Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νους υγιής εν σώματι υγιεί.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί.

    Αφήστε τον μοχλό and come in, don't be afraid .

    Εδώ θα λέμε ότι έχει σχέση με την γυμναστική. Ερώτησης, απορίες, μηχανήματα που χρησιμοποιούμε, κάθε ποσο γυμναζόμαστε, τι ρολο παίζει η γυμναστική στην ζωή μας, και γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με την γυμναστική.

    Καταρχήν να πω, ότι ποτε δεν είχα καλές σχέσεις με την γυμναστική, και ποτε δεν επιδίωξα ιδιαιτερα να ασχοληθώ μαζί τις σοβαρά και να την δω με "άλλο" μάτι. Όμως η στιγμή έφτασε, και θα αρχίσω σύντομα το γυμναστήριο (η ακόμα και γυμναστική στο σπίτι).

    Μια απορία που έχω εδώ και πολύ καιρό, είναι η εξής: Υπάρχουν κάποια βαράκια τα οποια τα βάζεις στα χερια, στα πόδια, η και στην μέση νομίζω (τα περνάς γύρο γύρο). Μπορεί να μου πει κάποιος για ποιον ακριβώς λόγο υπάρχουν και σε τι ακριβώς χρησιμεύουν? Τι θα γινόταν αν κάποιος τα φορούσε 12 περίπου ώρες την ημερα η και περισσότερο (όπως ο Son Goku και ο Piccolo που τα ρούχα τους ζύγιζαν πολλά κιλά για να γίνουν ακόμα πιο γρήγοροι )?

    Έχω ακούσει δυο εκδοχές:

    1. Όταν τα βγάλεις θα πιαστούν άσχημα τα χερια σου η όπου τα έχεις βάλει τελοσπάντων, καθώς το σώμα θα συνηθίσει το βάρος τους.

    2. Τίποτα απόλυτος. Δεν βοηθούν σε τίποτα.

    <span style="font-family:Century Gothic">MAY THE RATS EAT YOUR EYES&#33; I am now lost to your cause&#33; The Darkness comes...&#33; IT WILL DAMN US ALL&#33;&#33;&#33; </span>

  • #2
    Όταν τα φοράς 12 ώρες θα είσαι χώμα μετά. Αν όμως τα φοράς μία ώρα την ημέρα ενώ κάνεις δουλειές του σπιτιού εννοείται οτι γυμνάζεσαι. Μετά νιώθεις πανάλαφρος.
    Όλο το χειμώνα γυμναζόμουν τακτικά. Και μάλλον θα ξαναρχίσω αυτό το χειμώνα, θα δω. Είναι πολύ ωραία η γυμναστική, δεν γυμνάζονται τζάμπα εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο.

    Brolly εσύ είσαι;

    Comment


    • #3
      Δένεις τα βάρη πάνω σου και εκτελείς κάποια άσκηση, δεν έχω ακούσει ποτέ να τα φοράνε έτσι όπως το θέτεις εσύ.

      Comment


      • #4
        καλο ειναι να γυμναζονται ολοι. Προσωπικα μου ειχε χαρισει αρκετη αυτοπεποιθηση. ΕΙναι πολυ θετικο να βλεπεις το σωμα σου να αλλαζει προς το θετικο. Και προς θεου, γυμναστικη δεν ειναι βαρη αποκλειστικα

        φιλε Aion, αυτο που λες εχεις διαφορες ονομασιες. Εγω το ξερω σαν "αντισταση" . Βοηθαει στην ενδυναμωση των μυων σου. Επισης, βοηθαει στο να εκτελεις μια ασκηση χρησιμοποιωντας περισσοτερη ενεργεια και κατα συνεπεια κανεις περισσοτερες καυσεις.
        Στο γυμναστηριο που πηγαινα λογω της ελλειψης αυτου, χρησιμοποιουσα δυο "βαρακια" , οχι πολλων κιλων (2-5) κι ετρεχα στον διαδρομο.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #5
          Koλύμβηση uber ales.

          EDIT:Correction:- Υγιεί -
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #6
            Χειμώνα προτιμώ και εγώ την γυμναστική. Αυτό που λέτε ότι τα δένεις και κανεις γυμναστική, θέλω να το κάνω και όταν για παράδειγμα παίζω κάποιο παιχνίδι, όταν περπατώ, όταν οδηγό, etc... Όπως και να έχει, θα ρωτήσω και τον γυμναστή όταν θα πάω γυμναστήριο. Ελπίζω στο τέλος να μην καταντήσω πτώμα.
            Brolly εσύ είσαι;[/b]
            Πάει πόλις καιρός να με αποκαλέσουν με αυτό το όνομα... Πως το ξέρεις? Η μήπως τυχαία το είπες επειδή έχω αναφέρει τον Son Goku και τον Piccolo?
            EDIT:Correction:- Υγιεί -[/b]
            Το είχα ψάξει πριν, και η μισοί το έλεγαν υγιή και η άλλοι μισοί υγιεί . Αν πράγματι είναι υγιεί ας το αλλάξει κάποιος.

            <span style="font-family:Century Gothic">MAY THE RATS EAT YOUR EYES&#33; I am now lost to your cause&#33; The Darkness comes...&#33; IT WILL DAMN US ALL&#33;&#33;&#33; </span>

            Comment


            • #7
              Η γυμναστική είναι υγεία&#33; Καλό είναι να γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας. Πολλοί αρχίζουν με όρεξη, αποφασισμένοι, ενθουσιασμένοι και μετά από 2-3 βδομάδες τα παρατάνε. Ο κυριότερος λόγος είναι επειδή τους τρώει η ρουτίνα.
              Φίλε Aion πάρτο απόφαση, όχι μόνο για τώρα, αλλά και για τα επόμενα χρόνια να κάνεις γυμναστική&#33;&#33;&#33; Βρες ένα καλό προγραμματάκι να το εκτελείς 4-5 φορές τη βδομάδα και είσαι ΟΚ.

              Αυτό για τα βάρη ισχύει, αν πχ θέλεις να βελτιώσεις το άλμα σου στο μπάσκετ, βάζεις κάτι ειδικά βαράκια στα πόδια, κάνεις τις δουλειές σου κανονικά και μετά από βδομάδες μόλις τα βγάλεις νιώθεις πιο δυνατός και ανάλαφρος στα πόδια όπως στο dragonball . Το κακό βέβαια είναι ότι δεν είναι τόσο διακριτικά, έξω απ το σπίτι μάλλον θα νιώθεις άβολα, για αυτό προτείνω και &#39;γώ κλασσική γυμναστική&#33;
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #8
                Πηγαινα ενα μηνα το καλοκαιρι γυμναστηριο και αυτο που λενε πως αν αρχισεις γυμναστικη μετα εθιζεσαι... ειναι αληθεια. Βεβαια πολλες φορες ελεγα να τα παρατησω, οτι βαριεμαι κτλ, αλλα το εβαλα πεισμα και πηγαινα καθημερινα για ενα μηνα (εκτος sunday).

                Την πρωτη εβδομαδα φυσικα πονουσα ολοκληρος, αλλα μετα μπηκα σε καλους ρυθμους.

                Θα ξαναρχισω σε λιγο καιρο παλι και θα πηγαινω ολη τη χρονια, μιας και θα εχω πιο πολυ ελευθερο χρονο.


                Δεν πισετυα ποτε οτι θα το ελεγα αυτο, αλλα γυμναστικη kicks ass&#33;
                My blog:Doppel&#39;s Den

                Comment


                • #9
                  Δένεις τα βάρη πάνω σου και εκτελείς κάποια άσκηση, δεν έχω ακούσει ποτέ να τα φοράνε έτσι όπως το θέτεις εσύ.
                  [/b]
                  Ναι, σωστά, απλά η μόνη μου συνάντηση με αυτά τα βαράκια ήταν σε τέτοιο περιβάλλον.

                  Πάει πόλις καιρός να με αποκαλέσουν με αυτό το όνομα... Πως το ξέρεις? Η μήπως τυχαία το είπες επειδή έχω αναφέρει τον Son Goku και τον Piccolo?[/b]
                  Για να σιγουρευτώ...
                  LionDark εσύ είσαι;

                  Comment


                  • #10
                    Η γυμναστική είναι υγεία&#33; Καλό είναι να γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας. Πολλοί αρχίζουν με όρεξη, αποφασισμένοι, ενθουσιασμένοι και μετά από 2-3 βδομάδες τα παρατάνε. Ο κυριότερος λόγος είναι επειδή τους τρώει η ρουτίνα.
                    Φίλε Aion πάρτο απόφαση, όχι μόνο για τώρα, αλλά και για τα επόμενα χρόνια να κάνεις γυμναστική&#33;&#33;&#33; Βρες ένα καλό προγραμματάκι να το εκτελείς 4-5 φορές τη βδομάδα και είσαι ΟΚ.
                    [/b]
                    Συμφωνώ. Θα αρχίσω με σοβαρότητα και επιμονη (και υπομονή).
                    Αυτό για τα βάρη ισχύει, αν πχ θέλεις να βελτιώσεις το άλμα σου στο μπάσκετ, βάζεις κάτι ειδικά βαράκια στα πόδια, κάνεις τις δουλειές σου κανονικά και μετά από βδομάδες μόλις τα βγάλεις νιώθεις πιο δυνατός και ανάλαφρος στα πόδια όπως στο dragonball . Το κακό βέβαια είναι ότι δεν είναι τόσο διακριτικά, έξω απ το σπίτι μάλλον θα νιώθεις άβολα, για αυτό προτείνω και &#39;γώ κλασσική γυμναστική&#33;
                    [/b]
                    Δεν με πειράζει αν δεν είναι πολύ διακριτικά, το πολύ πολύ να κάνω show off σαν Mr. Satan μπροστά στις κοπέλες . Να μην πιαστώ μονο, αυτό δεν θέλω.
                    Πηγαινα ενα μηνα το καλοκαιρι γυμναστηριο και αυτο που λενε πως αν αρχισεις γυμναστικη μετα εθιζεσαι... ειναι αληθεια. Βεβαια πολλες φορες ελεγα να τα παρατησω, οτι βαριεμαι κτλ, αλλα το εβαλα πεισμα και πηγαινα καθημερινα για ενα μηνα (εκτος sunday).

                    Την πρωτη εβδομαδα φυσικα πονουσα ολοκληρος, αλλα μετα μπηκα σε καλους ρυθμους.

                    Θα ξαναρχισω σε λιγο καιρο παλι και θα πηγαινω ολη τη χρονια, μιας και θα εχω πιο πολυ ελευθερο χρονο.
                    Δεν πισετυα ποτε οτι θα το ελεγα αυτο, αλλα γυμναστικη kicks ass&#33;
                    [/b]
                    Απότι ξέρω είναι καλύτερα να πηγαίνεις μέρα παρα μέρα. Ξεκουράζονται καλύτερα η μυείς και απότι έχω ακούσει έχεις καλύτερα αποτελέσματα, το σώμα σου λειτουργεί καλύτερα (ειδικά στις αρχές). Μην πεθάνουμε και στην γυμναστική κιόλας.
                    LionDark εσύ είσαι;[/b]
                    Ποιος είσαι και τι θέλεις? Ότι και αν σου έχουνε πει είναι ψέματα...&#33; Πλακα κάνω . Πως με ξέρεις? Ποιος είσαι?

                    <span style="font-family:Century Gothic">MAY THE RATS EAT YOUR EYES&#33; I am now lost to your cause&#33; The Darkness comes...&#33; IT WILL DAMN US ALL&#33;&#33;&#33; </span>

                    Comment


                    • #11
                      Απότι ξέρω είναι καλύτερα να πηγαίνεις μέρα παρα μέρα. Ξεκουράζονται καλύτερα η μυείς και απότι έχω ακούσει έχεις καλύτερα αποτελέσματα, το σώμα σου λειτουργεί καλύτερα (ειδικά στις αρχές). Μην πεθάνουμε και στην γυμναστική κιόλας. [/b]
                      To 6 φορες την εβδομάδα είναι μάλλον too much. Το μέρα παρά μέρα στην βάση που το θέτεις, βέβαια και αυτό είναι ανάλογα με το πρόγραμμα που ακολουθεί ο καθένας. Π.χ άμα κάνεις κυκλικό η κούραση στον κάθε μυ δεν είναι μεγάλη συνεπώς δεν έχεις και πρόβλημα για συνεχόμενες μέρες άσκησης, ενώ άμα γυμνάζεις μυικές ομάδες κάθε μέρα κάνεις κάτι διαφορετικό συνεπώς δεν παίζει ρόλο το τι είχες κάει την προηγούμενη μέρα.

                      Γνώμη μου, το ελάχιστο που πρέπει να πηγαινει κάποιος για να μπορεί να πει ότι κάνει όντως δουλειά είναι 3 φορές την εβδομάδα. Με 5 φορές είναι σούπερ, οτιδήποτε παραπάνω είναι υπερβολή και ίσως και επικίνδυνο (σημείωση ότι αναφερομαι σε άσκηση με βάρη, αερόβια γυναστική μπορεί να κάνει και σε καθημερινή βάση ο καθένας ανάλογα με το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται).

                      Πάντως ότι στόχους και να έχει ο καθένας, όσο και να γυμνάζεται αν δεν κάνει και την ανάλογη σωστή διατροφή δεν πρόκειται να δει αποτελέσματα.

                      Comment


                      • #12
                        Ποιος είσαι και τι θέλεις? Ότι και αν σου έχουνε πει είναι ψέματα...&#33; Πλακα κάνω tongue.gif . Πως με ξέρεις? Ποιος είσαι? smile.gif[/b]
                        O chief είμαι ρε χεσμενίδη&#33;

                        Comment


                        • #13
                          Πάντως ότι στόχους και να έχει ο καθένας, όσο και να γυμνάζεται αν δεν κάνει και την ανάλογη σωστή διατροφή δεν πρόκειται να δει αποτελέσματα.
                          [/b]
                          Κοίτα σίγουρα θα δει αποτελέσματα, απλά δεν θα είναι τόσο ικανοποιητικά. Το ένα πάντως συμπληρώνει το άλλο.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #14
                            Το θετικό είναι πως από διατροφή, έγινα expert πλέον, heh...

                            Πιθανότατα θα αρχίσω σήμερα πηγαίνοντας 4-5 φορες την βδομάδα. Θα ρωτήσω επίσης και τον γυμναστή για οτιδήποτε θέλω να μάθω.

                            Τα γάντια γυμναστικής κάνουν αρκετή δουλειά?
                            O chief είμαι ρε χεσμενίδη&#33;
                            [/b]
                            Χαχαχα, έλεγα και εγώ "Ποιος είναι... Μα ποιος μπορεί να είναι...". Αλήθεια πως με κατάλαβες? Είπα κάτι που προδίδει για το ποιος είμαι? Κανονικά στο topic του Halo 3 έπρεπε να σε βρω και όχι εδώ. Raphael ?&#33; Δεν ξέρω κανένα Raphael που καταδιώκει κακόμοιρους - πλην τίμιους - Grants διασχίζοντας μεγάλες εκτάσεις με Ghost . Πάει, πέρασε η μπογιά σου...

                            Aion Χεσμενιδις... Δεν είναι κακό.

                            <span style="font-family:Century Gothic">MAY THE RATS EAT YOUR EYES&#33; I am now lost to your cause&#33; The Darkness comes...&#33; IT WILL DAMN US ALL&#33;&#33;&#33; </span>

                            Comment


                            • #15
                              Σε κατάλαβα απο την (πρώην) γραμματοσειρά στην υπογραφή σου.

                              Comment

                              Working...
                              X