Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κακες εμπειριες απο καταστηματα του χωρου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κακες εμπειριες απο καταστηματα του χωρου

    Σε αυτα τα χρονια που ασχολουμαι με τα βιντεοπαιχνιδια δυστηχως εχω δει και ζησει πολυ κακες στιγμες απο τους επαγγελματιες του ειδους.
    Παρακατω αναφερω μερικες απο τις ποιο προσφατες κακες εμπειριες που ειχα. Δεν αναφερω τα ονοματα των καταστηματων, μιας και εχει ζητηθει παλαιοτερα κατι τετοιο απο τους admins.
    Προσφορα wavebird 10? απο το ηλεκτρονικο καταστημα οπου υποτιθεται πως εμπορευεται την nintendo εδω στην Ελλαδα.
    Με το που βγαινει η προσφορα στο site τους, περνω τηλεφωνο (μεγιστο λαθος) ωστε να κανω παραγγελια για δυο χειρηστηρια (μπορει να ηταν και 4, δεν θυμαμαι).
    Η υπαλληλος επιβαβαιωνει την παραγγελια, και περιμενω τα χειρηστηρια σαν καλος ανθρωπος. Την ιδια μερα η την επομενη, βγαινει ανακοινωση στο επισημο φορουμ τους, οτι λογο της υπερβολικης ζητησης, θα μοιραστουν τα χειρηστηρια με βαση αναλογιας με μεγιστο αριθμο 2 χειρηστηρια ανα ατομο. Σαν να περνουμε γαλα με κουπονια απο την σοβιετικη ενωση ενα πραγμα αλλα τελος παντον, ηθελα πολυ τα χειρηστηρια και το καταπινω και αυτο.
    Μια μερα μετα την ανακοινωση των περιορισμενων κομματιων και την διαθεσιμοτητα τους, επικοινωνουν μαζι μου για να ενημερωσουνε πως λογο της υπερβολικης ζητησης, δεν φτασανε τα χειρηστηρια για ολους με αποτελεσμα παρα πολλοι να μην παρουν και κανενα. Εδω να κανω μια μικρη σημειωση για να γινω κατανοητος, η παραγγελια που ειχα κανει ειχε επιβαιβεωθει, και απλα περιμενα την δρομολογηση της, δεν ειχα ερθει σε επικοινωνια μαζι τους κατοπιν εορτης.
    Αφου εριξα μερικες καταρες για το συμβαν, λιγο καιρο αργοτερα μαθαινω απο τριτο ατομο, πως καποιος υπαλληλος τους, μεσολαβησε για λογαριασμο συντακτων τοτε γνωστου περιοδικου ωστε να παρουν και αυτοι.
    Να τους καουν τα χειρηστηρια στα χερια.
    Ως αποτελεσμα, παρα πολλοι οπου ειχαν παραγγειλει χειρηστηρια, πηραν ενα η και κανενα κομματι.
    Δευτερο περιστατικο. Προβλημα διαθεσιμοτητας στο twlight princess για το gamecube.
    Μαθαινω πως γνωστο καταστημα στη Πανορμου εχει διαθεσιμο το παιχνιδι και ερχομαι σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους.
    Μου επιβαιβαιωνουν πως υπαρχουν διαθεσιμα αντιτυπα του παιχνιδιου και τους παρακαλω να μου κρατησουν 2 κομματια.
    Φευγω σφαιρα, και παω απο Καλλιθεα - Πανορμου για να παρω τα παιχνιδια. Αφου εγινα Getta δυο για να καταφερω να φτασω στην ωρα μου, ευγενεστατος και χαμογελαστος ο πωλητης μου λεει πως πουλησε τα τελευταια κομματια 1 λεπτο πριν φτασω στο καταστημα. Να τονισω εδω πως τα παιχνιδια τους ειχα ζητησει να τα κρατησουν ονομαστικα ωστε να τα παρω ο ιδιος. Η τιμη που συμφωνησαμε ηταν 60? το κομματι, δηλαδη 120? και τα δυο.
    Αφου μου ειπε ο πωλητης πως εδωσε τα τελευταια κομματια, με ενημερωσε πως περιμενει νεα παραλαβη, τα οποια ομως παιχνιδια θα κοστιζαν 80?, δηλαδη 20? παραπανω απο οτι ηταν η επισημη τιμη πωλησης τους. Λιγες μερες μετα εμαθα απο θαμωνα του καταστηματος, πως ο πωλητης εδωσε τα παιχνιδια προς 70?, με καπελωμα 10?, πολιτικη του καταστηματος οπου εφαρμοζεται συχνα στους φανατικους / απελπισμενους με καποιο παιχνιδι.
    Το καλοκαιρι σε αναζητηση του παιχνιδιου kuon για ps2, ανακαλυψα πως το παιχνιδι ηταν διαθεσιμο προς αμεση αγορα , συμφωνα με το site του καταστηματος. Αφου περασα εκει, η υπαλληλος μου ειπε πως τελικα δεν υπηρχε διαθεσιμο, αλλα θα επρεπε να το παραγγειλει. Αφου το παρηγγειλε μπροστα μου, μου ειπε να περασω σε 4 μερες να παω να το παρω. Ηρθα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το καταστημα την ημερομηνια που μου ειπαν, και ο υπαλληλος που μιλησα μου ειπε πως δεν γνωριζει κατι για την παραγγελια, και να καλουσα την επομενη μερα για να μου πει κατα ποσο υπαρχει.
    Αφου καλεσα την επομενη μερα, με ενημερωσε πως το παιχνιδι δεν ηταν διαθεσιμο, και πως ηταν δυνατη η παραγγελια του σε μεταχειρισμενο, σε παρομοια τιμη. Φυσικα και δεν το παρηγγειλα, εχω και εγω ebay acount.
    Τριτο περιστατικο. Περναω απο γνωστοτατο καταστημα που ειδικευεται στην αγορα και πωληση μεταχειρισμενων παιχνιδιων και υπολογιστων στο κεντρο της Αθηνας. Στο τμημα των παιχνιδιων game boy, βλεπω μια πολυ μεγαλη ποσοτητα bootleg παιχνιδιων.. Δηλαδη αντιγραφες απο την ασια οι οποιες περιλαμβανουν κουτι κασετα οδηγιες, και μοιαζουν πολυ με τα αυθεντικα παιχνιδια. Προσπαθω να ενημερωσω τον υπευθυνο για το τι προιον πουλαει, και αυτος μου λεει πως κανω λαθος, και οτι ετσι ειναι οι συσκευασιες των παιχνιδιων στην αμερικη. Αφου επιμενω, λεγοντας του πως ξερω πως και γιατι δεν ειναι αυθεντικα, αλλα και οτι εχω αμερικανικα παιχνιδια, μου απανταει "ε ειδες τι καλα που κανουν την δουλεια τους και μοιαζουν σαν αυθεντικα;" Επρεπε να ειχα κανει καταγγελια στη γραμματεια καταναλωτη αλλα απο λακαμια μου δεν εκανα. Μετα απο ελαχιστο καιρο που περασα, τα παιχνιδια ειχαν αγοραστει ολα :excl:
    Ned Stark

    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
    Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
    Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
    Ειναι ο Getta Robo.

  • #2
    Πανορμου εννοεις το γνωστο σε ολους μας καταστημα;
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      Το γνωστο υποθετω. Εχουν και αλλα παιδια ομορφες εμπειριες απο το συγκεκριμενο καταστημα απο οσο μου εχουν πει. Αν θελουν, ας τις πουν οι ιδιοι.
      Ned Stark

      A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
      It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
      A man wields his sword in order to depart life with a smile.
      In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
      Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
      Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
      Ειναι ο Getta Robo.

      Comment


      • #4
        Ηλεκτρονικη Αθηνων

        Πριν 3-4 χρονια ηθελα να αγορασω μια κονσολα κατα προτιμηση Xbox. Η ηλεκτρονικη αθηνων ηταν η τελeυταια μου επιλογη καθως σχεδον πουθενα δεν υπηρχε σε στοκ. Πηγαινοντας εκει συνανταω εναν απιστευτο πωλητη που αφου μου εξηγησε πως δεν υπαρχει καποιο αποθεμα, θα μπορουσε να μου πακεταρει αυτο που εχουν για επιδειξη / τεστ στην ιδια τιμη....

        Φυσικα με επιασαν τα γελια με την κουτοπονηρια του συγκεκριμενου ανθρωπου και παροτι ενοχληθηκα, αρνηθηκα ευγενικα κι εφυγα.

        ok, δεν ειναι τοσο κακη εμπειρια αλλα δεν εβρισκα πουθενα xbox κι αυτος προτεινε μια εξευτελιστικη λυση..zwo..

        EDIT : Τελικα πηρα Gamecube (απο αλλου) Που αποτελει μια απτις χειροτερες κονσολες που αγορασα ever
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #5
          -Πόσο πάει το Final Fantasy;
          [Πωλητής πέρνει ύφος και καλά φιλικό και μας λέει]
          -Για σενα φιλαράκι special edition us μόνο 75000 δρχ !!!
          [.....Σιγή.....]
          -Εμμ πόσο είπατε γιατί δεν άκουσα;
          -75000 δρχ
          -Ααα, εμ ευχαριστώ :]

          [Για το ff7 έγινε το παζάρι, όταν είχε πρωτοβγεί]

          Comment


          • #6
            Μου θυμιζει μια ιστορια που μου ειχε πει ο Ραμπιδης, για golden sun μονο κασετα στα 45? 8)
            Ned Stark

            A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
            It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
            A man wields his sword in order to depart life with a smile.
            In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
            Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
            Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
            Ειναι ο Getta Robo.

            Comment


            • #7
              Βασικα ηταν 35 αλλα μ'αρεσε που ηθελε να πεισει οτι ειναι πολυ σπανιο κι οτι δε βρισκεται πιο φθηνο. Γι αυτο το πηρα 15 απ'το play.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Eγώ μία φορά μπαίνω σε ένα μαγαζί που το είχε ένας απίστευτα βρώμικος τύπος (το μαγαζί δεν ήταν τόσο βρώμικο btw ) και του λέω "RE0 βρίσκεις;" "Ναι" "Πόσο" "95?" "Γιατί τόσο ακριβό" "Τόσο βγαίνει".

                Έφυγα .

                Πάντως στην Αθήνα γίνονται τα χειρότερα από ότι κατάλαβα. Γίνονται βέβαια και κάτι ιδιαίτερα καλά άλλα w/e .

                Comment


                • #9
                  Εγω απο εκει πηρα Metroid Zero και Fire Emblem 1 για GBA 35e αντι 50 μετα απο παζαρια.
                  Arbitrageur λεμε .

                  Comment


                  • #10
                    Eγω θα πω οχι για παιχνιδια αλλα για ενα για ενα bluray που χα ρωτησει στην Ηλεκτρονικη...

                    -Και ποσο κανει το πιο οικονομικο σας Bluray?
                    -400 ευρω, και χω κατι στοκ τα πρωτα που χαν βγει στα 500
                    -...
                    - Αυτα καναν 800 και ειναι προσφορα!
                    -Μα εχω βρει και με 250...
                    -Που ρε φιλε το βρηκες? μηπως στο Σκρουτζ .gr ?
                    -Ναι εκει...
                    -Ε για αυτο το λενε Σκρουτζ επειδη ειναι ο πιο φτηνος!εδω τι περημενες να βρεις? δεν ειμαστε σκρουτζ εμεις!!!
                    -...
                    -Καταλαβες?
                    -Νομιζω...

                    Comment


                    • #11
                      Eγω θα πω οχι για παιχνιδια αλλα για ενα για ενα bluray που χα ρωτησει στην Ηλεκτρονικη...

                      -Και ποσο κανει το πιο οικονομικο σας Bluray?
                      -400 ευρω, και χω κατι στοκ τα πρωτα που χαν βγει στα 500
                      -...
                      - Αυτα καναν 800 και ειναι προσφορα!
                      -Μα εχω βρει και με 250...
                      -Που ρε φιλε το βρηκες? μηπως στο Σκρουτζ .gr ?
                      -Ναι εκει...
                      -Ε για αυτο το λενε Σκρουτζ επειδη ειναι ο πιο φτηνος!εδω τι περημενες να βρεις? δεν ειμαστε σκρουτζ εμεις!!!
                      -...
                      -Καταλαβες?
                      -Νομιζω...
                      [/b]
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #12
                        Σε πασίγνωστο παιχνιδάδικο στο Χαλάνδρι πριν πολλά χρόνια.
                        Πάω να αγοράσω Ν64 όταν είχε πρωτοβγεί.
                        Ο πωλητής προσπαθεί να με πείσει να αγοράσω PSone.
                        Βρε αδερφάκι μου Ν64 θέλω.
                        Όχι, PSone θα πάρεις γιατί είναι καλύτερο κτλ.
                        Στο τέλος δεν αντέχω και τον ρωτάω. Αφού το Ν64 είναι πιο ακριβό πως είναι δυνατόν να προσπαθείς να με πείσεις να πάρω κάτι φθηνότερο;
                        Δεν μου αρέσει η Nintendo.

                        Γενικώς σε αυτό το μαγαζί σε εκείνες τις εποχές γινόντουσαν όργια. Μέχρι και το Lylat Wars είχαν για επίδειξη σε ασπρόμαυρη τηλεόραση και λέγαν στους πελάτες ότι το παιχνίδι είναι προβληματικό.
                        Τα τελευταία χρόνια τα πράγματα έχουν στρώσει φυσικά.

                        Comment


                        • #13
                          Λιγα πραγματα συγκρινονται με τα ΚουΚου παιδες...

                          -Καλημερα, αυτο το Onimusha:Genma για το ΧΒΟΧ ποσο κοστιζει;
                          -70 ευρω!
                          -Μα εχουμε 2008...
                          <div align="center">

                          "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                          Comment


                          • #14
                            Ευτυχώς παιδιά που δεν αναφέρετε ονόματα καταστημάτων&#33; Ούτε και γω φυσικά θα αναφέρω.
                            Στα MediaMarkt λοιπόν που είχα πάει, είχε έρθει ένας με την κορούλα του για να της πάρει ένα DS game. Ρωτάει τον πωλητή, δείχνοντάς του το mario PARTY DS, "αυτό εκεί τι παιχνίδι είναι;". Ο πωλητής απαντάει:
                            "Αυτό είναι για γιορτές, γεννέθλια κτλ."
                            ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ&#33;
                            ΑΠΛΑ ΘΕΟΣ, ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΘΕ-ΟΣ, ΤΕΛΟΣ&#33;&#33;&#33; Όποτε το σκέφτομαι λιώνω στα γέλια&#33;&#33;&#33;&#33;
                            Το είχα πει και στην παρέα και ο loggo είπε: "Μα ρε πούστη μου 8 έχουν βγει, δεν το ξέρει&#33;;"
                            Παιδιά όποιος έχει γιοτή ή γεννέθλια και κάνει πάρτυ να φέρουμε όλοι τα DS με mario party, θα περάσουμε τέλεια&#33;&#33;&#33;&#33;
                            ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ&#33;&#33;&#33;&#33;
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • #15
                              Σε πασίγνωστο παιχνιδάδικο στο Χαλάνδρι πριν πολλά χρόνια.
                              Πάω να αγοράσω Ν64 όταν είχε πρωτοβγεί.
                              Ο πωλητής προσπαθεί να με πείσει να αγοράσω PSone.
                              Βρε αδερφάκι μου Ν64 θέλω.
                              Όχι, PSone θα πάρεις γιατί είναι καλύτερο κτλ.
                              Στο τέλος δεν αντέχω και τον ρωτάω. Αφού το Ν64 είναι πιο ακριβό πως είναι δυνατόν να προσπαθείς να με πείσεις να πάρω κάτι φθηνότερο;
                              Δεν μου αρέσει η Nintendo.

                              Γενικώς σε αυτό το μαγαζί σε εκείνες τις εποχές γινόντουσαν όργια. Μέχρι και το Lylat Wars είχαν για επίδειξη σε ασπρόμαυρη τηλεόραση και λέγαν στους πελάτες ότι το παιχνίδι είναι προβληματικό.
                              Τα τελευταία χρόνια τα πράγματα έχουν στρώσει φυσικά.
                              [/b]
                              παρομοιο συμβαν μου ετυχε σε καποιο αλλο μαγαζι, οπου ο καταστηματαρχης με αποτρεψε να παρω Nintendo και να προτιμησω Sony δηθεν επειδη η πρωτη ειναι εταιρεια για παιδια κι εχει παιδικα παιχνιδια, κι εγω ειμαι πλεον μεγαλος... <_<

                              Comment

                              Working...
                              X