Announcement

Collapse
No announcement yet.

Legacy of Kain: Prodigal Sons

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legacy of Kain: Prodigal Sons

    Επειδή όπως είπε και ο Kain στο φινάλε του Defiance "Most ironic of all was the last gift that Raziel had given me: More powerful than the sword that now held his soul, more acute even than the vision his sacrifice had accorded me. The first, bitter taste of that terrible illusion - Hope"...Υπάρχει ελπίδα για κάτι. Ένα fan project που λέγεται Legacy of Kain: Prodigal Sons, τοποθετείται μεταξύ Blood Omen 2 και Soul Reaver 1, σου δίνει τη δυαντότητα να παίξεις με τους 6 αδερφούς βρυκόλακες και σαν Kain σε ένα κεφάλαιο, και φήμες λένε πως η Amy Henning και ο Richard LeMarchand της Naughty Dog το είδαν και θέλουν να το αναλάβουν.

    "Enough philosophy! I seek answers!" - Kain, Cave of the Oracle, Blood Omen 1

    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.



    Και το site του παιχνιδιού, ο Θεός να τους έχει καλά!!!

    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    No advertising (since this fan game must remain completely non-commercial or Eidos could have our rears on a platter).
    Ρε κρυβε λογια:xp:



    Μακαρι παντως.Αυτοι οι δυο απο τη naughty dog ειναι εξαιρετικοι στη δουλεια τους και το εχουν αποδειξει.Λετε;;;;;Παντως αν γινει κατι τετοιο θα ειναι οτι καλυτερο για μενα,ενα νεο LOK ειναι το ονειρο μου απο νεες κυκλοφοριες.
    Ground_Zero:

    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

    Comment


    • #3
      Ρε παιδιά, είμαι άσχετος αλλά ακούω από παντού τέλεια λόγια για το σενάριο των παιχνιδιών αυτών. Όχι τίποτε άλλο, αλλά βλέπω και σχόλια από άτομα, η γνώμη των οποίων μου είναι ιδιαίτερα σεβαστή. Μπορεί κάποιος (τίτεεεε) να μου στείλει κανά πμ με ποια παιχνίδια κυκλοφόρησαν και που μπορώ να τα παίξω και να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για αυτά;

      Comment


      • #4
        Eγω μπορω αλλα αφου ειπες τον Τιτο μονο,δε σου στελνω τιποτα.


        Το σεναριο ειναι το καλυτερο που εχω δει,για μενα on par σε ποιοτητα με τα MGS(και καταλαβαινεις τι ειναι να το λεω εγω αυτο).
        Ground_Zero:

        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

        Comment


        • #5
          Από τα καλύτερα νέα ever, αλλά δεν μου αρέσει ο χειρισμός και η κάμερα... Πιο πολύ προτιμώ τον χειρισμό και την κάμερα σαν αυτά του Defiance ή του Soul Reaver 2.

          Originally posted by Evans View Post
          Ρε παιδιά, είμαι άσχετος αλλά ακούω από παντού τέλεια λόγια για το σενάριο των παιχνιδιών αυτών. Όχι τίποτε άλλο, αλλά βλέπω και σχόλια από άτομα, η γνώμη των οποίων μου είναι ιδιαίτερα σεβαστή. Μπορεί κάποιος (τίτεεεε) να μου στείλει κανά πμ με ποια παιχνίδια κυκλοφόρησαν και που μπορώ να τα παίξω και να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για αυτά;
          Επειδή ο Τίτος Ανδρόνικος θα αργήσει να σηκώσει την λογχή του, θα σου τα πω...

          1. Blood Omen: Legacy of Kain I(PS1)
          2. Blood Omen: Legacy of Kain II(PS1+PC)
          3. Legacy of Kain: Soul Reaver I(PS1+PC)
          4. Legacy of Kain: Soul Reaver II(PS2+PC)
          5. Legacy of Kain: Defiance(PS2+PC)


          Όλα τα παραπάνω είναι με την σειρά και σε ποίες κονσόλες έχουν βγει είναι. Καθαρά αποκλειστικότητα της Sony, αλλά μετά βγήκε για PC.

          Πες τον Alucard να σου δώσει το link για τα comic τους για να καταλάβεις τι παίζει στην σειρά Soul Reaver.

          Κι εγώ λέω ότι είναι από τα καλύτερα σενάρια με vampires και γιαυτό το λόγο έγιναν τα αγαπημένα μου. Μόλις το παίξεις δεν θα θέλεις να φύγεις απο κει ! Έχει και dark electronic music...
          sigpic

          Comment


          • #6
            To defiance ειχε τη χειροτερη καμερα.Εγω τα γουσταρω ολα,θα τσιμπησω και απο PSN το πρωτο blood omen,το blood omen 2 σε αντιθεση με οτι ακουγεται ειναι τρομερο action,μπολικο και γεματο,ο Kain ειναι status symbol.


            Στο defiance ο Kain οταν του ξεριζωσαν τη καρδια και επεστρεψε απο τους νεκρους παει στον Moebius που μολις τον ειδε χεστηκε γιατι τον νομιζε νεκρο και του λεει :"γιατι απορεις,παντα με θεωρουσατε ακαρδο".
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • #7
              Originally posted by Azrael View Post
              To defiance ειχε τη χειροτερη καμερα.Εγω τα γουσταρω ολα,θα τσιμπησω και απο PSN το πρωτο blood omen,το blood omen 2 σε αντιθεση με οτι ακουγεται ειναι τρομερο action,μπολικο και γεματο,ο Kain ειναι status symbol.


              Στο defiance ο Kain οταν του ξεριζωσαν τη καρδια και επεστρεψε απο τους νεκρους παει στον Moebius που μολις τον ειδε χεστηκε γιατι τον νομιζε νεκρο και του λεει :"γιατι απορεις,παντα με θεωρουσατε ακαρδο".
              Μα κάλα... Τρελός είσαι ? Εμένα μου άρεσε η κάμερα στο Defiance γιατί είχε κινηματογραφική πλοκή εκεί...

              Αχ ακόμα θυμάμαι την επική μάχη Raziel VS The Oracle(Εκείνο το δέντρο φάντασμα...).
              sigpic

              Comment


              • #8
                Oχι δεν ειμαι τρελος,ειχε τη χειροτερη καμερα σε LOK,δε βολευε στις μαχες.Κινηματογραφικα ηταν τελεια ολα ετσι κι αλλιως.Αν και καλυτερα θα τα παρομοιαζα με ενα βιβλιο.


                Btw tanno το blood omen 2 βγηκε σε PS2 και οχι σε PsOne.Και σε xbox/GC επισης.
                Ground_Zero:

                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Azrael View Post
                  Oχι δεν ειμαι τρελος,ειχε τη χειροτερη καμερα σε LOK,δε βολευε στις μαχες.Κινηματογραφικα ηταν τελεια ολα ετσι κι αλλιως.Αν και καλυτερα θα τα παρομοιαζα με ενα βιβλιο.


                  Btw tanno το blood omen 2 βγηκε σε PS2 και οχι σε PsOne.Και σε xbox/GC επισης.
                  Δεν θυμόμουν πάνω κάτω σε ποία κονσόλα ήταν αλλά πάνω κάτω στο Playstation ήταν... Ευχαριστώ ια την πληροφορία... Το έχω παίξει μόνο στο PC γιαυτό...

                  Εμένα πάντως η κάμερα με βόλεψε μια χαρά που έβλεπα την μάχη Raziel VS Kain στο Sky mode... Τέτοια κάμερα λέω να βάζανε... Όχι ΠΑΡΑ πολύ κοντινή !
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Το προβλημα ηταν πως η καμερα ηταν στατικη.Δε βολευε σε ολες τις μαχες,οχι οτι ηταν προβληματικη ιδιαιτερα παντως.Δε χαλουσε κατι συνολικα.
                    Ground_Zero:

                    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                    Comment


                    • #11
                      Εδώ βάζεις δύσκολα. Τα Legacy of Kain είναι ο ορισμός των cult παιχνιδιών (για την ακρίβεια του cult status οποιουδήποτε πράγματος), γιατί λατρεύονται ΦΑΝΑΤΙΚΑ στα όρια του φετιχισμού αλλά έχουν χτυπητές αδυναμίες σαν action - adventure. Βασικά ελαττώματά τους είναι οι κάμερες και, αναλόγως την περίπτωση, ο χειρισμός. Για τη ακρίβεια, είναι παιχνίδια με ασύλληπτη πραγματικά πλοκή, ατμόσφαιρα και χαρακτήρες, αλλά κλασσικές περιπτώσεις χαζοδουλεμένου gameplay, και μάλιστα σε εποχές που τέτοια ζητήματα είχαν λυθεί. Το 1 και το 3 δεν έχουν πρόβλημα, αλλά για τα υπόλοιπα μπορούν να ειπωθούν διάφορα.

                      Η σειρά με την οποία κυκλοφόρησαν είναι

                      1) Blood Omen: Legacy of Kain (Playstation, PC)
                      2) Legacy of Kain: Soul Reaver
                      3) Legacy of Kain: Soul Reaver 2
                      4) Legacy of Kain: Blood Omen 2 (βλέπεις πως έχει αντιστραφεί πλέον η ονομασία)
                      5) Legacy of Kain: Defiance

                      που είναι και η σειρά που σου συνιστώ να τα παίξεις, παρά τις εσωτερικές σεναριακές αλλαγές. Όσον αφορά τις εκδόσεις, το 1 πρέπει να το παίξεις σε PS (emulator κατά προτίμηση), γιατί αν και έχει κυρηχτεί freeware στα PC για να τρέξει σε XP χρειάζεται drive formatted σε FAT32 και ένα community patch (εγώ που το έχω αυθεντικό μπορώ να το παίξω μόνο σε Windows 95 :kill. Eίναι ένα top down action/adventure παλιάς σχολής (φαντάσου το Alundra). Τα υπόλοιπα είναι καθαρόαιμα 3D action/adventure και θα σου συνιστούσα να τα παίξεις σε PC, με μόνο ενδοιασμό για το παλιό πλέον Soul Reaver 1 (δε θυμάμαι αν μου τρέχει σε XP, αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε θα έχεις πρόβλημα). Τα υπόλοιπα μια χαρά, αν και λόγω παλαιότητας δε μπορώ να αποκλείσω κάποιο προβληματάκι. Θυμάμαι ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα με τα artifacts που είχα στο Soul Reaver 2, όπου χρειάστηκε να αλλάξω drivers για να το ξαναπαίξω αυθεντικό (το είχα τερματίσει κόπια). Γνώμη μου είναι πως όλα τα παιχνίδια παίζονται άνετα ακόμα και σήμερα.

                      Δε θέλώ και δεν πρέπει να πω κάτι παραπάνω, αλλά σε προειδοποιώ - αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις οπλίσου με υπομονή, παίξε τα σερί και μην ασχοληθείς με κανένα άλλο παιχνίδι για κανένα λόγο. Όταν τερματίσεις και το Defiance, θα αντιμετωπίζεις τις έννοιες "σενάριο", "εξέλιξη", "πλοκή" και "χαρακτήρες" με εντελώς άλλο μάτι.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        Evans τσιμπα απο PSN το blood omen για ευκολια και σε λιγες μερες ερχεται και το Soul Reaver 2.Με ενα 10ευρω θα γινεις μαγκας.
                        Ground_Zero:

                        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                        Comment


                        • #13
                          το παιχνιδι δειχνει ΒΕΡΤΑ ερασιτεχνικο και μαλιστα πρεπει να χρησιμοποιησαν καποιο γνωστο Game maker Που το ονομα του μου διαφευγει αυτη τη στιγμη. Τεσπα, οι fan made προσπαθειες ειναι περα για περα καλοδεχουμενες (οχι τιποτα αλλο, εχω βαρεθει να βλεπω rpg maker εκδοσεις γνωστων σειρων ~απο fans εννοειται~) και μακαρι να ειναι καλο.

                          Τολμω να πω πως το τελευταιο παιχνιδι της σειρας (Defiance) με προβληματισε αρκετα κι εχω την αισθηση πως μετα το Soul Reaver 1 το επιπεδο εμπνευσης επεσε δραματικα.

                          Εχμ...το ξερατε οτι το Blood Omen ετοιμαζοταν και για το Saturn (με μια πολυ καλυτερη version απο αυτη του PSX) αλλα τη τελευταια στιγμη ακυρωθηκε επειδη κριθηκε μη εμπορικο? Μαλιστα πολλα μαγαζια τοτε ειχαν και playable Promo-Demos!
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • #14
                            Na pw kai egw me thn seira mou oti san paixnidia den einai kai ta kalytera (an kai oi grifoi pou xrhsimopoiountai einai polles fores paneksypnoi) alla to senario einai apo ta kalytera pou exei na anadeiksei to gaming, idiaitera ean eisai fan twn senariwn pou einai sxetika me ton xwroxrono opws egw.

                            Epishs oi dialogoi einai TELIOI!!! Den yparxei paixnidi me kalyterous dialogous, toulaxiston kanena pou na exw paiksei egw.

                            Gia to sygekrimeno pou evgale o Titus eimai katheta enantion.
                            Ektos tou oti einai fanproject einai kai prequel?
                            No thank you, protimw na skeftomai pws h seira teleiwse kai den exei allo, para na mou xalasoun thn eikona kapoioi fans.

                            Evans ean paikseis to paixnidi tha sou elega na apofygeis to Blood Omen 2, to opoio einai xalara to xeirotero ths seiras.
                            Diavase apo alou to senario kai yparxei kai to youtube opou tha mporeseis na deis playthrough

                            To ekplhktiko pou tha parathriseis paizontas einai pws gnwrizontas perissotera apo ta epomena paixnidia, tha gyrizeis pisw sta prohgoumena kai tha prosexeis leptomeries oi opoias polles fores tha se steiloun adiavasto!!!
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              Gia to sygekrimeno pou evgale o Titus eimai katheta enantion.
                              Ektos tou oti einai fanproject einai kai prequel?
                              No thank you, protimw na skeftomai pws h seira teleiwse kai den exei allo, para na mou xalasoun thn eikona kapoioi fans.


                              LOL ρε οτι ναναι.Δεν ειναι η επισημη συνεχεια απλα μια προσπαθεια η οποια φαινεται να εχει χτυπησει τη καμπανα για καποια official συνεχεια(δες πρωτο ποστ),τι καλυτερο απο αυτο;Ολοι το επικροτουμε αυτο,ο ανθρωπος δουλεψε με σεβασμο στη σειρα και μονο,χωρις οικονομικο οφελος.
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment

                              Working...
                              X