Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shadow of the Colossus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Shadow of the Colossus

    Μόλις τέλειωσα το Shadow of the Colossus. Οι δύο τελευταίοι σερί γίγαντες ήταν...γίγαντες. Όπως περίμενα η τελευταία μάχη διαφοροποιούταν αρκετά απο τις υπόλοιπες, και απο άποψη δρομολογίου, και απο άποψη ενδιάμεσων συμβάντων, και απο άποψη περιβάλλοντος και ατμόσφαιρας. Εννοείται πως και ο γίγαντας ήταν ξεχωριστός, ο πιο μεγάλος κολοσσός του παιχνιδιού και νομίζω και ο πιο απολαυστικός λόγω του platforming χαρακτήρα του. Γενικά όμως δεν ήταν δύσκολος.
    Το τέλος πάλι είναι αντάξιο. Δεν είχε πολύ μιλητό εκτός απο έναν καραγκιόζη με τους στρατιώτες του. Είχε και την στεναχώρια του, είχε και τη χαρά του και την έκπληξη της σεναριακής σύνδεσης με το ICO το οποίο ειρήσθω εν παρόδω είναι στην "ουρά". Προσπαθεί όμως, το τέλος, να δώσει ιστορία σε ένα παιχνίδι που δεν έχει δώσει σημάδι ιστορίας και πλοκής μέχρι τώρα. Δεν νομίζω να καταλάβουνε όλοι το τι έγινε, και δεν νομίζω ούτε εγώ να κατάλαβα πλήρως.
    Πολύ καλό όμως. 8,9734 στα 10.

  • #2
    Πολύ καλό όμως. 8,9734 στα 10.
    [/b]
    Eγω θα του εβαζα 10,9734 στα 10 αλλα τεσπα
    Αν οχι η καλυτερη εμπειρια που ειχα σε παιχνιδι,σιγουρα απο τις καλυτερες.

    Comment


    • #3
      Εγώ 8 και στο ICO 6 .

      Comment


      • #4
        αααμαν...πιπέρι evans.
        Αντε στο ιco βαζω απλα 9

        Comment


        • #5
          Shadow of the Colossus

          Μολις ολοκληρωσα το Shadow of The Colossus...

          Δε μπορω να περιγραψω το δεος που μου προκαλει η σκεψη και μονο πως ημουν τοσο ευλογημενος και τυχερος ωστε να ασχοληθω με αυτο το καλλιτεχνημα...προκειται για ποιηση, απο την πρωτη σκηνη μεχρι την τελευταια ο τιτλος σε παγιδευει στον μαγευτικο του κοσμο και σε μεθαει με την υπεροχη μουσικη του και την απαραμιλη αισθητικη του...η μουσικη...τι να πει κανεις;Υπεροχη...η απεικονιση....τοσο μινιμαλιστικη μα και με απειρη εμφαση στη λεπτομερια...τα μικρα ζωακια και πουλια που περνουν διπλα σου καθως ιππευεις στην ερημο, οι αλλαγες πανω στον Wander καθως προχωρα στο ταξιδι του, οι ιριδισμοι του φωτος πανω στο νερο και κατω απο την επιφανεια του, η αντανακλαση της ακτινας του ξιφους του πρωταγωνιστη πανω σε πασας φυσης επιφανεια...

          Ο κοσμος του...πραγματικα δε μπορω να περιγραψω ποσο με συγκλονισε!Ισως να εχει να κανει με το οτι μου θυμισε τον κοσμο μιας αλλης,υπεραγαπημενης μου σειρας (Panzer Dragoon και ειδικα το Saga) με την τοση ηρεμια του και την αισθηση μοναξιας κι εγκαταλειψης που τον περιβαλλει...ομως την πρωτη φορα που ακουσα τον Wander να φωναζει το ονομα του αλογου του (Agro) καλοντας το κοντα του μεσα στην απεραντη ερημο πραγματικα τα εχασα...εκατσα αποσβολωμενος να κοιτω καθως το "ζωντανο" πραγματικα πλασμα πλησιαζε με τοση ενεργητικοτητα τον χαρακτηρα...το ταξιδι δε προς τη φωλια του καθε κολοσσου μονο ως αγγαρεια δε το εξελαβα αφου απολαμβανα απιστευτα το τοπιο και την πολυμορφικοτητα που το χαρακτηριζει...

          Στο gameplay δε, ο τιτλος μου εκανε φοβερη εντυπωση...ο σχεδιασμος των αντιπαλων πλασματων ηταν τελειος σχεδον σε καθε περιπτωση (με εξαιρεση ισως τον 15ο) σε βαθμο που ο προσεκτικος χρηστης δε θα ηττηθει ποτε εκτος κι αν κανει ο ιδιος καποιο λαθος (οπως επραξα εγω μια φορα απο καθαρη απερισκεψια)...η αισθηση του να απειλεισαι συνεχως απο εναν εχθρο τοσο ισχυρο μα να νιωθεις πως εχεις παντα τη δυνατοτητα να τον υπερβεις ειναι μοναδικη.

          Στον πολυ πιο πεζο τομεα των τεχνικων ζητηματων το παιχνιδι αποτελει πραγματικο θαυμα λαμβανοντας υποψην τις δυνατοτητες του PS2 με ανυπαρκτο loading, πανεμορφα textures και ομαλο frame rate.Eιλικρινα δε μπορω να καταλαβω γιατι εγινε τοσος αρνητικος λογος για αυτον τον τομεα του τιτλου τοσο απο τον ειδικο τυπο οσο κι απο πολλους χρηστες...

          To δημιουργημα του Fumito Ueda καταφερε πραγματικα να μπει στην καρδια μου και στη λιστα των καλυτερων video games με τα οποια ειχα την τυχη να ασχοληθω ποτε.Προκειται πραγματικα για μοναδικη προταση και βροντερη αποδειξη του ποσο καλλιτεχνικο μπορει να ειναι ενα ηλεκτρονικο "παιχνιδι" (εκτος κι αν ειμαστε προκατειλημμένοι βεβαια...).Προτεινω σε οσους δεν το εχουν δει ακομα να ασχοληθουν αφου οντως ειναι μια εμπειρια την οποια μπορει ποτε να μη ξανασυναντησουν στη ζωη τους...

          Αριστουργημα.
          <div align="center">

          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

          Comment


          • #6
            Συμφωνώ σχεδόν με όλα αλλά γιατί δε σου άρεσε ο 15ος κολοσσός;
            Πάντως για τον τεχνικό τομέα δε θυμάμαι ιδιαίτερα παράπονα. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλά παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς (PS2, GC ή Xbox) που φαίνονται καλύτερα από αυτό.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #7
              Παρόλο που είμαι ακόμα στον 4ο Κολοσσό, θα κάνω μια παρέμβαση γιατί το framerate του παιχνιδιού είναι για τα κλάμματα. Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχω συνηθήσει 60 FPS games τον τελευταίο καιρό αλλά δεν πάει καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα. Περισσότερα μετά τον τερματισμό.


              Comment


              • #8
                Όντως δεν έχει ιδιαίτερα καλό framerate, αλλά πιστεύω ότι αυτό δεν επηρεάζει καθόλου το παιχνίδι. Εξάλλου ο fioth είπε ομαλό, όχι υψηλό και όντως την ομαλότητα του την έχει (δεν πέφτει σχεδόν ποτέ ).

                Όπως και να έχει, το παιχνίδι αποτελεί όντως ένα δείγμα του "κάτι παραπάνω" όσον αφορά τα videogames και την πιο καλλιτεχνική τους προσέγγιση. Χωράει πάρα πολύ συζήτηση την οποία και δε σηκώνει ένα forum.

                Δείτε και το ICO να έχετε μία πλήρη γνώση της δουλείας αυτής της ομάδας. Κάποτε είχα γράψει ένα άρθρο για τα δύο αυτά παιχνίδια, ίσως το σουλουπώσω λίγο και το δώσω για ανέβασμα στο site.

                Comment


                • #9
                  Συμφωνω σε ολα με τον FiOth για το SOTC.Kαι για τον 15 Κολοσσο(Αν και ηταν καλο που ηταν διαφορετικος)
                  Eιδικα στην αναφορα για τo PDSaga με βρισκεις συμφωνο.Αν και εντελως διαφορετικα παιχνιδια σου βγαζουν παρομοια συναισθηματα.Ειναι σιγουρα τα 2 αγαπημενα μου games.

                  Το frame rate δεν ειναι και τοσο τραγικο και βελτιωνεται λιγακι αν δεν κανω λαθος,σε tv που υποστηριζει progressive scan.

                  Comment


                  • #10
                    Άντε βρε fanboy . Αφού σε έχω πείσει, ICO Suc big time xD .


                    /τρέχει

                    Comment


                    • #11
                      Το SOTC/ICO ειναι αριστουργημα
                      ειναι το μοναδικο παιχνιδι/α (μαζι με το Shenmue) που μπορει να κοντραρει την λατρεια που εχω για το Metal Gear.

                      Να φανταστητε με το που ειδα ποστ που το αφορουν σταματησα να παιζω MGS4 για να ποσταρω
                      αυτο και μονο φτανει για να αποδειξει ποσο αριστουργημα ειναι

                      Αν υπαρχει ενα παιχνιδι που μπορει να χαρακτηριστει ως τεχνη και αριστουργημα αυτο ειναι το ICO/SOTC
                      ουτε Zelda ουτε MGS ουτε τιποτα


                      Υ.Γ. Fioth και Alexandros παιξατε το SOTC χωρις να εχετε παιξει το ICO ;
                      αν ναι θα επρεπε να ντρεπεστε
                      πλακα κανω αλλα παιξτε και το ICO
                      αλλωστε το SOTC ειναι prequel και θα μαθετε περισσοτερα πραγματα για τον κοσμο στον οποιο διαδραματιζονται

                      Comment


                      • #12
                        <div class='quotetop'>(Straier &#064; Jul 8 2008, 09&#58;42 AM) [snapback]31724[/snapback]</div>
                        Συμφωνώ σχεδόν με όλα αλλά γιατί δε σου άρεσε ο 15ος κολοσσός;
                        Πάντως για τον τεχνικό τομέα δε θυμάμαι ιδιαίτερα παράπονα. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλά παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς (PS2, GC ή Xbox) που φαίνονται καλύτερα από αυτό.
                        [/b]

                        ΙΜΗΟ υπάρχουν πάρα πολλά που φαίνονται καλύτερα από αυτό.


                        <div class='quotetop'>(sOLiD SNAKE &#064; Jul 8 2008, 02&#58;15 PM) [snapback]31780[/snapback]</div>
                        Το SOTC/ICO ειναι αριστουργημα
                        ειναι το μοναδικο παιχνιδι/α (μαζι με το Shenmue) που μπορει να κοντραρει την λατρεια που εχω για το Metal Gear.

                        Αν υπαρχει ενα παιχνιδι που μπορει να χαρακτηριστει ως τεχνη και αριστουργημα αυτο ειναι το ICO/SOTC
                        ουτε Zelda ουτε MGS ουτε τιποτα


                        [/b]


                        μάλλον δεν έχεις παίξει το okami μου φαίνεται.
                        αυτοί οι 3 τίτλοι είναι πραγματικά κορυφαίοι.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Αν υπαρχει ενα παιχνιδι που μπορει να χαρακτηριστει ως τεχνη και αριστουργημα αυτο ειναι το ICO/SOTC
                          ουτε Zelda ουτε MGS ουτε τιποτα[/b]
                          Pah εδώ θα διαφωνήσω για πολλούς λόγους, αλλά ok δεν έχει νόημα .

                          Comment


                          • #14
                            Δε θελω να μπω σε λεπτομεριες οσον αφορα τα τεχνικα ζητηματα του τιτλου μετα απο το ownage που μου προκαλεσε, ομως ακομα και σε φασεις οπου η οθονη γεμιζε με σκονη ή σε σημεια με εντονο fogging το frame-rate παρεμενε σταθερο.Μακαρι να το επαιζα και με progressive scan αλλα ουτε καλωδιο εχω κι απο οτι ξερω το slim δεν επιδεχεται ετσι κι αλλιως.
                            <div align="center">

                            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                            Comment


                            • #15
                              <div class='quotetop'>(Evans &#064; Jul 8 2008, 10&#58;33 AM) [snapback]31777[/snapback]</div>
                              Άντε βρε fanboy . Αφού σε έχω πείσει, ICO Suc big time xD .
                              /τρέχει
                              [/b]
                              Αμαν με το ico
                              Παιχνιδαρα ειναι και αυτο
                              (αν και μου αρεσει λιγο περισσοτερο το sotc)



                              Comment

                              Working...
                              X