Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 10 FPS Games Ever by ScrewAttack!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Top 10 FPS Games Ever by ScrewAttack!


    Top 10 FPS Games Ever by ScrewAttack:



    http://www.gametrailers.com/player/34978.html
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

  • #2
    Ωραιο ποστ φιλε NickTG.
    Σε γενικες γραμμες συνηθως συμφωνω με το Screwattack, αλλα εδω μου τα χαλανε λιγο, κυριως με τη σειρα που κατεταξαν τους τιτλους.

    Γενικα μου αφησε την εντυπωση το top 10 πως ηταν πολυ console-oriented - θα προτιμουσα μια πιο pc oriented εκδοχη.

    Οπως και να χει περιμενα στις κορυφαιες θεσεις το Doom 2 και τον τιτλο που ειδα στο #1 δεν περιμενα να τον δω εκει - προς στιγμην ξεχασα την υπαρξη του.

    Επισης μου φαινεται παραλογη η υπαρξη του Doom 3 στη 10αδα, οπως και η απουσια αλλων τιτλων πιο "μπασταρδεμενων" αλλα συναμα εξαιρετικων, οπως το System Shock 2.
    Οχι τιποτα αλλο, αλλα αφου βαλαν το Bioshock, περιμενα καπου ψηλοτερα να δω και το SS2.

    Τελος πιστευω πως καπου εκει επρεπε να βρισκεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Quake III Arena, νιωθω πως ειναι το παιχνιδι που εδραιωσε αυτη τη νοοτροπια των FPS.

    Υ.Γ.

    Επισης καλο το ΗL2 αλλα επρεπε καπως να χωρεσουν και τον προκατοχο του στη λιστα. Ηταν και ειναι αμφοτερα τιτλοι-υποδειγματα του πως πρεπει να δομουνται τα fps στο συνολο τους.

    Υ.Γ. 2

    Sorry αν φανηκε πως γκρινιαζω πολυ .

    Comment


    • #3
      Πλέον είναι δύσκολο να χωρέσουν τα απαραίτητα σε ένα τοπ 10...
      Δεν είδα μέσα Quake 2 & 3, Unreal, Half-Life, Call of Duty, Medal of Honor etc.
      Επίσης το Bioshock πολύ χαμηλά στη λίστα. Επίσης δε χωνεύω το Δούκα με τίποτα...


      Comment


      • #4
        Κατ'αρχας να πω πως ο εκφωνητης ηταν ολα τα ευρω! ;) .Τρελλο humour και ευστοχες ατακες σαν αυτες are the stuff of legends!

        Στο ψητο,μαλλον θα διαφωνησω με τη σειρα και σε καμια περιπτωση δε θα εβαζα το GoldenEye στη θεση 1.Οπως και να εχει οι τιτλοι που αναφερθηκαν ηταν ολοι βαθυτατης σημασιας για τη βιομηχανια και τους αξιζε μια θεση εκει.Πολλοι παραληφθηκαν αλλα τι να κανουμε...επρεπε να ειναι 10 υποθετω.
        <div align="center">

        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

        Comment


        • #5

          Οπως και να χει περιμενα στις κορυφαιες θεσεις το Doom 2 και τον τιτλο που ειδα στο #1 δεν περιμενα να τον δω εκει - προς στιγμην ξεχασα την υπαρξη του.


          [/b]

          Ωπα ρε...
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #6
            Καλο ηταν το top 10 θα συμφωνησω με Goldeneye στο 1 αλλα ηθελα μεσα στη δεκαδα Turok2 και invisble war (deus ex 2).

            Επισης σαν να υπερτιμησανε το CoD4 ειπαν πως ολοι το παιζουν ακομα αλλα το ιδιο συμβαινει και με το Halo3 τι να πω...

            Comment


            • #7
              Καταρχάς, για όσους βαριούνται να βλέπουν το πεντάλεπτο video, η λίστα είναι η εξής.

              #1 GoldenEye
              #2 Halo
              #3 Call of Duty 4
              #4 Wolfenstein 3D
              #5 Quake
              #6 Counter-Strike
              #7 Duke Nukem 3D
              #8 Half-Life 2
              #9 Doom 3
              #10 BioShock

              Να τα πάρουμε ένα - ένα...

              Καταρχάς, το πρώτο Half-Life, το οποίο ο κύριος δεν αξίωσε να το βάλει στην δεκάδα, είναι το κατά τη γνώμη μου καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών (ναι, έχω βαρεθεί να το λέω ), οπότε θα το έβαζα πρώτο και στην λίστα των FPS. Ήθελα να δω και το Turok 2: Seeds of Evil στην λίστα και ίσως και κάποιο Medal of Honor.

              Έπειτα, το Halo είναι υπερβολικά ψηλά, δεν θα το έβαζα στην πεντάδα, το Call of Duty 4 δεν το έχω παίξει, οπότε δεν το σχολιάζω, τα Wolfenstein 3D, Quake και Duke Nukem 3D δεν ξέρω τι δουλειά έχουν πάνω από το πρώτο Doom, το δε Doom 3, δεν ξέρω τι δουλειά έχει έστω και στο top 100.

              Κατά τα άλλα... Καλή λίστα.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #8
                Half-life ektos dekadas ?? Goldeneye sto no.1 kai Halo sto no.2 ?? :blink: Oute kan tha mpo ston kopo na to do ..



                Comment


                • #9
                  Ωπα ρε...
                  [/b]
                  Θελω να πω πως σε ενα overall top 10 fps games δεν περιμενα με την καμια στις πιο υψηλες θεσεις το GE, ποσο μαλλον στο #1.
                  Sorry, εδω δε μιλαμε για console games μιλαμε για fps εν γενει.

                  Comment


                  • #10
                    Halo δεύτερο?ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ.Λογικό είναι αφού πρόκειται για τίτλο που όσες φορές κι αν ασχοληθείς θα προσεγγίσεις νέους τρόπους τακτικής και εξόντωσης των εχθρών.Μιλάω πάντα για Legendary.Αυτό για replay value λέει τα μέγιστα.Όλα τα υπόλοιπα FPS στην λίστα του Screw Attack εκτός του Goldeneye αφού ολοκληρωθούν μία ή δύο φορές φαντάζουν τα ίδια μετά.Το Goldeneye αξίζει να βρίσκεται πρώτο διότι η προσφορά του στον χώρο είναι τεράστια.
                    Τις 2 πρώτες θέσεις περίμενα να δω Halo και Goldeneye ή το ανάποδο όπως και έγινε.Εντύπωση μου κάνει που το Perfect Dark της Rare δεν συμπεριλήφθηκε καν ενώ το ίδιο θα έλεγα και για το System Shock(μάλλον επειδή δεν το ξέρει κανείς LOL).Τώρα για το Doom 3 τι να πω?Για μένα δεν πρσέφερε τίποτα το ιδιαίτερο σαν τίτλος (σιγά τον τρόμο,κατουρήθηκα).Το ότι βρίσκεται ψηλότερα από το Bioshock δείχνει ότι τα ξύνανε εκείνες τις στιγμές.

                    Τέλος πάντων γνώμη του Screw Attack είναι και τίποτα παραπάνω αλλά για τα Halo και Goldeneye δίνω Kudos.Both of them είναι κολοσσοί τόσο για την χρονική περίοδο που εμφανίστηκαν όσο και για τις ανανεώσεις/προόδους στο είδος των FPS.

                    Comment


                    • #11
                      Αν ολα αυτα ισχυουν για τα Halo/GE, τι θα επρπε να ισχυει για τα παιχνιδια που δημιουργησαν/εδραιωσαν το ειδος στο PC;

                      Comment


                      • #12
                        Πάντως το Βιοshock σαν FPS υστερεί.Είναι πολύ καλό παιχνίδι(εντάξει το έχω παίξει ένα 4ωρο και το λάτρεψα)αλλά περισσότερο το παίζεις για το ατμοσφαιρικό του θέματος παρά για τα FPS στοιχεία του,που μάλλον απλά είναι.

                        Τώρα για το Quake,θα προτιμούσα το ΙΙ.Eπίσης που είναι τα Unreal Tournament??Δεν τα έχω παίξει αλλά όταν ήμουν γυμνάσιο λύκειο γινόταν Ο χαμός με δαύτο.Ακόμη και ο Sith σήμερα βάζει και παίζει να θυμάται τα παλιά μεγαλεία.

                        Για Half Life δεν έχω ασχοληθεί για να εκφέρω άποψη,αλλά θα ήθελα να δω και το Deus Ex που πολλοί αγαπούν.Γενικά πάντως το Screwattack είναι site για κονσόλες παρά για PC(πράγμα κατακριτέο όταν μιλάμε για είδος που ανήκει στα PC από πολλές απόψεις).Eιδικά ο Craig εμφανίζει κλιση προς Νintendo μεριά,ενώ θα διέκρινα μια έλλειψη τίτλων για Sega consoles ακόμη και στο VG vault.Ελπίζω να διορθωθεί μελλοντικά.

                        Αν και τώρα που την έκανε ο Handsome Tom σκούρα τα πράγματα.Οι υπόλοιποι σχολιαστές των VG vaults δεν τον φτάνουν με τπτ...

                        Για το πρώτο Halo συμφωνώ με το Ren.Το είχα παίξει στο Heroic βέβαια αλλά και πάλι είχε τρομερές μάχες,έδινε δυνατότητα για τακτική αντιμετώπιση και όχι "γιούρια κι όποιους πάρω μαζί μου"και πολλές φορές την ίδια κατάσταση την αντιμετώπιζες με διαφορετικό τρόπο.
                        Το 2 το έχω παίξει αρκετά(τέλος του Regret-όλο ξεχνάω τα ονόματα από τα stages )και αν και προσθέτει πολύ στην παρουσίαση gameplay wise μου φαίνεται κατώτερο του 1.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          Καλά πάντα θα υπάρχουν διαφωνίες ειδικά σε ένα τέτοιο είδος που συνεχώς δίνει εξαιρετικά δείγματα με μόλις 10 επιλογές.

                          Το Goldeneye εξεπλάγην όταν το είδα 1η θέση, αλλά αναμφίβολα θα ήταν στην δεκάδα καθώς ήταν ο ορισμός του επαναστατικού (ισάξιο με Mario 64 & OoT κατ΄εμέ) κι οχι απλά <<ένα καλό παιχνίδι>>. Άλλαξε το είδος κυριολεκτικά, δεν είναι και λίγο αυτό.Τώρα με το αν παίζεται σήμερα εξίσου ευχάριστα, αυτό είναι υπο συζήτηση.Κατα την γνώμη μου οχι.

                          Τώρα για Τurok 1,2 (που επίσης δεν <<γέρασαν>> τόσο καλά), MoH (ειδικά το Pacific Asssault) ή άλλα CoD (United Offensive π.χ.) ή άλλα όπως Quake 3,Unreal,System Shock 2,Deus Ex που αναφέρθησαν επίσης άξια αναφοράς όπως και άλλα τύπου Portal,Rainbow 6,Perfect Dark,Riddick,Far Cry και και και...
                          NDS themes

                          Comment


                          • #14
                            Προσωπικα αν εφτιαχνα τετοιου ειδους λιστα δε θα εβαζα σειρα, απλα θα ανεφερα τα 10 (20, κλπ) σπουδαιοτερα.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Πρωτον: ειναι ποτε δυνατον το καλυτερο παιχνιδι FPS ολων των εποχων να ειναι το GoldenEye;;;;; Θα μπορουσε να κανει μια λιστα με τα FPS για κονσολες και PC, τοτε ναι, θα ηταν στις κονσολες το GoldenEye (που δεν παιζει μια, γιατι το HALO κατα την ταπεινη μου ηταν απειρως πιο σημαντικος τιτλος, γιατι μπορει το GoldenEye να απεδειξε οτι μπορουν να υπαρξουν FPS στις κονσολες, το HALO εκανε το αδιανοητο και καταφερε να ειναι το καλυτερο FPS μεχρι εκεινη την στιγμη στην ιστορια της βιομηχανιας, ριχνοντας οριστικα το καστρο του PC και αφηνοντας το μονο με τα strategy games).

                              Επισης: ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ UNREAL TOURNAMENT και το QUAKE 3 ARENA; Οκ, ηταν μεσα το Quake, οποτε παει αυτο το brand, αλλα το Unreal Tournament 1 θα επρεπε να ειναι μεσα στην ΠΕΝΤΑΔΑ, ουτε καν δεκαδα. Αισχος&#33;

                              Τελος: το Duke Nukem μπηκε μονο και μονο επειδη ειναι και καλα cool ο Δουκας. Εαν πρωταγωνιστης ηταν πχ ο Jack The Tripper δεν θα επιανε ποτε, και δεν μιλαω καν για λιστες και ΤΟΡ10. Σαν παιχνιδι ηταν μεν καλο, αλλα με τιποτα μεσα στα δεκα καλυτερα ολων των εποχων.

                              Κατα τα αλλα οκ, το HL2 το περιμενα πολυ ψηλοτερα, ισως και no.1 αλλα no prob, καλα τα πηγε. Συμφωνω ομως οτι ηταν πολυ console oriented λιστα...
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment

                              Working...
                              X