Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario Galaxy

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Super Mario Galaxy

    Ας παραθέσουμε σ'αυτό το topic τις εντυπώσεις μας από αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι για την κονσόλα Wii της nintendo.Μπορούμε να αναφέρουμε και απορίες προσέχοντας βέβαια τα spoilers να μπαίνουν σε άσπρο πλαίσιο ώστε να μην χαλάσουμε την έκπληξη για όσους δεν το έχουν παίξει ή προχωρήσει ακόμη.
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

  • #2
    Λοιπόοοον...Το παιχνίδι το αγόρασα day one,αλλά κλασικά,λόγω πίεσης χρόνου,δεν του έχω αφιερώσει το χρόνο που του αξίζει.Γύρω στα 20κάτι αστέρια έχω μαζέψει.Για να πω την αλήθεια θα μπορούσα να το έχω τελειώσει με μία ώρα την ημέρα,αλλά δε μου πάει καρδιά.Θέλω να καθίσω ένα 3ήμερο και να το λιώσω όπως πρέπει.

    Όσο το έχω παίξει τα συμπεράσματα είναι όμοια με αυτά που διαβάζουμε.ΑΑΑ παιχνίδι,πιστεύω από τα καλύτερα platformers ever και το καλύτερο παιχνίδι που μπορούσε να κυκλοφορήσει η Nintendo στη δεδομένη στιγμή.Μόνο άσχημο αυτό που είχα διαβάσει και σε ένα review,στο Gamelife νομίζω...Πως αφού παίξεις το Galaxy,τα περισσότερα παιψνίδια στο Wii φαίνονται μέτρια.

    Πάντως το νέο setting στο διάστημα,ο χειρισμός ακόμη και το art direction είναι απλά υπέροχα.Λίγο η κάμερα τα χαλάει(σε σημεία)αλλά για fixed είναι άριστη...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Eίναι όντως τόσο καλό δηλαδή; Αν μπορείς γίνε λίγο πιο λεπτομερής σε ότι αφορά την αξιοποίηση του χειρισού του wii. Επειδή θα πάρω wii τώρα σκεφτόμουν να έπερνα το zelda και ένα παιχνίδι για Multi αλλά με αυτά που ακούω τώρα δεν ξέρω αν θα αντισταθώ τελικά...

      Comment


      • #4
        Λοιπόν...Με το nunchck χειρίζεσαι το Mario,με το wiimote έχεις ένα pointer που "δείχνεις" όπου θέλεις γιανα μαζεύεις τα star bits και με το κούνημα του wii mote χτυπάς τους εχθρούς με spin attack(που χρειάζεται εφόσον το εκτελέσεις λίγα δευτερόλεπτα για να φορτίσει πάλι)Με το Α πηδάς και σε συνδυασμούς με το trigger του nunchuck κάνεις και άλλα ακροβατικά Ο χειρισμός στο Mario είναι άριστος και δε θα μπορούσα να τον φανταστώ χωρίς το wiimote.Με κλειστά μάτια αγορά imo.

        Τώρα για το Zelda,αν και ολίγον κουραστικό και άδειο από αποψη ιστορίας και κόσμου,έχει πολύ καλά dungeons πιστεύω και είναι και τεράστιο.Aν αγοράσεις αυτά τα δύο παιχνίδια μιλάμε για πολλές ώρες.Θα το ευχαριστηθείς ωστόσο ειδικά αν δεν είσαι και Zelda freak,να έχεις παίξει δλδ όπως εγώ όλα σχεδόν τα Zelda

        Για multiplayer θα έχεις άλλωστε το Wii sports. ;)
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #5
          Βασικά οσα και να λέει ο σύντροφος (και πάρταλος) burai σχετικά με το χειρισμού του galaxy πρέπει να το παίξεις για να νιώσεις τη μαγεία (πραγματικά μαγεια) του παιχνιδιού. Αυτο το παιχνίδι ειναι απλά must κατ εμε για κάθε κάτοχο wii ακόμα και αν δεν σου αρέσει το είδος! Είχα να λιώσω έτσι σε platform απο εποχές snes με DKC.
          Τώρα για το Ζελντα (ο λόγος που αγόρασα το wii) εμένα μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ και ειδικά αν εισαι φαν ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΕ!! (προσωπική άποψη). Βέβαια υπήρχαν και άλλοι που απογοητεύτηκαν απο το ΤP! Γούστα ;)
          I attack sharks
          when i smell them bleed
          I dont go swimming
          water just wants to be around me.

          Comment


          • #6
            Καλά ρε φίλε εννοείται πως πρόκειται για πολύ καλό τίτλο το Twilight.Από εκεί και έπειτα γούστα όπως είπες.
            Θυμήθηκα τώρα το Mansion dungeon του Yeto,λόγω κρύου...Πολύ ωραίο και ατμοσφαιρικό.Αααχ πρέπει να το ξαναπαίξω.Τεσπα,sub πάρε αυτά τα δύο και μαζί με το Wiisports που θα έχει μέσα το Wii θα περάσεις μια χαρά Xmas!!
            Btw παιδιά περάστε και από το emulation corner μία βόλτα ανέβασα το πρώτο pack με beat em ups.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              (τεράστιο ναι, αλλά τόσο εύκολο που είναι πάλι σύντομο -50 ώρες για τα πάντα- )

              Το Galaxy είναι μαγεία .-

              Μερικές φορές απλός πηδάω από πλατφόρμα σε πλατφόρμα ή σ'ένα κομμάτι πλατφόρμας, επειδή είναι τόσο μα τόσο τέλεια η κάμερα, η αίσθηση και λοιπά. Μου δίνει ευχαρίστηση αυτό το πράγμα!

              Βέβαια, λίγες φορές αλλά υπάρχουν, το *γύρισμα* της κάμερας σε απροσονατολίζει και περπατάς αλλού, αλλά δεν το δίνω σημασία, σιγά τώρα, για fixed όπως προειπώθικε είναι άψογη.

              Comment


              • #8
                Συμφωνώ αλλά ειδικά στο νερό γίνονται απελπιστικά τα πράγματα.Ίσως θα έπρεπε να το προσέξουν λίγο περισσότερο αυτό το κομμάτι.Ούτε στο super mario 64 δεν ήταν τόσο εντονότατο το πρόβλημα.Κατά τα άλλα εθιστικότατο το game και σίγουρα όταν πάρω batteries θα του αφιερώσω και ένα δεύτερο playthrough που το αξίζει.
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • #9
                  α ναι, το νερό... τραγικό, όντως.

                  Τι εννοείς *όταν πάρω batteries*, μην μου επις οτι κάθεσε και αγοράζεις, πάρε κάνα φορτιστή να τελειώνεις.

                  Κρίμα btw που δεν υπάρχει κάτι επίσημα απ'τν Nintendo όπως το battery pack του 360, για να τελειώνουμε όμορφα και ωραία.

                  Comment


                  • #10
                    Με εχει ενθουσιασει ειχα καιρο να διασκεδασω ετσι ειμαι στα 110 αστερια το τελειωνω προσεχως


                    Aντρέας Παγουλάτος

                    Comment


                    • #11
                      Εδω και λιγες μερες το εχω αφησει(αφου βεβαια το εχω ηδη τελειωσει τη πρωτη φορα) αλλα οσο περναει ο καιρος το νοιωθω μεσα στα καλυτερα παιχνιδια που επαιξα και πλεον μετα απο πολυ καιρο ανυπομονω πραγματικα για την επομενη περιπετεια του Mario.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        ^^^^^^^Rambidis=Softgamer

                        Καλό το Mario Galaxy αλλά η κάμερα παραείναι προβληματική, ειδικά άμα θέλεις να εξερευνήσεις την πίστα τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.....Λέτε να κάνουν προσθέσουν κανένα extra πλανήτη μέσω internet..... μπαααααα nintendo είναι αυτή...!!!!!

                        Comment


                        • #13
                          Εμένα η κάμερα σε ελάχιστα σημεία μου την έσπασε (σχεδόν σε κανένα). Γενικά το θεωρώ το καλύτερο game της χρονιάς, αν και αυτό που με έκανε να "νιώσω" και να προβληματιστώ ήταν το bioshock (απάντησα, επομένως, και στο "καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς" ).

                          Comment


                          • #14
                            ^^^^^^^Rambidis=Softgamer

                            Καλό το Mario Galaxy αλλά η κάμερα παραείναι προβληματική, ειδικά άμα θέλεις να εξερευνήσεις την πίστα τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.....Λέτε να κάνουν προσθέσουν κανένα extra πλανήτη μέσω internet..... μπαααααα nintendo είναι αυτή...!!!!!
                            [/b]
                            Αν το δεις σαν παιχνιδι εξερευνησης τοτε στη σπαει η καμερα. Οταν καταλαβεις οτι η καμερα σε καθοδηγει τοτε τα πιο πολλα προβληματα λυνονται. Κι εγω θα ηθελα πιο ελευθερη καμερα γιατι θα το εκανε πιο "δυσκολο" κι ενδιαφερον, ομως κι ετσι οπως ειναι δε μου τη σπαει. Ισως καμια φορα οταν γυρνα ενω περπατας αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο.

                            ΥΓ: Softgamer, τι θελει να πει ο ποιητης;

                            ΥΓ2: Γιωτά καλως ηρθες στο φορουμ.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Θα διαφωνήσω με τον Ραμπίδη.

                              Η κάμερα ήταν προβληματική και ίσως το μοναδικό μελανό σημείο του παιχνιδιού. Δεν έχει να κάνει με τη φιλοσοφία του τίτλου, αν είναι adventure/platform ή pure platform, η κάμερα ήταν απλά προβληματική σε πολλές περιπτώσεις.

                              Ειδικά σε ένα παιχνίδι σα το Super Mario Galaxy, που η retro φιλοσοφία που το διακατέχει απαιτεί σε πολλές περιπτώσεις ακρίβεια, η κάμερα πρέπει να λειτουργεί άψογα. Προσωπικά βρήκα τον εαυτό μου πολλές φορές να διστάζει πριν κάνει κάποια κίνηση, να προσπαθεί να αλλάξει την οπτική γωνία και το παιχνίδι σε πολλές περιπτώσεις να μη με αφήνει να το κάνω. Αποκορύφωμα μια περίπτωση όπου η κάμερα είχε κρυφτεί πίσω από έναν τοίχο ενώ ο Mario ήταν πολύ μακριά από αυτόν και προσπαθούσα πολύ ώρα μέχρι να την επαναφέρω. Μια και μοναδική περίπτωση αυτή βέβαια, απλά την αναφέρω ενδεικτικά.

                              Η κάμερα μου θύμισε πολύ καταστάσεις Sonic Adventure 1 και είναι ίσως η πρώτη φορά που αντιμετώπισα πρόβλημα μαζί της σε Nintendo game.

                              Όπως είπα και πριν, το μοναδικό μελανό σημείο του παιχνιδιού.
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment

                              Working...
                              X