Announcement

Collapse
No announcement yet.

Post-apocalyptic!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Post-apocalyptic!

    Έχοντας, θα ήλπιζα, απολύτως καμία σχέση με το γενικότερο αποκαλυπτικό κλίμα των ημερών, το thread εστιάζει σε ταινίες (ή βιβλία) που έχουν να κάνουν με το κόσμο μας "αλλιώς".

    The Road, 2009

    Πρωταγωνιστεί ο Aragorn και ένα παιδάκι. Ταινία βασισμένη σε πολυβραβευμένο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας που εστιάζει ρεαλιστικά στις επιπτώσεις πυρηνικού χειμώνα στο κόσμο. Προτείνεται.



    Children of Men, 2006



    Σταματάνε να γεννιούνται παιδιά, nuff said.

    28 Days Later



    Η αγαπημένη μου zombie ταινία.

    Περισσότερο όμως θέλω να ακούσω τις προτάσεις σας.

  • #2
    Λίστα με post apocalyptic films χωρίς Mad Max δεν στέκει.
    Βάζω το trailer του Mad Max 2 (aka The road Warrior). Και το πρώτο είναι καλό, το 3 με την Tina Turner όχι τόσο .


    Stalker, post apocalyptic Tarkovsky


    Escape from New York. O original snake (plissken) του John carpenter.


    12 Monkeys


    Warriors, Come Out to Playayyy


    To original planet of the apes μετράει ή είναι spoiler ;
     

    Comment


    • #3
      Just my 2 cents μιας και δεν ξέρω πολλά.


      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Λίστα με post apocalyptic films χωρίς Mad Max δεν στέκει.


        Saw it coming αλλά τη βαρέθηκα αυτή τη ταινία. Ίσως να μην ήμουν σε φάση να κατανοήσω τη σκηνοθεσία της, δε ξέρω, απλά δεν είναι η αγαπημένη μου και γι'αυτό δε την έβαλα.

        Warriors, Stalker και Road Warrior δεν έχω δει, thanks για τη πρόταση. 12 Monkeys αριστούργημα και Escape from New York καλτίλα άπειρη. Το Book of Eli είχε πολύ νόστιμη φωτογραφία και σκηνογραφία.


        Comment


        • #5
          The Road Warrior = Mad Max 2 ;)

          Βρήκα ήδη τα Children of Men,The Road και βάζω να βρω και το 12 Monkeys.
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            escape from LA, μετα το escape from NY φυσικα που ειναι απο τις φαβ μου ο jack russel έπαιξε απίστευτα το ρόλο του snake

            mad max ΠΟΛΥ cult, μπορώ να πω ότι την πρώτη την ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο απο τις άλλες

            απο αυτα που βαλατε το book of eli έχει ωραία σκηνοθεσία αλλα αμάν....
             
            η βίβλος να σώσει τον κόσμο; this is the 21st damn century wtf



            Θα κατεβάσω το I am Legend που ήθελα να το δω και το θυμήθηκα τώρα

            Comment


            • #7


              Η ταινία που είδα χθες ονομάζεται "The Day", χωρίς να μπορέσω να καταλάβω γιατί ακριβώς επιλέχθηκε αυτός ο generic τίτλος. Πρόκειται για μια τυπική post-apocalyptic horror survival ταινία, όπου ένα πενταμελές group καταφεύγει σε ένα ερειπωμένο σπίτι. Το "The Day", με μια ψυχρή α-λα Gears of War χρωματική παλέτα, βαδίζει πολύ νωχελικά στην αρχή και σχεδόν ξεγελάει πως μπορεί να είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Όταν η ιστορία παίρνει μπρος, αρχίζουν να φαίνονται οι αδυναμίες της. Κακό κείμενο, κακή σκηνοθεσία. Οι αποφάσεις και οι πράξεις των χαρακτήρων στερούνται λογικής και συνέχειας. Ο σκηνοθέτης τραβάει με τη βία τη διάρκεια του φιλμ. Περισσότερα σκηνοθετικά κλισέ απ' όσα θα ήταν συνετό, ωστόσω η ηθοποιία δεν είναι άσχημη και σαν ταινία του είδους δεν αποτυγχάνει καθ' όλα.

              LMS κρύψε τα spoiler, πολλοί δεν έχουν δει το Book of Eli.

              Comment


              • #8
                Kαμία αναφορά στο zombieland ρε παιδιά;
                Η ταινία τα σπάει, πολύ γέλιο και "ζεστοί" χαρακτήρες. ωραίο script.


                Comment


                • #9
                  Ραφ καλά που ανέφερες την ταινία "the road" θα τη δω, πάντα μου άρεσαν/αρέσουνε οι ταινίες/games με σκηνικά αποκάλυψης.

                  σχετικά με την ημερομηνία που μας πρήξαν τα @@

                  [YOUTUBEHD]QY_Gc1bF8ds[/YOUTUBEHD]
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #10
                    Αν ποτέ γίνει η ταινία Metal Gear Solid, πολύ θα γούσταρα ο Jack Russel να τον υποδυθεί τον Snake. Είναι καραφτυστός αυτός από την θρυλική σειρά. Και με τον Θεό του Κινηματογράφου...και του trolling, Hideo Kojima, η ταινία θα τα σπάσει!
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by 丹野 View Post
                      Αν ποτέ γίνει η ταινία Metal Gear Solid, πολύ θα γούσταρα ο Jack Russel να τον υποδυθεί τον Snake.
                      Jack Russel

                      Όμως, που κολλάει το MGS με post apocalyptic?

                      Όσο για το road, να το δείτε, μου άρεσε πολύ, κάτι Ραμπίδηδες θυμάμαι το θάβανε επειδή δεν έχει πολλή δράση (λολ) -η αλήθεια είναι πως εστιάζει πολύ περισσότερο στο survival κομμάτι του post apocalyptic
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #12


                        Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο το βίντεο,αλλά στο description έχει τη λίστα από τις ταινίες που χρησιμοποιήθηκαν για όποιον ενδιαφέρεται.Σύνολο 38 ταινίες.

                        Επίσης μιας και είδα ότι θες και βιβλία,μιας και βιβλία δεν ξέρω,θα πω μερικά παιχνίδια.
                        Fallout series,Deadlight,I Am Alive,SOS The Final Escape,Disaster Day of Crisis,διάφορα zombie games.Aυτά μου ήρθαν με μια πρόχειρη σκέψη.Αν ξέφυγα,σόρρυ.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Somari View Post
                          Jack Russel

                          Όμως, που κολλάει το MGS με post apocalyptic?
                          ε όχι, αχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχα

                          απλως επειδη αναφερθηκε παραπανω το escape from NY ο KURT Russel έκανε τον Snake Plissken....Που ήταν έμπνευση για τον Χιντεο να κανει τον BigBoss

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Linkmastersword View Post
                            escape from LA, μετα το escape from NY φυσικα που ειναι απο τις φαβ μου ο jack russel έπαιξε απίστευτα το ρόλο του snake
                            :phil:
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15

                              Comment

                              Working...
                              X