Announcement

Collapse
No announcement yet.

Video Editing And Visual Effects

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Video Editing And Visual Effects

    Είναι κάτι που ανακάλυψα ότι mαρέσει και με εκφράζει μέσο του Windows Movie Maker πριν χρονια, σε συνδυασμό με τα AMV που κατέβαζα με κύριο θέμα το DragonBall Z.

    Πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε? Έχετε φτιάξει κάτι να δείξετε? Σε τι επίπεδο ασχολείστε?

    P.S: Να ευχαριστήσω τον Raphael για τον ιδρώτα του να μου φτιάξει tutorials (ούτε ένα). I couldn't make it without you.

  • #2
    Ναι καλό το WMΜ,αλλά μόνο για το final edit / compression.
    Κατα τ'άλλα Αdobe Premiere.

    Α,και αν μιλάς για πραγματικά Visual Effects,πχ






    τότε με κλειστά τα μάτια Adobe after effects.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      Το WMM μονο για απλό editing για home videos και για να σε "σπρώξει" στον χορό αν σε ενδιαφέρει.

      Το Adobe Premiere το βρήκα δύσκολο όταν δοκίμασα (πάει καιρός), και έτσι έτυχε να καταλήξω στο παντοδύναμο Sony Vegas (για πολλούς το ανώτερο).

      Το After Effects είναι το ανώτερο και δυσκολότερο που έχω γνωρίσει.



      Δεν είναι τέλειο, αλλα για προσωρινό intro τον videos που θέλω να κάνω είναι ok πιστεύω. Δεν είχα ιδέα πως να χρησιμοποιώ το ΑΕ καιως που θέλω να κάνω είναι ok πιστεύω. Δεν είχα ιδέα πως να χρησιμοποιώ το ΑΕ και μέσα σε ένα μηνα περίπου δημιούργησα αυτό. Ίσος κάνω και άλλο.

      Comment


      • #4
        Aion μη βαζεις ολο το link μεσα στα youtube tags χαλαει η σελιδα. Βαζε μονο το κωδικο.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Gia effects to After Effects opws eipe o Somari einai MUST!
          Egw gia aplo editing xrhsimopoiw to Sony Vegas.

          To WMM ematha na mhn to ektimw, tou leipoun poly vasikes leitourgies opws gia paradeigma to na mporeis na paikseis ena video anapoda...

          Anyway mporeis na deis arketa apo ta video mas sto kanali pou exoume kanei sto YouTube:


          Ean ta videos pou thes na ftiakseis exoun sxesh me gaming (kai thes kai o idios vevaia) mporoume na ta anevasoume sto kanali.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Είδες το δεύτερο μου post?

            ’Αρχισα ένα video για VideoGames όμως το σταμάτησα για διαφορους λόγους. Θα το ξαναρχίσω στο μέλλον.

            Η αλήθεια είναι ότι στα περισσότερα Ελληνικά forums που κοίταξα για music videos (Anime, VideoGames...) τα περισσότερα είναι άχρηστα, τίποτα... Μονο σε ένα που είχε διαγωνισμό με Anime είχε 2-3 καλά.

            Όπως και να έχει, να ένα που φτιάχνω τώρα:



            Κάποια πράγματα δεν μαρεσούν though, θα τα αλλάξω. Απαιτεί χρόνο... Για μένα που κάνω το πρώτο μου music video. Ρίξτε και μια ματια στο music video που έχει τα περισσότερα views σε όσον αφορά την 300 ταινία για να δείτε την διαφορα.

            Πείτε τις απόψεις σας.

            Comment


            • #7
              Παρα πολυ καλος, το εχεις το θεμα. Λιγες φορες εχω δει τοσο καλη χρηση καποιων εστω και απλων εφε. Και αυτο που γουσταρω σε τετοια βιντεο ειναι ο συγχρονισμος της εικονας με τον ηχο. Μπραβο, θελω να το δω ολοκληρωμενο, σιγουρα θα μπει στα αγαπημενα μου. Οσο βλεπω κατι τετοια θελω να κανω αλλη μια προσπαθεια και να μαθω καποιο καποιο αξιολογο προγραμμα.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                H poiothta einai poly kalh, to editing sto sygxronismo einai akoma kalytero, alla egw proswpika den eimai fan twn pollwn effe se ena music video, IMo tha htan kalytera na ta meiwseis, eideika ekeino to shmeio pou peftei o Pershs sto phgadi pou paei frame frame den einai katholou efxaristo sto mati.

                Telos den mou aresei h mousikh, alla afta einai gousta

                Emeis den exei poly kairo pou ksekinisame me gaming videos alla oloi kanoume oti mporoume kai merika apo afta einai arketa kala thelw na pistevw.
                To deftero post sou to eida, alla epeidh aneferes AMV pou den exoun sxesh me gaming eipa na rwtisw gia sigouria.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Ramparter View Post
                  Παρα πολυ καλος, το εχεις το θεμα. Λιγες φορες εχω δει τοσο καλη χρηση καποιων εστω και απλων εφε. Και αυτο που γουσταρω σε τετοια βιντεο ειναι ο συγχρονισμος της εικονας με τον ηχο. Μπραβο, θελω να το δω ολοκληρωμενο, σιγουρα θα μπει στα αγαπημενα μου. Οσο βλεπω κατι τετοια θελω να κανω αλλη μια προσπαθεια και να μαθω καποιο καποιο αξιολογο προγραμμα.
                  +10. Δε μου λές,τα εφφέ εμφάνισης μερών της εικόνας (συγχρονισμένα με τον ήχο κλπ) τα κάνεις καρέ καρέ με masking tools ή έχεις βρεί "έτοιμα πακέτα" τέτοιων ειδών εφφέ;

                  Η αλήθεια είναι πως δε μου έχουν χρειαστεί και δεν έχω κοιτάξει τα περισσότερα εκ των εφφέ στο After Effects (όπως είδες παίζω περισσότερο με μάσκες)
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #10
                    Το SOny Vegas έχει εντυπωσιακά πολλά add ons και στα ειδικά εφέ δεν είναι χειρότερο απ'το after effects.

                    Σαν συνολική λύση προτείνω το Sony Vegas αλλά καλό είναι να συνυπάρχει με το After Effects
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • #11
                      Παρα πολυ καλος, το εχεις το θεμα. Λιγες φορες εχω δει τοσο καλη χρηση καποιων εστω και απλων εφε. Και αυτο που γουσταρω σε τετοια βιντεο ειναι ο συγχρονισμος της εικονας με τον ηχο. Μπραβο, θελω να το δω ολοκληρωμενο, σιγουρα θα μπει στα αγαπημενα μου. Οσο βλεπω κατι τετοια θελω να κανω αλλη μια προσπαθεια και να μαθω καποιο καποιο αξιολογο προγραμμα.
                      Heh... Ένιωθα και εγώ κάποτε έτσι, ήθελα να αρχίσω όμως δεν ήξερα πως. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να προσφέρεις κάτι μην το καθυστερείς.;) Θα αργήσει λίγο όμως θα το βάλω εδώ μέσα όταν ολοκληρωθεί.
                      Originally posted by Ground_zero View Post
                      H poiothta einai poly kalh, to editing sto sygxronismo einai akoma kalytero, alla egw proswpika den eimai fan twn pollwn effe se ena music video, IMo tha htan kalytera na ta meiwseis, eideika ekeino to shmeio pou peftei o Pershs sto phgadi pou paei frame frame den einai katholou efxaristo sto mati.

                      Telos den mou aresei h mousikh, alla afta einai gousta

                      Emeis den exei poly kairo pou ksekinisame me gaming videos alla oloi kanoume oti mporoume kai merika apo afta einai arketa kala thelw na pistevw.
                      To deftero post sou to eida, alla epeidh aneferes AMV pou den exoun sxesh me gaming eipa na rwtisw gia sigouria.
                      Έχω σκεφτεί και εγώ αυτά που λες, ότι κάποια εφέ μπορεί να είναι μεγαλειώδες στο να τα φτιάξεις όμως σαν αποτέλεσμα να μην είναι τόσο φαντασμαγορικά. Με τέτοιο ρυθμό που έχει το συγκεκριμένο τραγούδι δεν μπορώ να το αφήσω χωρίς πολλά τέτοια, μπαίνω στον πειρασμό. Πηγάδι ολάκερος Καιάδας?
                      Originally posted by Somari View Post
                      +10. Δε μου λές,τα εφφέ εμφάνισης μερών της εικόνας (συγχρονισμένα με τον ήχο κλπ) τα κάνεις καρέ καρέ με masking tools ή έχεις βρεί "έτοιμα πακέτα" τέτοιων ειδών εφφέ;

                      Η αλήθεια είναι πως δε μου έχουν χρειαστεί και δεν έχω κοιτάξει τα περισσότερα εκ των εφφέ στο After Effects (όπως είδες παίζω περισσότερο με μάσκες)
                      Νόμιζα ότι μονο στο After Effects έχει έτοιμα projects, όμως τώρα που το λες το βρίσκω λογικό. Πως θα μπορούσα όμως τα έτοιμα να τα συνδυάσω τόσο καλά με την μουσική? Όπως και να έχει, μονος όλα. Δικά σου είναι τα πιο πάνω? Nice... Όταν τα είδα μου θύμισε τότε που άρχισα να μαθαίνω το ΑΕ, ειδικά τα εφέ στο δεύτερο video.
                      Originally posted by Scatman View Post
                      Το SOny Vegas έχει εντυπωσιακά πολλά add ons και στα ειδικά εφέ δεν είναι χειρότερο απ'το after effects.

                      Σαν συνολική λύση προτείνω το Sony Vegas αλλά καλό είναι να συνυπάρχει με το After Effects
                      ’Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

                      ’Αρχισα με Sony Vegas, και πριν μάθω αρκετά ήθελα να φτιάξω πρώτα το δικό μου introduction. Στο SV δεν ήταν και τόσο εφικτό, καθώς όταν άρχισα να το κάνω μπήκα στο YouTube και "έμεινα" με τα αλλα intros που είδα, έτσι γνώρισα καλύτερα το ΑΕ, καθώς αυτό που έφτιαχνα φαινόταν poor μπροστά στα αλλα.

                      Way too harder είναι όμως. Το πιο πάνω intro που σας έδειξα, όταν το τελειωσα και ξανάνοιξα το Sony Vegas μου φαινόταν πιο εύχρηστο, "απαλό", χωρίς όμως να χάνει σε ποιότητα...

                      Κανένα δεν φτάνει το powerfull ΑΕ στο θέμα τον οπτικών εφέ απότι κατάλαβα, όμως αν είναι για video editing πιστεύω προγράμματα όπως το Sony Vegas είναι ανωτερα, όχι απαραίτητα στο θέμα δύναμης, όσο στο balance απλότητας, ποιότητας και δύναμης.

                      Comment


                      • #12
                        Έχω σκεφτεί και εγώ αυτά που λες, ότι κάποια εφέ μπορεί να είναι μεγαλειώδες στο να τα φτιάξεις όμως σαν αποτέλεσμα να μην είναι τόσο φαντασμαγορικά. Με τέτοιο ρυθμό που έχει το συγκεκριμένο τραγούδι δεν μπορώ να το αφήσω χωρίς πολλά τέτοια, μπαίνω στον πειρασμό. Πηγάδι ολάκερος Καιάδας?
                        Den xreiazetai na syxroniseis kathe bit tou tragoudiou me enallagh eikonas, to apotelesma tha einai psyxedelia kai epilipsia gia ton allo, afto enow me ta polla effects se ena video.

                        Opwsdhpote polla apo afta pou exeis kanei, opws ekeino pou emfanizetai o leonidas kommenos se 3 kare einai poly kaloftiagmena kai teriasta, omws den tha einai panta etsi.

                        O Kaiadas einai ekei pou petane ta paidia, ekei pou rixnoun tous aggelioforous einai ena phgadi, oxi o Kaiadas
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment

                        Working...
                        X