Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kαλύτερο χειριστήριο κονσόλας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kαλύτερο χειριστήριο κονσόλας

    Μακράν του psx (ναι Dj PSX ). Κυρίως γιατί έφερε την επανάσταση στο πως πρέπει να είναι τα χειριστήρια. Άξιο αναφοράς είναι και αυτό του Ν64 αν και αρκετοί πρέπει να είναι αυτοί που το μίσησαν. Του 360 πάντως (το οποίο το θεωρώ μία βελτιωμένη έκδοση αυτού του psx) είναι ότι πιο βολικό έχω πιάσει ως τώρα.
    Χειρότερα θεωρώ του dc και το πρώτο του xbox.

  • #2
    Kαλυτερο θα πω του Mega Drive (και μετεπειτα του Saturn) γιατι ειχε τον κυκλικο σταυρο (τους αλλους δε τους χωνευω μια). Και του N64 καλος ηταν... Του dc και μενα μου φαινοταν χαλια αλλα ειναι βολικο το μπλοκι

    Χειροτερο μακραν του Jaguar
    https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

    H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

    Comment


    • #3
      κλασικα Snes το πιο απλο χειριστιριο, PSX το πιο συνηθισμενο, και N64 αν κι αρχικα μου φαινοταν σπαστικο και δυσκολο ασε που το joystick εσπαγε απο τη πολυ χρηση ειδικα με τα διαγωνια πανω...

      Comment


      • #4
        Του PS1 συμφωνώ ότι ήταν πολύ λειτουργικό, αλλά η δομή του είναι βασισμένη 100% σε αυτήν του Super Nintendo.

        D-pad - 4 buttons (2 κάθετα + 2 οριζόντια) 2 shoulders και start - select.

        Σαν design μου αρέσουν πολύ των Saturn, Wii και PS1.
        Εργονομικά για πλάκα 360.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #5
          O αγαπημένος μου σχεδιασμός είναι αυτός του Gamecube. Πάντα μου άρεσε να παρκάρω τα δάχτυλά μου πάνω στα πανέμορφα, καμπυλωτά του shoulder buttons.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Πάντα μου άρεσε να παρκάρω τα δάχτυλά μου πάνω στα πανέμορφα, καμπυλωτά του shoulder buttons.
            [/b]
            3 λέξεις να αλλάξεις σε αυτή την φράση και έχεις έτοιμη την ατάκα για ταινία του μεταμεσονύκτιου.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #7
              Καλύτερο του PS2 σίγουρα. Απόλυτη εργονομία και στον αναλογικό και στο ψηφιακό σταυρό.

              Χειρότερο μακράν του GameCube. Κάκιστη εργονιμία σε όλα τα κουμπιά.
              https://www.emulator-zone.com
              I am an iteration closer to my desired solution!
              The World Ends With You

              I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
              Castlevania Lords of Shadow

              I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
              Hyperdimension Neptunia

              Comment


              • #8
                Καλυτερο χειριστηριο evah δεν ειναι αυτο του PSONE (damn you, learn teh names επιτελους!!!! ) αλλα αυτο του 360, και σαν αισθηση και σαν εργονομια. Τι να το κανω εαν ειναι μωβ και εχει τρελα κουμπια αλλα δεν βολευει μια;

                "BadAss" Χειρηστιριο ηταν το εξακουμπο του MegaDrive, ησουν και πολυ elite gamer αν το ειχες...

                Χειροτερο χειριστηριο ολων των εποχων παιζει αναμεσα σε αυτο του Dreamcast και αυτο του Jaguar, αλλα ψηφιζω Jaguar λογω τηλεφωνικης επαφης με το περιβαλλον. Αθλιο, ελλεηνο και τρισαθλιο και αχαρακτηριστα κακο. Αισχος!!!!!
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #9
                  Του PS1 το συμφωνώ ότι ήταν πολύ λειτουργικό, αλλά η δομή του είναι βασισμένη 100% σε αυτήν του Super Nintendo.[/b]
                  Aναφερόμουν στο σχήμα το οποιο διαφοροποιείται πάρα πολύ από το snes και κάνει ουσιαστικά την διαφορά. Η διαφοροποίηση αυτή το κάνει να εφαρμόζει τέλεια στα χέρια όταν το κρατάς πράγμα το οποίο το κάνει πολύ πιο ξεκούραστο.

                  Comment


                  • #10
                    νομίζω πως το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα αυτό.
                    τα καλύτερα είναι σε τυχαία σειρά:xbox,xbox 360,dreamcast,ps1,2.τα πιο πρωτότυπα όμως ήταν των Ν64 & Wii
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11
                      Saturn - Master System - Playstation , με αυτη τη σειρα.
                      Τα χειροτερα, Wii , Cdi , Jaguar.
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • #12
                        best: Mega Drive (γιατι ηταν το πρωτο που εκανε προσπαθεια να ειναι ανατομικο και ειχε το καλυτερο σταυρο ever), gamecube και 360 γιατι η ανατομια τους εφτασε σε απιστευτα επιπεδα.

                        worst: jaguar (θεε μου!), nes (γιατι ηταν σαν τουβλακι με κουμπια), sixaxis (αβολες κατω σκανδαλες, no rumble κ αθλιο Motion sensing)


                        του ps2 το βαζω στην μεση γιατι: ενω ειναι καλο κ στιβαρο χειριστηριο, πιστευω οτι η θεση των 2 στικ ειναι λαθος
                        (παραειναι κοντα) κ δυσκολευει λιγο τον παιχτη (ακομα κ μετα απο 8 χρονια...) επισης, το cross του ειναι αστειο, καθως ειναι απλα 4 ακομα κουμπια κ οχι cross. ολα αυτα, τα δινω κ στο sixaxis κ το πεταω στον καιαδα :blink:

                        Comment


                        • #13
                          Kακά τα ψέματα το χειριστήριο των playstation είναι ότι τελειότερο έχει υπάρξει, είναι το χειριστήριο που ταιριάζει στα περισσότερα game. Είναι το καλύτερο χειριστήριο για Pro Evo, action games, fighting games κτλ. Η μοναδική του αδυναμία είναι αν μπορούμε να πούμε τα shooter games. Aπό την άλλη το χειριστήριο των xbox αν και κατά κάποιο τρόπο αντιγραφή αυτού του Dreamcast, είναι πολύ καλό κυρίως για shooter games, σε action games, fighting games κτλ είναι το λιγότερο για τα μπάζα. Χειριστήρια σαν του gamecube είναι από τα πιο κακά σχεδιασμένα και μη πρακτικά που έχω δει (μεθυσμένος ήταν αυτός που το σχεδίασε; ) ενώ το χειριστήριο του N64 ήταν υπερβολικά shooter χειριστήριο εντελώς ακατάλληλο για sport games ή figthing games.

                          Ένα χειριστήριο κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι ισορροπημένο δηλαδή να προσαρμόζεται εξίσου καλά σε όλα τα είδη games, και πιστεύω πως αυτό το πετυχαίνει στο μεγαλύτερο βαθμό το χειριστήριο των playstation (dualshock, dualshock2, sixaxis και σε λίγο και dualshock 3).
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #14
                            Από παραδοσιακά κατ εμέ προτιμώ ως δεύτερο του GC και πρώτο του Χ360.Εργονομία,αναλογικοί και αναλογικές σκανδάλες.
                            Στο GC pad ελάττωμα ήταν το d-pad & ήθελε ένα ακόμα Ζ πλήκτρο.
                            Το Χ360 pad, με δυο τα ελαττώματα (d-pad και έλλειψη οκταγώνου γύρω από τον αναλογικό) αλλά σε γενικές γραμμές είναι η πιο εξελιγμένη μορφή του παραδοσιακού χειριστηρίου.

                            Και μια αναφορά στο Wiimote γιατί σε όσα παιχνίδια έχουν ρίξει δουλειά οι developers,προσθέτει πολύ στην εμπειρία. Μέχρι στιγμής σε fps, adventure, sandbox games & καθώς φαίνεται και στο pes...Και εκεί θα πατήσουν τα χειριστήρια των επόμενων κονσολών.
                            NDS themes

                            Comment


                            • #15
                              Καλύτερο θεωρώ με μεγάλη διαφορά αυτό του GameCube, ενώ σχεδόν απαράδεκτο βρίσκω το DualShock 2 και το πρώτο του Xbox.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment

                              Working...
                              X