Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως αντιμετωπίζετε ένα VideoGame?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πως αντιμετωπίζετε ένα VideoGame?

    Το πρώτο μου topic, είναι ένα θέμα το οποιο είχα ανοίξει και στο παρελθόν σε ένα άλλο forum (the legendary AnimeXclusive), και δεν το έχω δει κάπου αλλου.

    Λοιπόν, είναι για το πως αντιμετωπίζεται συνήθως ένα παιχνίδι, κυρίως μόλις το βάλετε για πρώτη φορα.

    Εγώ για παράδειγμα, αν το θέλω πολύ τότε μάλλον θα το πάρω από κάποιο κατάστημα το οποιο θα εξασφαλίσει να το έχει από την πρώτη στιγμή, χωρίς να χρειαστεί να περιμένω από online.

    Μόλις πήγαινα σπίτι αν και το έβαζα σχεδόν άμεσος, σχεδόν ποτε δεν έκανα save. Έπρεπε να το επεξεργαστώ, να προχωρήσω λίγο κάνοντας ότι έρθει, να καταλάβω περί τίνος πρόκειται, να μάθω πως δουλεύει, ποσο θα με ενθουσιάσει, και μετά το έκλεινα. Συνήθως μετά από κάποιες ώρες, η την επομενη μέρα κάποτε, το έβαζα ξανά δίνοντας του όμως την απαιτουμενη σημασία, και σώζοντας το παιχνίδι. Ποτε δεν ήμουν ο τύπος που προχωρούσε γοργά, σχεδόν πάντα εξερευνούσα τα πράγματα, και αν ανακάλυπτα πως αφίσα κάτι πίσω που θα μπορούσε να έκανα, τότε αν υπήρχε η δυνατότητα, ακόμα και αν ήμουν αρκετά μπροστά, έκανα load game. Δεν ήμουν απλά του να προχωράω χαλαρά.

    Κάποιες φορες επίσης, ανεβάζω τον πήχη δυσκολίας από μονος μου, p.x σε survival horror games συνήθως έφτανα στο τέλος γεμάτος με healings και ammos με αποτέλεσμα να μην έχω αντίσταση από το boss. Να περνάω ώρες προσπαθώντας να περάσω μια φάση όπως εγώ θέλω έτσι ώστε να αποφύγω την χρήση διαφορων items. Στα Castlevania επίσης ποτε δεν χρησιμοποιώ items που είναι use, ούτε potions ούτε weapones τέτοιου είδους... Στο God Of War πάλι, και σε τέτοιου είδους παιχνίδια, δεν κάνω ιδιαιτερα power up τα όπλα μέχρι να φτάσω προς το τέλος έτσι ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα πάνε χαμένα. Το αν θα το ξαναέπαιζα, αφού το τελείωνα, για να ξεκλειδώσω κάποια πράγματα η για achievements, αυτό εξαρτάται από το ποσο θα μου αρέσει, αν και κάποιες φορες προσπαθούσα και περισσότερο.

    Όμως με αυτό τον τρόπο, υπάρχει και το τίμημα του να μην αφήνεις το παιχνίδι να σε παρασύρει, να χάνεται μέρος τις μαγείας. Πλέον, έχουν αλλάξει κάποια πράγματα, όμως καθώς δεν παίζω games όπως παλιά, ίσος γράψω ίσος γράψω στο μέλλον πως αντιμετωπίζω ένα VideoGame πλέον.

  • #2
    AnimeXclusive


    Τι nick είχες εκεί;

    Πάντως απ' το κείμενό σου μου μυρίζεις για Brolly...

    Comment


    • #3
      Prin ksekinhsw ena game (kai prin to agorasw) prwta frontizw na exw etoimous OLOUS tous odhgous strathgikhs pou yparxoun giafto wste na eimai kalymenos (exw trellh syllogh apo FAQs gia ola ta games pou exw paiksei pote mou )

      Meta paei analoga to paixnidi.

      Ean einai Fighting prwta paw sto practice na dw tis kainouries kinhseis kai na mathw apeksw ena solid Combo gia ton xarakthra mou kai epeita arxizw na to termatizw gia na emfanisw ta extras.
      Telos arxizoume ta VS me tis wres.

      Ean einai RPG to paw oso poio arga ginetai, synithws akolouthw mia politikh: "Ean den eimai teleiws overpowered sto Boss kati den exw kanei kala"
      Vlepw ta Bosses san test subjects gia to poso Uber einai to party mou.
      Kathomai se shmeia leveling mexri na mhn antexw allo kai epeita proxwraw mexri to epomeno leveling shmeio kanontas parallhla otidhpote einai dynaton na ginei sto game ekeinh thn dedomenh stigmh xwris na afinw kati gia argotera.
      Genikotera thelw na ta kanw ola apo thn prwth fora giati sxedon pote den exw oreksh gia replay.

      Ean einai Action Adventure "pleon" vazw mesa to game kai to paizw mexri to telos, mono ean einai kapoio apo tis seires pou parakolouthw (Devil May Cry) tha asxolithw dieksodika, se ola ta alla ena playthrough sinithws gia na dw to telos.
      Paliotera kai sygekrimena sta Resident Evil - 1 -2 kai SIlent Hill ekana oti kai esy, apeira replays mexri na ftasw se shmeio na mhn xrhsimopoiw sxedon katholou Items.

      Ean einai kapoio Castlevania tote kanw akrivws oti kai esy, pote den xalaw items kai kathomai se kathe kainourio exthro mexri na mou petaksei ola tou ta Items.

      Ean einai opoiodhpote allo eidos paixnidiou, paizw poly xalara kai gia proswpikh mou diaskedash, den me niazei na teleiopoihsw tipote, aplws na to teleiwsw (me sxetika kalo save enweitai panta).

      Telos einai kai h seira Armored Core me thn opoia exw trelo kollhma kai einai to mono eidos paixnidiou pou den anoikei sta parapanw kai to liwnw sthn kyrioleksia

      Afta...
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        animeXlusive? του braveheart? παλιά κάναμε σχέδια να φτιάξουμε ένα anime site...και τελικά έφτιαξε αυτό μόνος του. Ωραίες εποχές.

        όσον αφορά το θέμα, δεν εφαρμόζω κάποια ιδιαίτερη τακτική πριν αρχίσω ένα παιχνίδι. Αρκεί να έχει "προσβάσιμο" gameplay. Σε αντίθετη περίπτωση κοιτώ τα tutorials.

        κατά την κανονική διάρκεια, ιδίως στα RPGs, προσπαθώ να κάνω τα πάντα την 1η φορά. Σε πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις κάνω 2 ή 3 replays.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #5
          Originally posted by Scatman View Post
          animeXlusive? του braveheart? παλιά κάναμε σχέδια να φτιάξουμε ένα anime site...και τελικά έφτιαξε αυτό μόνος του. Ωραίες εποχές.
          Αν τον ψάχνεις, είναι mod στο Ninty.gr.

          Πίσω στο θέμα.

          Καθώς ξέρετε ότι είμαι φανατικός RPGας, εγώ πάντα ξεκινώ το παιχνίδι χωρίς να διαβάσω τα F.A.Q.s ή τα manuals και τα συναφή. Από την δική μου άποψη, χωρίς να διαβάσεις τίποτα απ' αυτό και μπεις κατευθείαν στον κόσμο του, το χαίρεσαι και το εξερευνάς και μόνος σου. Αν κολλήσεις κάπου, πας στα walkthrough. Αν διάβαζα κάνα F.A.Q. ή οτιδήποτε άλλο, θα χανόταν η μαγεία του τάδε παιχνιδιού. Το ίδιο κάνω και στα άλλα ειδή.

          Αν για κάποιο λόγο ψάχνεις και μόνος σου μία λύση για το τάδε πρόβλημα που δεν βγαίνει νόημα εν ώρα παιχνιδιού, συνήθως γιαυτό βοηθάνε τα manuals. Το έκανα στο Agarest: Generations of War, που δεν έβγαινε νόημα με το Will Power.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by Scatman View Post
            κατά την κανονική διάρκεια, ιδίως στα RPGs, προσπαθώ να κάνω τα πάντα την 1η φορά. Σε πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις κάνω 2 ή 3 replays.
            Παρομοίως. Έχω πλέον παγιωμένες ιδέες για το πώς πρέπει να λειτουργεί ένα party/χαρακτήρας, και παίζω με βάση αυτές. Αν υπάρχει κάποια class ή συνδυασμός που με εξιτάρει, θα τον μελετήσω ή στο δεύτερο playthrough ή στο ίδιο, αν δω ότι έχω καταλάβει πώς λειτουργεί το παιχνίδι. Δεν είμαι ιδιαίτερος οπαδός του power playing και το εξερευνώ μόνο σε περίπτωση πολύ ευέλικτου συστήματος (πχ Neverwinter Nights 2). Προτιμώ πάντως τα δύσκολα - πολύ δύσκολα παιχνίδια, και συνήθως παίζω στο υψηλότερο ή αμέσως χαμηλότερο επίπεδο. Τα τελευταία χρόνια ρίχνω μια ματιά σε κανέναν οδηγό στρατηγικής, κυρίως για να δω αν έχασα κάτι σημαντικό και να δω πώς ακριβώς δουλεύουν κάποια stats.

            Σε άλλα παιχνίδια, έχω επίσης μια ολιστική προσέγγιση αλλά προσπαθώ να μη χαώνομαι όσον αφορά τις διαφορετικές στρατηγικές. Πρώτα προσπαθώ με μία, τη μαθαίνω καλά και αν δω ότι σε κάποιες περιπτώσεις χωλαίνει δοκιμάζω κάτι άλλο. Κλασσικά παραδείγματα τα παλιά strategy και τα management. Το GTA δεν πιάνεται γιατί είναι από φυσικού του έτσι.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              A na pw 2 pragmata:
              Prwton odhgous den vlepw gia to pws na nikhsw to game alla kyriws koitazw gia "Game mechanics" kai "Missable items".

              Kai defteron mono mia fora sthn zwh mou exw arxisei game sto teleiws Hard mode (Kingdom hearts 2) kyriws epeidh eixe vgei vrwma oti to normal tou einai easy mode.
              Genikotera ksekinw PANTA apo normal dyskolia, thewrw pws to Easy einai gia tous Softcore kai to Hard einai gia epomena playthrough kai mono an mou aresei to game poly.
              Den aksizei na dyskolevomai ean den exw skopo na to ksanapaiksw.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Originally posted by Ground_zero View Post
                Kai defteron mono mia fora sthn zwh mou exw arxisei game sto teleiws Hard mode (Kingdom hearts 2) kyriws epeidh eixe vgei vrwma oti to normal tou einai easy mode.
                Genikotera ksekinw PANTA apo normal dyskolia, thewrw pws to Easy einai gia tous Softcore kai to Hard einai gia epomena playthrough kai mono an mou aresei to game poly.
                Den aksizei na dyskolevomai ean den exw skopo na to ksanapaiksw.
                Σωστά. Κι εγώ πάντα στο Normal Mode αρχίζω το παιχνίδι που παίζω πρώτη φορά.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Offtopic μεν, αλλά μιας και ο Download server του anime.gr έχει πέσει, ανέβασα πρόσφατα τον emulator του AnimeXclusive προσωρινά στο megaupload. Όσοι θέλετε μπορείτε να τον κατεβάσετε από εδώ.

                  Όσο για το θέμα των παιχνιδιών, παλιότερα ήθελα να ξεκλειδώνω τα πάντα για όλα τα παιχνδία, όμως ύστερα από τόσον καιρό έχει φύγει πλέον ο ενθουσιασμός και οι αντοχές. Τώρα πια όποτε αποφασίζω να παίξω κάποιο, το παίζω πολύ στα γρήγορα, αγνοώντας πολλές φορές ό,τι έχει να προσφέρει.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Ground_zero View Post
                    Kai defteron mono mia fora sthn zwh mou exw arxisei game sto teleiws Hard mode (Kingdom hearts 2) kyriws epeidh eixe vgei vrwma oti to normal tou einai easy mode.
                    Genikotera ksekinw PANTA apo normal dyskolia, thewrw pws to Easy einai gia tous Softcore kai to Hard einai gia epomena playthrough kai mono an mou aresei to game poly.
                    Den aksizei na dyskolevomai ean den exw skopo na to ksanapaiksw.
                    +1000

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Ground_zero View Post

                      Kai defteron mono mia fora sthn zwh mou exw arxisei game sto teleiws Hard mode (Kingdom hearts 2) kyriws epeidh eixe vgei vrwma oti to normal tou einai easy mode.
                      Genikotera ksekinw PANTA apo normal dyskolia, thewrw pws to Easy einai gia tous Softcore kai to Hard einai gia epomena playthrough kai mono an mou aresei to game poly.
                      Den aksizei na dyskolevomai ean den exw skopo na to ksanapaiksw.




                      ta pes ola. hail and kill master.
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • #12
                        Συμφωνω κι εγω με αυτο. Θεωρω πως το normal mode ενος παιχνιδιου θα πρεπει να αντιπροσωπευει την απολυτη ισορροπια. Το easy ειναι για πιο χαλαρες καταστασεις και το hard ειναι για φανατικους του εκαστωτε ειδους.

                        Οταν καποιος ασχολειται με την πλειονοτητα των ειδων του gaming, δεν νομιζω οτι θα παιξει πολλους τιτλους στο hard, επειδη απλως δεν εχει και πολυ νοημα. Οταν ομως καποιος ειναι specific genre gamer, τοτε προφανως και το normal δεν τον καλυπτει. Μαλιστα θεωρω οτι σε αυτη την περιπτωση ο εκαστωτε τιτλος εχει και περισσοτερη διαρκεια ζωης, διοτι και θα παιχτει περισσοτερο αλλα και θα δωσει περισσοτερα πραγματα στον παικτη.

                        Το ακριβες αντιθετο με εμενα συμβαινει για το easy mode, το οποιο το εχω κυριως για δευτεροτριτα playthroughs κυριως σε rpgs, απλα και μονο για να δω εναλακτικες επιλογες και τερματισμους / χαρακτηρες / σεναριο κλπ. Για ποιο λογο να καω πιο πολυ για να ψαξω τα παντα σε ενα παιχνιδι αφοτου το εχω τερματισει κανονικα;

                        Ομως υπαρχουν και ειδη τα οποια παιζω με την μια hard. Κυριως τα racing games, οπου εχω ελαχιστα βοηθηματα (συνηθως κανενα). Επισης το hard mode ειχε πολυ μεγαλο λογο υπαρξης για δευτερο playthrough στα adventures. Ειδικα το Mega Monkey mode του Monkey Island 3 ειναι Χριστος και Παναγια...

                        Τελειωνοντας (και ξεφευγοντας λιγο απο το θεμα, αλλα οχι και πολυ) θα πρεπει να πω οτι για μενα εχει πολυ περισσοτερη λογικη ο σχεδιασμος ενος τιτλου με δυσκολια η οποια σταδιακα αυξανεται παρα με την επιλογη easy - normal - die suckaz. Πιστευω πως εαν ενας τιτλος εχει ομαλη αλλα αρκετα "ικανη" καμπυλη εκμαθησης και προκλησης, οι παικτες των ευχαριστιουνται πολυ περισσοτερο απο οτι θα το εκαναν εαν ειχε απλα τις επιλογες και ηταν απο την αρχη εως το τελος στημενος με συγκεκριμενες δυσκολιες. Κοινως για ποιο λογο το hard mode να σημαινει απλως περισσοτερα τερατα/καλυτερο ΑΙ/δυσκολοτερα levels και να μην υπαρχει μια "εξυπνη" δυσκολια στο παιχνιδι;

                        Βεβαια ειναι καλο να υπαρχει και η επιλογη, διοτι πολλοι παικτες μενουν διψασμενοι για παραπανω μετα το περας ενος παιχνιδιου, το κατανοω και συμφωνω.


                        Και για να μην το ξεχασω: περασα την τεταρτη πιστα του Ghouls and Ghosts στο arcade... Εκει παρακαλουσα για Easy mode χαχα!!!!
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • #13
                          Σπανια κοιτάζω FAQS, συνήθως όταν τελειώσω το παιχνίδι και μετά.

                          Άρχισα το Call Of Duty: World At War και το έβαλα σχεδόν άμεσος στο Veteran (το δυσκολότερο mode), καθώς δεν είχα σκοπό να παίζω για καιρό με τα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν και θέλω να παίξω, e και για να πάρω κάνα achievement παραπάνω.

                          Δυστυχώς όμως, λόγο του φτωχού AI κυρίως, το παίζω με λίγη ευχαρίστηση.

                          Comment

                          Working...
                          X