Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μικροί χαρακτήρες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μικροί χαρακτήρες

    Πραγματικά δεν ήξερα πώς να ονομάσω αυτό το θέμα. Στον κινηματογράφο, ο κεντρικός χαρακτήρας έχει τον πρώτο ρόλο, οι υποστηρικτικοί το δεύτερο, και όλοι οι υπόλοιποι είτε έχουν κάποιο τρίτο ρολάκι είτε είναι κομπάρσοι. Ο όρος "τρίτος ρόλος" είναι πολύ υποτιμητικός, και ο όρος "κομπάρσος δε μου αρέσει. Ένα θέμα αφιερωμένο σε αυτούς τους μικρούς χαρακτήρες, τους απαρατήρητους, που συναντάμε μια φορά σε ένα παιχνίδι κάνοντας μια αποστολή, βλέποντας ένα cutscene ή παίρνοντας ένα quest, και που δίνουν μια ιδιαιτερότητα ακόμα και στο πιο άνοστο παιχνίδι.

    Ένας από τους αγαπημένους μου είναι ένας παντελώς άγνωστος, ξεχασμένος και ανώνυμος χαρακτήρας από το Heart of Winter, το expansion του Icewind Dale. Ταξιδεύοντας κάτω από ένα παγετώνα, φτάνατε στα αρχαία διαμερίσματα των νάνων της περιοχής, σκαμμένα στον πάγο αντί στην πέτρα, και σχεδόν εγκαταλελειμένα. Σχεδόν, γιατί βρίσκεται μόνο ένας κάτοικος. Ένας γέρος νάνος σιδεράς, στα τελευταία του, μουγκός αλλά με μια λάμψη στα μάτια. Τον κοιτάτε και βλέπετε ότι προσπαθεί να σας κάνει να καταλάβετε. Σας ζητά ένα κομμάτι καθάριο πάγο. Όταν μετά από λίγο του το πηγαίνετε, τον βλέπετε να το σκαλίζει με στοργή και απαράμιλλη τέχνη. Δημιουργεί ένα τριαντάφυλλο, τέλειο, πανέμορφο και διάφανο. Και σας ζητά, πριν πεθάνει, να το αφήσετε στον τάφο της αγαπημένης του, που ποτέ δεν της είχε πει πως την αγαπούσε.

    Χωρίς να πει ούτε μια λέξη, ο βουβός σιδεράς χαράχτηκε στη μνήμη μου.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Θα κινηθω σε πιο ευθυμο υφος...

    Οι πιο αξιολογοι κ αξιομνημονευτοι side characters που θυμαμαι ειναι φυσικα απτο discworld 1 (psx,saturn,pc).
    Θα αναφερω 2 μοναδικες περιπτωσεις ..

    1.) Η συναντηση με τον Θανατο οπου ..πεθανα απτα γελια
    MUST SEE:
    http://www.youtube.com/watch?v=FnFr65RXdk8

    2.) Η συναντηση με τον beggar. Το ξαναειδα μετα απο καιρο κ εβαλα τα κλαματα απτα γελια
    MUST SEE:

    ACT1
    http://www.youtube.com/watch?v=B9OAT3h2W7s

    ACT2
    http://www.youtube.com/watch?v=c_Ulk...eature=related

    ACT3
    http://www.youtube.com/watch?v=-wVqd...eature=related

    χαρακτηρες που δινουν αλλο νοημα στο παιχνιδι

    Mαρεσε η σκηνη που περιεγραψες Titus. Θα με ενδιεφερε πολυ, εσυ και οι επομενοι, να ποσταρετε και videos/ εικονα ~εαν βεβαια ειναι εφικτο~ ωστε να βλεπει ο καθενας τον χαρακτηρα που αναφερομαστε.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #3
      Δεν είναι ο μικρότερος χαρακτήρας, και δεν περνάει απαρατήρητος αλλά από την 1η στιγμή που τον είχα δει έκλεισα μία θέση στο πάνθεον για αυτόν.
      Tyrael.....Αρχάγγελος στο DiabloII.....ο κύριος στο avatar και στην sig μου

      Είναι φυλακισμένος και πρέπει αν τον ελευθερώσεις, λόγω ενός λάθους που είχε κάνει ένας ήρωας και το πετράδι που είχε στο κεφάλι του ο Diablo στο 1ο game ,αν θυμάμαι καλά, το έβγαλε και το έδωσε σε έναν μυστήριο τύπο....ο οποίος ήταν ουσιαστικά ο Lord Of Destruction και πάλι αλλά σε ανθρώπινη μορφή.

      Να και ένα τέλειο βίντεο, τα φτερά του είναι απλά επικά.....
      Tyrael
      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

      Comment


      • #4
        Σχετικά μικρός χαρακτήρας που όμως είναι θεότρελος και έχει πλάκα είναι ο Roger Bacon στο Shadow Hearts 2...Σε βοηθάει σε μερικά σημεία του παιχνιδιού και επίσης βρίσκεται Spoiler και σε 1 από τα δύο endings του παιχνιδιού End

        Roger

        Επίσης πολύ πλάκα είχε και η αγία τριάδα του Disgaea:Hour Of Darkness, Gordon Deferder Of Earth-Jennifer-Thursday

        Καλά τι γέλιο έχω ρίξει με αυτούς...

        Chapter 9 Gordon


        Comment


        • #5
          Στο Disgaea μιας και το ανεφερες υπαρχει ενα ακομα καλυτερο τριο.

          It's the Priiiiiiiiism Rangeeeeeers:
          http://www.youtube.com/watch?v=dFb1_SFqG8A

          Must see!

          Comment


          • #6
            HEY!!
            (όποιος τόπιασε, τόπιασε)

            Comment


            • #7
              HEY!!
              (όποιος τόπιασε, τόπιασε)
              [/b]
              Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο πετούμενο που μετά το πέμπτο "Χέι!!!" ήθελες να το πιάσεις και να το πετάξεις στον απέναντι τοίχο και μετά να χοροπηδάς πάνω του για μία ώρα... :icon_twisted:
              Μάλλον γι' αυτό ένας από του χρήστες του φόρουμ λέγεται αγόρι χωρίς αυτό... Θα φρόντισε να τη στείλει από εκεί που ήρθε στα γρήγορα!
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #8
                Στο Disgaea μιας και το ανεφερες υπαρχει ενα ακομα καλυτερο τριο.

                It's the Priiiiiiiiism Rangeeeeeers:
                http://www.youtube.com/watch?v=dFb1_SFqG8A

                Must see!
                [/b]

                OMFG!!!!! Τους είχα ξεχάσει αυτούς XD XD XD XD XD .Τι καμμένοι τύποι και πόσο γελίο θέαμα

                Δείτε το,αξίζει ;)


                Comment


                • #9
                  - Δημαρχος απο Fisherman's Horizon στο FF8
                  - Headmaster Cid στο FF8


                  - Ο τρελος ναυαγος στα Monkey Island 1 και 2, που δεν θυμαμαι το ονομα του. Οι ατακες του ηταν απλα καταπληκτικες.

                  - Οι Κανιβαλοι στα Monkey Island 1,3

                  (Δεν εχω παιξει το 4ο)

                  - Pudgy στο Animal Crossing DS. Ενα απο τα τυχαια ζωακια, ενα αρκουδακι πορτοκαλι και αθωο που εγινε και το αγαπημενο μου.

                  My blog:Doppel's Den

                  Comment


                  • #10
                    Επιμένοντας κλασσικά, ο τρελός του Steinchencroe στο Blood Omen. Έχοντας μόλις πρόσφατα επιστέψει στο Nosgoth σα βρικόλακας, ο Kain προσπαθεί να βρει τη θέση του στον κόσμο. Φτάνοντας στην κωμόπολη, ένα άθλιο και ακόλαστο μέρος, γεμάτο καπηλειά και πορνεία, νιώθει πως, αν και σαν ευγενής απέφευγε το μέρος, τώρα η παρουσία του μόλις που προσθέτει στη δυσωδία ("The town of Steinchencroe bore with it the infamous aroma of its inhabitants. In life, I would not have graced the place with my presence. In death, I merely added to the stench"). Σε ένα στενάκι βρίσκει ένα (φαινομενικά) τρελό ζητιάνο να ανακατεύει ένα καζάνι ("This lunatic was delighted to see me. Perhaps his madness would reveal a great truth"). Και ο τρελός, κοιτάζοντάς τον και αναγνωρίζοντάς τον σα βρικόλακα μα κυρίως σαν απόκληρο, λέει...

                    "The bastards of Steinchencroe shun me as Nosgoth shuns them! I know what it means to be an outsider, vampire. I fear you not, but remember this -- there are others who will speak to you so long as you know how to look."

                    Το όνομα του τρελού φημολογείται πως είναι Irmok. Ίσως δε μοιάζει για την πιο δυνατή σκηνή. Δεν έχετε ακούσει όμως τη φωνή του γέρου, και δεν έχετε ακούσει έναν απόκληρο να σας αποκαλεί απόκληρο ακόμα και από ένα διεφθαρμένο κόσμο, ένα κόσμο στον οποίο δεν ανήκετε πια όσο και να προσπαθείτε να πείσετε τον εαυτό σας...


                    (ο τρελός ναυαγός στο Monkey Island είναι απίθανη φάτσα)
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #11
                      O Hollo, ο Korok potion-maker, στο Wind Waker. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μου άρεσε αυτός ο χαρακτήρας αλλά μικρότερος είχα απίστευτο κόλλημα μαζί του. Είχα φτάσει σε φάση να δημιουργήσω μια Korok clan, αναγκάζοντας τους φίλους μου να υιοθετήσουν ονόματα των Koroks. Είχα φάει τρελό κορόιδεμα για την όλη φάση.
                      In the darkest corner of my mind, I see a boy with a crooked smile...

                      Comment


                      • #12
                        HEY!!
                        (όποιος τόπιασε, τόπιασε)
                        [/b]
                        HEY!!! LISTEN!!! Πω πω τι μου θύμισες τώρα...Ακόμα περιτριγυρίζει το μυαλό μου αυτή η φράση...


                        - Οι Κανιβαλοι στα Monkey Island 1,3
                        [/b]
                        Και η φοβερή ατάκα "There's a 3 Headed Monkey behind you!!!" που είχε πει ο Guybrush για να ξεφύγει από τη...χύτρα τους.

                        (ο τρελός ναυαγός στο Monkey Island είναι απίθανη φάτσα)
                        [/b]
                        Γνωστός και ως Herman Toothrot.Εκτός από τις απίθανες ατάκες που "πετούσε" στο 4ο Monkey Isnald αποκαλύπτεται ότι είναι ο παππούς της Elaine και πρώην δήμαρχος του συμπλέγματος των νησιών.

                        Εγώ προσωπικά θα ήθελα να αναφερθώ σε έναν μη ανθρώπινο χαρακτήρα η παρουσία του οποίου,πραγματικά,με συγκλόνισε καθ'όλη τη διάρκεια της ασχολίας μου με το συγκεκριμένο παιχνίδι.Μιλάω για το άλογο του κεντρικού χαρακτήρα στο Shadow of the Colossus.Όντας η μοναδική σου συντροφιά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού δεν γίνεται να μη δεθείς άρρηκτα μαζί του.Πραγματικά από τις αγαπημένες μου "side" παρουσίες σε Video Game.


                        Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                        Comment


                        • #13
                          Το πρώτο ζόμπι στα Resident Evil.

                          Θυμάστε στο πρώτο παιχνίδι της σειράς εκεί στο δωμάτιο με τη τραπεζαρία και τη λίμνη απο αίμα που ακούτε τον πυροβολισμό; H δίπλα πόρτα βγάζει σε εναν διάδρομο ο οποίος οδηγεί στην πιο τρομακτική σκηνή της παιδικής μας ηλικίας. Εκείνο το ασπροκέφαλο ζόμπι να μασουλάει το πτώμα του Kenneth και όταν καταλαβαίνει την παρουσία του ήρωα, γυρνάει σιγά σιγά...

                          http://www.youtube.com/watch?v=skm3iXz9qSU







                          Comment


                          • #14
                            Ένας από τους χαρακτήρες που συμπάθησα πολύ ήταν η αδελφή του Χαλ Εμμεριχ η Εμμα και συγκεκριμένα η σκηνή όπου κολυμπάτε και την έχεις πιάσει από το χέρι είναι μέσα στις αγαπημένες μου.Σκέφτηκα να βάλω 2 χαρακτήρες ακόμα αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν εδώ ή σε "boss characters we love" section.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Εγώ προσωπικά θα ήθελα να αναφερθώ σε έναν μη ανθρώπινο χαρακτήρα η παρουσία του οποίου,πραγματικά,με συγκλόνισε καθ'όλη τη διάρκεια της ασχολίας μου με το συγκεκριμένο παιχνίδι.Μιλάω για το άλογο του κεντρικού χαρακτήρα στο Shadow of the Colossus.Όντας η μοναδική σου συντροφιά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού δεν γίνεται να μη δεθείς άρρηκτα μαζί του.Πραγματικά από τις αγαπημένες μου "side" παρουσίες σε Video Game.[/b]
                              Οντως ειδικα στην τελευταια μαχη εκει που...δεν θυμαμαι να εχω αισθανθει ετσι για αλλο side χαρακτηρα..

                              Comment

                              Working...
                              X