Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το επόμενο μουσικό ρεύμα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το επόμενο μουσικό ρεύμα

    Ένα θέμα που σκέφτηκα κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης περί μουσικής και εξόδων σε μαγαζιά που είχα με ένα φίλο μου. Μιλώντας για τη μουσική που ήταν νεωτεριστική για κάθε περίοδο, αλλά παράλληλα και τη μουσική που ήταν ταυτισμένη με το mainstream ή χαρακτηρηστικό της κάθε περιόδου - π.χ. το grunge και stadium rock για τα γυμνασιακά μας χρόνια και τα μέσα - τέλη του '90, τα μπιτάκια στα κλαμπ τέλη του '90, την εμετική κυριαρχία του lounge/ μπάσταρδου hip hop /r'n'b στις αρχές και μέσα τη1 τρέχουσας δεκαετίας, την είσοδο στο mainstream του indie rock με ό,τι μπορεί να μπει κάτω από αυτή την ταμπέλα, προσπαθήσαμε να βρούμε το επόμενο μουσικό ρεύμα που θα χαρακτηρίσει τα αμέσως επόμενα χρόνια. Με άλλα λόγια, τη μουσική - σημείο αναφοράς της επόμενης εποχής, τόσο στο κομμάτι της εξόδου/ διασκέδασης όσο και στο θέμα της μουσικής εξέλιξης. Το συμπέρασμα ήταν κοινό. Ο ήχος, γενικά, έχει σκληρύνει, τόσο στα κλαμπάκια όσο και στη γενικότερη μουσική, με περισσότερες παραμορφώσεις στις κιθάρες και γενικά περισσότερο θόρυβο (τηρουμένων των αναλογιών πάντα). Εγώ το πήγα ένα βήμα παραπέρα και, θεωρώντας πως η indie rock σκηνή έχει δείξει τα πρώτα δείγματα καθόδου καθώς μου θυμίζει την κατάσταση του grunge την εποχή της κυκλοφορίας του Nevermind (υπερπροβολή, πολύς νέος κόσμος που ακολουθεί για τη μόδα, γενικότερος μουσικός κορεσμός και πρώτα δείγματα αναμάσησης, τα μεγάλα και καλύτερα γκρουπ έχουν ήδη 3 - 4 δίσκους στην πλάτη τους, σχετικά λιγότερα νέα ονόματα και γενικά μειωμένες προσδοκίες για το μέλλον, με τη λογική πως όταν μια σκηνή είναι σε ανοδική φάση τα πάντα απαραίτητα νέα πράγματα πετάγονται σαν τα μανιτάρια και επεκτείνουν τους ορίζοντες του κοινού) είπα πως το επόμενο μεγάλο μπαμ θα έρθει από το χώρο του metal. Εντάξει, οι Slipknot, οι System of a Down, οι Soulfly και άλλα συναφή συγκροτήματα είναι παλιά νέα, ο Manson έχει κόψει πέρα, οι Faith no more επανενώθηκαν, το metal γενικότερα το έχει ρίξει στην ομφαλοσκόπηση με το progressive τμήμα του να δίνει τα καλύτερα δείγματα και να ακολουθεί ΚΑΠΩΣ το folk metal και το instrumental/ gothic μέρος του που δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα, αλλά από την άλλη η emo σκηνή (κι εγώ τη σιχαίνομαι) έχει φέρει το κοινό πιο κοντά σε μια πιο...μαύρη αισθητική. Δε λέμε πως πρέπει να αρχίσουμε να ακούμε τους αηδιαστικούς My Chemical Romance, Tokio Hotel ή άλλους ψιλορόκ ψιλομέταλ τύπους, αλλά από τις παρυφές του καθαρού μέταλ περιμένω να προκύψει κάτι καλό. Δεύτερος επιλαχών η electro - instrumental σκηνή που έχει αρχίσει να ανεβαίνει αρκετά τα τελευταία χρόνια, με πολύ καλές κυκλοφορίες από μεγάλα ονόματα (που παρεπιπτόντως έχουν σκληρύνει τον ήχο τους), με το μειονέκτημα ότι δεν έχει τα φόντα να γίνει mainstream. Από house κλπ δεν περιμένω απολύτως τίποτα, και από πιο ποπ καταστάσεις περιμένω τα ίδια. Μια (πάντα επιθυμητή) επιστροφή των '80s δε με χαλάει καθόλου, αλλά δεν περιμένω κάτι τέτοιο. Το ροκ γενικότερα ευνοείται και από την όλη συγκυρία. Πάντα σε καιρούς προβληματισμού και κρίσης ήταν από τα πολύ ενεργά κομμάτια της μουσικής, όπως τα τέλη του '60, το '80 στην Αγγλία της Θάτσερ και των Sex Pistols, το '90 του πολέμου του Κόλπου, των πετυχημένων γιάπηδων της Wall Street και των εργατουπόλεων του Σηάτλ...Κάτι μου λέει πως something wicked this way comes!

    Η μπάλα σε σας λοιπόν! Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί μουσικόφιλοι ανάμεσά μας και αρκετοί που δεν παίζουν παιχνίδια σε ΟΛΟ τον ελεύθερο χρόνο τους, οπότε είναι ένα θέμα αφιερωμένο στις εξόδους μας. Μπορείτε να βγάλετε χολή για την τάδε μουσική του τάδε μαγαζιού ή εποχής, να πείτε τι σας αρέσει και τι θα θέλατε να ακούσετε, και ασφαλώς τι περιμένετε να ανέβει.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Αναρωτιέμαι αν η μέταλ μπορεί να παρουσιαστεί ως το Next Big Thing. Δεν είμαι και γνώστης βέβαια αλλά αφενός υπάρχει ήδη πολλά χρόνια και είναι πολύ mainstream (σχεδόν οι πάντες που ξέρω άκουγαν σε κάποια ηλικία). Βέβαια υπάρχουν τόσα υποείδη αν και δεν ξέρω πόσο μεταλ είναι η έμο μέταλ...
    Προσωπικά θεωρώ τη δεύτερη επιλογή πιο πιθανή υποψηφιότητα (χωρίς να είμαι και πάλι ιδιαίτερος γνώστης-αμφιβάλλω ότι εννοούμε τα ίδια πράγματα) αλλά όταν instrumental σημαίνει ορχήστρα ανεβαίνουν πολύ τα έξοδα παραγωγής=μεγαλύτερη δυσκολία για καινούργια ονόματα λόγω οικονομικού ρίσκου.
    'Ο,τι και να είναι ελπίζω σε μεγαλύτερη εξωστρέφεια, βαριέμαι να ακούω την τελευταία r'n'b βλακεία που λέει πόσο κουλ είναι αυτός που τραγουδάει (ή και αντίστοιχα μέταλ εδώ που τα λέμε).
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #3
      Εγω θελω να βγαλω χολη για την κατασταση που επικρατει στα περισσοτερα μαγαζια ΠΑΝΤΟΥ στην Ελλαδα. Τι ειναι αυτο ρε παιδι μου με το σκυλαδικο?
      Ποτε ο Ελληνας προλαβε κι αποδεχτηκε Πεγκυδες Ζηνες κτλ και τα ταυτισε με τα βιωματα του? Προσπαθησα να ακουσω λιγο στιχο κι εμεινα. No sense/

      Παντου ειναι νομος το σκυλαδικο και σπανιζουν τα μαγαζια οπου μπορουμε να ακουσε καλη μουσικη Και δεν αναφερομαι στα αγαπημενα μου 80s / ντισκο-τετοια.

      Επισης, μια παρατηρηση εχει να κανει με την παγκοσμια δισκογραφια. Παρακμαζει γενικα η μουσικη? Ειναι ιδεα μου ή αυτο το "νεο κυμα" που αρχισε το 2000 εξαφανιστηκε? Περι 2000, τα κυριαρχα ειδη αρχικα ηταν η progressive, rnb, dance beats & rap. Πλεον, κυριως στην Αμερικανικη δισκογραφια κυριαρχει απλα η ραπ. Δε ξερω, τι να πω
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Επειδή κρίνω πως δε μπορώ να προβλέψω ποιο θα είναι το επόμενο μουσικό ρεύμα, θέλω να κάνω μια τοποθέτηση σε λίγο γενικότερα πλαίσια, χωρίς να ξεφύγω τελείως, όμως, από το θέμα.

        Ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι η mainstream μουσική σκηνή πάει από το κακό στο χειρότερο. Κάποτε mainstream ήταν οι Pink Floyd και οι Led Zeppelin και τώρα είναι η Beyoncé και οι Tokio Hotel. Στο εγχώριο προϊόν, αντίστοιχα, κάποτε κυριαρχούσαν ο Καζαντζίδης και ο Πουλόπουλος, τώρα κυριαρχούν ο Κιάμος και η Πέγκυ Ζήνα. Γενικότερα, παγκοσμίως πλέον το mainstream είναι σαβούρα και δυστυχώς δεν ξέρω που θα οδηγήσει αυτή η κατάσταση, αν συνεχιστεί, όπως επίσης δε μπορώ να πω ξεκάθαρα και που ενδέχεται να οφείλεται.

        Από εκεί και πέρα, πάνω στα όσα είπατε... Η Metal γενικά έχει "νοθευτεί" άπειρα σαν είδος μουσικής, όπως επίσης έχει διευρυνθεί και έχει ξεπεράσει κάθε άλλο είδος μουσικής σε εύρος των ήχων που περιέχει. Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να μεγαλώνει όλο και περισσότερο το χάσμα μεταξύ των εκάστοτε Metalάδων και να μην έχει κανένα απολύτως νόημα, πλέον, να μιλάμε για το χώρο της Metal στο σύνολό του και ειδικά για ένα ενιαίο κοινό στον χώρο αυτό.

        Οπότε, Titus, το "η Metal θα είναι το επόμενο ρεύμα" εμένα μου φαίνεται υπερβολικά γενικό και στον αέρα. Εντάξει, προφανώς και δεν θα περιμένουμε, βέβαια, να κάνει την υπέρβαση η Black Metal και να γίνει mainstream, ή να κάνει το μεγάλο comeback η Thrash, αλλά από που θα έρθει το χτύπημα;

        Η Nu Metal έχει ήδη αρχίσει να ξεπερνιέται, η Progressive Metal είναι γεμάτη κράματα και αλχημείες που ποτέ δεν πρόκειται να αγγίξουν το ευρύ κοινό, η Heavy Metal είναι στον τάφο της εδώ και πολλά χρόνια και ούτε λόγος για τα κορυφαία, αυτή τη στιγμή, Metal συγκροτήματα (ανεξαρτήτως υποείδους στο οποίο ανήκουν) τα οποία στην πλειοψηφία τους τρώνε άκρατο κράξιμο από τους πάντες και τα πάντα.

        Για εμένα η Metal θα παραμείνει ως έχει στα μάτια του μέσου ανθρώπου: Ένα "δευτερεύον" είδος που εκφράζει κυρίως τους ανώριμους και επιθετικούς εφήβους. Πάντα, φυσικά, θα υπάρχει και το trendy κομμάτι της μουσικής αυτής, πάντα θα υπάρχουν οι Slipknot, οι Nightwish και οι System of a Down για να τους ακούν και άνθρωποι που κατά τα άλλα είναι άσχετοι με τον χώρο, αλλά αυτοί ποτέ δεν θα ξεφύγουν σε δημοτικότητα, κατ' εμέ. Αυτό το είδος, όσο ψηλά κι αν πάει (και πόσο πιο ψηλά να πάει από εκεί που βρίσκεται τώρα, με τους, κατά τη γνώμη μου, καλύτερους καλλιτέχνες παγκοσμίως να δραστηριοποιούνται σε αυτό) δεν πρόκειται να κάνει την υπέρβαση όσο τα πράγματα έχουν ως έχουν.

        straier, ναι, η Metal είναι παλιό είδος, αλλά έχει πλέον υποστεί τέτοια πρωτοφανή εξέλιξη που κάποιο από τα νεότερα της ρεύματα θα μπορούσε άνετα να χαρακτηριστεί "next big thing" - θεωρητικά πάντα, γιατί στην πράξη το θεωρώ απίθανο, όπως εξήγησα και πιο πάνω.

        Scatman, +1 σε όλα όσα έγραψες.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment

        Working...
        X