Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Witcher

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The Witcher

    Ξέρετε τι σημαίνει να το έχω αγοράσει με την κυκλοφορία του και να μη μπορώ να το παίξω όπως πρέπει??? Ξέρετε τι σημαίνει να το έχω κάνει αυτό εν γνώσει μου??? Ξέρετε τι σημαίνει να πρέπει να το ρίξεις σε όλα lowest με 800*600 μπας και τρέξει (δεν το έχω κάνει ακόμα)???

    The Witcher. Καλώς ή κακώς έκανε την κοινότητα να παραμιλάει, είναι εδώ, και κάποιοι από εμάς το έχουν παίξει. Περιμένω τη συμμετοχή που του αξίζει!
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Καταρχάς δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσον αφορά τις απαιτήσεις για να μπορέσει ναι παικτεί ικανοποιητικά.Εγώ το απολαμβάνω (όχι όπως θα ήθελα) σε φίλο ο οποίος πήρε πρόσφατα N Vidia 8600 GTS και επιπλέον 2 512 Ram με ήδη υπάρχον 1 GB.Τέσπα δεν έχω δει την αναβαθμισμένη εκδοχή του τίτλου στο νέο PC αλλά στο προηγούμενο σύστημα στο σχετικά περιορισμένο 1GB Ram και 6600 GS μπορώ να πω ότι ο τίτλος παιζόταν ικανοποιητικά.

    Από άποψη γραφικών ο τίτλος είναι τλχ αξιόλογος.Χρησιμοποιεί μία ανανεωμένη εκδοχή της μηχανής γραφικών που είχε χρησιμοποιηθεί στο Neverwinter Nights 2 με το αποτέλεσμα να είναι αισθητά καλύτερο.Τα μοντέλα των χαρακτήρων και εχθρών είναι όμορφα.Οι τοποθεσίες είναι μεγάλης έκτασης και αυτό φαίνεται μετά από κάμποσες ώρες παιχνιδιού που ο Gerrald (πρωταγωνιστής Witcher του παιχνιδιού) αρχίζει την περιπλάνηση.Γραφικά τοπία με λειβάδια,καλυβόσπιτα,μεσαιωνικές ταβέρνες,ποταμάκια και άλλα τέτοια που μας έχουν συνηθίσει τα Medieval oriented RPG.Αρκετά ικανοποιητική ποικιλία υπάρχει και στις κινήσεις των χαρακτήρων από γυναίκες να σκουπίζουν μέχρι παιδάκια να παίζουν κυνηγητό στους δρόμους και κατοίκους να κάνουν το καθημερινό gossip.Κλασσικά όπως και σε πολλούς τέτοιου είδους τίτλους η ομιλία με τους NPC περιορίζονται μόνο σε ένα μικρό αριθμό κυρίως αυτών που έχουν κάποιο quest να δώσουν ή να ζητήσουν.

    Μια και ο τίτλος είναι βασισμένος σε PC οπότε και η απόδωση ποικίλλει ανάλογα με το σύστημα εγώ θα αναφέρω το πόσο άνετα έπαιξα τον τίτλο.Σίγουρα η πτώση του frame rate που είναι και συχνή ενοχλεί κυρίως την φόρτωση των περιβάλλοντων τύπου Oblivion αλλά αυτό δεν είναι τόσο τρομακτικό.Αυτό που πραγματικά με αποτρέπει να ασχοληθώ πολύ με τον τίτλο είναι τα τεράστια loadings που γίνονται τόσο ύστερα από θάνατο είτε ανα εισόδου και εξόδου σε περιοχές.Δεν μπορώ ακόμα να κατανοήσω γιατί δεν δόθηκε κάποια προσοχή σε αυτόν τον τομέα καθώς τα Neverwinter Nights 2,Jade Empire,Oblivion πραγματικά φαντάζουν άπιαστα.Ειδικά το τελευταίο σε όλους τους τομείς τα καταφέρνει πολύ καλύτερα από το The Witcher παρόλο που οπτικά είναι κλάσσης ανώτερο.Τέλος πάντων δεν είμαι και πολύ φίλος της PC πλευράς και δεν γνωρίζω ποιες μετατροπές-διαφαροποιήσεις μπορώ να κάνω για να δω καλύτερα αποτελέσματα.

    Όλα αυτά θα ήταν αρκετά για να με πείσουν να αφήσω τον τίτλο άχαρο όμως η εξαιρετική του μελωδία από ambience μουσική στα διάφορα dungeons μέχρι μουσικά ακουσμάτα που περιλαμβάνουν σωρεία οργάνων όπως βιολιά,κοντραμπάσα,τσέλλα,φλάουτα δίνουν μία άλλη νότα στον τίτλο.Σε αυτόν τον τομέα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.Τα voice overs είναι επίσης σε υψηλά standards και πείθουν με την πειστικότητά τους.Το δεύτερο μεγάλο συν του τίτλου είναι φυσικά η ιστορία του.Παρόλο που δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από την θεματολογία του Witcher που υπήρχε σαν comic,νουβέλες κτλ χρόνια πριν κυκλοφορήσει σαν videogame και επειδή δεν έχω προχωρήσει πολύ τον τίτλο έχω μείνει με αρκετές απορίες.Το σίγουρο είναι ότι σεναριακά ο τίτλος παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον.Από τα λίγα που ξέρω το οχυρό των Witchers (μία κάστα από μέλη αυτής της σύναξης) δέχονται επίθεση από τσιράκια μίας οργάνωσης ονομάτι Salamandra.Έτσι ξεκινάει ο τίτλος ενώ από το λίγο που έχω πέξει τα πράγματα περιπλέκονται.

    Τώρα όσον αφορά το σύστημα μάχης ο τίτλος τείνει ως μία πιο action πλευρά (real time) η οποία διαθέτει αρκετό βάθος.Σίγουρα ξεφεύγει από το γνωστό customization όπου αλλάζεις εξοπλισμό,ρουχισμό κτλ με το τσουβάλι αλλά προσωπικά είναι από τις λίγες φορές που αυτό το σύστημα δεν είναι αναγκαίο σε ένα τέτοιο τίτλο.Ο χαρακτήρας περιορίζεται στα δικά του όπλα που είναι 3 ειδών.Ένα μεγάλο ξίφος που δεν αποχωρίζεται ποτέ και 2 μικρότερα ασημένια στιλλέττα τύπου Drizzt Du 'Urden ειδικά στην εξόντωση τεράτων.Το τρίτο είναι ας το πούμε αποτελεί εναλλακτική υπόθεση όπου μέχρι στιγμής έχω βάλει ένα άχρηστο τσεκούρι.Ένα πολύ καλό στοιχείο που παίζει μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι είναι το Alchemy το οποίο χρησιμεύει πέρα από την δημιουργία αντικειμένων και στην ολοκλήρωση των quests.Τα συστατικά,οι γνώσεις περί αλχημείας και οι επιλογές επηρεάζονται θετικά η αρνητικά και από τα διάφορα skills.

    Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι οι ηθικές επιλογές και οι αποφάσεις που λαμβάνονται από τον παίκτη παίζουν σπουδαίο ρόλο για την συνέχιση της ιστορίας καθώς μπορούν (όπως έχουμε πια συνηθίσει) να αντιμετωπίζουμε διαφορετικά μερικές καταστάσεις.Γενικά ο τίτλος μου άφησε καλές εντυπώσεις και τα όποια προβλήματα βασίζονται κυρίως στις απιτήσεις του καθένα καθώς έχοντας δεί κορυφαίους τίτλους όπως Mass Effect κτλ σε κονσόλες νέας γενιάς μου φαίνονται κάπως παρωχημένα αλλά παρόλα αυτά ο κόσμος του παιχνιδιού σε κάνει να ανέχεσαι τέτοιες καταστάσεις.Πάντως αν και το αναφέρω στο τέλος είναι αρκετά σημαντικό.Να έχετε υπόψιν ότι τα facial expressions είναι πέρα για πέρα απογοητευτικά.Χειρότερα από KotOR,από Oblivion,Neverwinter Nights 2.Κινούμενα ανδρείκελα που αν δεν είχαν αρκετά ικανοποιητικό moving animation θα τα έβαζα στην ίδια θέση με του Thief: Deadly Shadows και Morrowind.Απλά ότι χειρότερο.Θλίψη,χαρά,γέλιο,κλάμα,θυμός όλα ενσωματωμένα σε ένα Zombie like μούτρο.

    Comment


    • #3
      Eυτυχώς οι απαιτήσεις μου δεν είναι τόσο ψηλά όσο του Ren, που τα είπε όπως έχουν τα πράγματα. Βασικά ασχολήθηκα με το Witcher λόγω σεναρίου και μόνο, το οποίο είναι από τα πιο καλοδουλεμένα και γαρ ατμοσφαιρικά που έχω παίξει το τελευταίο καιρό, με αυστηρά ενήλικο περιεχόμενο. Γούσταρα το σύστημα μάχης και τους διαλόγους του Gerald με τους NPCs. Δεν το έχω τερματίσει ακόμα, σκέφτομαι να το κάνω μέσα στις γιορτές.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Kαταρχήν να συγχαρώ τον Ren για το χρόνο που αφιέρωσε να γράψει μια τόσο μεγάλη κριτική.

        Σέβομαι την ιδιαιτέρα εμπεριστατωμένη άποψή σου, θα ήθελα όμως να παρατηρήσω πως κατά την γνώμη μου, δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του παιχνιδιού όπως αυτή έχει αποτυπωθεί στο μυαλό όχι μόνο του hardcore pc gamer, αλλά πιστεύω και του μέσου pc gamer. To γιατί, υπάρχουν καταλληλότεροι φαντάζομαι από εμένα να το απαντήσουν, αλλά αφού μέχρι στιγμής δεν φιλοτιμήθηκαν, θα προσπαθήσω ιπποτικά να υπερασπιστώ την τιμή του (i'm too old for these...) Άκου και την άλλη άποψη του νομίσματος για το παιχνίδι:

        Για μένα προσωπικά είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει σαν crpg τα τελευταία 2 χρόνια, από την εποχή του vampires δηλαδή (διορθώστε με αν είναι πάνω από 2 χρόνια... ου γαρ έρχεται μόνο )

        Εν ολίγοις κάποιος που θα το παίξει σε low end μηχάνημα, δεν θα καταφέρει να δει το παιχνίδι στην ολότητα του.
        Φαντάζομαι πως το mass effect και το oblivion κάποιος τα βαθμολογεί παίζοντας τα σε 360/full hd (όπως κι εγώ ) οπότε είναι άδικο να τα συγκρίνουμε με την low end έκδοση του witcher. ;)

        Tα loading times έχουν να κάνουν με την ποσότητα και την ποιότητα της ram. Eγώ αντιμετώπισα loading times 3-4 sec, όταν άλλαζα περιοχή ή έμπαινα σε σπίτια. Είναι κατά την γνώμη μου ανάξιο αναφοράς . Σίγουρα όμως σε low end μηχανήματα θα αυξάνονται αρκετά, αν και δεν ξέρω αν σε τόσο βαθμό ώστε να γίνονται ενοχλητικά.
        Στο oblivion και στο nwn2 δεν υπήρχαν. Όμως στο Jade Empire , θυμάμαι έντονα loading times!

        Η ποικιλία του witcher στα μεσαιωνικά μοτίβα και τις καθημερινές ενασχολήσεις των npc's, είναι κατά την γνώμη μου όχι απλά ικανοποιητική, αλλά ανώτερη όλων αυτών των παιχνιδιών που λόγο της ίδια θεματολογίας παίρνουν μέρος στην άτυπη σύγκριση.
        Υπάρχει εναλλαγή τοπίων, χώρων, δραστηριοτήτων, εναλλαγή κύκλου ημέρας-νύχτας και μόνο σε σχέση με το οblivion χάνει. Που?
        Καταρχήν στο AI των npc's, στο animation, στις εκφράσεις των προσώπων και βέβαια στα ίδια τα πρόσωπα. Αν παρατηρήσει κανείς προσεχτικά θα δει πως πολλοί npc's φορούν ακριβώς τα ίδια "μούτρα"
        Που χάνει το oblivion? Στην αμεσότητα, στην ζωντάνια και τελικά στην απόδοση της μεσαιωνικής καθημερινότητας, στη μονοτονία των εξωτερικών και εσωτερικών χώρων, στα ίδια επαναλαμβανόμενα dungeons....

        Κι έτσι ακόμα δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη. Το oblivion θέλησε να αποδώσει με φωτορεαλιστική πιστότητα έναν εναλλακτικό μεσαιωνικό χωροχρόνο, το δε witcher να αποδώσει την ατμόσφαιρα των βιβλίων, στηριζόμενο όμως όχι μόνο στο καθεαυτό cosmos του Andrzej Sapkowski.
        To witcher είναι φανερό ότι δανείζεται στοιχεία και από πλούσια μεσαιωνική και ιπποτική παράδοση των φημισμένων Πολωνών -Τευτόνων ιπποτών , που ουσιαστικά είναι αυτοί που καθιέρωσαν τις αρχές της ιπποσύνης.
        Τι ποιο ουσιαστικό για μια ομάδα ανάπτυξης, από το να μην δημιουργεί απλά ένα παιχνίδι, αλλά να απεικονίζει την καθημερινότητα των προγόνων τους.

        Εδώ φαίνονται οι μικρές λεπτομέρειες του παιχνιδιού που ενθουσιάζουν τον rpgα. Σε κάθε χάνι ο πανδοχέας σε υποδέχεται με διαφορετική διάθεση, οι κοπέλες της επαρχίας είναι ποιο "δύσκολες" από τις πλούσιες πρωτεουσιάνες, οι αγρότες είναι περήφανοι για την όμορφή αγελάδα τους,ο βάρδος είναι πάντα δεξιοτέχνης , γυναικάς αλλά και τεμεπλάκος κτλ. Αλήθεια στο oblivion υπήρχαν βάρδοι? B)

        Κι εδώ έρχεται κατά την γνώμη μου, η κρίσιμη ερώτηση για την αξία ενός rpg: Υπήρξαν χαρακτήρες που σου αποτυπώθηκαν στην μνήμη? Υπήρξαν "καλοί" ή "κακοί" χαρακτήρες, άξιοι αναφοράς ? Χαρακτήρες για τους οποίους θα κάτσεις να συζητήσεις με τους φίλους σου την άλλη μέρα ή θα δανειστείς στοιχεία τους στην δημιουργία ενός μελλοντικού χαρακτήρα σε κάποιο pen 'n paper ?Χαρακτήρες δυνατοί και έξυπνα σκηνοθετημένοι, γεμάτοι έρωτα,πάθος, ίντριγκα και εσωτερικά πάθη? Είναι εν τέλει ανθρώπινοι? Ψυχογραφήματα που τελικά θα είναι τόσο πειστικά ώστε να σε κάνουν να χαθείς στον κόσμο του παιχνιδιού, να αφιερώσεις 50-60 ώρες για απόδραση από τον πραγματικό κόσμο? Το λεγόμενο immersion που λέμε στο χωριό μου. Αν μη τι άλλο το witcher είναι γεμάτο τέτοιους χαρακτήρες και ήδη φαντάζομαι των titus να φαντασιώνεται πως είναι ο Gerrald και να ετοιμάζει την dnd persona του, τον samurai να ετοιμάζει campaign για την υπεράσπιση των καταπιεσμένων dwarves και τον Αlucard να δέχεται ευχαρίστως την θέση του.... βάρδου. Όσο για μένα , θα αρκεστώ στο δίκαιο και φιλότιμο αρχηγό των paladins (εναλλακτικά ο King Foltest δεν με χαλάει καθόλου )

        Όλα αυτά υπάρχουν στο witcher και δεν είναι μόνο η πλοκή (που ειρήσθω εν παρόδω θα την χαρακτήριζα τυπική για τέτοιο παιχνίδι, αλλά όχι τόσο ώστε να σου θυμίζει έντονα κάτι που έχεις ξαναπαίξει) ή τα μαγευτικά τοπία που σε κάνουν να συνεχίσεις το παιχνίδι μέχρι τέλους.

        'Αλλωστε η μουσική του witcher είναι όμορφη και ατμοσφαιρική, ταιριάζοντας απόλυτα στο χώρο που διεκδικεί και τελικά κερδίζει.

        Για τα πρακτικά, να σημειώσω πως η ιστορία ξεκινά αρκετά μετά από τον Πύργο των witchers και αξίζει να την παρακολουθήσεις μέχρι τέλους. Θα μπορούσα να γράφω άλλες δύο ώρες, αλλά κάποιος θα συνεχίσει τις σκέψεις μου.

        Κλείνοντας να υπογραμμίσω μια φράση τους deus_dope:
        Βασικά ασχολήθηκα με το Witcher λόγω σεναρίου και μόνο, το οποίο είναι από τα πιο καλοδουλεμένα και γαρ ατμοσφαιρικά που έχω παίξει το τελευταίο καιρό, με αυστηρά ενήλικο περιεχόμενο[/b]
        Χρόνια το συζητάγαμε και το διεκδικούσαμε. Παιχνίδια γαι ενήλικες. Επιτέλους μια άξια αρχή. Μπράβο και σε αυτό το σημείο, σε ένα παιχνίδι που έδωσε την σωστή διάσταση στον έρωτα και τα παιχνίδια των ενηλίκων, χωρίς ποτέ να ξεφύγει και να γίνει χυδαίο.
        Eίναι ενδεικτικό πως πολλές φίλες μου έχουν κολλήσει μαζί του και τα βράδια τους φαντασιώνονται τον witcher , αντί για εμένα όπως θα ήταν και το πλέον φυσικό. Anyway.... B) B) B)

        Comment


        • #5
          Παράκληση προς eilio94: Άσε κάτι και για εμάς να γράψουμε ρε "φυλλαράκι".

          Το Witcher είναι ίσως το σημαντικότερο παιχνίδι της περσινής χρονιάς, ίσως και της τελευταίας τριετίας. Ξεπερνώ με ευκολία τον ντόρο για τα μεταφραστικά ατοπήματα ή καλύτερα, την λογοκρισία, καθώς το παιχνίδι δεν χάνει σε τίποτα από τους διαλόγους του. Εϊναι εξαιρετικοί, με τα voice - overs να είναι υψίστης ποιότητας και την μουσική να σε βάζει για τα καλά στην ατμόσφαιρα του κόσμου του Sapkowski. Eilio, μπορώ να πω ότι η τιμή που βρήκες την απλή έκδοση του παιχνιδιού είναι πολύ καλή, όμως αν κάτι αξίζει στην ελεεινή Limited Edition που μας πούλησαν οι άχρηστοι εδώ (καταραμένε TalkShowHost) είναι το soundtrack του παιχνιδιού.

          Το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για να παίζεται από όλους. Τα τρία επίπεδα δυσκολίας, η επιλογή για το πόσο η Αλχημία θα επηρρεάζει το παιχνίδι ή όχι, τα δύο διαφορετικά character movement modes, το καθιστούν άκρως προσαρμόσιμο (το τελευταίο παιχνίδι για το οποίο είχα αυτή την εντύπωση ήταν το Max Paine I, που καθόριζε το επίπεδο δυσκολίας αυτόματα, ανάλογα με το επίπεδο του κάθε παίκτη). Η ιστορία έχει βάθος, είναι αρκετά δεμένη, η πλοκή κινείται πολύ καλά και πέρα από τα εντελώς γραμμικά σημεία της εισαγωγής (που δικαιολογούνται απόλυτα, καθώς είναι και το "tutorial" του παιχνιδιού) στο άντρο των Witchers, η ανάπτυξή του είναι ελεύθερη, με μπόλικα side quests κι επιλογές για το αν και πως θα λυθούν αυτά.

          Θα συμφωνήσω ότι, αν έχεις διαβάσει αρκετά βιβλία, έχεις παίξει αρκετά pen and paper campaigns δεν θα εκπλαγείς από τις εξελίξεις και την πλοκή αυτή καθ' αυτή, αν και κάποιοι χαρακτήρες συνεχίζουν να σε εντυπωσιάζουν κι αρκετά αργότερα. Και πάλι όμως, το παιχνίδι δεν χάνει τίποτα από την δυναμική του.

          Όσο για το "ενήλικο περιεχόμενο" να πω ότι εγώ προς το παρόν, έχω αποφασίσει για τον Geralt να είναι αγνός μέχρι αηδίας κι εκμετάλλευσης. Περιμένω να δω τι θα γίνει με την Triss, αν και ομολογώ ότι ήταν αρκετά δύσκολο να αντισταθώ στην Abigail. Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα ξαναπαίξω το παιχνίδι ή τα saves που κρατάω μόνο και μόνο για να δω κάποια στιγμή την εξέλιξη των καταστάσεων. Μια φίλη μου, που λαμβάνει συνεχείς ονυρώξεις και οργασμούς και μόνο στο άκουσμα του ονόματος του Geralt, δεν έχει αφήσει οτιδήποτε γένους θηλυκού απείραχτο, ενώ με κατηγορεί για την στάση που έχω ως τώρα κρατήσει υποστηρίζοντας πως έτσι χάνω το μισό παιχνίδι. Βεβαίως, για μένα, rp comes first...

          Μέσα στα BioShock, Crysis, Halo3, WoW, ψευτοrpg's και διάφορα άλλα μέτρια παιχνίδια, το Witcher αποτελεί όαση, εν έτει 2007, ότι το μερακλίδικο game development δεν έχει χαθεί μαζί με τα adventures της Lucas Arts και τα RPG's της Black Isle...
          OniBocho Η Θέα μέσα από ένα Ζωντανό Κουτί

          Σ.Π.Ι.Χ. Productions Όραμα, Ιδέες, Αγάπη

          Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it... - Lord Lucifer Morningstar

          Comment


          • #6

            Όσο για το "ενήλικο περιεχόμενο" να πω ότι εγώ προς το παρόν, έχω αποφασίσει για τον Geralt να είναι αγνός μέχρι αηδίας κι εκμετάλλευσης. Περιμένω να δω τι θα γίνει με την Triss, αν και ομολογώ ότι ήταν αρκετά δύσκολο να αντισταθώ στην Abigail. Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα ξαναπαίξω το παιχνίδι ή τα saves που κρατάω μόνο και μόνο για να δω κάποια στιγμή την εξέλιξη των καταστάσεων. Μια φίλη μου, που λαμβάνει συνεχείς ονυρώξεις και οργασμούς και μόνο στο άκουσμα του ονόματος του Geralt, δεν έχει αφήσει οτιδήποτε γένους θηλυκού απείραχτο, ενώ με κατηγορεί για την στάση που έχω ως τώρα κρατήσει υποστηρίζοντας πως έτσι χάνω το μισό παιχνίδι. Βεβαίως, για μένα, rp comes first...

            [/b]
            Να τονίσω πως κι εγώ είμαι της σχολής της "φίλης" μας , ακριβώς για λόγους rp!!

            Έχουμε και λέμε: Ένας καταραμένος ήρωας χωρίς μνήμη. Απειρα ηθικά διλήμματα, τα οποία ο(made by eilio) Geralt αντιμετώπισε ως επί το πλείστον σαν paladin (spoilers: Αν και κατάσφαξε τον Paladin αδερφό της πόρνης.... πάνω σε μια παραγγελιά , νομίζω πως και πάλι ενέργησε σαν γνήσιος κι όχι σαν τυπολάτρης Paladin ;) ). Αντιλαμβάνομαι όμως, πως σαν γνήσιος αντιήρωας θα έπρεπε να έχει κάποια χτυπητή αδυναμία. Ίσως το ποτό, ίσως το τσιγάρο, ίσως ο τζόγος. Νομίζω πως ο Geralt είχε λίγο από όλα, αλλά τελικά πείστηκα πως με φίλους όπως ο Dandelion και ο Νανοπουλιάν (δεν θυμάμαι τον όνομα του dwarf ) μάλλον θα ήταν μεγάλος γυναικάς.

            Ο φίλτατος samurai έχω την αίσθηση πως έπαιξε τον Geralt μάλλον ως ronin/witcher, κάτι το οποίο έχει εξίσου εντυπωσιακές rp προεκτάσεις που θα μπορούσαμε να αναλύουμε με τις ώρες.

            Anyway το θέμα είναι πως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Οnibocho. Επιπλέον, αν και λατρεύω εξίσου τα ανατολικά rpg, oφείλω να ομολογήσω πως αυτό το αυθεντικό κομμάτι rp δεν μπορούν να στο μεταδώσουν. Είναι οι μικρές στιγμές δικαίωσης του δυτικού rp. B)

            Comment


            • #7


              Επιπλέον, αν και λατρεύω εξίσου τα ανατολικά rpg, oφείλω να ομολογήσω πως αυτό το αυθεντικό κομμάτι rp δεν μπορούν να στο μεταδώσουν. Είναι οι μικρές στιγμές δικαίωσης του δυτικού rp. B)
              [/b]
              Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τα λεγόμενά σου.

              Το Witcher καθαρά από άποψη σεναρίου και ηχητικής υπόκρουσης είναι απίστευτα αξιόλογο.Τα υπόλοιπα είναι αναλόγως γούστου και απαιτήσεων.Τον έχω κάνει τον Gerald ΤΟΝ Δον Ζουάν.
              Πάντως παρά το ενήλικο περιεχόμενό του δεν μας δείχνει πολλά επί της "πράξεως"... <_< με την γλύκα στο στόμα γμτ...

              Comment


              • #8
                Ωραία συζήτηση ;)
                Απλά να πω ότι κάπου πήρε το μάτι μου πως υπάρχει και ταινία Τhe Witcher,Πολωνική , από το 2001
                πληροφορίες trailer και pics εδώ:
                http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=219053

                μια ενδεικτική εξ αυτών:


                http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=200064
                NDS themes

                Comment


                • #9
                  Ακριβώς αυτό που περίμενα&#33;

                  Δυστυχώς δεν έχω παίξει στιγμή το παιχνίδι, αν και το έχω (καταραμένο hardware). Δεν έχω καν ιδέα πότε θα τα καταφέρω&#33; Αυτό πάντως που με εντυπωσίασε ιδιαίτερα ήταν η ρεαλιστική και βρώμικη αισθητική του, όπως φαίνεται μέσα από gameplay videos και τα FMV - cutscenes του παιχνιδιού. Είναι αυθεντικός ευρωπαϊκός μεσαίωνας, με βαριά "άχαρη" γοτθική αρχιτεκτονική, χωρίς εξτραβαγκάντζες και περιττά στολίδια τύπου Forgotten Realms. Μπορείς κάλλιστα να πιστέψεις ότι βρίσκεσαι στη μεσαιωνική Πράγα, Σάλτσμπουργκ ή Γιορκ ;) , ενώ η προσπάθεια ώστε το fantasy στοιχείο να μείνει μυστηριώδες, απρόσιτο και προϊόν δεισιδαιμονίας είναι παραπάνω από εμφανής. Στην εποχή των φρου φρου κι αρωμάτων θέλει τσαμπουκά να προτείνεις κάτι ιστορικά και καλλιτεχνικά ακριβές.

                  Σας ευχαριστώ όλους θερμά που γράψατε με τόσο κέφι, όρεξη και διάθεση αυτές τις ουκ ολίγες γραμμές&#33; Αλλά ας μη με πάρουν τα ζουμιά ακόμα...

                  Διακρίνω επίσης στα γραφόμενά σας πολλά στοιχεία ουσιαστικού role playing και character building, που με τυρρανούν. Ναι, φαντασιώνομαι αγρίως ότι είμαι ένας Σκληρός και Μυστηριώδης Witcher, φονικά ικανός και με δύο σπαθιά παρακαλώ πολύ (ο τύπος ΕΙΜΑΙ εγώ&#33;&#33;&#33; Ο χαρακτήρας που πάντα ήθελα να παίξω&#33;&#33;&#33;) Και μια φωτογραφία του αγοριού μας, που απ&#39;ότι βλέπω έχει μπει ήδη στο Πάνθεον των χαρακτήρων RPG...

                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #10
                    Μακράν το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει εδώ και καιρό. Όμορφη αλληλεπίδραση με τους χαρακτήρες (αν και λείπει ένα trust meter τύπου oblivion), καλή και γρήγορη μάχη, ειδικά όταν σου την πέφτουν πολλοί και διαφορετικοί εχθροί και αλλάζεις συνεχώς στυλ μάχης μπαίνοντας σε έναν χορό λεπίδων και αίματος, πολύ ισορροπημένο skill system και (μέχρι στιγμής) όμορφη ιστορία. Τα μεγαλύτερα υπέρ βέβαια είναι δύο: πρώτον, η γλώσσα η οποία προσεγγίζει όπως λίγα παιχνίδια την καθομιλουμένη που θα περιμέναμε να έχει μια τέτοια κοινωνία, προσαρμοσμένη βέβαια στην σημερινή αντίστοιχη αγγλική και, δεύτερον, η δυνατότητα να κάνεις τον Geralt τον απόλυτο γόη.

                    Τα μόνα κακά που βρίσκω είναι τα loading times όταν βγαίνω από κάποιο σπίτι (αν και δεν είναι όσο τραγικά τα περίμενα ύστερα από τα όσα είχα ακούσει, 15 δευτερόλεπτα το πολύ), δεύτερον το χαώδες inventory, το οποίο όταν πρέπει να κάνεις αλχημεία καταντά πολύ εκνευριστικό και, τρίτον, τα ίδια πρόσωπα παντού και παντού. Πόσο δύσκολο είναι πια να φτιάξεις 100-200 διαφορετικά πρόσωπα και να τα σκορπίσεις σε όλο το παιχνίδι; Είναι πολύ βαρετό κάθε ιερόδουλη να είναι ακριβώς ίδια με την προηγούμενη στην οποία πήγες λουλούδια...

                    Comment


                    • #11
                      Αφού ασχολήθηκα αρκετά με το Witcher (το τερμάτισα 3 φορές) και στην συνέχεια διάβασα εκατοντάδες ποστ σε ξένα fora, νομίζω πως πλέον μπορώ να γράψω την τελική ετυμηγορία για το παιχνίδι.



                      Είναι στην 20 με τα καλύτερα rpg όλων των εποχών&#33;&#33;&#33; (και πιστέψτε με έχω παίξει?αρκετά) .



                      Έχει αναμείξει σε σωστές δόσεις την πλοκή ενός Baldur&#39;s Gate, το βάθος ενός Planescape και την ηθική της Bioware. Μόνο που εδώ η ηθική ακολουθεί πολύ ποιο ώριμα και ρεαλιστικά μονοπάτια. Δεν υπάρχουν απόλυτα καλές ή κακές αποφάσεις. Τις περισσότερες φορές ο παίχτης ακολουθεί την προσέγγιση του "lesser evil".

                      Ο Witcher δεν είναι θεός. Αλλά δεν είναι και καταραμένος. Είναι ένα απλό πιόνι στην σκακιέρα πάνω στην οποία η μοίρα παίζει παιχνίδια στους ανθρώπους.
                      Δεν είναι όμως ένας επιτηδευμένος αντιήρωας. Είναι στην κυριολεξία ένας από εμάς.



                      Αν είχαν προσεχθεί περισσότερο κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες και αν είχε δοθεί ακόμα(?) περισσότερη έμφαση στις επιπτώσεις που έχουν οι επιλογές του Geralt, θα μιλάγαμε για το απόλυτο masterpiece.



                      Κι όλα αυτά από μια μικρή, ανύπαρκτη, πολωνική εταιρεία.
                      Το τονίζω αυτό.
                      Θα μπορούσε να αποτελεί ένα πολύ καλό indie game και να μην είχαμε πάρει χαμπάρι την ύπαρξη του witcher.



                      Να τονίσω επίσης πως έχει ένα από τα ομορφότερα φινάλε σε παιχνίδι. Είναι ταυτόχρονα λιτό κι ανατρεπτικό, πιθανό κι απίστευτο και έχουν γραφτεί χιλιάδες σελίδες πάνω σε αυτό. Η τελική μάχη κι όσα ακολουθούν. Δείτε και τους τίτλους τέλους. Δεν θέλω να δώσω spoilers. Θα πω μόνο το εξής: Μου θυμίζει κάτι από τα παλιά καλά spaghetti western του Clind Εastwood. B) B)



                      Κάτι άσχετο/σχετικό:



                      Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με οποιαδήποτε άλλο rpg κυκλοφόρησε φέτος, πέραν του mass effect.
                      Έχω βέβαια την αίσθηση πως καλύτερο rpg της χρονιάς θα ψηφιστεί το mass effect. Νομίζω πως εδώ υπάρχει μια μικρή αδικία. Το mass effect είναι οπωσδήποτε αρτιότερο τεχνικά σαν παιχνίδι, όμως το witcher είναι καλύτερο σαν rp. To mass effect δεν είναι καν KotOR. Είναι υποδεέστερο από άποψη ιστορίας, πλοκής και rp.

                      Προσπαθώ να είμαι δίκαιος: και τα δύο μου άρεσαν, αλλά το witcher το αγάπησα.



                      (Εύχομαι στην Bioware να ασχοληθεί από το νέο έτος, περισσότερο με την ουσία των rpg και λιγότερο με τα γραφικά και τα μπιχλιμπίδια. Γιατί στα τελευταία παιχνίδια της κάτι δεν μου αρέσει. Έχουν αρχίσει να γίνονται πολύ?. Trendy. Ασε που σε λίγο όλα τα παιχνίδια θα μοιάζουν στο ?Big H)

                      Comment


                      • #12
                        Είναι πραγματικά κατάρα να έχεις ένα τέτοιο παιχνίδι και να μη μπορείς να το παίξεις όπως του αξίζει...

                        Τέλος πάντων, αυτό είναι δικό μου πρόβλημα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι ανταπόκριση είχε από τη διεθνή gaming κοινότητα. Η εικόνα που έχω εγώ είναι πως πρόκειται για πολύ ζεστή υποδοχή, εφάμιλλη με αυτή που είχε το Gothic 2. Από εκείνη την εποχή είχαμε να δούμε κάτι τόσο θετικό για το είδος. Εσείς τι έχετε δει?

                        Επίσης, σε ό,τι αφορά τη Bioware, αξίζει τον κόπο να δει κανείς αυτό το θέμα.

                        http://www.gamers-odyssey.com/forum/...?showtopic=125
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #13
                          The Witcher: Extended Edition announced
                          http://gamecorner.pl/gamecorner/1,86013,4938569.html

                          CD-Project announced an extended edition of The Witcher, which will feature two mods called "The Witcher Adventures". One of them is created by a group of modders who create professional mods for Neverwinter Nights.

                          But that&#39;s not all. They&#39;ll also include a mod editor (Dijnni Toolset) and two CDs - one with the music inspired by the video game, and the second one with extra video materials.

                          The game was also upgraded - the loading times were shortened, and a few thousand lines of dialog were retranslated in English (so that probably means the extended edition will be released worldwide).

                          The mods created with the editor will be available online, for free. Furthermore, users who registered their copies of the game will be able to download all the extra content for free.

                          Mod #1: The Price of Neutrality
                          3 quests: 1 main, 2 side quests
                          Location: Kaer Morhen stronghold (new location).
                          2 new NPC models, new tent model, 2 new erotic cards, 2 new flashbacks

                          Mod #2: Side Effect
                          Jaskier got in trouble and ended up in jail. It&#39;s up to Geralt to get the money to pay for his freedom.
                          Simple mod that is talking and quest-solving oriented. No new GFX assets. You can win the quest using various paths.[/b]
                          trailer:
                          http://pl.youtube.com/watch?v=NvZH_fSZqyM

                          πηγή: http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p...927&postcount=1
                          NDS themes

                          Comment


                          • #14
                            Την αγορα του νεου PC σκοπευα να συνδιασω με αγορα του τιτλου ομως η ανακοινωση της αναβαθμισμενης εκδοσης με εβαλε σε σκεψεις...επιπλεον εχω κι αλλους 20 τιτλους να παιξω στο ραφι μου . Το θεμα ειναι αν αυτη η extented edition θα ερχεται σε πιο πληρη (απο την ηδη υπαρχουσα και πολυ ομορφη) limited του παιχνιδιου...αν οχι τοτε μπορω καλλιστα να αγορασω την υπαρχουσα και να κατεβασω το extra περιεχομενο.

                            Απορω γιατι το EDGE εθαψε τοσο πολυ αυτο το παιχνιδι...5;&#33;Ακουω απο ολο και περισσοτερους αφοσιωμενους RPGers πως προκειται για μοναδικο δημιουργημα...τι να πεις;
                            <div align="center">

                            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                            Comment


                            • #15
                              Είναι λίγο broken η μηχανή πάνω στην οποία είναι φτιαγμένο το παιχνίδι. Το είχα πάρει όταν βγήκε και μου έκανε crash κάθε 10 λεπτά. Άκουσα πάντως πως έβγαλαν μερικά μεγάλα patch από τότε και από την πλευρά του developer και η nVidia (incompatibility issue ήταν). Ψάξτο λίγο πριν το πάρεις μπας και σου την κάνει κι εσένα.


                              Comment

                              Working...
                              X