Announcement

Collapse
No announcement yet.

Από πού νομίζετε πως κατάγεται ο άνθρωπος?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Από πού νομίζετε πως κατάγεται ο άνθρωπος?

    Έφτιαξα αυτό το θεματακι όχι για να κάνουμε καμιά επιστημονική έρευνα αλλά για χαλαρή κουβεντούλα και ελεύθερη ανταλλαγή απόψεων, ο καθένας είναι ελεύθερος να στηρίξει οποιαδήποτε άποψη τον αντιπροσωπεύει? αυτά για αρχή εγω θα ποστάρω την άποψη μου αργότερα.
    0
    Από τον Πίθηκο!
    0%
    0
    Φτιάχτηκε εξ αρχής από το Θεό.
    0%
    0
    Ηρθε από το Διάστημα και κατοίκησε στη Γη!
    0%
    0
    Δεν με νοιάζει?
    0%
    0

  • #2
    Stin arxi eipirxan oi dinosavroi..kai epeidei eixan mia tasi na dimiourgoun orea pragmata dimiourgisan tous anthropous..

    Comment


    • #3
      O Θεος εφτιαξε τον ανθρωπο οταν ειχε ρεπο μετα τη δημιουργια του κοσμου.
      Poll : Δε με νοιαζει...
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Ε ρε π......τη μου ξέρω πολλά πράματα για αυτό, εχώ βιβλία κτλ αλλά αυτή τη περίοδο δεν έχω χρόνο για να κάνω ένα πολύ ωραίο Post με σαρωμένες εικόνες. Τέλος πάντως κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό. Πάντως o άνθρωπος κατάγεται από τα πρωτεύοντα και ο μακρυνότερος απόγονος του ανθρώπου είναι ο australopithecus (δηλαδή ο πίθηκος που ζει στο νότο).

        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #5
          Νομίζω πως θα πρέπει να διορθώσεις την μία απάντηση...η εξελικτική θεωρία δεν λέει πως προήλθαμε από τον Πίθηκο, αλλά πως είχαμε Κοινό Πρόγονο που στην πορεία έδωσε διαφορετικές φυλογενέσεις..
          Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

          Let's just all say the magic words and go back to reality.

          THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

          Comment


          • #6
            Aν απαντησω απο τον πιθηκο θα πρεπει να πω γιατι οχι και απο τον αρουραιο για παραδειγμα ή απο το καγκουρο ή τον βατραχο ή οποιοδηποτε αλλο ζωο θυμιζει εστω και λιγο ανθρωπο. αν απαντησω απο το θεο θα ειναι σαν να παραδεχομαι οτι υπαρχει κι εγω δυστηχως ή ευτηχως ειμαι αθεος. οπωτε λογικοτερη απαντηση πιστευω πως ειναι η τριτη δηλαδη απο το διαστημα. απλα στο αχανες χαος που υπηρχε και στους τοσους πλανητες που ταξιδευαν στο απειρο του σκοταδιου, ετυχε σε καποιο πλανητη να αναπτυχθει ζωη, και να εξελιχθει μεχρι τον ανθρωπο. οπως αντιστοιχα σε αλλους πλανητες μπορει να εξελιχτηκαν περισσοτερο τα φυτα πχ παρα τα ζωα και τα θηλαστικα ή οποιο αλλο ειδος...

            Comment


            • #7
              Δεν με ενδιαφέρει, εκτός κι αν επηρεάζει / θα επηρεάσει το είδος με κάποιον τρόπο.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #8
                Eγω παλι, δεν μπορουσα να φανταστω το γιατι, αν ισχυει η εξελιχτικη θεωρια, ο ανθρωπος ηταν το μονο ειδος που καταφερε και ανεπτυξε νοημοσυνη ενω αργοτερα δημιουργησε και τρομερους πολιτισμους. Απο την πλευρα μου πιστευω πως τα πιθηκοειδη φτασανε εως ενα σημειο αλλα ποτε δεν εξεληχθηκαν σε ανθρωπους, οι ανθρωποι ειτε φτιαχτηκαν απ ευθειας απο το θεο για να κυριαρχησουν ειτε ηρθαν απο το διαστημα ( ) ναι ακουγεται κουλο αλλα σκεφτομαι πως και μεις ισως κανουμε το ιδιο καποια στιγμη αν η γη δεν παει αλλο, να βρουμε εναν πλανητη να μεταναστευσουμε ουτος η αλλως σε 10 χρονια ο Αρης θα ναι κατοικησημος (βεβαια για λιγες μερες οχι να αγορασεις και κανα οικοπεδακι...)

                Comment


                • #9
                  Πιστεύω στην εξελικτική θεωρία του Δαρβίνου οπότε ναι προέρχεται από τον πίθηκα

                  Βλέπω πάντως κανείς θρησκόληπτος μέχρι τώρα στο forum...Θα καούμε όλοι μας ρεεεε!!! :icon_twisted: :icon_twisted:


                  Comment


                  • #10
                    Eγω παλι, δεν μπορουσα να φανταστω το γιατι, αν ισχυει η εξελιχτικη θεωρια, ο ανθρωπος ηταν το μονο ειδος που καταφερε και ανεπτυξε νοημοσυνη ενω αργοτερα δημιουργησε και τρομερους πολιτισμους. Απο την πλευρα μου πιστευω πως τα πιθηκοειδη φτασανε εως ενα σημειο αλλα ποτε δεν εξεληχθηκαν σε ανθρωπους, οι ανθρωποι ειτε φτιαχτηκαν απ ευθειας απο το θεο για να κυριαρχησουν ειτε ηρθαν απο το διαστημα ( ) ναι ακουγεται κουλο αλλα σκεφτομαι πως και μεις ισως κανουμε το ιδιο καποια στιγμη αν η γη δεν παει αλλο, να βρουμε εναν πλανητη να μεταναστευσουμε ουτος η αλλως σε 10 χρονια ο Αρης θα ναι κατοικησημος (βεβαια για λιγες μερες οχι να αγορασεις και κανα οικοπεδακι...)
                    [/b]
                    Επειδη "πολυ απλα",οπως αναφερθηκε και πιο πανω,ειχαμε κοινο προγονο τον πιθηκο,ημασταν ενα ΕΙΔΟΣ πιθηκου ο οποιος εξελιχθηκε.Ο πιθηκος που ξερουμε στις μερες μας απλα δεν ειχε την ιδια τυχη.

                    Laharl το οτι πιστευουμε πως προερχομαστε απο τον πιθηκο, δεν σημαινει πως δεν ειμαστε θρησκοληπτοι.
                    Εγω παντως "πιστευω" στο Θεο, απλα δεν πιστευω τα παραμυθακια "πηρε χωμα και εφτιαξε τον Αδαμ".

                    Ναι,δημιουργησε την ζωη,αλλα απο κει και περα ολα πηραν τον δρομο τους "μονα" τους.

                    Comment


                    • #11
                      Αν δεν κάνω λάθος, η περιγραφή της Γένεσης είναι αλληγορική.
                      Ανάλογα με το την κοσμοθεωρία του καθενός,η απάντηση στην ερώτηση του τόπικ ποικίλει.
                      Άλλοι το βλέπουν εντελώς ορθολογιστικά, άλλοι πιστεύουν σε ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης, του Θεού κτλ.
                      Για τους δικούς μου λογους,δεν παίρνω απόλυτη θέση και δεν έχω κατασταλάξει κάπου, μένω ανοιχτός σε όλες τις εκδοχές,αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο αν και πιστεύω στο ορθόδοξο δόγμα.
                      Η ερώτηση για μένα είναι που θα καταλήξει ο άνθρωπος...
                      NDS themes

                      Comment


                      • #12
                        Νεκρός θα καταλήξει, επειδή είναι έξυπνο ζώο (ναι ρε, ζώα είμαστε, μου την δίνει ο διαχωρισμός *Φυτά, Ζώα, Άνθρωπος*).

                        Από τον πίθηκο, επειδή πιστεύω και εγώ στην εξελικτική θεωρία και την λογική (που, ομολογώ, δεν υπάρχει και πάντα).

                        Comment


                        • #13
                          Τον εφτιαξε ο Θεος.Πρωτα εφτιαξε τον Αδαμ και την Ευα μετα αυτοι το καναν μεταξυ τους και κανα παιδια.Μετα τα παιδια το καναν μεταξυ τους και καναν αλλα παιδια κοκ.Γι αυτο λενε οτι ολοι οι ανθρωποι ειμαστε αδερφια.Μονο οι μαυροι το εχουν καταλαβει αυτο,εξου και η προσφωνηση "bro".
                          Ground_Zero:

                          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                          Comment


                          • #14
                            Όπως λέει και ο Αρκάς.....

                            -"Η θρησκεία μας δίδαξε ότι καταγόμαστε από το Θεό και ότι αυτός έφτιαξε τον άνθρωπο με τα χέρια του....Βέβαια δεν μπορούμε να αμφισβητίσουμε και τις αποδείξεις της επιστήμης.....άρα καταλήξαμε στο εξής συμπέρασμα...."
                            -"Ποιο είναι αυτό?"
                            -"Ο άνθρωπος κατάγεται από τον Ταρζάν και την τσίτα"


                            "Ο θεός μας έκανε κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσην όπως λένε οι γραφές άγγελε?"
                            "Σιγά μην είναι ο Θεός σαν τα μούτρα σου"
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • #15
                              Πιστεύω στην εξελικτική θεωρία του Δαρβίνου οπότε ναι προέρχεται από τον πίθηκα [/b]
                              Eίναι ενδιαφέρον που βάζεις το ρήμα "Πιστευω" για μια επιστημονική θεωρία, Laharl. ;)

                              Δεν συμφωνώ απόλυτα με την εξελικτική θεωρία χωρις όμως να σημαίνει οτι δεχομαι την εναλακτική Ο Θεός να "πλάθει ανθρωπάκια με τα δυο χερακια"!
                              Όπως είπε και ο boy, το κεφαλαιο της Γενεσης είναι αλληγορικό.
                              Εξάλλου, σαν Χριστιανό με απασχολούν περισσότερο τα διδάγματα Του Χριστού και των μαθητών Του και λιγότερο η καθημερινή ζωή των πρωτόπλαστων στην Εδέμ.

                              Comment

                              Working...
                              X