Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πόσος χρόνος απαιτείται?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πόσος χρόνος απαιτείται?

    Καιρό τώρα σκέφτομαι να ανοίξω αυτό το θέμα αλλά δεν ήξερα κατά πόσο ενδιαφέρον θα είχε για τους υπολοίπους από εσάς.Τελικά το ανοίγω γιατί είναι αρκετά χρήσιμο για μένα μιας και αρκετά παιχνίδια δεν τα ξεκινάω λόγω της μεγάλης τους διάρκειας.
    Εδώ λοιπόν θα ρωτάμε τους άλλους χρήστες πόσες ώρες απαιτούνται για να τερματίσουμε ένα παιχνίδι, στο πρώτο playthrough κατά προτίμηση.

    Κάνω την αρχή με:

    Zelda:Ocarina of Time
    Zelda:Wind Waker

    για πείτε.

    Ευχαριστώ,παρακαλώ μην κλειδωθεί,το πολύ να μεταφερθεί αν κριθεί απαραίτητο.
    Carpe diem

  • #2
    μια με δυο βδομαδες, αλλα εξαρταται κι ολας απο το ποσο παιζω καθε μερα.

    Comment


    • #3
      Το οκαρινα είναι αρκετά ως πολύ μεγάλο.Θα χρειαστείς τουλάχιστον 30 ώρες για να το τελειώσεις.Τώρα αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με sidequests και μυστικά θα σου κρατήσει άνετα 40-50 ώρες.Αλήθεια θα παίξεις το κανονικο οκαρινα η το πολύ πιο δύσκολο master quest;Γιατί στην δεύτερη περίπτωση θα σου πάρει παραπάνω φαντάζομαι επειδή οι γρίφοι είναι πολύ πιο δύσκολοι και θα κάνεις περισσότερη ώρα να τους λύσεις.

      Το windwaker από την άλλη είναι πολύ πιο μικρό και εύκολο συγκριτικά με το οκαρινα.Υπολόγισε γύρω στις 15 ώρες μόνο για το quest και βάλε άλλε τόσες αν έχεις σκοπό να κάνεις τα πάντα.

      Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες εδώ είμαστε.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #4
        Για 1st playthough παντα νομιζω πως θες το πολυ 20 ωρες για το ww και 25-30 για το oot.

        Comment


        • #5
          Το Master Quest μπορώ να πω πως δεν ήτανε πιο δύσκολοι γρίφοι, μόνο διαφορετικοί, δεν έκανε ιδιαίτερα παραπάνω να το τερματίσω απ'το *απλό*.

          Comment


          • #6
            zelda ocarina of time : την πρωτη φορα που το επαιξα μου πηρα 4 μηνες... πραγματικα ηταν ενα απιστευτο ταξιδι, και θυμαμαι το τερματησα ανημερα της αναστασης.

            τη δευτερη φορα το κανα 5-6 μερες μαζι με τον ξαδερφο μου στο χωριο, τρελο καψιμο...

            Comment


            • #7
              4 μήνες; Ποτέ δε μου πήρε τόσο πολύ ένα παιχνίδι . Καλά ας μην πάρω και όρκο, δε θυμάμαι πόσο έπαιζα ένα παιχνίδι στα 10 μου XD .

              Πρόσφαρα ο περισσότερος χρόνος που αφιέρωσα σε παιχνίδι ήταν στο FFXII, το έπαιζα τουλάχιστον 1 μήνα non-stop. Ήταν μία μοναδική εμπειρία, κρίμα που ξενέρωσα κάποια στιγμή και το άφησα. Βλέπω τώρα τα saves των άλλων και θέλω να τα κάνω delete από την κάρτα τους.

              Comment


              • #8
                zelda ocarina of time : την πρωτη φορα που το επαιξα μου πηρα 4 μηνες... πραγματικα ηταν ενα απιστευτο ταξιδι, και θυμαμαι το τερματησα ανημερα της αναστασης.

                τη δευτερη φορα το κανα 5-6 μερες μαζι με τον ξαδερφο μου στο χωριο, τρελο καψιμο...
                [/b]
                εκανες πραγματικα ανασταση τοτε με ολη τη σημασια της λεξεως
                βασικα τα Zelda κρατανε πολυ, βεβαια οσο πανε τα επεισοδια ολο και λιγοστευει ο χρονος που τα τερματιζω αλλα μπορει να μην φταινε οι κατασκευαστες σ'αυτο αλλα εγω που εμαθα να παιζω καλα. θυμαμαι το Link to the Past μου πηρε κι εμενα πανω απο κανα μηνα σιγουρα, αλλα ηταν και το πρωτο μου παιχνιδι για SNES και τοτε ημουν μικρουλης, ουτε καλα αγγλικα δεν ηξερα...

                Comment


                • #9
                  Πλακα πλακα κι εμενα το ΟοΤ πρεπει να μου πηρε καμποσους μηνες.
                  Πρεπει να πηγαινα 1η Γυμνασιου οταν βγηκε και ειχε γινει ενας ψιλοχαμος στους "κυκλουρ" μου, πραγμα σπανιο... Θυμαμαι πως το παιζαμε τοτε 7-8 ατομα μαζι και μερικοι βοηθουσαν τους υπολοιπους οταν κολλαγαν καπου, ενω αλλοι κραταγαν ολα τα μυστικα για τους εαυτους τους (λολ).

                  Επαιζα πολυ αργα αλλα σταθερα.. αν και οχι τοσο μεγαλο παιχνιδι, πρεπει να εφαγα αφθονες ωρες εξερευνωντας τα περιχωρα της Hyrule σπιθαμη προς σπιθαμη.

                  Πραγματικα πολυ ωραια εποχη, ποτε αλλοτε δεν επαιξα παιχνιδι τετοιας διαρκειας με τετοια ξεγνοιασια.

                  Το αλλο φαινομενο της εποχης παρεπιπτοντως ηταν το FF VII ..
                  Aυτο το ξεκινησαμε σχεδον παραλληλα παλι 5-6 ατομα αλλα νομιζω μονο 2 το φτασαν ως το τελος...
                  Επαιζα την PC version εγω σε εναν Pentium 120 mhz και για να μην κολλαει εβαζα να τρεχει σε QUARTER SCREEN mode.

                  Μα ποσο ελεεινο;
                  Τωρα που το σκεφτομαι το θυμαμαι ευχαριστα παντως...
                  Πλεον πανε σχεδον 10 χρονια απο τοτε ... πλεον δεν μετραω ποσες εβδομαδες ή ποσους μηνες παιζω καθε παιχνιδι αλλα καθαρο playtime.

                  Πανε οι συναισθηματισμοι, μονο ψυχρα νουμερα εμειναν αλλα οπως και να χει η διαφορα δεν ειναι μονο η ηλικια αλλα και το οτι αλλο να παιρνεις 4 παιχνιδια το χρονο και αλλο 20-30....

                  Ξεφυγα πολυ και ειπα τα δικα μου τελειως αλλα δε φταιω εγω, OoT is to blame.

                  Comment


                  • #10
                    Αν και γενικά τα περισσότερα Zelda Games τα έχω λιώσει,ένα που μου είχε πάρει πραγματικά πολύ χρόνο για να το τερματίσω ήταν το "The Legend of Zelda:Link's Awakening" για Gameboy.Πολύ αξιόλογο παιχνίδι,ξέφευγε από το κλασικό σενάριο της σειράς με τον Link,τη Zelda και τον Ganon καθώς και με το Triforce.Θυμάμαι για να το τερματίσω είχα ψάχει να βρω όλα τα κρυφά κοχύλια που υπήρχαν με τα οποία έπαιρνες το υπέρτατο σπαθί στο παιχνίδι.Δε θυμάμαι ακριβώς πόσα ήταν,αλλά ήμουν μικρός τότε και γενικά το παιχνίδι μου είχε φάει αρκετούς μήνες για να τα βρω.Επίσης το συγκεκριμένο Zelda ήταν το πρώτο παιχνίδι της σειράς που έπαιξα και γι'αυτό κατέχει μία ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου(αν και το αγαπημένο μου είναι το Ocarina of Time).Γενικά,η πρώτη επαφή που είχα με τη σειρά Zelda ήταν μέσα από το περιοδικό Αλμανάκο,αν θυμάμαι καλά,στο οποίο είχαν φτιάξει εικονογραφημένο κόμικ βασιζόμενο στο σενάριο του "A Link to The Past".
                    Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                    Comment


                    • #11
                      Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για να ξεφύγουμε τώρα από το Zelda...
                      Σε 2 εβδομάδες θα πάω για 7-8 μέρες Κρήτη για εξεταστική και δεν ξέρω τι θα προλάβω να παίξω (και να τελειώσω) γι'αυτό, για πείτε μου διάρκεια στα:

                      Metal Gear Solid The Twin Snakes
                      Starfox Adventures
                      Eternal Darkness Sanity's Requiem
                      Final Fantasy Crystal Chronicles

                      κι επειδή σήμερα θα τερματίσω το Stranger's Wrath και μέσα στη βδομάδα θα πάρω κονσόλα παρούσης γενιάς για πείτε, τι προλαβαίνω να παίξω;

                      Black
                      Ninja Gaiden
                      Legacy of Kain Defiance (αν και το συγκεκριμένο ψήνομαι να το παίξω όταν παίξω και τα προηγούμενα,θα δείξει...)
                      K.O.T.O.R.
                      K.O.T.O.R. 2

                      Σας ευχαριστώ...
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #12
                        Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για να ξεφύγουμε τώρα από το Zelda...
                        Σε 2 εβδομάδες θα πάω για 7-8 μέρες Κρήτη για εξεταστική και δεν ξέρω τι θα προλάβω να παίξω (και να τελειώσω) γι'αυτό, για πείτε μου διάρκεια στα:

                        Metal Gear Solid The Twin Snakes
                        Starfox Adventures
                        Eternal Darkness Sanity's Requiem
                        Final Fantasy Crystal Chronicles

                        κι επειδή σήμερα θα τερματίσω το Stranger's Wrath και μέσα στη βδομάδα θα πάρω κονσόλα παρούσης γενιάς για πείτε, τι προλαβαίνω να παίξω;

                        Black
                        Ninja Gaiden
                        Legacy of Kain Defiance (αν και το συγκεκριμένο ψήνομαι να το παίξω όταν παίξω και τα προηγούμενα,θα δείξει...)
                        K.O.T.O.R.
                        K.O.T.O.R. 2

                        Σας ευχαριστώ...[/b]
                        Ρε συ τι αγχώνεσαι ; Take your time...

                        Comment


                        • #13
                          ότι και να παίξω θα το ευχαριστηθώ δεν παίζει,το θέμα είναι να προλάβω να τα κάνω μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο,ανάλογα τη διάρκεια θα τα βάλω σε μια σειρά.δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός...
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #14
                            Γενικά,η πρώτη επαφή που είχα με τη σειρά Zelda ήταν μέσα από το περιοδικό Αλμανάκο,αν θυμάμαι καλά,στο οποίο είχαν φτιάξει εικονογραφημένο κόμικ βασιζόμενο στο σενάριο του "A Link to The Past".
                            [/b]

                            http://www.joshspaulding.com/zelda.html

                            Το super metroid για snes μου φανηκε τεραστιο παιχνιδι καπου 2 μηνες ηθελε ο τερματισμος ( δεδομενου οτι παιζεις μονο σαβατοκυριακα ) Το main quest του ocarina of time εννοειται πως ειναι αρκετα μεγαλο ενας λογος παραπανω που θεωρειται τοσο καλο παιχνιδι imo

                            Comment


                            • #15
                              Metal Gear Solid The Twin Snakes
                              Starfox Adventures
                              Eternal Darkness Sanity's Requiem
                              Final Fantasy Crystal Chronicles
                              [/b]
                              Πλάκα πλάκα κι εμένα το Ocarina μου είχε πάρει ένα 2μηνο στο νερό, αξέχαστες μέρες.

                              altair1985 στη πραγματικότητα χωρίς να το ξέρεις έχεις να αποφασίσεις μεταξύ τριών παιχνιδιών και όχι τεσσάρων όποτε τα πράγματα είναι πιο εύκολα, για να σε βοηθήσω το Crystal Chronicles δεν υπάρχει στη λίστα, κάτι αόρατο σαν βελγοκαναδέζικη παραγωγή.

                              Όποιο και να παίξεις από τα άλλα 3, είναι αρκετά σύντομο (ειδικά το Metal Gear) προσωπικά θα σου πρότεινα με σειρά Eternal Darkness > Star Fox Adventures > Metal Gear Solid.
                              Βέβαια αν δεν έχεις παίξει ποτέ Metal Gear...
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment

                              Working...
                              X