Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dragon Age: Origins

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dragon Age: Origins

    Ή όπως θέλουν να το ονομάζουν στη Bioware, "the spiritual successor of Baldur's Gate". Για μένα σίγουρα το πιο πολυαναμένομενο rpg σε PC.
    Ένα πρόσφατο βιντεάκι από Ε3, με συνέντευξη και in-game υλικό: http://www.gametrailers.com/player/37234.html
    Ο τίτλος αναμένεται να κυκλοφορήσει αρχές του νέου έτους. Ηype thread is up, ας το γεμίσουμε με πληροφορίες
    sigpic

  • #2
    Epic Resurrection

    Το παρακολουθει κανεις αυτο το game; Αν ειναι απ'τα καλα της Bioware (οπως λενε γιατι δεν εχω αγγιξει κανενα της τιτλο) θα το παρω ευκολα. Εχω ψηθει ασχημα για αρπιτζο - κατασταση σε κλισε φαντασυ σετινγκ. Το Νοεμβρη ερχεται, ελπιζω να εχουμε κανενα demo συντομα να δω και πως ειναι απο gameplay.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      Aπό ότι έχω δει ως τώρα δεν μου άρεσε καθόλου.

      Εντελώς κλισε και συνηθισμένο setting,gameplay που δεν φαίνεται να διαφέρει σε τίποτα από τα κλασσικά παιχνίδια του είδους,εντελώς αδιάφορο art direction και το κυριότερο με έχουν ενοχλήσει απίστευτα τα εμπορικά τρεηλερ που είναι τίγκα στις ωμές σκηνές βίες και τις σκηνές σεξ...Και καλά για να μας δείξουν ότι το παιχνίδι θα απευθύνεται σε ώριμο κοινό...Αυτοί θα έπρεπε να ξέρουν ότι το σεξ και η βία δεν καθιστούν ένα παιχνίδι ώριμο.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στα τρεηλερ προώθησης του τίτλου προβάλλουν αυτά και όχι το gameplay.

      Πέρα από αυτά δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στην bioware έπειτα από τα τελευταία παιχνίδια της τα οποία θεωρώ ότι είναι απίστευτα υπερεκτιμημένα.

      Για να μην παρεξηγηθώ.Δεν πιστεύω ότι θα είναι άσχημο παιχνίδι,ομως θεωρώ ότι δεν θα είναι κάτι το τόσο καλό όσο μας υπόσχεται η bioware.

      Τέλος,για εμένα η bioware έχει πάψει εδώ και αρκετά χρόνια να είναι η κορυφαία εταιρεία παραγωγής crpgs.Μέχρι το knights of the old republic ήταν κορυφαία.Μετά όμως τα παιχνίδια της ήταν καλά μεν,όχι όμως κορυφαία και είχαν τραγικές εκπτώσεις στο τομέα του gameplay.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #4
        Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με το Deus, αλλά όσον αφορά τη Bioware είμαι κλασσικό θύμα. Για το Dragon Age δεν έχω πολύ υψηλές προσδοκίες πέρα από πιο προσεγμένα και πρωτότυπα quests, ενώ θα είναι πολύ ευχάριστη έκπληξη αν δω τις διάφορες αποστολές να αλληλοεπηρρεάζονται. Για free roaming κόσμο ούτε συζήτηση, τα πάντα θα είναι scripted.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #5
          Μετεφερα το topic μια που ο τιτλος ειναι multi platform εδω και καιρο. Ισως να μη το χετε παρει πρεφα αλλα σε μια βδομαδα - 6/11 - κυκλοφορει το ατιμο. Σκοπευει κανεις να το παρει αμεσα;
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Εγώ πάντως όχι, δεν έχω καιρό για αμφίβολης ποιότητας παιχνίδια. Βλέποντας και κάνοντας, και αν ακούσω θετικές γνώμες από άτομα που εμπιστεύομαι. Ή αν το βρω 15 ευρώ.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              Reviews

              Gamespot
              PC version: 9.5/10
              PS3 version: 9.0/10
              360 version: 8.5/10
              Καλύτερη έκδοση του PC. ΑΛΛΑ όσον αφορά τις PS3-360 versions, η πρώτη έχει καλύτερα textures και δυστυχώς drops στο frame rate, ενώ η δεύτερη αν και χειρότερη γραφικά( φαντάζομαι όχι τπτ τραγικές διαφορές) έχει καλύτερο, πιο σταθερό frame rate( σύμφωνα και με το neogaf)

              Eurogamer
              PC version: 8/10
              There aren't many working in high fantasy who can lay claim to total originality. Nor is there anything inherently dull and derivative about elves, dragons and dwarves. But there's something missing from Dragon Age. There's no alternative to the eeriness of Elder Scrolls, the colourful exuberance of Warcraft, the gritty savagery of Warhammer, the classical lyricism of Tolkien.
              In its desperation to infuse this setting with "maturity" - be it of the sober, political kind, or the game's painfully clumsy gore and sex - BioWare has forgotten the key ingredient of any fantasy: the fantastical. Without it, you're still left with a competent, often compelling, impressively detailed and immense RPG, but it's one that casts no spell.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #8
                1ο Review που χω δει μέχρι τώρα:
                http://www.eurogamer.net/articles/dr...origins-review 8/10



                There aren't many working in high fantasy who can lay claim to total originality. Nor is there anything inherently dull and derivative about elves, dragons and dwarves. But there's something missing from Dragon Age. There's no alternative to the eeriness of Elder Scrolls, the colourful exuberance of Warcraft, the gritty savagery of Warhammer, the classical lyricism of Tolkien.

                In its desperation to infuse this setting with "maturity" - be it of the sober, political kind, or the game's painfully clumsy gore and sex - BioWare has forgotten the key ingredient of any fantasy: the fantastical. Without it, you're still left with a competent, often compelling, impressively detailed and immense RPG, but it's one that casts no spell.



                EDIT: Ίδιο λεπτό με τον Burai και μας άρεσαν ακριβώς οι ίδιες παράγραφοι... Δεν υπάρχει αυτό.

                Comment


                • #9
                  1) Eurogamer sucks

                  2) Δειτε αυτο το video review http://www.giantbomb.com/dragon-age-...20738/reviews/

                  3) Στο PC εχει πολυ καλυτερο interface, εχεις ολες τι επιλογες μπροστα σου με ενα κλικ, στις κονσολες πρεπει να μπλεκεις με κυκλικα μενου και υπομενου.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    LOL ρε ChrisTop!! Όντως.

                    The differences between versions aren't limited to the interface. Dragon Age doesn't look amazing on the PC, but it's an attractive game nonetheless. Zooming from an isometric view to a third-person perspective is slick, and while environments don't hold up quite as well when viewed up close, they're consistently lovely when viewed from above. On the flip side, the Xbox 360 version looks positively disappointing. Textures are highly compressed and colors are washed out, though the upside is that this version maintains a smoother frame rate than on the PlayStation 3, where things might get jittery when swiveling the camera around. The PlayStation 3 version features higher-quality textures than those on the Xbox 360, better color saturation, smoother facial animations, and shorter load times. Minor visual hiccups, like corpses that disappear and reappear, are a bit more common on the PS3, however. The PC version is the superior experience, but if you're choosing between the two console releases, the PlayStation 3 has the upper hand. Some minor glitches are shared between the console versions, however, such as rare occasions when the soundtrack or voice-overs disappear. We also ran into a few quest malfunctions that could be replicated on all three platforms, though they were relatively minor and did not interfere with the progress of the main quest.
                    Ορίστε και ένα quote από το review του Gamespot σχετικά με τις εκδόσεις.

                    ΕDIT:
                    Για τα θύματα των collector's εκεί έξω( κι εγώ μέσα είμαι μην προσβληθείτε )
                    Το cloth map από όσο βλέπω- διαβάζω είναι ολίγον γτπ. Μάλλον για την PS3 έκδοση με βλέπω αλλά σε βάθος χρόνου xD

                    EDIT 2:
                    Ορίστε και ο χάρης( neogaf κλασικά)
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #11
                      Καλά το φαντάστηκα ότι θα σκεφτόμουν να πάρω την PC έκδοση, γιατί είχα φανταστεί ότι πολύ βιάστηκαν να το βγάλουν... Δεν σκέφτηκαν καθόλου για τα bugs... Τώρα φαντάζομαι με την αγορά του γνήσιου(Δεν θα πάρω καλύτερα την συλλεκτική έκδοση), θα ετοιμάσουν τα fix patches γιαυτά ως downloadable contents...
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Μπουράι περιμένω εντυπώσεις σύντομα...
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #13
                          Μάλλον για την PS3 έκδοση με βλέπω αλλά σε βάθος χρόνου
                          Τίτε αρχηγέ μάλλον δεν το είδες. Παρουσιάζομαι 9 του μήνα, λίγο δύσκολο να παίξω το game. Βέβαια για ps3 κυκλοφορεί στις 20/11( 21 από όσο ξέρω είναι η ορκωμοσία) οπότε αν το αγοράσω θα σου post με εντυπώσεις όταν μπορέσω. Θα πάρω και το ps3 Άρτα να έχω τίποτα να κάνω στο σπίτι.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #14
                            Δε με ενδιαφέρει. Περιμένω εντυπώσεις και γρήγορα.

                            :resp:

                            Πάρε πολλές κάλτσες, φανέλες και πολύ μα πολύ , έχει περισσότερες χρήσεις κι από ελβετικό σουγιά. Και μη μασάς μία, οι εννιά μήνες θα περάσουν πριν το καταλάβεις! Μπες και στο forum σε καμιά έξοδο, εδώ θα είμαστε!
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • #15
                              Xωρίς να θέλω να μπω σε αναλύσεις ή γενικότερες εντυπώσεις από το Dragon Age μιας και είναι σχετικά νωρίς ακόμα (7 ώρες gameplay) συν του ότι για κανένα λόγο δεν θα χαλάσω το πατατράκ που θα πάθουν και οι μεν και οι δε που θα ασχοληθούν τελικά με το παιχνίδι, θέλω μόνο να ξεκαθαρίσω το γρύφο πίσω από τον τρόπο παρουσίασης του παιχνιδιού, έτσι όπως το είδαμε μέσα από τα "διαβολικά" αυτά trailers.

                              Eίναι πλέον ξεκάθαρο, ακόμα και μετά από την ελάχιστη ενασχολησή μου με την παιχνιδάρα αυτή, ότι τα εν λόγω trailers ήταν απλά και μόνο η marketing προσέγγιση που θέλησαν να πλασάρουν το παιχνίδι στο casual κοινό - προφανώς ελέω multiplatform - καθώς, και σε αντίθεση με το Mass Effect, το Dragon Age πρόκειται για βαρύ rpg βγαλμένο απ'το χρονοντούλαπο της Bioware, κινούμενο περισσότερο στα πρότυπα των Baldur's Gate 2 και Neverwinter Nights 1 παρά των Jade Empire και Mass Effect.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X