Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Issue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PC Issue

    Έκανα πρόσφατα format και έβαλα τα Vista πάλι, 64x Ultimate.

    Κατά διαστήματα, ανάλογα με το τι φαίνεται στην οθόνη βγάζει κάτι σαν μια γραμμή με διαφανη κύματα 2-3 cm χοντρή περίπου και από την μια πλευρά έως την άλλη, κάνει το σημείο να φαίνεται ότι "παίζει", όπως όταν στην tv προσπαθείς να πιάσεις κανάλι και κατά διαστήματα αλλοιώνεται όλη η εικόνα από κύματα.

    Σχεδόν πάντα αυτό συμβαίνει όταν το background είναι σκούρο η μαύρο, και κυρίως στην πάνω πλευρά τις οθόνης (αν είχα ανοιχτό το browser θα ήταν κάπου εκεί στα home/forward/back buttons μέχρι την άλλη πλευρά).

    Είναι σαν να μην μπορεί να αντέξει το χρώμα. Σκέφτηκα ότι μπορεί να χάλασε η οθόνη όμως δοκίμασα να βάλω ταινία 720p ενώνοντας το laptop στην μεγάλη οθόνη του δωματίου μου και κατά την διάρκεια όλης τις ταινίας ελαφρά κύματα κατέβαιναν από πάνω μέχρι κάτω και σε αυτήν.

    Έκανα uninstall/re-install το πρόγραμμα της κάρτας γραφικών αλλα τίποτα.

    Έχει κανεις ιδέα τι γίνετε?

  • #2
    πρεπει να πιασεις τα ενδεχομενα απο το πιο απλο στο πιο πολυπλοκο.

    Αρχικα εχεις Βιστα καλα να παθεις...λολ οκ σοβαρα απο δω και περα.

    Πρωτη εκτιμηση φταιει το καλωδιο, δοκίμασε πχ DVi

    Δευτερον φταινε οι Ντραηβερς, τσεκαρε τη τελευταια εκδοση της καρτας σου απο την σελιδα της.

    Τριτον τα φτυσε η καρτα σου, τη πετας και περνεις μια ΑΤΙ της Gigabyte.

    Τεταρτον η καρτα σου δεν ειναι Gigabyte οποτε μη κανεις παλι τη ιδια μαλακια (δες το τριτο)

    Comment


    • #3
      Δεν γίνετε να μην βάλω Vista καθώς το laptop που έχω τα υποστηρίζει και για αστείο τρόπο τα drivers του μικροφώνου δεν δουλεύουν με το Windows 7.

      Το καλώδιο είναι HDMI, μια χαρά παίζει στο XBOX 360. Όμως όπως ηπα είναι laptop, το ένα screen είναι πάνω του.

      Τα drivers τα κοίταξα και παρόλο που ήταν ok τα ξαναέκανα install χωρίς αποτέλεσμα.

      Comment


      • #4
        Με λίγα λόγια, πέτα από το μπαλκόνι τα Vista και πάρε Windows XP ή άλλα windows.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Ρε παιδιά θα το άλλαζα αλλα δεν γίνετε. Είχα και πριν Vista και δεν έκανε έτσι. Αν και δεν έβαλα το ίδιο με αυτό που είχα δεν νομίζω να φταίει αυτό.

          Comment


          • #6
            Όπως τα περιγράφεις φταίει η κάρτα γραφικών. Θα μάντευα οθόνη αλλά είπες ότι το δικίμασες και σε τηλεόραση, οπότε κάτι παίζει με το σήμα. Αν σε καλύπτει η εγγύηση άλλαξέ την, αν δε σε καλύπτει πήγαινε σε κάποιο μαγαζί και ζήτα να αλλάξεις κάρτα. Τα λάπτοπ είναι υπολογιστές όπως όλοι οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Προσωπική μου επιλογή το PC Store στη Στουρνάρη, στην Αθήνα. Θα σε συμβούλευα πάντως, πριν αρχίσεις να τρέχεις, να σκαλίσεις πολύ προσεκτικά το νετ για να βεβαιωθείς ότι είναι πρόβλημα hardware.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              Οι drivers της GPU που έκανες install είναι για 64-bit λειτουργικό έτσι;
              Εφόσον το πρόβλημα το πρόσεξες μετά την εγκατάσταση 64-bit λειτουργικού δοκίμασε αν μπορείς να εγκαταστήσεις 32-bit λειτουργικό να δεις αν κάνει το ίδιο. Ξέρω μεγάλη ταλαιπωρία
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #8
                Ryu έχεις περισσότερο μυαλό απ'όλους μας. Αν το συνδυάσεις και με αυτό...

                Αν και δεν έβαλα το ίδιο με αυτό που είχα δεν νομίζω να φταίει αυτό
                ...κάνει μπαμ. Άτιμη κονσόλα μας κορκούτιανες το μυαλό!
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #9
                  Σαβουριαστηκα σήμερα και προσγειώθηκα πάνω στο netbook που ήταν στην τσάντα μου με αποτέλεσμα η οθόνη του να ραγίσει. Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια κατάσταση; Έχω ελπίδες να το φτιάξω χωρίς να το πληρώσω καινούργιο; Asus eee pc είναι το μοντελο

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by sub_zero View Post
                    Σαβουριαστηκα σήμερα και προσγειώθηκα πάνω στο netbook που ήταν στην τσάντα μου με αποτέλεσμα η οθόνη του να ραγίσει. Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια κατάσταση; Έχω ελπίδες να το φτιάξω χωρίς να το πληρώσω καινούργιο; Asus eee pc είναι το μοντελο
                    Ναι ειχα παθει το ιδιο περιπου πριν 3 χρονια, η γατα εριξε τον ανεμιστηρα πανω στο laptop και εγινε κομματια η οθονη. Τελικα την ξηλωσα ολη το συνδεσα με HDMI στην TV και το εκανα ενα ωραιο htpc που δουλευει τελεια μεχρι και σημερα και δεν πιανει καθολου χωρο. Τωρα αν εχεις ελπιδες για πολυ φτηνη λυση δεν νομιζω, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να αγορασεις μια οθονη απο ebay(η καποιο φτηνο κινεζικο site αν τις εχει) και μετα με googlarisma(και αν πιανει και λιγο το χερι σου) να την βαλεις μονος σου.



                    Δεν φαινεται και τρελα δυσκολο..

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by i Have no Equal View Post
                      Ναι ειχα παθει το ιδιο περιπου πριν 3 χρονια, η γατα εριξε τον ανεμιστηρα πανω στο laptop και εγινε κομματια η οθονη. Τελικα την ξηλωσα ολη το συνδεσα με HDMI στην TV και το εκανα ενα ωραιο htpc που δουλευει τελεια μεχρι και σημερα και δεν πιανει καθολου χωρο. Τωρα αν εχεις ελπιδες για πολυ φτηνη λυση δεν νομιζω, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να αγορασεις μια οθονη απο ebay(η καποιο φτηνο κινεζικο site αν τις εχει) και μετα με googlarisma(και αν πιανει και λιγο το χερι σου) να την βαλεις μονος σου.



                      Δεν φαινεται και τρελα δυσκολο..
                      Thnx! Θα κοιτάξω αν παίζει να μου φέρουν σκέτη οθόνη απο το eshop η αλλιώς θα ψάξω στο net

                      Comment

                      Working...
                      X