Announcement

Collapse
No announcement yet.

DMC4 VS NGII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DMC4 VS NGII

    Λοιπον παιδες,νομιζω πως,αφου ειχαμε χρονο να ασχοληθουμε και με τους δυο τιτλους (και εφοσον προκειται για τις δυο πιο σπουδαιες κυκλοφοριες της παρουσας γενιας στον χωρο του action) ηρθε η ωρα να κανουμε μια τεκμηριωμενη συγκριση τους.Στο καθε post θα ηταν καλο να δουμε μια δικαιολογημενη αποψη ωστε να ειναι δυνατο να καταλαβει κανεις τι αρεσε στον καθενα μας και τι οχι,καθως και ποιος τιτλος τελικα φερει τις δαφνες του κορυφαιου action game στην παρουσα γενια.

    Ασχοληθηκα περισσοτερες ωρες με το DMC4 λογω του οτι κυκλοφορησε αρκετα νωριτερα απο το NGII,ομως επαιξα και τους δυο τιτλους προσεκτικα και φροντιζα να δινω προσοχη σε καθε τυπου λεπτομερια και μυστικο.Οντας μεγαλος θαυμαστης της δουλειας που ειχε γινει στο πρωτο NG (το θεωρω ισως το πιο τεχνικο action game που επαιξα ποτε) και εκτιμοντας βαθυτατα τα DMC (τοσο για το lore τους οσο και για το gameplay) περιμενα ειλικρινα μια πολυ δυνατη αναμετρηση αναμεσα τους.Με ολα τα πιστηρια στα χερια μου λοιπον εφτασα στο παρακατω συμπερασμα:

    Το NGII ειναι ενας πολυ πιο ωριμος και τσαμπουκαλεμενος τιτλος απο οτι ειναι το DMC4.Η ωμη βια (θετικο στοιχειο για μενα για τιτλο του ειδους) καθως και ο αρκετα μεγαλυτερος βαθμος δυσκολιας το καθιστα μια πολυ καλη προταση για τον απαιτητικο gamer.Το gameplay χανει σε τεχνικοτητα λογω του μεγαλου αριθμου των εχθρων σε σχεση με τον πρωτο τιτλο,ομως κερδιζει στον τομεα του εντυπωσιασμου χαρη στην κλιματα των μαχων και την αυξημενη ικανοτητα των αντιπαλων.Το DMC4 απο την αλλη βελτιωνει καθολικα τη συνταγη της σειρας σε ολους τους τομεις,προσφεροντας μια σχεδον σκακιστικη εμπειρια απο αποψης τεχνικοτητας και ενα φορτισμενο (για τα δεδομενα του ειδους) απο συναισθηματικης αποψης δημιουργημα.Χωρις να ειναι τραγικα δυσκολο και με εντονη την αισθηση του humour,καταφερνει να τραβηξει την προσοχη τοσο του casual οσο και του hardcore παικτη.

    Στα αρνητικα,το NGII εχει να επιδειξει σχεδον ολα τα στραβοπατηματα του πρωτου τιτλου (ακυρες μαχες σε πολλες περιπτωσεις,ελλειψη δυνατοτητας για save οταν υπαρχει αναγκη,χυμα χειρισμος σε ορισμενους τομεις οπως το platforming) και δημιουργει και καποιες νεες αντιξοοτητες για τον χρηστη οπως mid-combat loading,frame drops και κομματακι παρωχημενα γραφικα.Το DMC4 απο την αλλη κουραζει σε καποιο βαθμο λογω του επαναλαμβανομενου backtracking και ειναι μονιμως προφανες πως η ολη ιστορια στηριχθηκε πανω στον Nero,καθιστοντας τις αποστολες του Dante "μια απο τα ιδια" με μονη ουσιαστικη διαφορα τη φιλοσοφια του battle system του super cool χαρακτηρα.

    Πιο απο τα δυο λοιπον θεωρω πιο ολοκληρωμενο και ποιοτικο game...?

    To DMC4 κερδισε την προτιμηση μου...δε περιμενα να το πω,αλλα ετσι ειναι.Με πολυ πιο σταθερο ριθμο,ενδιαφερουσα ιστορια (με καλο lore απο πισω να τη στηριζει) καθως και με ενα σχεδον αψογο battle system,ο τιτλος κανει το NGII (αν και καταπληκτικο παιχνιδι) να φαινεται εντονα εσφαλμενο.

    Αυτα ειχα να πω λοιπον φιλοι των action games και περιμενω και τις δικες σας γνωμες...
    <div align="center">

    "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

  • #2
    Για μενα ιστορια και ποζερια εχει περισσοτερο το DMC4 αλλα σε θεμα gameplay και συστημα μαχης ειμαι με το NGIΙ αλλα οχι με μεγαλη διαφορα.

    Γενικα αν μου πεις ποιο μου αρεσε περισσοτερο τωρα που τελειωσα και τα 2 θα σου πω οτι το DMC4 μου αφησε αρκετα καλυτερες εντυπωσεις.. ;)

    Comment


    • #3
      Epeidh einai gnosto oti eimai opados ths drashs, kai mono pou sto NG h amyna einai aparethth kai poio shmantikh apo to evade aka DMC tha protimhsw thn kategistikh drash tou defterou.

      Den antexw na stamataw thn roh tou pexnidiou mono kai mono gia na kanw amyna telos...
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        Epeidh einai gnosto oti eimai opados ths drashs, kai mono pou sto NG h amyna einai aparethth kai poio shmantikh apo to evade aka DMC tha protimhsw thn kategistikh drash tou defterou.

        Den antexw na stamataw thn roh tou pexnidiou mono kai mono gia na kanw amyna telos...
        [/b]
        Ναι αλλα δεν ειναι θετικο στοιχειο πως στο NGII (και στο πρωτο φυσικα) εχεις την επιλογη να αποφυγεις μια επιθεση ή να αμυνθεις ενω στα DMC (με εξαιρεση ισως το Royal Guard του Δαντη) η αποφυγη ειναι μονοδρομος;
        <div align="center">

        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

        Comment


        • #5
          Ναι αλλα δεν ειναι θετικο στοιχειο πως στο NGII (και στο πρωτο φυσικα) εχεις την επιλογη να αποφυγεις μια επιθεση ή να αμυνθεις ενω στα DMC (με εξαιρεση ισως το Royal Guard του Δαντη) η αποφυγη ειναι μονοδρομος; [/b]
          Vasika monos sou to eipes yparxei kai to Royal Guard oson afora thn epilogh, alla den to xrhsimopoiw pote mou (Beowulf all the way)

          Sto NG PREPEI na blockareis giati tha pethaneis ean den to kaneis, den mporeis na apofygeis ta panta.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            α ρε Βασίλη φωτιές που μου ανάβεις...και δεν έχω το 360 εδώ ρε γμτ.με πωρώνουν τέτοια θέματα.
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Vasika monos sou to eipes yparxei kai to Royal Guard oson afora thn epilogh, alla den to xrhsimopoiw pote mou (Beowulf all the way)

              Sto NG PREPEI na blockareis giati tha pethaneis ean den to kaneis, den mporeis na apofygeis ta panta.
              [/b]
              Nομιζω πως αυτο που λες ειναι κομματακι αβασιμο...η ταχυτητα με την οποια εξελισσεται η δραση στα NG ειναι καταιγιστικη, δεν ευσταθει ενας ισχυρισμος η βαση του οποιου ειναι "πως δε θελω να σταματω τη δραση"...το block ΕΙΝΑΙ μερος της δρασης του τιτλου.Στα Soul Calibur πχ δε μπλοκαρεις οταν πρεπει;Μη μου πεις πως εκει προκειται για fighting game διοτι η λογικη του τιτλου της TECMO ειναι πολυ κοντα σε αυτη των εν λογω παιχνιδιων.Οποτε, σεβαστη μεν η γνωμη σου αλλα δε νομιζω πως στεκει.

              Altair my friend τι να κανουμε...οταν γυρισεις στη βαση σου θα εχεις ολο τον χρονο να απολαυσεις τον τιτλο ;) .
              <div align="center">

              "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

              Comment


              • #8
                Nομιζω πως αυτο που λες ειναι κομματακι αβασιμο...η ταχυτητα με την οποια εξελισσεται η δραση στα NG ειναι καταιγιστικη, δεν ευσταθει ενας ισχυρισμος η βαση του οποιου ειναι "πως δε θελω να σταματω τη δραση"...το block ΕΙΝΑΙ μερος της δρασης του τιτλου.Στα Soul Calibur πχ δε μπλοκαρεις οταν πρεπει;Μη μου πεις πως εκει προκειται για fighting game διοτι η λογικη του τιτλου της TECMO ειναι πολυ κοντα σε αυτη των εν λογω παιχνιδιων.Οποτε, σεβαστη μεν η γνωμη σου αλλα δε νομιζω πως στεκει.

                Altair my friend τι να κανουμε...οταν γυρισεις στη βαση σου θα εχεις ολο τον χρονο να απολαυσεις τον τιτλο ;) .
                [/b]
                Συμφωνω..

                Το block σταματαει τη δραση..? To ninja gaiden ειναι ο ορισμος της δρασης απλα.. B) B)

                Comment


                • #9
                  Επειδής τα έχω παίξει και τα δύο ο Ground Zero,μάλλον το εννοεί με την έννοια του flow του combat.Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά στο NG,αν κάνεις block σταματάς το combo.

                  Στο Devil Μay Cry,ελέω συστήματος αποφυγής είναι σαν πρόκληση,imo πάντα,να το κρατήσεις σε όσο δυνατόν ψηλότερο επίπεδο τον δείκτη.

                  Σίγουρα και τα δύο χαρακτηρίζονται από καταιγιστική μάχη και δράση αλλά κι εγώ τάσσομαι υπέρ του Devil May Cry από άποψη flow,κάτι το οποίο είναι σαφέστατα υποκειμενικό.

                  Κάτι παρόμοιο με το NG ισχύει και στο God of War,όπου το block βέβαια είναι διαφορετικό μιας και πέραν του ότι μπλοκάρει τα πάντα σχεδόν,αλλά όπως και να έχει αν και εντυπωσιακό παιχνίδι δεν είναι imho του επιπέδου DMC και Ninja Gaiden.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #10
                    Στα Soul Calibur πχ δε μπλοκαρεις οταν πρεπει; [/b]
                    Sto Soulcalibur einai kalyterh h epilogh koumpiou gia amyna, omws ekei einai aparethto kati tetoio gia na mporei o xarakthras na kineitai me 8 way run kai ara na dinetai megalytero mobility, sto Tekken gia paradeigma den mporeis na opisthoxwreis xwris na kaneis amyna otan epiteithetai o allos.
                    Einai kati to diaforetiko.

                    Oson afora to stamathma pou lew, einai ontws afto pou anefere kai o Burai, milaw gia to flow ths maxhs kai einai kathara ypokoimeniko krithrio, den eimai apolytos, aplws den me volevei se aftou tou eidous ta paixnidia na stamataw me afton ton tropo thn kinhsh mou gia na amynthw apo thn stigmh pou tha mporousa na apofygw kai na kanw retaliate me kapoion tropo.

                    But then it&#39;s just me...
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Μαλλον δεν το εχετε παιξει αρκετα το gaiden η δεν ξερετε να το παιζετε καλα γιατι και evade+counter μπορεις να κανεις και block+counter αμεσως χωρις να σταματας τη ροη της μαχης.. Το dmc ειναι πολυ πιο ευκολο για αυτο σας φαινετε ετσι αλλα αν μαθεις καλα το gaiden δεν εχει καμια σχεση το συστημα μαχης του.. ;)

                      Comment


                      • #12
                        Μαλλον δεν το εχετε παιξει αρκετα το gaiden η δεν ξερετε να το παιζετε καλα γιατι και evade+counter μπορεις να κανεις και block+counter αμεσως χωρις να σταματας τη ροη της μαχης.. Το dmc ειναι πολυ πιο ευκολο για αυτο σας φαινετε ετσι αλλα αν μαθεις καλα το gaiden δεν εχει καμια σχεση το συστημα μαχης του..[/b]
                        Σε αυτό πιθανώς έχεις δίκιο.Προσωπικά έχω παίξει κανά 5ωρο το πρώτο Ninja Gaiden και επειδή το έπαιζα πριν τον ύπνο δεν είχα υπομονή και εκνευριζόμουν εύκολα-ειδικά η κάμερα σε κάποια σημεία ήταν για κλωτσιές.Ίσως από την άλλη προτιμώ το DMC,μιας και έχω αφιερώσει πολλές ώρες ειδικά στον πρώτο τίτλο και δεύτερο τίτλο(meh...)Το 3 δεν το έχω παίξει όσο θα ήθελα μιας και με εκνεύρισε η δυσκολία και η υπομονή μου κάπου εξαντλήθηκε...Ήταν και η περίοδος που το δοκίμασα...
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          Ναι και εγω overall ειπα οτι προτιμω το DMC αλλα αυτο με τη μαχη και τα block δεν ισχυει, το παιχνιδι ειναι pure adrenaline rush και αν ξερεις να το παιξεις κανεις παπαδες στη μαχη.. B) B)

                          Comment


                          • #14
                            Το κανονικο block στο NG οντως σταματα τον μετρητη του combo, αρα μαλλον παρεξηγησα τα λεγομενα του Ground_zero.Αυτο που παραλειφθηκε στην τοποθετηση του ειναι πως αν χρησιμοποιηθει reverse wind (evade για τους μη εμπειρους με τα NG) ο μετρητης θα συνεχισει να ανεβαινει αρκει να μη δεχτει hit ο παικτης.

                            Οσον αφορα τις προσωπικες αποψεις του καθενος ειναι παντα σεβαστες, απλα ηθελα να ξεκαθαριστει το ζητημα για να ξερουν ολοι τι εννοει ο καθενας.
                            <div align="center">

                            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                            Comment


                            • #15
                              στο πρώτο NG όταν μπλοκάρεις αν θυμάμαι καλά δε σταματάει η ροή των κομπο συνεχίζεται κανονικά το μέτρημα.βασικά αυτό συμβαίνει μόνο αν δεν το κρατήσεις αρκετά.άμα κάνεις δηλαδή μλοκ για κλάσματα δευτερολέπτου και επιτεθείς.αλλά λέω και πάλι πως δε θυμάμαι καλά.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X