Announcement

Collapse
No announcement yet.

Wii Sports Resort - You will say wow, 1:1 waggle dream

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Wii Sports Resort - You will say wow, 1:1 waggle dream




    • Pal κυκλοφορία: 24 / 7 / 2009

    • 1 - 4 Παίκτες

    • Απαραίτητο το Wii Motion Plus (περιέχεται στη συσκευασία)

    • 10 νεα αθλήματα & 2 αναβαθμισμένα

    • Διάφορες παραλλαγές για κάθε άθλημα


    [YOUTUBEHD]mG9RDwUL-z8[/YOUTUBEHD]

    Frisbee

    • Dog Frisbee - Όσο πιο κοντά στο στόχο πέσει ο δίσκος παίρνετε περισσότερους πόντους.

    • Golf Frisbee - Ακριβως σαν golf αλλα με δίσκο, φτάστε στο στόχο με όσο λιγότερες κινήσεις μπορείτε

    Εξαιρετική ακρίβεια στις κινήσεις, απλό και διασκεδαστικό. Όταν το πας καλά νιωθεις μεγάλη ικανοποίηση, σήμερα σε μια ρίψη καταφερα να χτυπήσω ενα μπαλόνι 50 πόντων που βρισκόταν λίγο αριστερά και στη συνέχεια χάρη στο φαλτσο που είχε πάρει πέτυχα και το στόχο στο κέντρο παίρνωντας άλλους 100 πόντους.


    Cycling

    • Απλός αγώνας - Ξεκινάτε τελευταίος και προσπαθείτε να τερματίσετε οσο πιο ψηλά μπορείτε (arcade λογική)

    • 3 αγώνες - Πάλι ξεκινάτε απ'τη τελευταία θέση, οι αντίπαλοι είναι περισσότεροι αλλα κρατάτε τη θέση σας απο αγώνα σε αγώνα.

    Περιλαμβάνει αρκετές διαφορετικές διαδρομές γύρω απ'το νησί. Ίσως το χειρότερο mini game απο πλευράς χειρισμού - τρέχετε κουνώντας remote και nunchuck πάνω κάτω ενώ παράλληλα τα γυρνάτε για να στρίψετε. Θέλει ισορροπημένη κατανάλωση ενέργειας, οσο τρέχετε πέφτουν οι καρδιές αλλά ανπληρώνονται αν κόψετε πολύ το ρυθμό - θυμηθείτε το horse race στο Ocarina of Time.



    Basketball

    • Δοκιμασία τριπόντων - 5 τρίποντα από 5 διαφορετικές θέσεις, η πολυχρωμη μπαλα μετραει για 2, 30 ποντοι στο σύνολο.

    • 3 εναντίον 3 - Αρκετά απλοϊκή προσέγγιση, είτε δίνεται πάσα με κάποιο κουμπι είτε πατώντας Β και κάνοντας κίνηση σουτάρετε προς το καλάθι. Αντίστοιχα αν δεν έχετε τη κατοχή μπορείτε να επιχειρήσετε κλέψιμο με κίνηση του remote ή κρατωντας το Β να κάνετε κίνηση για να ταπώσετε τον αντίπαλο.

    Προς εκπληξη πολλων δεν ειναι τόσο μουφα όσο φαίνεται, το σουταρισμα απαιτει αρκετη ακριβεια. Και η ταπα ειναι παντα ευχαριστη στο μπασκετ. Σιγουρα δεν ειναι στα καλυτερα games του πακετου αλλα μετραει.



    Table Tennis

    • 1 vs 1 - Κλασσικο Table Tennis, κερδιζει οποιος φτάσει τους 6 ποντους και με τουλάχιστον διαφορά 2 πόντων.

    • Survival - Ενας παίκτης σας στελνει συνέχεια μπαλάκια μέχρι να ριξετε κάποιο εκτός τραπεζιού. Παιρνετε 3 εξτρα πόντους αν πετύχετε καποιο μπουκάλι που εμφανίστηκε στο τραπέζι.

    Μάλλον το καλύτερο mini game απο πλευράς χειρισμού, η ρακέτα ακολούθει πιστά το remote (εκτος απο αλλοπρόσαλλες θέσεις πχ γυρισμα προς τα πίσω) ενώ ανάλογα με το twist του καρπού σας το μπαλάκι παίρνει πολλα διαφορετικά φάλτσα. Οι κινήσεις γίνονται ταυτόχρονα με το χειριστήριο, δεν υπαρχει η παραμικρή αισθηση οτι γίνεται καποιο register. Ίσως το απόλυτο παίχνιδι του πακέτου για κόντρα μεταξύ δύο παικτών. Where is my motion plus enhanced wii sports tennis nintendo?



    Air Sports

    • Skydiving - Πηδάτε απ'το αεροπλάνο, πιάνεστε με άλλα Miis στον αέρα, βγαζετε φωτογραφιές, παιρνάτε μέσα απο δαχτυλιδια ενω ταυτόχρονα το Mii σας ακολουθει ακριβως τη κινηση του remote.

    • Air Plane - Εξερευνήστε όλο το νησί του Resort με αεροπλανάκι. Υπάρχουν 80 διαφορετικά σημεία στο χάρτη να βρείτε. Με κάθε 10 ξεκλειδώνετε μια ιδιότητα πχ 2 θεσιο αεροπλανο.

    • Air Plane 1 vs 1 - Εναέρια μονομαχία που θυμίζει Lylat Wars multiplayer.

    Αλλο ενα game οπου ο χειρισμος λειτουργει εξαιρετικα. Το αεροπλανο ακολουθει πιστα τις κινησεις του χεριου, twist δεξια/αριστερα για να στριψετε και κλιση πανω/κατω για να παρετε ή να χασετε υψος, μπορειτε να κανετε λουπες ή να κινειστε αναποδα. Φοβερη αισθηση κινησης κι ελευθεριας στον αερα.



    Swordplay


    • 1 vs 1 - Σε μια εξεδρα πανω απο τη θάλασσα προσπαθείτε να ρίξετε τον αντιπαλό σας κάτω.

    • Slash Contest - Ο μεγάλος δάσκαλος πετάει αντικείμενα σε σας και τον αντίπαλο σας. Κόψτε το πρώτος και στη σωστή κατεύθυνση για να πάρετε τον πόντο.

    • Beat em Up - Όπως ειπε κι ο Ferryman νομίζω, κάθε φορά που πάτε στη παραλία σας τη πέφτει μια συμορία με σπαθιά και πρέπει να τους καθαρίσετε όλους. Στα 3 χτυπήματα χάνετε κι εγώ αλλάζω χόμπι. Καλά ισως όχι κι έτσι αλλάζω event πάντως.

    Το σπαθί κινείται ακολουθώντας 1:1 το remote. Το hit detection απ'την άλλη δε το βρίσκω να λειτουργει πολύ σωστά ουτε το block.




    Power Cruising


    • Score Cruising - Περνάτε μέσα απο πόρτες, κερδίζωντας πόντους ανάλογα με το χρόνο που απομένει. Χάθηκε να βάζανε ένα slalom με σημαιάκια;

    • 2 players versus

    Κρατάτε οριζόντια τα remote & nunchuck σαν τιμόνι jet ski. Περιστρέφοντας μπροστά το remote παίρνετε ενα καλό boost. Ή αλήθεια είναι οτι ο χειρισμός λειτουργεί καλύτερα, πολύ καλυτερα μάλλον απ'οτι περίμενα. Υπάρχουν 6 πίστες, ξεκινάτε με μια και ξεκλειδώνετε σταδιακά τις υπολοιπες. Το ίδιο το mode πάντως θα μπορούσε να είναι πιο ενδιαφέρον. Ούτε αγώνα έχει, ούτε έστω ένα time trial. Και δεν είμαι και πολύ φαν της λογικής να κινείται αρκετά αργα το σκάφος και να παίρνει ταχύτητα με το turbo boost.



    Wakeboarding

    • Easy - Κινείστε σε άδεια θάλασσα χωρις καθόλου εμπόδια.

    • Normal - Υπάρχουν κάποια εμπόδια στη διαδρομή αλλα γενικά δεν αποτελούν προβλημα.

    • Hard - Αρκετά εμπόδια και κάποια ψηλά οπότε θέλει προσοχή σε ποιά πλευρά επιλέγετε να κάνετε το trick.


    Αρκετά απλό στη λογική, παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο νόημα. Καθως κινείστε δεξία-αριστερά πίσω απ'τη βάρκα κάνετε κάποια κίνηση στο remote όταν βρίσκεστε πάνω στο κύμα για να εκτελέσετε άλμα με κάποιο trick. Η όλη δυσκολία είναι ισορροπήσετε στη πτώση. Αρχικά μου έσπασε πολύ τα νεύρα, τελικά το κόλπ είναι να μη πέσετε εντελώς ισια αλλα να γέρνει η σανίδα ελαφρώς προς τα πίσω. Αλλά με το συγκεκριμένο δε νομίζω να ασχοληθώ αρκετά.



    Canoeing

    • Μονοθέσιο κανό

    • Τετραθέσιο κανό




    Archery

    • Easy - 4 αρκετά εύκολες δοκιμασίες, μεγαλώνει η απόσταση καθώς προχωράτε αλλα δεν υπάρχουν άλλες δυσκολίες. Ιδανικές για ξεκίνημα.

    • Medium - Οι στόχοι πλέον αρχίσουν να κινούνται και τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά.

    • Hard - Οι στόχοι κινούνται και μπρόστα τους υπάρχουν και εμπόδια.

    Απ'τα καλύτερα modes του παιχνιδιού. Μεγάλο περιθώρειο βελτίωσης καθώς απο πανεύκολα bulls-eye καταλήγετε σε πίστες που παλέυετε να βρείτε στόχο. Μ'αρέσει που δεν έχει crossair αλλα ένα αρκετά μεγάλο κύκλο. Άλλωστε και να χε crossair δε θα αλλαζαν πολλα αφου η κίνηση επηρεάζεται απο τον αέρα αλλα και τη πτώση του βέλους καθώς κινείται. Ιδανικό game για multiplayer με ένα χειρηστήριο.



    Bowling

    • Κλασικό bowling

    • Bowling με 100 κορίνες

    • Βowling με εμπόδια


    Το ίδιο ακριβώς event απο το original wii sports. Δεν έχει αλλάξει κάτι πέρα απο την μεγαλύτερη ακρίβεια στην αντιλειψη των κινήσεων του Motion Plus. Δεν μπορώ να πώ οτι ήμουν μεγάλος φαν αυτού του game στο original, αρκετά multiplayer sessions σίγουρα αλλα μέχρι εκεί. Ύποθέτω όμως οτι αρκετοί είχαν ασχοληθεί πολλές ώρες με αυτό και η προσθήκη του στο Resort είναι παραπάνω απο δικαιολογημένη.



    Golf


    • 3-courses game

    • 9-courses game

    • 18-courses game

    9 νέες courses και 9 απ'το προηγούμενο. Σημαντικές βελτιώσεις στο χειρισμό καθώς πλέον μπορείτε να βάλετε φάλτσο στο μπαλάκι ανάλογα με τη κλίση του χειρηστηριόυ ενώ οι μέρες που το putting σας έσπαγε τα νεύρα με την υπερευαισθησία του και την ανικανότητα του να αντιληφθεί αδύναμες κινήσεις αποτελούν παρελθόν.




    Videos
    Code:
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=5qcDjwRynyU"]ign motion plus demonstration[/URL]
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=p666BQn3DNg"]cycling
    [/URL][URL="http://www.youtube.com/watch?v=1YyJZrzjNs0&feature=related"]airplane[/URL]
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=OSp0C6sV_5w&feature=channel"]airplane battle[/URL]
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=2lbPdX5b67k&feature=related"]canoeing[/URL]
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=8Dz4XY6upDs&feature=channel"]4 players canoeing[/URL]
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=bw_HS9wDBLE&feature=channel"]archery[/URL]

    Reviews




    Previews



    Do a barrel roll!

  • #2
    Δεν είμαι σίγουρος αν θα το αγοράσω ακόμη .. Έχω Motion Plus ήδη από το Grand Slam Tennis, και έτσι το ότι υπάρχει στο πακέτο του Resort δεν αποτελεί κίνητρο για μένα ..

    Έχει κάποια παιγνίδια που είναι σίγουρα ενδιαφέροντα, αλλά για full price παιγνίδι θα το σκεφτώ .. Εξάλλου έχω ξοδέψει πάρα πολλά τον τελευταίο καιρό, και θέλω να κάνω λίγη οικονομία για το φθινόπωρο ..

    Αυτά που ξεχωρίζω από το πακέτο είναι σίγουρα το Airplane, Table Tennis και Archery .. Τα υπόλοιπα μου φαίνονται σαν novelties .. Κάποιο άλλο που αξίζει Ramp ??



    Comment


    • #3
      Nick αυτα που λες ειναι πολυ καλα, θα προσθεσω ομως και τα εξης:

      Swordplay - για την ακριβεια στις κινησεις και γιατι πιστευω θα ειναι πολυ καλο 1 vs 1

      Golf - ειχα ασχοληθει αρκετα με του Wii sports παρα τα προβληματα του, τωρα σ'αυτο πραγματικα δουλευει σωστα, προβλεπω να μου τρωει αρκετο χρονο

      Power Cruising - μου θυμιζει wave race και παρ'οτι ο χειρισμος φαινεται αβολος τελικα συνηθιζεται και εχει πολυ καλη ακριβεια. Σιγουρα θα ασχοληθω αρκετα προσπαθωντας να ξεπερασω τον εαυτο μου.

      Frisbee - πολυ ακριβες στη κινηση, δεν ειναι ευκολο να πετυχεις αυτο που θες

      Canoeing - Μου εχει δωσει την εντυπωση οτι αν ασχοληθεις αρκετα ωστε να το μαθεις θα ειναι αρκετα απολαυστικο και challenging προσπαθωντας να γινεις καλυτερος.

      Τελος παντων καταλαβαινω οτι εφ'οσον πηρες το Grand Slam τωρα θα σε κρατησει αρκετα απασχολημενο. Δε χρειαζεσαι και το εξτρα motion plus (για την ωρα εστω) οποτε καταλαβαινω οτι για σενα δεν ειναι το ιδιο value οσο για αλλους. Τελικα ομως το θεμα αν εισαι καλυμενος αυτη τη στιγμη απο games. Αν ειναι να κανεις ομως μια αγορα, ειδικα στο Wii το Resort θα πρεπει να ναι ο πρωτος τιτλος που θα σκεφτεις. Δεν ειναι ουτε Wii play ουτε Wii sports, ειναι ενας πληρες τιτλος.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Στο Swordplay - Beat em up είμαι στο επίπεδο 19 που για την ώρα με δυσκολεύει ιδιαίτερα. Το τελευταίο badge το παίρνεις μόνο αν ολοκληρώσεις το 20 χωρίς να δεχτείς ούτε ένα χτύπημα. :kill:
        Στο table tennis υπάρχει ένα badge που απαιτεί να έρθεις 20(!) φορές ισόπαλος (σε έναν αγώνα) στο 1p mode. Το προηγούμενο Sports είχε badges; Aν ναι, ήταν τόσο ζόρικα; Δεν το έπαιξα ποτέ. Μπήκα και στην κλήρωση για το μπλε σετάκι πριν κανα 2ωρο.

        Σου προσφέρω το δικαίωμα αγοράς του Οπούνα.

        Comment


        • #5
          Καλος εισαι αμα εφτασες μεχρι εκει στο swordplay. Εγω δυστυχως δεν εχω ιδεα απο badges γιατι δε καταλαβαινω τιποτα. Στο προηγουμενο δεν υπηρχαν badges υπηρχαν ομως ειδικα challenges στο training οπου επαιρνες μεταλλεια κι απ'οσο θυμαμαι τα χρυσα ηταν πολυ δυσκολα.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Btw Jaken μιας και κατέχεις την ιαπωνικη γλώσσα αν θες βοηθα με τα ονοματα των διαφορετικων παραλλαγων καθε αθληματος γιατι εγω μεχρι τωρα αυτοσχεδιαζω :kill:
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Nice OP, lol.

              Θα θελα να το τσεκαρω ασαπ, ελπιζω το ερχομενο σ/κ να γινει η δουλεια μιας και θα παιζουν και 2 wm+.

              Comment


              • #8
                Το απλό Wii Sports πάντως είναι μία βλακεία και μισή.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #9
                  Nai alla otan vghke prosefere kati kainourio kai an exeis filous,goneis ktl h diaskedash anevainei sto katakorufo.Elpizw ta antistoixa k me auto.First day buy gia mena me ta mpounia!
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by belmont View Post
                    Το απλό Wii Sports πάντως είναι μία βλακεία και μισή.
                    I respectfully disagree

                    Comment


                    • #11
                      Νταξει προφανως και αυτα τα παιχνιδια δεν απευθυνονται στο Hard κοινο (προσωπικα αυτο ακουγεται πλεον πολυ κλισε, ελεος δηλαδη..), τουλαχιστον η πλειοψηφια αυτο πιστευει κακως ή καλως..

                      Ομως, το συγκεκριμενο φαινεται αρκετα πιο ενδιαφερον αφου αποτελει τον πρωτο τιτλο που θα δοκιμασουμε 1:1 gaming..

                      Θα δοκιμασω πρωτα Ping pong και το Swordplay





                      Comment


                      • #12
                        Α ρε Belmont παντα εχεις ενα τροπο με μια φραση να ισοπεδωνεις τα παντα. Προσωπικα το βρηκα αρκετα διασκεδαστικο και ακομη και προσφατα εχει τυχει να παιξουμε με παρεα 3 ατομα golf ή bowling.

                        Link123 οπως το πες, εχει καταντησει κλισε πια αυτο. Καποιοι αναλωνονται στο να παιζουν πχ με τις ωρες rpgs και να θεωρουν casuals αυτους που μπορει να παιζουν pro. Καποιοι μπορει να ναι masters στο προ και να θεωρουν casuals αυτους που ασχολουνται ξερω γω με Guitar Hero.

                        Καποτε ειχαμε τον ορο mainstream, γενικα ειμαστε φοβεροι στο να βαφτιζουμε με υποτιμητικους ορους οτι δεν αρεσει σε μας ενω οτι μας ικανοποιει ειναι εξειδικευμενο. Σε λιγο καιρο πριν παιξουμε κατι θα πρεπει να το αναφερουμε πρωτα στο διεθνες διαδυκτιακο δικαστηριο με σαφη επιχειρηματα οτι προκειται για ποιοτικο τιτλο προκειμενου να λεγομαστε επισημα hardcore gamers.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Link123 View Post
                          Νταξει προφανως και αυτα τα παιχνιδια δεν απευθυνονται στο Hard κοινο
                          Ακριβώς.

                          Όσον αφορά το resort πάντως, αν και casual τίτλος, από το λίγο που ήρθα σε επαφή μαζί του το βρήκα αρκετά ευχάριστο και, σε περιπτώσεις, ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Δε θα το κρίνω ποιοτικά, αλλά σε σύγκριση με το Wii Sports, από μη casual οπτική τουλάχιστον, είναι απείρως πιο ενδιαφέρον. Περισσότερα φαντάζομαι θα πει εν καιρώ ο Ραμπίδης που το έχει παίξει περισσότερο.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #14
                            Σημερα με 2 φιλους επεσε πολυ καψιμο ιδιως στη σκοποβολη αλλα και στο ping pong. Πρεπει να πω οτι εχω βελτιωθει πολυ και στα 2 παιχνιδια και πηρα Pro status (skill points πανω απο 1000).

                            Ειδικα στο ping pong η ικανοποιηση ηταν πολυ μεγαλη καθως αρχικα επαιζα χαλια και ειδικα σ'αυτο πιστευα οτι δε θα πηγαινα πολυ πανω απο 600. Πλεον και η ΑΙ παιζει πολυ πιο επιθετικα, ειδικα στα ματς που περασα τα 1000 εκανε αρκετα φαλτσα γεγονος που επηρεαζε πολυ τα δικα μου χτυπηματα.

                            Η σκοποβολη απ'την αλλη φανηκε ιδανικο turn based multiplayer. Μ'αρεσει η μεγαλη ποικιλια των πιστων, αρχικα ειναι πολυ ευκολες αλλα επειτα οι αποστασεις σε συνδιασμο με τον αερα αλλαζουν πολυ το game κι οποιοδηποτε bulls-eye ειναι σκετη κ.... δηλαδη απολαυση.

                            Παραλληλα ευχαριστιεμαι παρα πολυ το Golf καθ'οτι πραγματικα δεν εχει κανενα απ'τα προβληματα του προκατοχου του αλλα και το Canoe που δινει μεγαλη βαρυτητα στο να βρεις το καταλληλο συνδιασμο αριστερης και δεξιας κινησης για να περασεις τη βαρκα ακριβως απο εκει που θες.

                            Παραδοξως αυτο που περιμενα οτι θα μ'αρεσε πολυ περισσοτερο και με εχει ψιλοαπογοητευσει ειναι το sword play. Οι κινησεις ειναι μεν ακριβειας και πολυ κοντα στο 1:1 αλλα το αποτελεσμα ειναι πιο random. Συχνα ενω θεωρω οτι κανω στη σωστη μερια αμεινα τρωω χτυπημα ενω μπορει να βλεπω οτι χτυπαω τον αντιπαλο σε ακαλυπτα σημεια αλλα αυτος μπλοκαρει. Η αληθεια ειναι οτι δε του χω δωσει πολυ χρονο του mode αυτου αλλα για την ωρα εχω ενστασεις.

                            Το μεγαλυτερο ατου πιστευω του παιχνιδιου ειναι η skill points λογικη ειδικα σε games οπως το ping pong. Οσο νικας ανεβαινεις και δυσκολευουν οι αντιπαλοι οποτε καποια στιγμη βρισκεις το δασκαλο σου. Θεωρω οτι αυτο το ειδος δυναμικης δυσκολιας ειναι πολυ ανωτερο απ'τη παραδοσιακη επιλογη επιπεδου δυσκολιας amateur, rookie, pro klp...

                            Αυτα για την ωρα.

                            Ping Pong rules.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Kαλά αυτό το σύστημα υπήρχε και στο κανονικό wiisports.Θα φάει λιώσιμο το ping pong ώστε να φτάσω στους champion και να τους νικάω χαλαρά όπως έκανα και με το tennis στο παλιό.Δεν το συζητώ...
                              Nintendo I.D.: paixtis
                              3ds friend code: 2664-2347-7128

                              Comment

                              Working...
                              X