήταν διαθέσιμα δωρεάν μαζί με το κανονικό παιχνίδι μου έδωσαν την αίσθηση του οργανικού μέρους του και όχι του πρόσθετου (παρ'όλα αυτά, οι δύο άσχετες περιοχές και το ξεκάρφωτο σε σχέση με το υπόλοιπο παιχνίδι δε μου αρέσει ιδιαίτερα, γιατί ο τρόπος που γίνονται διαθέσιμες οι τοποθεσίες στο παιχνίδι είναι πολύ ομαλός). Έχοντας τερματίσει το παιχνίδι χωρίς κανένα DLC δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα από άποψης ΧΡ, εξοπλισμού ή lore. Το Stone Prisoner είναι το πιο ξεκούδουνο από τα δύο, ενώ το Wardens' Keep σου δίνει πληροφορίες που δε μπορείς να τις έχεις από κάπου αλλού σχετικά με τους Wardens. Το πρόβλημα με το Return to Ostagar είναι πως, εκτός από το ότι σε πηγαίνει σε μια περιοχή μη προσβάσιμη σεναριακά, γιατί ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΒΟΡΡΑ, περιέχει και αντικείμενα που ίσως είναι υπερβολικά ισχυρά για το παιχνίδι. Διαβάζοντας στο net για το τι βρίσκει ο παίχτης, η πανοπλία του Cailan μου φάνηκε unbalanced με όλη τη σημασία της λέξης - δίνει πολλαπλάσια bonus από αντίστοιχα άλλων αντικειμένων! Ακόμα και αν

     
    ο Alistair, σα νόθος αδερφός του Μιθριδάτη εεεε βασιλιά


    δικαιούται να την έχει, πώς θα ήταν ένας τύπος να τριγυρνά γύρω γύρω με την ολόχρυση πανοπλία του βασιλιά του Ferelden?

    Ο στόχος του θέματος δεν είναι (μόνο) να γκρινιάξω για το DLC του Dragon Age, αλλά να κουβεντιάσουμε την τελική επίδραση που έχουν τα DLC σε ένα τίτλο. Έχουν όντως λόγο ύπαρξης? Προσφέρουν κάτι ουσιαστικό, και σε ποιές περιπτώσεις? Μήπως ρίχνουν την αξία ενός παιχνιδιού? Τα διαχειρίζονται σωστά οι εταιρίες?

    Η μπάλα σε σας!
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί
Working...
X