Announcement

Collapse
No announcement yet.

Virtua Tennis 2009

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Virtua Tennis 2009

    Λοιπόν μιας και τα tennis έχουν την τιμητική τους τελευταία στο Wii ανοίγω το θεματάκι.
    Είχα γράψει ολόκληρο review για τον τίτλο αλλά το έσβησα κατά λάθος. :kill:

    Λοιπόν ο τίτλος είναι πραγματικά φοβερός! Ειλικρινά δεν περίμενα ότι η Sega θα καταφέρει να παρουσιάσει ένα τόσο ικανοποιητικό σύνολο. Πραγματικά μπράβο!

    Το παιχνίδι δεν υστερεί κάπου. Και τα γραφικά είνα πολύ καλά για τα δεδομένα της κονσόλας και όλα τα modes έχει και μπόλικα minigames και λίγο πολύ τα πάντα.

    Ευτυχές είναι ότι δεν πρόκειται για φτωχό port των PS360.

    Ο χειρισμός θέλει συνήθεια μιας και το παιχνίδι είναι πολύ γρήγορο, αλλά μόλις το συνηθίσεις πραγματικά το απολαμβάνεις. Το wiimote ανταποκρίνεται μια χαρά και με λίγη εξάσκηση μπορείς να κάνεις τρελές μπαλιές.
    Πάντως όσοι από εσας το παίξετε να προσέχετε να κρατάτε το wiimote στο πλάι και όχι με τα κουμπιά προς τα πάνω! Αλλιώς το παιχνίδι δεν καταλαβαίνει διαφορές στην δύναμη (το manual του game μία λέει να το κρατάς πλάγια, μία ίσια, ψιλοχύμα η κατάσταση αλλά εμπιστευθείτε με).

    Online έπαιξα αρκετά. Για αναζήτηση αντιπάλου κάνει από 30 με 90 secs, εντάξει παλεύεται.
    Lag σε κάποια ματς υπήρχε στις επιστροφές του αντιπάλου δυσκολεύοντας ελαφρώς το ματς, ενώ σε άλλα ήταν απειροελάχιστο. Όλα playable πάντως μέχρι στιγμής.
    Θετικό ότι υπάρχουν φουλ τουρνούα όχι μόνο random και ranked matches.

    Το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι ότι στα 2 vs 2 υπάρχει μπόλικο και ενοχλητικό framedrop, ελπίζω να μην είναι και multi στο έτσι, αλλιώς σε αυτό το κομμάτι.

    Φυσικά όλες οι εντυπώσεις μου είναι χωρίς το motion+ το οποίο σύμφωνα με όλα τα previews/reviews ανεβάζει τον χειρισμό/εμπειρία κατακόρυφα.

    Το GST δεν το έχω παίξει, ποιο είναι καλύτερο δεν ξέρω αν και φαντάζομαι ότι όποιο συνηθίσεις αυτό και θα προτιμήσεις.


    Μπράβο πάντως στην Sega!

  • #2
    Χμμ δεν ηταν ιδεα μου λοιπον το framedrop. Με χαλασε αρκετα αυτο, ειναι απαιτητικο και το timing οποτε δε παλευεται. Ακομη και στο single ομως ειχα frame drop οταν επαιξα σε ενα κλειστο γηπεδο με κοκκινο αποχρωση. Δε ξερω γιατι ειδικα σ'αυτο παντως μου την εσπασε αρκετα και καπως με ζαλισε. Δεν ηταν κλασικο στιγμιαιο frame drop οπως στο 2vs2 αλλα ηταν σα να ετρεχε το παιχνιδι αργα σε χαμηλα frames.

    Ο χειρισμος μου φανηκε αρκετα απαιτητικος, συνθηιζεται μεν αλλα με τοση ακριβεια στο timing ξεχνουσα εντελως να σκεφτω αν θελω να δωσω καποιο φαλτσο, να κανω δυνατο, λομπα ή drop, απλα ειχα το νου μου να συγχρονιστω.

    GST η δικη μου επιλογη ισως γιατι δεν ειμαι τοσο hardcore σε αυτα τα games.

    Επισης στη τιμη του VT2009 το GST δινει μαζι και το Motion Plus. Sega dropped the ball here.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      Originally posted by Ramparter View Post
      Χμμ δεν ηταν ιδεα μου λοιπον το framedrop. Με χαλασε αρκετα αυτο, ειναι απαιτητικο και το timing οποτε δε παλευεται. Ακομη και στο single ομως ειχα frame drop οταν επαιξα σε ενα κλειστο γηπεδο με κοκκινο αποχρωση. Δε ξερω γιατι ειδικα σ'αυτο παντως μου την εσπασε αρκετα και καπως με ζαλισε. Δεν ηταν κλασικο στιγμιαιο frame drop οπως στο 2vs2 αλλα ηταν σα να ετρεχε το παιχνιδι αργα σε χαμηλα frames.

      Ο χειρισμος μου φανηκε αρκετα απαιτητικος, συνθηιζεται μεν αλλα με τοση ακριβεια στο timing ξεχνουσα εντελως να σκεφτω αν θελω να δωσω καποιο φαλτσο, να κανω δυνατο, λομπα ή drop, απλα ειχα το νου μου να συγχρονιστω.

      GST η δικη μου επιλογη ισως γιατι δεν ειμαι τοσο hardcore σε αυτα τα games.

      Επισης στη τιμη του VT2009 το GST δινει μαζι και το Motion Plus. Sega dropped the ball here.
      Προβλήματα με το framerate σε μονό ματς δεν έχω συναντήσει να πω την αλήθεια. Για το 2 vs 2 είναι όντως τεράστιο μειονέκτημα, αλλά εντάξει δεν το πήρα για multi, ευτυχώς έχει και καλό online.

      Για τον χειρισμό έχεις δίκιο είναι πολύ απαιτητικός, προσωπικά μου πήρε ώρες να μάθω να κάνω τα βασικά και ακόμα τα χάνω σε δύσκολα ματς, αλλά όταν τον συνηθίσεις σε ανταμείβει πλήρως ΙΜΟ.

      Πάντως δύο ποιοτικά tennis στο wii είναι κάτι ευτυχές, προσωπικά περίμενα ότι και τα δύο θα ήταν φώλες.

      Comment


      • #4
        Αγόρασα το wm+ και έχω να πω ότι με αυτό το παιχνίδι είναι δέκα φορές καλύτερο. Με λίγα λόγια στέλνεις το μπαλάκι εκεί που θες, απλώς χτυπώντας σαν να κρατούσες αληθινή ρακέτα καμία σχέση δλδ. χωρίς το wm+ που τα πάντα στηρίζονται στον συγχρονισμό.
        1:1 φυσικά δεν είναι αλλά πλήρη έλεγχο στο μπαλάκι έχεις (απορώ μάλιστα με μερικά reviews που λένε ότι με ή χωρίς το wm+ δεν υπάρχει σπουδαία διαφορά). Η διαφορά είναι χαώδης!

        Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει calibration σε κάθε σερβίς κάτι που ψιλοκουράζει είναι η αλήθεια.

        WM+ FTW!

        Comment


        • #5
          Κι εγω ειδικα στο VT ειδα διαφορα με το m+ αλλα τι κακο κι αυτο με τα calibrate, ας σου ζηταγε απλα να το κρατας λιγο ακινητο αλλα να πρεπει να σημαδευσεις κιολας συγκεκριμενο στοχο...
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Ramparter View Post
            Κι εγω ειδικα στο VT ειδα διαφορα με το m+ αλλα τι κακο κι αυτο με τα calibrate, ας σου ζηταγε απλα να το κρατας λιγο ακινητο αλλα να πρεπει να σημαδευσεις κιολας συγκεκριμενο στοχο...
            Ναι όντως σπάσιμο.

            Comment

            Working...
            X