Announcement

Collapse
No announcement yet.

Collector's/Limited Editions

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Collector's/Limited Editions

    Ενα θεμα με το οποιο σιγουρα εχουμε ασχοληθει και στο παρελθον και νομιζω πως λιγο πολυ μας απασχολει ολους:Κατα ποσο το πλεον συνηθες φαινομενο των ""συλλεκτικων"" εκδοσεων επιρρεαζει τις πωλησεις ενος τιτλου και σε ποιο βαθμο αγγιζει τον καθενα μας.Εγω προσωπικα αν ενδιαφερομαι για δυο τιτλους στον ιδιο βαθμο πιθανοτατα θα προτιμησω καποια εκδοση με extras,ακομα κι αν η τιμη ειναι κομματακι "τσουχτεροτερη".Περιμενω να ακουσω και τις δικες σας θεσεις.
    <div align="center">

    "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

  • #2
    To έχουν γ****** το θέμα και έχει καταντήσει κοροϊδία πια...

    Comment


    • #3
      My opinion on tha subject...

      http://gameonsolid.blogspot.com/
      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

      Comment


      • #4
        Κι εδω οι δικες μου:
        Cult Gaming Link
        το αρθρο αναλωνεται στις Playstation επανακυκλοφοριες αλλα η διαπιστωση ειναι κοινη.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #5
          Και οι δικές μου:

          <<Insert link to my blog here>>

          Πέραν της πλάκας, εμένα ακόμα μου αρέσουν οι συλλεκτικές εκδόσεις και σε καλό παιχνίδι θα τις προτιμήσω από τις απλές. Πρόσφατα πήρα το DMC4 SE και είμαι κατευχαριστημένος. Από τις πιο ωραίες θήκες παιχνιδιού που έχω στην συλλογή μου.


          Comment


          • #6
            Ε πλέον ελάχιστες συλλεκτικές υπάρχουν, ειδικά αυτές του 360 είναι Lol για την τιμή που τις δίνουν. Με λίγο ψάξιμο βέβαια τις βρίσκεις κάτω από την τιμή του original, επομένως ΟΚ .

            Από ότι κατάλαβα, και θα με επιβεβαιώσει ο scatman σε αυτό αν ισχύει, πραγματικές συλλεκτικές εκδόσεις βγαίνουν Ιαπωνία. Ένα τυχαίο scan στο play-asia αυτό μου έδειξε. Πέραν τούτου, συλλεκτικό θα έλεγα ότι είναι και ένα πραγματικά limited παιχνίδι (Silent Hill Collection).

            Comment


            • #7
              Από ότι κατάλαβα, και θα με επιβεβαιώσει ο scatman σε αυτό αν ισχύει, πραγματικές συλλεκτικές εκδόσεις βγαίνουν Ιαπωνία[/b]
              Βεβαιως και ισχυει
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #8
                Πραγματι πιστευω πως η κατασταση ειναι κομματακι παρεξηγημενη.Ενταξει,οποτε πασαρουν ενα tin box δε σημαινει πως προκειται για συλλεκτικο κομματι ομως εκδοσεις οπως του BioShock ή η Halo 3 Legendary ειναι σιγουρα αξιολογα παραδειγματα.Εμενα φιλε Αλεξανδρε δε μου αρεσε και πολυ η SE του DMC4,το κουτι χαριτωμενο αλλα εχει ανυπαρκτο (σχεδον) extra περιεχομενο.Οπως και να εχει ο τιτλος λιανικη κοστολογειται στα 60 ευρω,δλδ τιμη ειδη καλυτερη απο το 70% των τιτλων (δεδομενα Ελλαδας παντα).
                <div align="center">

                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                Comment


                • #9
                  Μη ξεχναμε ωστοσο οτι η τιμη της collectors του dmc4 ηταν ιδια με αυτη της απλης εκδοσης οταν κυκλοφορησε . Μπορει να εχει μονο το μεταλικο κουτι και το art of devil στα συν αλλα πιστευω οτι στο μελλον ( αν εχει βγει σε περιορισμενο αριθμο κομματιων ) θα θεωρηθει πολυ πιο limited και rare απο τις αντιστοιχες των αλλων τιτλων .

                  Comment


                  • #10
                    Εγώ το κουτί του το θεωρώ από τα πιο ωραία κουτιά παιχνιδιού που έχω. Όσο για την τιμή, πράγματι ήταν ίδια αλλά όταν δίνεις 46 ευρώ (play.com) για μεγάλο τίτλο που σου δίνει και ωραίο κουτί με έστω και λίγα έξτρα, τότε πιστεύω ότι αξίζει πολύ.


                    Comment


                    • #11
                      Eίδα το περιεχόμενο της le του MGS4 και έπαθα ένα σχετικό σοκ. Μα καλά πόσο χαμηλά έχουν πέσει σχεδόν όλες (ΙΜΗΟ ΟΛΕΣ) οι limited editions; Οι τελευταίες που έχουν βγει (Bioshock, Mass Effect, Assassin&#39;s Creed, Mass Effect, Gears of War, Devil May Cry 4, Halo 3 Limited/Legendary, GTA IV κτλ) περιέχουν πραγματικά ανούσιο υλικό, ενώ είναι όλες σχεδόν οι ίδιες. Κοστολογούνται στα 70-100€ (και 120€ για το lol), ουσιαστικά δεν προσφέρουν τίποτα, παρόλα αυτά όλοι τρέχουν και τις αγοράζουν.

                      Αυτό που βλέπω είναι ότι ο χώρος έχει αλλάξει τραγικά πολύ στα πάντα, μέχρι και σε κάτι που κάποτε είναι τελείως άγνωστο, όπως οι άπειρες "συλλεκτικές". Πλέον δε δίνεται artwork, soundtrack ή κάποιο extra περιεχόμενο, δίνεται απλώς ένα "demo" όλων αυτών. Μικρά artbooks (ενώ υπάρχουν μεγαλύτερα στο εμπόριο), soundtrack που περιέχουν μερικά κομμάτια (ενώ πωλούνται υπερ-"συλλεκτικά" soundtracks ξεχωριστά, με πολύ περισσότερα κομμάτια), μπλούζες που είναι τελείως pointless (και που επίσης πωλούνται ξεχωριστά), μεταλλικά κουτιά για το γαμώτο και καμιά φιγούρα. Στην ουσία δε σου δίνουν τίποτα συλλεκτικό, απλώς μαζεύουν κάποια μικρά δείγματα του τι κυκλοφορεί στην αγορά και στο πασάρουν σε τεράστιες τιμές. Φυσικά πολλοί θα τα αγοράσουν, για αυτό και γίνεται.

                      Για μένα το ΧΒΟΧ360 δεν έχει limited editions, ούτε από άποψη περιεχομένου, ούτε από άποψη συλλεκτικότητας. Μέχρι και η Legendary, μία έκδοση που έκανε μεγάλο ντόρο, άχρηστα πράγματα έχει, τελείως άχρηστα. Παλιότερα έβγαιναν ουσιαστικές συλλεκτικές εκδόσεις και το αξιοπερίεργο ήταν ότι οι τιμές τους ήταν μικρές και μπορούσες να τις αποκτήσεις μέσω προπαραγγελιών ή κρατήσεων. Πλέον υπάρχει αφθονία. Τις συλλεκτικές εκδόσεις της working designs τις έπαιρνες μόνο με preorder και σου είχαν και ολόκληρη παράγραφο που σε ευχαριστούσαν για την προτίμηση σου. Εδώ θα πάει ο κάθε κατεστραμένος και θα την πάρει από το μαγαζί σε μία άφταστη τιμή. Το χειρότερο, βέβαια, είναι ότι έχουμε φτάσει σε σημείο να δικαιολογούμε τις τιμές αυτές, ενώ κάποτε ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ&#33;&#33;&#33;

                      Τη φερετράκι του 20th anniversary των Castlevania το έπαιρνες μαζί με το Portait of Ruin 35&#036;. Lol 35&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33; Και τι είχε μέσα; Artbook όλης της σειράς, συσκευασία, soundtrack με τα fav songs όλης της σειράς, παιχνίδι, stylus, χρονολογικό δέντρο επίσης όλης της σειράς και θήκη για παιχνίδια. Το Lunar είχε και της παναγιάς τα μάτια, το Warcraft III (μόλις 13€ πάνω από το κανονικό παιχνίδι τότε) είχε artbook 100 σελίδων, soundtrack, dvd, παιχνίδι, αφίσες και δε θυμάμαι και εγώ τι άλλο. Να μη μιλήσω για το τι βγαίνει Ιαπωνία ή για το τι υπήρχε παλιότερα.

                      Βγαίνει από την άλλη ένα Silent Hill Collection (limited edition και καλά λέγαμε) και σε μία βδομάδα σχεδόν διπλασιάστηκε η τιμή του στο ebay. Ξέρετε γιατί; Γιατί ήταν όντως limited. Από τους devs για τους fans και συλλέκτες. Όλα τα παιχνίδια στην original έκδοση του. Τώρα όποιος το βρει είναι τυχερός, ενώ για τρεις-τέσσερις μέρες (και μόνο) υπήρχε σε αφθονία. Τα le για ΧΒΟΧ360 ακόμα υπάρχουν και θα υπάρχουν.

                      Φυσικά να μην αναφερθώ σε άλλες τραγικές καταστάσεις. GTA εδώ 70, εξωτερικό 38. Όλοι, όμως, θα πάρουν την le (100€) όχι για το περιεχόμενο (κανένας δεν μπορεί να με πείσει για το περιεχόμενο των τωρινών συλλεκτικών), αλλά για τον τίτλο. Άλλο να λέει "GTA IV" και άλλο να λέει "GTA IV Collector&#39;s Edition". Η ουσία γίνεται η συλλογή, το φαίνεσθαι, το κουτί, όχι το περιεχόμενο (το οποίο είναι το παιχνίδι, lol, κανένας δεν το θυμάται πλέον αυτό).

                      Φυσικά κάποια παλιά παιχνίδια έχουν συσκευασία και περιεχόμενο σημερινών le.

                      Πάρτε και μερικές εικόνες...




                      Και τα δύο τα έπαιρνες μόνο με preorder, ενώ η τιμή τους ήταν όσο και του κανονικού παιχνιδιού. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα τέτοιες πραγματικές συλλεκτικές εκδόσεις που μόνο οι fans θα κυνηγήσουν. Όλες αυτές του ΧΒΟΧ360/PS3 δεν απευθύνονται σε fans αλλά σε θύματα. Αυτή, μάλιστα, του Lunar είναι ο ορισμός le (ΙΜΗΟ). Μέχρι και το manual (με δερμάτινο εξώφυλλο και σελίδες με γυαλιστερό χαρτί, μπλε στην άκρη όπως φαίνεται), είναι τελείως έγχρωμο, με συνεντεύξεις, artwork και διάφορα άλλα, ανάμεσα στις οδηγίες για το παιχνίδι. Περιττό να πω πως παντού, σε κάθε γωνιά της έκδοσης, υπάρχει artwork. Αυτές οι δύο απλώς και μόνο για τα extras... Αν μιλήσουμε για παιχνίδια λίγων αντιτύπων θα ξεφύγουμε και τότε ίσως καταλάβουμε ότι αυτές οι δήθεν le δεν είναι πραγματικά σπάνιες.....

                      Comment


                      • #12
                        /showoff

                        Comment


                        • #13
                          Θεωρώ την όλη φάση με τα απανωτά collector&#39;s edition, απλώς αστεία.
                          Collector&#39;s edition εδώ, collector&#39;s edition εκεί, ρε τι μας λέτε;

                          Καταρχάς για εμένα η κυκλοφορία ενός collector&#39;s edition μου φαντάζει λογική μόνο σε games με κάποια ιστορία. Να πεις, ναι μια σειρά που λάτρεψα και λατρεύω, ας πληρώσω και λίγα παραπάνω γαι κάποια extras γιατί γουστάρω.
                          Collector&#39;s edition GTA το καταλαβαίνω, Warcraft επίσης, Zelda αν έβγαινε μέσα, αλλά τα Assasin&#39;s Creed και Crysis που κολλάνε;

                          Μου θυμίζει το σκηνικό με τα DVDs. Βγαίνει πρώτα η ταινία σε απλό DVD και μετά από λίγο καιρό σε collector&#39;s edition DVD, με την μόνη διαφορά 2-3 λεπτά επιπλέον σκηνές (άκυρες οι πιο πολλές), άντε και κανά fancy digipack. Να πω ότι είναι μια κλασική ταινία που έχει αφήσει εποχή ναι, να την αγοράσω την συλλεκτική κι ας έχει μισό λεπτό επιπλέον σκηνές, αλλά για τις νέες ταινίες-παιχνίδια είναι αστείο IMO.

                          Comment


                          • #14
                            Καταρχάς για εμένα η κυκλοφορία ενός collector&#39;s edition μου φαντάζει λογική μόνο σε games με κάποια ιστορία. Να πεις, ναι μια σειρά που λάτρεψα και λατρεύω, ας πληρώσω και λίγα παραπάνω γαι κάποια extras γιατί γουστάρω.
                            Collector&#39;s edition GTA το καταλαβαίνω, Warcraft επίσης, Zelda αν έβγαινε μέσα, αλλά τα Assasin&#39;s Creed και Crysis που κολλάνε;

                            Μου θυμίζει το σκηνικό με τα DVDs. Βγαίνει πρώτα η ταινία σε απλό DVD και μετά από λίγο καιρό σε collector&#39;s edition DVD, με την μόνη διαφορά 2-3 λεπτά επιπλέον σκηνές (άκυρες οι πιο πολλές), άντε και κανά fancy digipack. Να πω ότι είναι μια κλασική ταινία που έχει αφήσει εποχή ναι, να την αγοράσω την συλλεκτική κι ας έχει μισό λεπτό επιπλέον σκηνές, αλλά για τις νέες ταινίες-παιχνίδια είναι αστείο IMO.[/b]
                            +10000000

                            Σωστότατη τοποθέτηση και ήταν κάτι που συζητούσα με τον αδελφό μου τις προάλλες.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Evans+--><div class='quotetop'>QUOTE(Evans)</div>
                              <!--QuoteBegin-Ormion
                              Καταρχάς για εμένα η κυκλοφορία ενός collector&#39;s edition μου φαντάζει λογική μόνο σε games με κάποια ιστορία.
                              Μου θυμίζει το σκηνικό με τα DVDs. Βγαίνει πρώτα η ταινία σε απλό DVD και μετά από λίγο καιρό σε collector&#39;s edition DVD, με την μόνη διαφορά 2-3 λεπτά επιπλέον σκηνές (άκυρες οι πιο πολλές), άντε και κανά fancy digipack. Να πω ότι είναι μια κλασική ταινία που έχει αφήσει εποχή ναι, να την αγοράσω την συλλεκτική κι ας έχει μισό λεπτό επιπλέον σκηνές, αλλά για τις νέες ταινίες-παιχνίδια είναι αστείο IMO.

                              +10000000[/b]
                              +20000000

                              H ιδέα των collector&#39;s edition δεν με ελκύει καθόλου και ούτε το έκανε ποτέ μιας και δεν είμαι καθόλου, μα καθόλου collector. Μπορεί να είναι πολύ όμορφες με extra καλούδια, αλλά γενικά εμένα δεν με ιντριγκάρει η ιδέα του να δώσω τόσα παραπάνω λεφτά για ένα game μόνο και μόνο για να δικαιώσω την προσπάθεια της εταιρείας για easy money (σε μερικές περιπτώσεις πάντα) και να αποκτήσω μια πιο φανταχτερή θήκη, μια αφίσα ή ακόμη και ένα t-shirt/μενταγιόν/αγαλματίδιο (και πάλι όμως θεωρώ τις περισσότερες φορές τα εππιπλέον λεφτά πάρα πολλά). Με ενδιαφέρει αποκλειστικά το περιεχόμενο του δίσκου, αν και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ανισταθώ στην ιδέα της αγοράς collector&#39;s edition ενός υπερβολικά (υπερβολικά όμως) αγαπημένου παιχνιδιού (σ.σ: μέχρι τώρα, δεν μπορώ πραγματικά να σκεφτώ ένα παράδειγμα).
                              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                              Comment

                              Working...
                              X