Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top DS games?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Top DS games?

    Ανοίγω αυτό το θέμα και ως thread συζήτησης για τα καλύτερα του ds, αλλά και σαν προτεινόμενες προτάσεις μιας και αγόρασα κι εγώ ένα.

    Θα μου πεις γιατί δεν πας στο metacritic να δεις βαθμολογίες;

    Γιατί συνειδητοποίησα ότι τελικά το ds έχει αρκετά κάλα παιχνίδια.
    Το μόνο που έχω παίξει μέχρι στιγμής είναι το NSMB (το οποίο τα σπάει). Και έχω ήδη παραγείλλει το Professor Layton And The Curious Village.

    Οι δικές σας προτάσεις; Όλα τα genres καλοδεχούμενα.

  • #2
    Προτεινόμενες αγορές:

    Castlevanias
    Advance Wars
    Fire Emblem
    Trauma Center
    Quentan/Elite Beat Agents
    Super Mario 64
    Warioware Touch
    Insert Coin

    Comment


    • #3
      Mario Kart DS
      Ενα απο τα καλυτερα games του DS για multiplayer fun.

      Picross

      Εθιστικο puzzle game, το παιζω κατα καιρους, οτι πρεπει για μικρα sessions.

      42 All Time Classics

      Καποια πολυ καλα games, καποια πολυ γνωστα(σκακι, ταβλι, χαρτια, γκρινιαρης...) και με δυνατοτητα local και online multiplayer. Νομιζω το πιο πληρες collection.

      Wario Ware Touched
      Παρα πολυ καλο, πρωτοτυπες ιδεες, εθιστικο στην αρχη αλλα no multi.

      New Super Mario Bros.
      Δε χρειαζεται να πω κατι.

      Super Princess Peach
      Αρκετα διαφορετικο απο το Mario, λιγοτερο platforming, περισσοτερο adventure (αναζητηση αντικειμενων, πιο συνθετες πιστες...).

      Professor Layton & The Curious Village
      Παρα πολλες και ενδιαφερουσες σπαζοκεφαλιες συνδιασμενες με μια ωραια ιστορια, ομορφα γραφικα και απολαυστικη μουσικη.

      Professor Layton & The Pandora's Box
      Ομοιως.

      Phoenix Wright Ace Attorney
      Το αγοραζεις, το τερματιζεις, πας στο επομενο.

      Phoenix Wright Ace Attorney Justice For All
      Το αγοραζεις, το τερματιζεις, πας στο επομενο.Phoenix Wright Ace Attorney Trials & Tribulations
      Το αγοραζεις, το τερματιζεις, πας στο επομενο.

      Apollo Justice Ace Attorney
      Το αγοραζεις, το τερματιζεις, ξεκινας να τα παιζεις παλι απο το πρωτο.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Castlevania (όλα)
        Phoenix Wright (όλα, ίσως τα καλύτερα παιχνίδια για το DS)
        Professor Layton (και τα δύο)
        Contact
        Final Fantasy Fables, 4
        Dragon Quest
        Sonic Rush Adventure

        Εμένα τα Wario Ware Touched και New Super Mario Bros. δεν μου άρεσαν καθόλου.
        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • #5
          Super Mario 64
          No way!!! Σίγουρα δε θες να το παίξεις στο DS αυτό, η χειρισμός είναι Α-Θ-Λ-Ι-Ο-Σ με όποιο control scheme και να χρησιμοποιήσεις.
          Δε μου έρχεται κάτι άλλο να προσθέσω αυτή τη στιγμή παρά μόνο το Kirby's Canvas Curse (Power Paintbrush στην Ευρώπη) το οποίο είναι καταπληκτικό.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • #6
            Συμφωνω το SM64 DS δε μου αρεσε λογω χειρισμου, το παιξα μεχρι που αρχισα να πηγαινω σε προχωρημενα levels.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Hotel Dusk: Room 215

              Πανέμορφο adventure με καλή ιστορία, πολυδιάστατους χαρακτήρες και ενδιαφέροντες διαλόγους.

              Phoenix Wright

              Όλα, το πρώτο, το Justice for All και το Trials and Tribulations, αν και ξεχωρίζω το τελευταίο. Και το Apollo Justice είναι επίσης πολύ καλό.

              Castlevanias

              Dawn of Sorrow, Portrait of Ruin, Order of Ecclesia. Θεωρώ το OoE το καλύτερο, μετά πάει το PoR και τέλος το Dawn of Sorrow.

              New Super Mario Bros

              Απλή καλή δράση "Mario".

              Professor Laytοn

              Καινοτόμα ιδέα για παιχνίδι. Σπαζοκεφαλιές τελείως, ο παράδεισος των completionists.

              Jump! Ultimate Stars

              Για όποιον αγαπάει ή αγάπησε έστω και για 1 μέρα τα manga/anime, είναι παραδεισένιο. Πραγματικά πολύ καλό beat'em up παιχνίδι μα μονάχα στα ιαπωνικά. Σε μια φάση είχα μάθει απ'έξω όλα τα μενού, και εξ'αιτίας του έμαθα katakana.

              Comment


              • #8
                Thanks για τις μέχρι τώρα προτάσεις.

                Για το Yoshi's Island γνώμες; Το SMW2 του SNES είναι ίσως το καλύτερο platform που έχω παίξει ποτέ.

                Επίσης κάποιο κάλο rpg εκτός των γνωστών Chrono Trigger και FFIV;

                Επίσης ψήνομαι τρελά και για Mario & Luigi Partners In Time και Bowser's Inside Story.

                Comment


                • #9
                  Αυτό που παρατήρησα στο Partners in Time το λίγο χρόνο που ασχολήθηκα είναι τα υπέροχα χρωματιστά γραφικά και την απλή RPG δράση. Δεν είμαι εξ'άλλου για βαριά RPG δράση εγώ...

                  Comment


                  • #10
                    Ρε γαμώτο το Yoshi στο DS αν και είχε καλό και εκτεταμένο (λόγω των πολλών χαρακτήρων) gameplay, δεν έχει την "υφή" αυτού του SNES. Εννοώ ότι τα γραφικά του Yoshi στο DS είναι τα κλασσικά γραφικά σε ένα 2D platform, ενώ στο SNES αν θυμάσαι είχαν αυτά τα ιδιαίτερα χρώματα και σχέδια που το έκαναν ξεχωριστό.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Συμφωνώ απόλυτα. Το Yoshi's για SNES είναι ανώτερο του DS και για μένα.

                      Να προτείνω τα Viewtiful Joe DS και το Chrono Trigger DS( imo από τα πιο καλά jrpgs του DS και ίσως η πιο ολοκληρωμένη έκδοση του παιχνιδιού). Θα πρότεινα και το Nintendogs γιατί πέραν του ότι βρίσκεται αρκετά φτηνά πιστεύω πως είναι από τους τίτλους που έπεσε δουλειά από πλευράς Nintendo και αξιοποιούν αρκετά καλά τις δυνατότητες του DS.

                      Εχουν προταθεί ήδη τα καλύτερα παιχνίδια, απλά να πω πως τα Dragon Quest( αν μιλάμε για τα IV και V remakes) είναι πάρα πολύ δυσπρόσιτα games αν δεν είσαι fan του είδους και μπορούν κάλλιστα να σε αποθαρρύνουν. Από την άλλη τα Mario & Luigi πέραν του χιουμοριστικού είναι και πολύ καλά παιχνίδια, αν και αρκετά πιο απλά. Το Partners in time μου άρέσει πάρα πολύ- σίγουρα περισσότερο του Paper Mario στο Wii- και ανυπομονώ να παίξω και το Bowser's Inside story. Επίσης αν σου αρέσουν τα FF πέραν των δύο remakes θα τολμούσα να προτείνω το Chocobo Tales- συλλογή από mini games+ card game.

                      Σε κανέναν δεν άρεσε το Phantom Hourglass? Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ με μόνο μειονέκτημα το backtracking στο Temple of Ocean King.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        Βεβαίως! Το Phantom Hourglass είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που υπάρχουν στο DS! Το ότι ο παίχτης κινείται μόνο με stylus (κατακρίθηκε από μερικούς) εμένα δεν με ενόχλησε καθόλου, ίσα-ίσα το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον.
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • #13
                          DS

                          Meteos
                          Mario&Luigi Bowsers inside story
                          The World Ends With You(masterpiece)
                          Final Fantasy Crystal Chronicles Ring of Fates(masterpiece)
                          Lunar Knights(great game)
                          Tetris(classic)
                          Geometry Wars Galaxies

                          Απλά προσθέτω σε ότι έχουν παραθέσει οι διαμεσολαβήσαντες.

                          Comment


                          • #14
                            Σε κανέναν δεν άρεσε το Phantom Hourglass? Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ με μόνο μειονέκτημα το backtracking στο Temple of Ocean King.


                            Για εμένα είναι αρκετό για να καταβαραθρώσει, δυστυχώς. Είναι σαν μία πολύ όμορφη κοπέλα κατα τα άλλα, μόνο με μία τεράστια κρεατοελιά με τριχούλες στο πρόσωπο.

                            Comment


                            • #15
                              Δε διαφωνώ πως ήταν ενοχλητικό, τουλάχιστον υπήρχαν τα shortcuts αργότερα. Κι εγώ αν ήμουν σε διαφορετικό mood όταν είχα ασχοληθεί ίσως να το είχα παρατήσει.

                              Eπίσης ένα game που μου άρεσε αλλά ήταν απίστευτα δύσκολο, ήταν το Chronos Twin. Σίγουρα δεν είναι και το game πρώτης γραμμής, πολλώ δε μάλλον αν συγκριθεί με τους τίτλους που αναφέρθηκαν, αλλά το διασκέδασα- με ολίγες εκρήξεις θυμού.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X