Announcement

Collapse
No announcement yet.

NDS vs the World

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NDS vs the World

    Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό την κατάσταση που επικρατεί στο χώρο και μου κάνει πραγματικά μεγάλη εντύπωση ο δρόμος που ακολουθεί. Η τωρινή γενιά έχει πολλές διαφορετικές προτάσεις, η κάθε κονσόλα στην κυριολεξία προσφέρει κάτι μοναδικό (με εξαίρεση κάποιους κοινούς τίτλους των δύο "μεγάλων") και έτσι ο κάθε gamer έχει πολλές επιλογές (και αυτοί που τα έχουν όλα χάνονται). Εκεί που καταλήγω, όμως, είναι στο πρώτο handheld της τωρινής γενιάς, στο NDS.

    Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πώς μία handheld κονσολίτσα είναι ίσως η πιο ενδιαφέρουσα. Ίσως να είναι καθαρά προσωπικό αυτό, αλλά το DS το βλέπω ως το κομμάτι του σημερινού gaming που κρατάει όλες τις βασικές φόρμουλες, τη φιλοσοφία που μία ζωή ακολουθούσε το χώρο (και πλέον χάνεται σιγά σιγά - βλέπε διάφορα topics) και καταφέρνει να χτίσει πάνω σε αυτήν. Έχω μιλήσει με πολλά άτομα για την κατάσταση αυτή, όλοι τους ψαγμένοι gamers, και όλοι κατέληξαν ακριβώς στο ίδιο συμπέρασμα, ότι το DS είναι το μέλλον.

    ΙΜΗΟ η βιβλιοθήκη του DS είναι η πιο ενδιαφέρουσα αυτή τη στιγμή, προσφέρει πραγματικά πολλά καινούρια πράγματα και θα προσφέρει ακόμα περισσότερα. Σίγουρα φιλοσοφημένα και τεράστια παιχνίδια δε συγκαταλέγονται σε αυτά. Από την άλλη, όμως, αναρωτιέμαι για το εαν η "φιλοσοφία" και η "τεχνολογία" είναι αυτό που θα βοηθήσει το χώρο να προχωρήσει. Έχουν αλλάξει τελείως τα δεδομένα και οι εποχές που το gaming ήταν "just for kids" έχει περάσει. Αλλά είναι το DS κάτι τέτοιο; Είναι το μέλλον η σκηνοθεσία και η τεχνολογία, ή μήπως αυτό το ψίγμα του "παλιού καλού gaming" είναι περισσότερο ουσιώδες; Σε μία εποχή που το "glitter" (που είπε και η Kiku) έχει κυριαρχήσει, που κρύβεται ο παλιός σκοπός του gaming, ο παράγοντας "διασκέδαση";

    Δε λέω ότι το παραπάνω είναι ο κανόνας, αλλά θα ήθελα πραγματικά να δω και τις γνώμες των άλλων. Ποια είναι η θέση του DS στο χώρο (όχι με νούμερα, αλλά ουσιαστικά) των videogames και κατά πόσο συμβάλει στην εξέλιξη αυτού.

  • #2
    Το DS εχει πολλα πλεονεκτηματα αλλα προς Θεου δε θα ηθελα να ειναι το υποδειγμα για το μελλον και δεν το θεωρω. Με ικανοποιει το γεγονος πως πατα πανω σε αδυναμο hardware και κατα συνεπεια συνεχιζουν να υπαρχουν/αναβιωνουν παιχνιδια με 2D γραφικα-gameplay, απομειναρια μιας προηγουμενης γενιας αλλα παντα αποδεκτα.

    Οταν ομως μιλαμε για τεχνολογια, το μελλον = εξελιξη κατα συνεπεια δυνατο Hardware, για 3d γραφικα κτλ

    Δε χωρα αμφιβολια οτι το DS εχει μια βιβλιοθηκη που καλυπτει πολλες αναγκες ομως ακομη κι ετσι δεν ειναι εφικτο να ικανοποιηθουν ολοι αφου δεν αναζητουν οι Gamers τα ιδια πραγματα. Για παραδειγμα θα αναφερω τον πρωτο ιδιοτροπο που ξερω, τον εαυτο μου, που αναζητα συγκεκριμενα πραγματα (RPGs) και το DS δεν καλυπτει τις αναγκες μου με αποτελεσμα να θεωρω το PSP ανωτερο.

    Τελικα, η εξελιξη , το μελλον, το καλυτερο-χειροτερο εχουν να κανουν με το εγω μας, τα υποκειμενικα κριτηρια. Οποτε ειναι αδυνατο να προσδιοριστει αντικειμενικα η θεση του DS ή οποιουδηποτε αλλου συστηματος.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #3
      Εγώ πιστεύω ότι το DS είναι απαραίτητο στην αγορά, αλλά απεύχομαι να είναι το μέλλον του gaming συνιφασμένο μόνο με αυτό ή με το Wii. Οι λόγοι είναι απλοί:

      1) Αν και στον κατάλογο software που διαθέτει περιέχονται εξαιρετικοί τίτλοι, το μηχάνημα δεν πάυει να έχει γεμίσει από αδιάφορες στο gaming εφαρμογές κάθε τύπου στην Ιαπωνία, από cartoon και movie licences στην Δυτική αγορά. Για κάθε Phantom Hourglass, Advance Wars και Castlevania υπάρχουν 100 εμετικά cash-ins ή προιόντα που δεν έχουν καμία σχέση με παιχνίδι ή διασκέδαση. Έχουμε φτάσει στο τελείως ανώμαλο και απαράδεκτο φαινόμενο ο gaming τύπος να ξοδεύει σελίδες και πόρους για να καλύπτει εφαρμογές που δεν είναι games.

      2) Η κονσόλα είναι φορητή. Όσο και αν μας αρέσει να παίζουμε ξαπλωμένοι στο κρεβατάκι μας, τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με μια τεράστια τηλεόραση ή ένα arcade monitor που γεμίζουν με παντός είδους εφέ και γρήγορη δράση. Μάλλον για να είμαι πιο δίκαιος, όσο απαραίτητο είναι το ένα άλλο τόσο είναι και το άλλο.

      Επιπρόσθετα το software του μηχανήματος εμένα προσωπικά δεν με κρατάει πλεόν. Το τελευταίο παιχνίδι που έλιωσα ήταν το Portrait of Ruin. Ακόμα και το Phantom Hourglass το άφησα κοντά στο τέλος γιατί βαρέθηκα λίγο. Από την φετινές κυκλοφορίες ενδiαφέρον μόνο μου φάνηκε το Itsuwari No Rondo JP (Rondo of Swords US) - δεν έχει φυσικά κυκλοφορήσει Ευρώπη ακόμα - και ειλικρινά δεν μπορώ να παίξω άλλο με Puzzle και mini games. Τα βαρέθηκα.
      Insert Coin

      Comment


      • #4
        Αν ειναι το DS και το wii το μελλον τοτε μαλλον μεγαλωσα πολυ και πρεπει να κοψω το gaming asap..

        Για πιο λογο να παιξω DS σε μια μικρη οθονιτσα τη στιγμη που μπορω να βαλω 360 και PS3 και να παιξω παιχνιδαρες αραχτος στην HDTV μου..? για πιο λογο να παιξω wii με γραφικα 2 γενιες πριν με ενα χειρηστηριο που δε μου αρεσει καθολου και με παιχνιδια που το 99% ειναι για παιδακια..

        Γιατι δηλαδη να μην παιξω τις παιχνιδαρες οπως MGS4(Αντε πρωτο το βαζω ΒΒ.. ), GTA IV, KZ 2, FF 13, Gears 2 etc.. Δηλαδη το μελλον βρισκετε στο DS στο Wii και στο Μαριο επειδη κανουν πωλησεις..? Εμενα η αποψη μου ειναι οτι ειναι σαν το ipod εχουν γινει ενα ειδος μοδας δηλαδη, ολοι τα αγοραζουν αλλα ελαχιστοι θα ασχοληθουν σοβαρα με αυτα, και οταν λεω σοβαρα εννοω να το συνδεσουν ιντερνετ να κατεβασουν κανα classic να παιξουν και να τελειωσουν κανα σοβαρο παιχνιδι etc.. οι περισσοτεροι ενα wii sports θα βαλουν για κανα τεταρτο και τελος.

        Το DS τι να πω ενα hand held ειναι με καλα παιχνιδακια αλλα και παλι αν ηταν να παρω φορητη κονσολα καπου μαζι μου θα επαιρνα το PSP.. Και βασικα γιατι να παρω..? αν παω διακοπες θα παρω στανταρ μια κονσολα μαζι μου μια φορητη θα μου χρειαζοταν μονο μεσα στο καραβι..

        Comment


        • #5
          Η τωρινή γενιά έχει πολλές διαφορετικές προτάσεις, η κάθε κονσόλα στην κυριολεξία προσφέρει κάτι μοναδικό (με εξαίρεση κάποιους κοινούς τίτλους των δύο "μεγάλων") και έτσι ο κάθε gamer έχει πολλές επιλογές (και αυτοί που τα έχουν όλα χάνονται).[/b]
          Πολύ σωστή επισημανση.


          ΙΜΗΟ η βιβλιοθήκη του DS είναι η πιο ενδιαφέρουσα αυτή τη στιγμή, προσφέρει πραγματικά πολλά καινούρια πράγματα και θα προσφέρει ακόμα περισσότερα. Σίγουρα φιλοσοφημένα και τεράστια παιχνίδια δε συγκαταλέγονται σε αυτά. Από την άλλη, όμως, αναρωτιέμαι για το εαν η "φιλοσοφία" και η "τεχνολογία" είναι αυτό που θα βοηθήσει το χώρο να προχωρήσει. Έχουν αλλάξει τελείως τα δεδομένα και οι εποχές που το gaming ήταν "just for kids" έχει περάσει. Αλλά είναι το DS κάτι τέτοιο; Είναι το μέλλον η σκηνοθεσία και η τεχνολογία, ή μήπως αυτό το ψίγμα του "παλιού καλού gaming" είναι περισσότερο ουσιώδες; Σε μία εποχή που το "glitter" (που είπε και η Kiku) έχει κυριαρχήσει, που κρύβεται ο παλιός σκοπός του gaming, ο παράγοντας "διασκέδαση";[/b]
          Προσωπικά, θυμάμαι πως πρωτοξεκίνησε το DS (όπως και η αρχική εντύπωση που είχα όταν το πρωτοείδα όταν κυκλοφόρησε πριν 3,5 χρόνια) με την αντίληψη ενός underpowered φορητού μόνο για ''casual'' παιχνιδάκια και Ν64 ports, κι έχει καταλήξει να έχει κάτι για όλους σχεδόν, με πολλές προτάσεις.

          Ακόμα και παραδοσιακά games ή σειρές (Contra,Bangai-O,DragonQuest,Ninja Gaiden,FF,AW και πολλά άλλα) κυκλοφορούν εκεί.
          Επίσης έχει τον πρώτο λόγο σε 3rd party games οχι μόνο ανατολικά αλλά και από δυτικούς developers, τόσο για καθαρά mainstream σειρές (Call of Duty,Trackmania,ΤΗ,Race Driver) ή movie tie-ins όσο κυρίως για νέα ΙΡ ή τίτλους (Sonic DB,Soul Bubbles,Ward,Moon κ.α.) ή είδη που δεν είχαν μεγάλη αντιπροσώπευση σε φορητές (strategy,adventure κτλ.) μέχρι τώρα.
          Τέλος,πόντους προσθέτουν οι πολλές προτάσεις σε platformers,rhythm & puzzle games.

          Αυτή η υποστήριξη (σχεδόν καθολικά) ναι μεν οδηγεί και σε πολύ shovelware (application clones,''training'' games κτλ.) αλλά και σε πειραματισμούς όσο και φρέσκα concepts από όσους τολμήσουν να δώσουν κάτι καλοδουλεμένο.Οι δεύτεροι είναι λίγοι ποσοστιαία, αλλά σε απόλυτους αριθμούς είναι δεκάδες τίτλοι.

          Τώρα για την τεχνολογία,σίγουρα γραφικά Ν64 εν έτει 2008 είναι (πολύ) παρωχημένα, ωστόσο ακόμα και μέσω αυτών των περιορισμών βλέπουμε ενδιαφέρουσες εφαρμογές και εντυπωσιακά games για τα δεδομένα της κονσόλας.

          όσο για το μέλλον, βλέπε παρακάτω...


          Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πώς μία handheld κονσολίτσα είναι ίσως η πιο ενδιαφέρουσα. Ίσως να είναι καθαρά προσωπικό αυτό, αλλά το DS το βλέπω ως το κομμάτι του σημερινού gaming που κρατάει όλες τις βασικές φόρμουλες, τη φιλοσοφία που μία ζωή ακολουθούσε το χώρο (και πλέον χάνεται σιγά σιγά - βλέπε διάφορα topics) και καταφέρνει να χτίσει πάνω σε αυτήν. Έχω μιλήσει με πολλά άτομα για την κατάσταση αυτή, όλοι τους ψαγμένοι gamers, και όλοι κατέληξαν ακριβώς στο ίδιο συμπέρασμα, ότι το DS είναι το μέλλον.[/b]
          Οχι δεν είναι το μέλλον,ή μάλλον, δεν είναι το ΜΟΝΟ μέλλον... εξηγούμαι:
          το κοινό που ασχολείται με τα videogames είναι αρκετά μεγάλο (και συνεχώς αυξάνεται) ώστε να στηρίξει πολλές οδούς και <<σχολές>> ταυτόχρονα.
          Η μια συμπληρώνει την άλλη και δεν την αναιρεί.
          Το DS (όπως και το Wii) μια εναλλακτική οδός, όπως το ίδιο ισχύει και για την πιο <<τεχνοκρατική>> αντίληψη.Η βιομηχανία προσφέρει τίτλους και συντηρεί σειρές για όλα τα γούστα και κατηγορίες gamers και οφείλει να το κάνει, καθώς η αποκλειστική ακολουθία μιας και μόνο φιλοσοφίας θα είχε ολέθριες συνέπειες και θα οδηγούσε στον κορεσμό.


          Ο καθένας εκ των gamers λοιπόν,απολαμβάνει ό,τι του αρέσει με βάση τα κριτήρια και τις προτιμήσεις του, έτσι ήταν κι έτσι θα ΄ναι τα πράγματα,τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο.


          Με λίγα λόγια, το μέλλον δεν είναι μονόδρομος αλλά πολλές παράλληλες οδοί και η εξέλιξη καθεμίας θα είναι διαφορετική, δεν είναι μαύρο άσπρο η κατάσταση.




          όοσ για το πρώτο κομμάτι,οι κατ εμέ λόγοι που ξεχωρίζει το DS είναι:
          -το interface
          -χαμηλό κόστος ανάπτυξης,που ευνοεί το ρίσκο από τις ομάδες ανάπτυξης και βλέπουμε και πιο <<ιδιαίτερους>> τίτλους
          <<φορητότητα>>, εμφάνιση και αυτονομία του συστήματος (dsphat sucks ass btw)
          -οι ιδιαίτερες δυνατότητες που έχει, που προσθέτουν πολύ εφόσον τις εκμεταλλευτούν οι developers
          (π.χ. το όλο στήσιμο και προοπτικές στο TWEWY,στο Zelda PH και πολλά ακόμη)
          -οι πωλήσεις του, τόσο γιατι υπαγορεύουν υποστήριξη από τους 3rd parties,όσο και γιατί βλέπουμε να κυκλοφορούν κι εδώ αρκετοί niche τίτλοι που αλλιώς θα έμεναν εντός ιαπωνίας
          -ποικιλία software
          NDS themes

          Comment


          • #6
            Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του Boy...Το DS δεν είναι το μόνον μέλλον.Πλέον θα υπάρχουν και hardcore κονσόλες και πιο mainstream είτε σε φορητά είτε σε home console.Αφήστε που σιγά σιγά ,επειδή η βιομηχανία εξελίσσεται με τεράστια βήματα,απευθύνεται πλέον σε ευρύ κοινό και αποφέρει ΠΟΛΛΑ κέρδη(βλέπε το πρόσφατο παράδειγμα του GTAIV)θα έχουμε περισσότερες κονσόλες.Σε 10 χρόνια μπορεί να υπάρχουν 4 φορητά,με το καθένα απευθύνεται σε δικό του κοινό,και 5 home console με τεράστια ποικοιλία τίτλων και πάρα πολλά είδη παιχνιδιών...Ο καιρός γαρ εγγύς


            Comment


            • #7
              Ο καιρός γαρ εγγύς
              [/b]

              Comment


              • #8
                To DS ήταν ένα πείραμα της Nintendo, η επιτυχία του, ήταν και ο καθοριστικός παράγοντας για την δημιουργία του Wii και την "διαγραφή" ενός νέου GameBoy.
                Tο DS, ίσως θα μπορούσαμε να το συγκρίνουμε με το Nes&Master System όπου η απλότητα του χειριστηρίου των συγκεκριμένων συστημάτων τα έκανε προσιτά σε όλα τα μέλη της οικογένειας, παρομοίως και το φορητό έχει όλες τις απαραίτητες βάσεις για να έχουν πρόσβαση όλες οι ηλικίες.
                H ίδια φιλοσοφία υπάρχει και στο Wii, μόνο που πλέον η γραφίδα αντικαθίσταται από το Wii Remote περιλαμβάνοντας επιπλέον δυνατότητες διατηρώντας παράλληλα την απλότητα στο χειρισμό.
                Το DS έχει μια μεγάλη ποικιλία από τίτλους, αρκετούς retro-port, τίτλους για το νέο κοινό (nintendogs, brain training), τίτλους "προσαρμοσμένους" για DS (Professor Layton, Phoenix Wright, Animal Crossing, Phantom Hourglass), τίτλους με κλασσικό χειρισμό (New Mario Bross, Castlevania), και τίτλους με χειρισμό καθαρά για DS (Hotel Dusk, Elite Beat Agents). Γενικώς υπάρχει μια πλήρης βιβλιοθήκη τίτλων αλλά και πάλι θα υπάρξουν κάποιοι δυσαρεστημένοι, πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν, εξάλλου ο καθένας μας έχει τα δικά του standar.
                Το software είναι καθαρά θέμα εταιριών αλλά και πωλήσεων του ανάλογου σηστύματος, θυμάμαι όταν έπαιζα Link&#39;s Awakening & Gargoule&#39;s Quest στο GameBoy τρελαινόμουν με τα γραφικά, μουσική και το σύνολο των δύο τίτλων (κάτι που δείχνει "αξιοθαύμαστο" σε κάποιους μάλλον να παίζουν σε μικρή οθόνή....) και παίζοντας αυτά τα παιχνίδια ένιωθά ότι όχι μόνο είναι πάνω από τις δυνατότητες του συστήματος αλλά και σαν τίτλοι "ξέφευγαν" σαν ποιότητα και από τίτλους για οικιακές κονσόλες τις εποχής. Το θέμα software είναι καθαρά θέμα εταιριών αλλά και κατά πόσο θα "σκάσει" λεφτά η Sony, Nintendo, Microsoft σε τρίτες εταιρίες για παραγωγή τίτλων.

                Το DS είναι ουσιαστικά και το Revolution της Nintendo, το παρόν και την βάση της για το μέλλον, η προτασή της για διασκέδαση για όλους σε συστήματα με προσιτό χειρισμό, τιμή, interface, χαμηλότερες τιμές παιχνιδιών με cool σχεδιασμό και mainstream systems. Φυσικά είναι πάντα θέμα επιλογής........ για τους ποιό "ψαγμένους" τουλάχιστον.....

                Comment


                • #9
                  Χαίρομαι που βλέπω και τις απόψεις σας .

                  Τέλος πάντων, μία επισήμανση (διόρθωση της αρχικής μου τοποθέτησης). Έγραψα ότι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το DS είναι το μέλλον, ενώ ήθελα να το θέσω σαν ερώτημα (είναι όντως το DS το μέλλον;). Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του boy. Απλώς βλέπω κάτι πολύ νέο και φρέσκο μέσα από το DS, κάτι που δε θα έλεγα ότι το βλέπω τόσο έντονα στις δύο "μεγάλες" κονσόλες. Βέβαια, όπως ειπώθηκε και από άλλους, είναι κυρίως θέμα γούστων.

                  UEG στα μάτια μου μόδα είναι τα παιχνίδια που αναφέρεις και όχι το DS. Αν δεν είναι μόδα το CoD τότε τι είναι ; (το DotA XD)

                  Comment


                  • #10
                    Αν ειναι το DS και το wii το μελλον τοτε μαλλον μεγαλωσα πολυ και πρεπει να κοψω το gaming asap..

                    Για πιο λογο να παιξω DS σε μια μικρη οθονιτσα τη στιγμη που μπορω να βαλω 360 και PS3 και να παιξω παιχνιδαρες αραχτος στην HDTV μου..? για πιο λογο να παιξω wii με γραφικα 2 γενιες πριν με ενα χειρηστηριο που δε μου αρεσει καθολου και με παιχνιδια που το 99% ειναι για παιδακια..

                    Γιατι δηλαδη να μην παιξω τις παιχνιδαρες οπως MGS4(Αντε πρωτο το βαζω ΒΒ.. ), GTA IV, KZ 2, FF 13, Gears 2 etc.. Δηλαδη το μελλον βρισκετε στο DS στο Wii και στο Μαριο επειδη κανουν πωλησεις..? Εμενα η αποψη μου ειναι οτι ειναι σαν το ipod εχουν γινει ενα ειδος μοδας δηλαδη, ολοι τα αγοραζουν αλλα ελαχιστοι θα ασχοληθουν σοβαρα με αυτα, και οταν λεω σοβαρα εννοω να το συνδεσουν ιντερνετ να κατεβασουν κανα classic να παιξουν και να τελειωσουν κανα σοβαρο παιχνιδι etc.. οι περισσοτεροι ενα wii sports θα βαλουν για κανα τεταρτο και τελος.

                    Το DS τι να πω ενα hand held ειναι με καλα παιχνιδακια αλλα και παλι αν ηταν να παρω φορητη κονσολα καπου μαζι μου θα επαιρνα το PSP.. Και βασικα γιατι να παρω..? αν παω διακοπες θα παρω στανταρ μια κονσολα μαζι μου μια φορητη θα μου χρειαζοταν μονο μεσα στο καραβι..
                    [/b]

                    Χωρίς παρεξήγηση φίλε αλλά αν είναι μόδα το DS τότε τι είναι το GTA IV; Δεν θέλω να αρχίσω console war τώρα αλλά μην βλέπεις μόνο την μία πλευρά του νομίσματος. Μόδα είναι και το ds, μόδα είναι και τα hype-games ασχέτου ποιότητας.

                    Τώρα για το αν το DS είναι το μέλλον, δεν θα απαντήσω.
                    Απλά θα πω ότι αν δεν υπήρχε το ds το gaming σκηνικό θα ήταν πολύ πιο φτωχό. Ωραία τα next gen γραφικά, ωραία τα blockbusters, αλλά αν δεν υπήρχε το ds μάλλον δεν θα υπήρχε και το 2d gaming, κάτι απλώς τραγικό.

                    Comment


                    • #11
                      Για πιο λογο να παιξω DS σε μια μικρη οθονιτσα τη στιγμη που μπορω να βαλω 360 και PS3 και να παιξω παιχνιδαρες αραχτος στην HDTV μου..? για πιο λογο να παιξω wii με γραφικα 2 γενιες πριν με ενα χειρηστηριο που δε μου αρεσει καθολου και με παιχνιδια που το 99% ειναι για παιδακια..[/b]
                      Giati yparxoun stigmes ( akoma kai sto spiti ), pou variese na anoikseis tin konsola ton loading times, ton epikon istorion kai graphikon kai auto pou theleis einai pragmatika ena "pick up and play" paignidi ... Paignidia pou einai anoikoun se mia diaforetiki epoxi home consoles, auta tou 2D kirios ... Autos kata tin gnomi mou einai o skopos tou DS .. Einai dipla sou opote to xreiasteis gia na to anoikseis kai mesa se ligotero apo 1 lepto na paizeis kati aplo, alla kai sinama kainourio meso ton kainotomion pou prosferoun oi othones ..

                      Αν ειναι το DS και το wii το μελλον τοτε μαλλον μεγαλωσα πολυ και πρεπει να κοψω το gaming asap..[/b]
                      An den ypirxe DS kai Wii tote tha ekova to gaming pou megalosa exthes ..



                      Comment


                      • #12
                        Χμ...

                        Καταρχάν προτιμούσα το GBA από τα DS και PSP αλλά anyway...

                        ότι το DS είναι το μέλλον[/b]
                        Δεν νομίζω... Ίσως το ότι είναι τεχνολογικά πίσω από το PSP να του στοιχήσει μακροπρόθεσμα.

                        ΙΜΗΟ η βιβλιοθήκη του DS είναι η πιο ενδιαφέρουσα αυτή τη στιγμή, προσφέρει πραγματικά πολλά καινούρια πράγματα και θα προσφέρει ακόμα περισσότερα.[/b]
                        Έχοντας 28 τίτλους, καμιά 15άρα στο PSP και άπειρους για GBA και έχοντας παίξει με "διάφορους" τρόπους πολλά ακόμη πιστέυω πως το DS έχει απλά περισσότερους τίτλους και όχι απαραίτητα καλύτερους.

                        Τα καλύτερα είναι τα Phoenix (GBA ports) και τα Castlevania. Τα άλλα είναι πολύ καλά έως καλά ενώ υπάρχουν και πολλά τελείως αδιάφορα.

                        Με ικανοποιει το γεγονος πως πατα πανω σε αδυναμο hardware και κατα συνεπεια συνεχιζουν να υπαρχουν/αναβιωνουν παιχνιδια με 2D γραφικα-gameplay, απομειναρια μιας προηγουμενης γενιας αλλα παντα αποδεκτα.[/b]
                        Απόλυτα σωστός.

                        που αναζητα συγκεκριμενα πραγματα (RPGs) και το DS δεν καλυπτει τις αναγκες μου με αποτελεσμα να θεωρω το PSP ανωτερο.[/b]
                        Με το Crisis Core σύγουρα η πλάστιγγα γέρνει πολύ υπέρ του PSP και παρόλο που το DS έχει αρκετά rpg κανένα δεν έχει τη μαγεία του Golden Sun ή των FF που port-αρθηκαν στο GBA. Δεν λέω πως δεν υπάρχουν πολύ καλά rpg, απεναντίας έχω πολλά απλώς λείπει η επικότητα παρόμοιων τίτλων.

                        Για πιο λογο να παιξω DS σε μια μικρη οθονιτσα τη στιγμη που μπορω να βαλω 360 και PS3 και να παιξω παιχνιδαρες αραχτος στην HDTV μου..? [/b]
                        ΕΛΕΩΣ Οι φορητές κονσόλες προορίζονται κυρίως για κάποιους σαν εμένα που έχουν ελάχιστο ελεύθερο χρόνο.

                        Ακόμα και παραδοσιακά games ή σειρές (Contra,Bangai-O,DragonQuest,Ninja Gaiden,FF,AW και πολλά άλλα) κυκλοφορούν εκεί. [/b]
                        Αυτό είναι το μεγάλο ατού του DS.

                        είναι όντως το DS το μέλλον;[/b]
                        Ίσως. Θα δούμε την ανταπόκριση του κοινού στα νέα παιχνίδια που αναμένονται στις 2 φορητές κονσόλες.
                        Το DS έχει πολύ μέλλον. Αν οι εταιρίες στρωθούν λίγο ακόμη και φτιάξουν επικά παιχνίδια αντί για tech και touch screen ντέμο ίσως να είναι και το μέλλον.

                        Και εγώ πίστευα ότι το DS είναι το μέλλον αλλά μετά την κυκλοφορία του Crisis Core στο PSP έχω αρχίζει να αλλάζω άποψη.

                        An den ypirxe DS kai Wii tote tha ekova to gaming pou megalosa exthes ..[/b]
                        Έλεος
                        Θες να σου δανείσω κάνα PSP ή PS2 να δεις τι θα πει gaming;
                        https://www.emulator-zone.com
                        I am an iteration closer to my desired solution!
                        The World Ends With You

                        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                        Castlevania Lords of Shadow

                        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                        Hyperdimension Neptunia

                        Comment


                        • #13
                          Και εγώ πίστευα ότι το DS είναι το μέλλον αλλά μετά την κυκλοφορία του Crisis Core στο PSP έχω αρχίζει να αλλάζω άποψη.[/b]
                          Γιατί τι δεδομένα θέτει στα φορητά;

                          Προσωπικά είμαι άσχετος με το ds και το psp.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #14
                            Έλεος
                            Θες να σου δανείσω κάνα PSP ή PS2 να δεις τι θα πει gaming;[/b]
                            Yup, pls do .. Den exo ksanadei PS2 pote sta matia mou kai poli tha ithela na ziso tin empeiria tou .. Eimai 21 xronon pleon file Belmont kai stin zoh mou eixa kai Sega kai Sony kai Nintendo .. Eimai arketa orimos gia na ksexorizo ti mou aresei stin zoh mou ... Opos loipon gia paradeigma protimo tis melaxrines apo tis ksanthies, etsi kai protimo to gaming tis Nintendo para ton ypoloipon .. Auto fysika den simainei oti arnoume na paikso otidipote allo kiklofora stis alles konsoles, apla ksero oti i pleiopsifia ton paignidion pou thelo na exo stin konsola einai Nintendo .. An auto se sena fainete geleio, dikaioma sou .. Poios eimai ego pou tha sou to steriso ?? Esi alloste ksereis ti tha pei gaming me to Ps2 kai PSP ..



                            Comment


                            • #15
                              Γιατί τι δεδομένα θέτει στα φορητά;

                              Προσωπικά είμαι άσχετος με το ds και το psp.[/b]
                              Βασικά είναι ο ορισμός του επικού αλλά και φορητού παιχνιδιού.
                              Τεχνικά τέλειο, από στήσιμο και ιστορία επικό και απίστευτα φορητό καθώς οι αποστολές διαρκούν λίγο.
                              Θεωρώ πως αυτό το παιχνίδι θέτει νέα δεδομένα στο φορητό gaming.

                              Yup, pls do .. Den exo ksanadei PS2 pote sta matia mou kai poli tha ithela na ziso tin empeiria tou .. Eimai 21 xronon pleon file Belmont kai stin zoh mou eixa kai Sega kai Sony kai Nintendo .. Eimai arketa orimos gia na ksexorizo ti mou aresei stin zoh mou ... Opos loipon gia paradeigma protimo tis melaxrines apo tis ksanthies, etsi kai protimo to gaming tis Nintendo para ton ypoloipon .. Auto fysika den simainei oti arnoume na paikso otidipote allo kiklofora stis alles konsoles, apla ksero oti i pleiopsifia ton paignidion pou thelo na exo stin konsola einai Nintendo .. An auto se sena fainete geleio, dikaioma sou .. Poios eimai ego pou tha sou to steriso ?? Esi alloste ksereis ti tha pei gaming me to Ps2 kai PSP ..[/b]
                              Φίλε NiCk επειδή σε ξέρω από παλιότερα πήρα το θάρρος να απαντήσω έτσι. Περισσότερο πλάκα ήθελα να κάνω καθώς θεώρησα αυτό που είπες κάπως απόλυτο και λίγο υπερβολικό και λίγο μηδενιστικό. Ναι σίγουρα το DS είναι τρομερή κονσόλα αλλά και το PSP είναι εξίσου καλό. Το Wii είναι επίσης καλό αλλά θεωρώ πως δεν θα φτάσει ποτέ το PS2. Σόρυ αν σε προσέβαλα κάτα λάθος αλλά μου ακούστηκε λίγο υπερβολικό πως αν δεν θα υπήρχε ακόμη η Νίντυ και οι κονσόλες της δεν θα υπήρχαν και βιντεοπαιχνίδια.
                              https://www.emulator-zone.com
                              I am an iteration closer to my desired solution!
                              The World Ends With You

                              I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                              Castlevania Lords of Shadow

                              I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                              Hyperdimension Neptunia

                              Comment

                              Working...
                              X