Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γυμναστική

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γυμναστική

    Come on do not be shy... It doesn't hurt... a lot.

    Ξέρω... Η περισσότεροι εδώ μέσα η μονη άσκηση που κάνετε είναι να ανεβοκατεβάζετε το mouse και τον μοχλό του XBOX 360, όμως είπα να κάνω το θέμα.

    Εδώ και κάποιους μήνες άρχισα σοβαρά το γυμναστήριο, μετά από μια πετυχημένη δίαιτα. Είναι ωραίο να βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει, να νιώθεις δυνατός. Δεν είναι για λίγο καιρό όμως η γυμναστική, είναι για πάντα.

    Κάνω το συνηθισμένο πρόγραμμα γυμναστηρίου και πίνω καθαρή πρωτεΐνη που δεν φουσκώνει. Όμως κάτι με έβαλε σε σκέψεις για τον τρόπο που πρέπει να γυμνάζεται κανεις ανάλογα με το τι θέλει. Είχα δει ότι το πρόγραμμα γυμναστικής τον ηθοποιών στην ταινία 300 αποτελούταν από εντατική και non-stop άσκηση για σχεδόν 20 λεπτά (50 κάμψεις, 25 έλξεις, 100 καθίσματα, etc etc etc...) όμως απλά έκανα το πρόγραμμα που μου έδωσε ο γυμναστής με τα μηχανήματα. Σήμερα μίλησα με κάποιον ο οποιος μου ανέφερε το crossfit, που ανακάλυψα ότι πρόκειται για το πρόγραμμα τον "Spartans" που προανέφερα.

    Το χρησιμοποιούν η στρατιώτες, ολυμπιονίκες, και πολλοί άλλοι και θεωρείτε από πόλους ο καλύτερος, συντομότερος, αλλα και πιο απαιτητικός τρόπος να κανεις ένα σχηματισμένο φυσικό σώμα.

    Η αλήθεια είναι ότι στο γυμναστήριο που πάω αν και διάσημο ελάχιστοι έχουν ένα φυσικό και καλο σώμα.

    Ασχολείται κανεις με το θέμα? Υπάρχει καμια ελληνική κοινότητα?




  • #2
    Γυμναστηριο = βαρεμαρα.
    Το τελευταιο καιρο προσπαθω να ασκουμαι λιγο ειδικα απ'οταν κατεβηκα χωριο κανω κολυμπι, παιζω ρακετες και που και που παω για λιγο τρεξιμο/μπαλιτσα ενω ριχνω και μερικα push ups. Παραλληλα με αυτα προσεχω τι τρωω και ετσι τους τελευταιους 5 μηνες εχω χασει 8 κιλα. Μπορει να ακουγονται λιγα αλλα εχει αλλαξει αρκετα το σωμα μου.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      Τέλειο thread! Εγώ έχω εμμονή με τη γράμμωσή μου. Νομίζω ότι η σωματική τελειότητα είναι απαραίτητο συμπλήρωμα της πνευματικής.
      Τώρα που εξασφάλισα τη ζωή μου με έναν παχυλό μισθό και μπορώ απερίσπαστος να αφοσιωθώ στην ικανοποίηση της ματαιοδoξίας μου, μάλλον θα ξεκινήσω στο γνωστό γυμναστήριο της Πανεπιστημίου. Ό,τι άλλο είναι πολύ low.

      25 έλξεις; δεν είναι υπεβολικά λίγες;

      Comment


      • #4
        Originally posted by Ramparter View Post
        Γυμναστηριο = βαρεμαρα.
        Το τελευταιο καιρο προσπαθω να ασκουμαι λιγο ειδικα απ'οταν κατεβηκα χωριο κανω κολυμπι, παιζω ρακετες και που και που παω για λιγο τρεξιμο/μπαλιτσα ενω ριχνω και μερικα push ups. Παραλληλα με αυτα προσεχω τι τρωω και ετσι τους τελευταιους 5 μηνες εχω χασει 8 κιλα. Μπορει να ακουγονται λιγα αλλα εχει αλλαξει αρκετα το σωμα μου.
        Βαρεμάρα = Όχι σώμα
        Originally posted by Narcissus View Post
        Τέλειο thread! Εγώ έχω εμμονή με τη γράμμωσή μου. Νομίζω ότι η σωματική τελειότητα είναι απαραίτητο συμπλήρωμα της πνευματικής.
        Τώρα που εξασφάλισα τη ζωή μου με έναν παχυλό μισθό και μπορώ απερίσπαστος να αφοσιωθώ στην ικανοποίηση της ματαιοδoξίας μου, μάλλον θα ξεκινήσω στο γνωστό γυμναστήριο της Πανεπιστημίου. Ό,τι άλλο είναι πολύ low.

        25 έλξεις; δεν είναι υπεβολικά λίγες;
        Εγώ αυτό το νόμιζα πριν αρχίσω το γυμναστήριο. Δεν είναι, το αντίθετο μάλλον . Έβλεπα στο youtube έναν γυμνασμένο τύπο που εξηγούσε πως να κανεις το πρόγραμμα και με το ζόρι έβγαλε καμια 15ria. Κάποιοι μιλούν για 50, όμως ούτε λόγος για την ώρα. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει αλλα νομίζω πως δεν μπορώ να κάνω ούτε μια.

        Comment


        • #5
          Οτι μπορει ο καθενας, το σωμα προσαρμοζεται με το καιρο. Καποτε εκανα 1-2 πουσαπς και ουτε καν τα εκανα σωστα, τωρα βγαζω 10 σταματαω και βγαζω επειτα αλλα 10. Ακουγονται λιγα αλλα για μενα ειναι μεγαλη προοδος, αφηστε που ειμαι και υπερβαρος, τι να σηκωσουν τα χερια μου
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Έκανα για 2 χρόνια και με βοήθησε αρκετά σωματικά αλλά και ψυχολογικά. Δεν τίθεται θέμα, η γυμναστική είναι must για τη ζωή μας.

            Η άσκηση των ολυμπιονικών είναι εξαιρετική ΑΝ την κάνεις σωστά. Οπότε οι 25 έλξεις δεν είναι λίγες (+ τα υπόλοιπα) εφόσον γίνονται αργά και με σταθερό ρυθμό (όχι γρήγορα με λίγα λόγια).

            Αυτό που έχω μάθει εγώ απ'το γυμναστηρίο είναι ότι η καλή γυμναστική = σωστή εκτέλεση ασκήσεων και ΚΥΡΙΩΣ σωστή διατροφή. Όσο και να σκοτώνεσαι , εάν δεν προσέξεις τη μασαμπούκα...δεν....

            Έπειτα, έμαθα ότι τα πολλά κιλά είναι εν τέλει θέμα επίδειξης δυνάμεων και τίποτα παραπάνω. Μόστρα με λίγα λόγια.

            Θυμάμαι πριν σταματήσω το γυμναστήριο, κατάφερα στον πάγκο τα 100 κιλά με λίγη βοήθεια. Τώρα αναρωτιέμαι wtf? Γιατί να κάνω κλεψίματα?
            Επί της ουσίας, θα με βοηθούσε περισσότερο να παίζω σταθερά 60-70 άντε 80.

            Κι επειδή ανέφερες πρωτεϊνη έχε υπόψιν ότι επιταγχύνεις την αύξηση του μυϊκού ιστού με πολύ πιθανό αποτέλεσμα τις ραγάδες. Θέλει προσοχή.

            Τώρα για site που ζητάς, παλιά έμπαινα στο bodybuilders.gr

            Μη σε ξεγελά το όνομα. Έχει πολλά άτομα που μπορούν να σε βοηθήσουν σε οτιδήποτε. Στο προτείνω
            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

            Authenticity sir, authenticity. "

            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



            Comment


            • #7
              Κάποτε γυμναζόμουν και είχα φτιάξει ένα ψιλοκαλό σωματάκι.Μετά τα παράτησα,έφτασα 103 κιλά,πήγα στρατό γύρισα 115-117 ανάλογα την ζυγαριά.Εδώ και περίπου 2 μήνες κάνω διατροφή και απλά περπατάω,γυμναστική μόνο wii sports κι έχω φτάσει τα 107 κιλά.Τώρα περιμένω την διατροφολόγο μου να μου πει πότε να αρχίσω γυμναστική όχι αερόβια(αυτή έπρεπε να την αρχίσω από την πρώτη μέρα αλλά βαριόμουν),βάρη.Επίσης από Σεπτέμβριο με βλέπω να ξεκινάω κολυμβητήριο,θα δείξει.
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                25 έλξεις είναι waaay too much αλλά νομίζω ότι ο φίλος narcissus το λέει ειρωνικά.

                Θα συμφωνήσω 100% με τις 2 πρώτες προτάσεις του Scat! Τονίζω την ψυχολογία, όσοι ασχολείστε ξέρετε. Μετά από έντονη γυμναστική νιώθεις μια ευφορία και την ενέργεια να "ξεχειλίζει".

                Εδώ και αρκετά χρόνια κάνω τακτικά γυμναστική 2-3 φορές την εβδομάδα η οποία περιλαμβάνει 10 έλξεις, 20 κάμψεις και 30-40 κοιλιακούς (10 στο μονόζυγο σηκώνοντας τα γόνατα και 20-30 κλασσικούς). Τον τελευταίο καιρό κάνω και jogging στο γήπεδο για να μην μένουν τα πόδια παραπονεμένα. Στο πέρασμα των χρόνων δεν έχω αυξήσει τα νούμερα, αλλά μένω ικανοποιημένος. Άσε που επειδή είμαι λίγο πιο αδύνατος απ' όσο πρέπει, δεν θα με ωφελήσει αν πιεστώ παραπάνω.

                Εννοείται μετά τη γυμναστική ένα καλό φαγητό για να αναπληρωθεί η χαμένη ενέργεια, εκτός αν κάνεις δίαιτα, που και εκεί όμως χρειάζεται λίγο.

                Ramp όντως και γω που σε είδα τις προάλλες μου φάνηκες αδυνατισμένος! Keep it up!
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Narcissus View Post
                  Τέλειο thread! Εγώ έχω εμμονή με τη γράμμωσή μου. Νομίζω ότι η σωματική τελειότητα είναι απαραίτητο συμπλήρωμα της πνευματικής.
                  Τώρα που εξασφάλισα τη ζωή μου με έναν παχυλό μισθό και μπορώ απερίσπαστος να αφοσιωθώ στην ικανοποίηση της ματαιοδoξίας μου, μάλλον θα ξεκινήσω στο γνωστό γυμναστήριο της Πανεπιστημίου. Ό,τι άλλο είναι πολύ low.

                  25 έλξεις; δεν είναι υπεβολικά λίγες;
                  To Joe Weider στην Κλαυθμώνος εννοείς? Εκεί παω εγώ, είναι πολύ low γενικά

                  Comment


                  • #10
                    Το 80% ειναι η διατροφη, το προγραμμα "spartans" ειναι απλα μια υπερτιμημενη μπουρδα που την φουσκωσε το men's health, το ιδιο περιοδικο που εχει γραψει απειρες πατατες του στυλ " μην φας καλαμποκι, φαε πουρε με σως gravy εχει λιγοτερες θερμιδες " " μην μετρας τις θερμιδες το fitness ειναι τροπος ζωης οχι μαθηματικα " " σκοτωσα πολλες μικρες ευες στο bioshock και αισθανομαι τυψεις " " κανε το λιπος μυς ( epic ) " " λεπτος σε 30 μερες ( οχι 30 ωρες ) "

                    Και δεν το λεω εγω αυτο για το περιφημο "300 program" το λενε ατομα με πολλη περισσοτερη πειρα και γνωσεις απο μενα http://www.conanstevens.com/bodybuil...-bollocks.html

                    Δεν υπαρχει ο "ευκολος & γρηγορος" δρομος, ουτε στην γραμμωση ουτε στον (καθαρο) ογκο υπαρχουν μονο οι ανθρωποι που δεν κανουν τα αυτονοητα λογω αγνοιας ή/και δεν εχουν αρκετη επιμονη για να φτασουν τον στοχο τους.

                    Προσωπικα παχυνα παααρα πολυ οταν απολυθηκα απτον στρατο, και σε μεγαλη ποσοστο αυτο ευθυνοτανε στο οτι εκανα κυριως καθιστικη ζωη απτην βαρεμαρα μου και συνεχιζα να τρωω τις ιδιες σαβουρες που ετρωγα και ενα χρονο μεσα, απτον μαιο εχω γραφτει ξανα σε γυμναστηριο μετα απο 3 χρονια αποχης, κανω 5-6 μικρα γευματα την ημερα και αυτη την περιοδο τρωω οσο πιο αυστηρα γινεται, κρεατα οσο το δυνατον πιο κοντα στο απαχο + καρυδια σε μετρημενες ποσοτητες, ψαρια κοτοπουλα πατατες ψητες/βραστες quaker λαχανικα και ΤΠΤ αλλο, παρασκευη που θα παω ταξιδι λεω να κουβαλησω κονσερβες τονου ριζογκοφρετες και καρυδια για το καθε ενδεχομενο :p

                    Απο συμπληρωματα παιρνω καθαρη πρωτεινη μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη σε συγκεκριμενες ποσοτητες μετα τα βαρη και την 15 λεπτη αεροβια, σε καθημερινη βαση αρχισα να παιρνω και πολυβιταμινη αφου ακομα και αυτο το μηλαρακι που ετρωγα στο πρωτο μου γευμα και το μελι στο quaker τα εχω κοψει.

                    Τα βαρη τα εχω χωρισει σε 2 ημερες, ( για καποιον που δεν εχει κανει καθολου στο παρελθον καλυτερα θα ητανε να κανει σε μια μερα ολο το σωμα απο μια ασκηση τον καθε μυ )
                    1η μερα ποδια - πλατη - δικεφαλοι - πλαγιοι κοιλιακοι 2η μερα ωμοι - στηθος - τρικεφαλοι - ροκανισματα - αρσεις ποδιων ( πλεον βγαζω 20αρια, ουαου :p ) και παω γυμναστηριο δευτερα τριτη πεμπτη παρασκευη, ετσι μπορω και παιρνω μια ανασα την τεταρτη και το σουκου, παρολο που δεν εχω καποιον φιλο να πηγαινουμε μαζι ( ο κολλητος μου με εχει πρηξει για jo weider στο ψυχικο αλλα δεν με βολευει ) δεν το βρισκω ΚΑΘΟΛΟΥ βαρετη ασχολια.

                    Το αντιθετο ανυπομονω να παω για να δω αν θα βγουν τα ταδε και κιλα - επαναληψεις που λεει το προγραμμα και να δω πως θα τα παω στο επομενο τεστ δυναμης το οποιο θα μου βγαλει τα κιλα για τις επομενες 6 βδομαδες. περα απ'τα βαρη περπαταω οποτε η θερμοκρασια και η διαθεση το επιτρεπει 50 λεπτα απτο σπιτι στην δουλεια με αδειο στομαχι, παντα χρησιμοποιω σκαλες για να ανεβω και γενικα προσπαθω να ειμαι οσο πιο δραστηριος γινεται μεσα στην ημερα.

                    Προτεινω σε οποιον θελει για τον Α ή Β λογο να ασχοληθει σιγουρευτει πρωτα οτι ειναι αποφασισμενος να αφοσιωθει σε αυτον τον τροπο ζωης και να μαθει οσα περισσοτερα μπορει για διατροφη κ ασκηση πριν ασχοληθει, ενας πολυ καλος τροπος ( δεδομενου οτι ο ενδιαφερομενος εχει μια Α' ανεση με τα αγγλικα ) ειναι το βιβλιο burn the fat feed the muscle του tom venuto ( www.fitren.com ) με εχει βοηθησει απειρες φορες στο να αλλαξω το σωμα μου με τον σωστο τροπο και να κανω διατροφολογους να σκισουν τα πτυχια τους

                    Οποιος χρειαζεται ενα κινητρο, ενα "inspiration" ρε αδερφε μπορει να τσεκαρει αυτο το thread, προκειται για μια απ'τις αγαπημενες μου "μεταμορφωσεις" http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=323206

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Narcissus View Post
                      Τέλειο thread! Εγώ έχω εμμονή με τη γράμμωσή μου. Νομίζω ότι η σωματική τελειότητα είναι απαραίτητο συμπλήρωμα της πνευματικής.
                      Τώρα που εξασφάλισα τη ζωή μου με έναν παχυλό μισθό και μπορώ απερίσπαστος να αφοσιωθώ στην ικανοποίηση της ματαιοδoξίας μου, μάλλον θα ξεκινήσω στο γνωστό γυμναστήριο της Πανεπιστημίου. Ό,τι άλλο είναι πολύ low.

                      25 έλξεις; δεν είναι υπεβολικά λίγες;

                      Comment


                      • #12
                        Συμφωνώ με κάποια από όσα λέτε. Κάτι άλλο όμως με απασχολεί.

                        Καταρχήν, ήμουν παχουλός, 108 κιλά. Η εφηβεία δεν είναι όμορφη όταν είσαι έτσι. Τώρα είμαι 75. Όπως και να έχει, έχασα γύρο στα 30-35 κιλά σε ένα χρόνο πετυχημένης δίαιτας. Δεν γυμναζόμουν παράλληλα, απλά διατροφή. Έχω κάνει πολλές συζητήσεις (με γυμναστές, διατροφολόγους, άτομα που κάνουν διατροφή...) για αυτό το θέμα και ξέρω πως να τρώω και τι πρέπει να τρώω. Κάποιες φορες το παράκανα με αποτέλεσμα να μπορώ να ανταπεξέλθω ψυχολογικά αλλα όχι σωματικά, με ζαλάδες από την έλλειψη φαγητού σε σχέση με έντονη γυμναστική.

                        Όμως άλλο είναι που με απασχολεί. Κάνω σωστά το πρόγραμμα του γυμναστηρίου εδώ και μήνες. Στην αρχή ήμουν αγύμναστος, κοπέλες σήκωναν περισσότερα κιλά από μένα. Σύντομα άλλαξε αυτό, έφτασα να κάνω γύρο στους 1800 κοιλιακούς την βδομάδα, 2-3 ώρες αεροβική, και ένα πρόγραμμα με μηχανήματα (5-6 έχτος τα αλλα τον κοιλιακών) κάθε μέρα:

                        Δευτερα - Στήθος
                        Τρίτη - Πλάτη
                        Τεταρτη - Πόδια
                        Πέμπτη - Ωμους
                        Παρασκευή - Χερια

                        Τα πήγαινα καλά, αν και πολλές φορες (ειδικά στις αρχές) μου ερχόταν να κάνω εμετό η να σωριαστώ απλά. Πρωτεΐνη πίνω καθαρή.

                        Το ερώτημα όμως είναι άλλο. Με τέτοια επιμονη και πρόγραμμα, θα φτάσω ποτε στο να κάνω το σώμα που θέλω? Η περισσότεροι που βλέπω, η δεν έχουν φυσικό σώμα η δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο, και ας πηγαίνουν χρονια. Το να σκοτώνομε χωρίς να πιάνουν τόπο η 2 κατά μέσο ορο η 2 η και 3 ώρες την ημερα γυμναστικής δεν είναι ωραίο deal.

                        Ο τύπος που μου μίλησε μου είπε να κοιτάξω να δω ότι κανεις δεν έχει ένα καλο και φυσικό σώμα, επειδή όλοι ασχολούνται με τα μηχανήματα. Το crossfit τα κάνει όλα, αντοχή, ευελιξία, δύναμη, σχηματισμό, υγεία, κτλ... Τυχαίνει επίσης να το χρησιμοποιούν στο στρατό, ναυτικό, και για άλλους πόλους λόγους σαν τον καλύτερο τρόπο για ένα σφικτό σχηματισμένο σώμα. Αυτά είναι γεγονός, όμως για τον καθένα κάτι μπορεί να δουλεύει διαφορετικά.

                        Απλά δεν θέλω να συνεχίσω κάτι που δεν θα μου προσφέρει στο τέλος αυτό που ζητω παρόλο που θα του δώσω τόσα.

                        Περισσότερο μετρα η διατροφή > αεροβική > ψυχολογία και τέλος η γυμναστική με όργανα και τεχνικές.

                        Δεν είμαι σίγουρος όμως αν το πρόγραμμα που κάνω είναι ικανό στο να με κάνει φέτες.

                        Comment


                        • #13
                          Εάν ονειρεύεσαι ένα σώμα με φέτες κοιλιακούς κτλ κτλ είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

                          Χρειάζεται να ξανακάνεις δίαιτα, προσεκτική γυμναστική με έμφαση στις αερόβιες και τις πολλές επαναλήψεις (όχι πολλά κιλά).

                          Τίθεται και θέμα μεταβολισμού... είναι να το "εχεις" αλλιώς πρέπει να ζοριστείς αρκετά.

                          Σχετικά με το πρόγραμμά σου, θα σου πρότεινα να συνδιάσεις κάποιες ασκήσεις πχ πλάτη - στήθος κτλ ώστε να αφιερώνεις τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα σε αερόβιες ασκήσεις τύπου διάδρομο, κοπηλατική κ.α
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • #14
                            Αντί να χτυπιέστε στα γυμναστήρια καλοκαιριάτικα ξεκινήστε κολύμπι και ρακέτες στην παραλία. Ακόμα κι ένα τρεξιματάκι στην άμμο χωρίς παπούτσια έχει ευεργετικά αποτελέσματα. Αν δε σας αρέσουν οι ρακέτες αρχίστε βόλεϊ, φρίσμπι ή ποδόσφαιρο - μπορεί να γνωρίσετε και καμιά βραζιλιάνα. Άλλη εξαιρετική γυμναστική είναι ο χορός, λάτιν πχ, που έχει και το συγκριτικό πλεονέκτημα του γυναικείου φύλου.

                            Στην καθημερινή μου ζωή περπατώ όσο το δυνατόν περισσότερο ακόμα και χωρίς να υπάρχει λόγος, το χειμώνα κάνω ψαροντούφεκο, το καλοκαίρι παίζω ρακέτες, κολυμπάω και συνεχίζω το ψαροντούφεκο, σε γυμναστήριο δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου και η λέξη "διατροφή" μεταφράζεται σε "μην τρως σκατολοϊδια". Στο στρατό πήγα από τα 60 στα 65 κιλά, τώρα είμαι 63 και είμαι 1,70 ύψος. Το ωραίο σώμα με ενδιαφέρει μόνο αν είναι γυναικείο και με απασχολεί πολύ περισσότερο το να έχω αντοχή σε φυσικές δραστηριότητες και να μην τα φτύνω μετά από σωματική εργασία. Τη γράμμωση την αφήνω σε άλλους.
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Scatman View Post
                              Εάν ονειρεύεσαι ένα σώμα με φέτες κοιλιακούς κτλ κτλ είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

                              Χρειάζεται να ξανακάνεις δίαιτα, προσεκτική γυμναστική με έμφαση στις αερόβιες και τις πολλές επαναλήψεις (όχι πολλά κιλά).

                              Τίθεται και θέμα μεταβολισμού... είναι να το "εχεις" αλλιώς πρέπει να ζοριστείς αρκετά.

                              Σχετικά με το πρόγραμμά σου, θα σου πρότεινα να συνδιάσεις κάποιες ασκήσεις πχ πλάτη - στήθος κτλ ώστε να αφιερώνεις τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα σε αερόβιες ασκήσεις τύπου διάδρομο, κοπηλατική κ.α
                              Άλλη δίαιτα μάλλον δεν γίνετε, καθώς μετά θα θεωρούμε κοκαλιάρης.

                              Όσο για το να συνδυάσω, ρώτησα τον γυμναστή και μου είπε ότι δεν θα είναι το ίδιο. Έτσι η λύση είναι να πηγαίνεις 6 φορες την βδομάδα και την μια μέρα να την αφιερώνεις περισσότερο σε αεροβική.
                              Originally posted by Titus View Post
                              Αντί να χτυπιέστε στα γυμναστήρια καλοκαιριάτικα ξεκινήστε κολύμπι και ρακέτες στην παραλία. Ακόμα κι ένα τρεξιματάκι στην άμμο χωρίς παπούτσια έχει ευεργετικά αποτελέσματα. Αν δε σας αρέσουν οι ρακέτες αρχίστε βόλεϊ, φρίσμπι ή ποδόσφαιρο - μπορεί να γνωρίσετε και καμιά βραζιλιάνα. Άλλη εξαιρετική γυμναστική είναι ο χορός, λάτιν πχ, που έχει και το συγκριτικό πλεονέκτημα του γυναικείου φύλου.

                              Στην καθημερινή μου ζωή περπατώ όσο το δυνατόν περισσότερο ακόμα και χωρίς να υπάρχει λόγος, το χειμώνα κάνω ψαροντούφεκο, το καλοκαίρι παίζω ρακέτες, κολυμπάω και συνεχίζω το ψαροντούφεκο, σε γυμναστήριο δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου και η λέξη "διατροφή" μεταφράζεται σε "μην τρως σκατολοϊδια". Στο στρατό πήγα από τα 60 στα 65 κιλά, τώρα είμαι 63 και είμαι 1,70 ύψος. Το ωραίο σώμα με ενδιαφέρει μόνο αν είναι γυναικείο και με απασχολεί πολύ περισσότερο το να έχω αντοχή σε φυσικές δραστηριότητες και να μην τα φτύνω μετά από σωματική εργασία. Τη γράμμωση την αφήνω σε άλλους.
                              Λένε ότι κολύμπι > γυμναστική. Επίσης είναι καλο να παίζειςδιαφορα παιχνίδια. Όμως προστοπαρον προτιμώ να αφοσιωθώ σε ένα πρόγραμμα χωρίς να προσπαθώ να βάζο παιχνίδια στην μέση.

                              Comment

                              Working...
                              X